گزارش‌های روزانه بازدید:350 تاریخ نشر:2019-07-11

نشست هماهنگی با نمایندگان رسانه‌ها در ولایت غور برگزار شد

 

 

دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، مورخ 27 جوزای 1398 نشست هماهنگی با نمایندگان رسانه­ها را ‌برگزار کرد. این نشست با حضور نماینده شورای ولایتی، معاون ریاست امنیت ملی، نماینده قوماندانی امنیه، رئیس مجتمع جامعه مدنی و مسئولان رسانه­های محلی ولایت غور برگزار شد.  

عبدالصمد امیری، سرپرست دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ‌به اشتراک‌کنندگان در مورد نقش رسانه­ها در انعکاس صدای قربانیان و قضایای نقض حقوق بشر صحبت کرد‌ و  هدف از برگزاری این نشست را‌ بررسی چالش­های فراراه فعالیت‌های رسانه­ها در ولایت غور و دادخواهی در زمینه مطالبات برحق خبرنگاران و رسانه­ها با توجه به حوزه صلاحیت و مسئولیت کمیسیون از طریق مسئولان و مقامات ذیصلاح‌ بیان کرد. او گفت، آزادای­بیان و پیشرفت قابل ملاحظه رسانه­ها که در طول بیش از یک و نیم دهه شاهد آن بوده‌ایم یکی از دستاوردهای مهم نظام سیاسی­جدید در کشور به شمار می­رود و حفظ این دستاوردها نیازمند تعهد حکومت نسبت به حاکمیت قانون و تلاش­های همگانی فعالان­ حقوق بشر، جامعه مدنی و رسانه­هاست. 

عبدالحمید ناطقی، عضو شورای ولایتی غور به انتظارات مردم از رسانه­ها اشاره کرد‌ و در بخشی از سخنانش گفت: «نقش رسانه­ها در تغییر و جهت‌دهی اذهان عامه از اهمیت خاص برخوردار است. از رسانه­های محترم انتظار می­رود ‌از نشر هر نوع خبر به نفع تروریستان و مخالفان ارزش­های انسانی و اسلامی ابا ورزند. مصلحت نظام و ارزش­های حقوق بشری را در نظر بگیرند و با نشر حقایق رسالت‌شان را ادا کنند.»

محمد‌وزیر نورانی، رئیس مجتمع جامعه مدنی در ولایت غور، از فداکاری نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت مردم اظهار امتنان کرد‌ و افزود، نیروهای امنیتی و دفاعی که در سنگرهای دفاع از عزت و آرامش مردم افغانستان ایستاده­اند قهرمانان واقعی­اند، اما ضعف مدیریتی و عدم هماهنگی در سطوح رهبری بخش­های امنیتی، باعث شده است که دامنه نا‌امنی­ها گسترش یابد و از شهروندان ولایت غور هر روز قربانی بگیرد. به بیان او، اگر در سطوح مدیریتی نیروهای امنیتی، تعهد، درایت و هماهنگی وجود داشته باشد و از امکانات امنیتی حکومت به‌درستی استفاده شود، به هیچ عنوان گروه­های تروریستی با چند موتر سایکل نمی­توانند، مردم مظلوم و بی­­دفاع را قربانی و ارزش­های کشور را نابود کنند. وی از رسانه­ها خواست که در کارنشر وپخش خبر محتاط باشند و نگذارند که  ابزار تبلیغات مخالفان ارزش­های حقوق بشری قرار بگیرند.

مسئولان محترم رسانه­ها، با اظهار قدردانی از دفتر ولایتی غور کمیسیون برای برگزاری نشست هماهنگی با رسانه­های محلی غور، عدم پاسخ­گویی و غیر فعال بودن بخش­های مطبوعاتی دفتر والی و قوماندان امنیه ولایت غور را یکی از چالش­های مهم در زمینه فعالیت رسانه­ها در این ولایت بیان کردند.

سید معرف سعیدی، مسئول رادیو سرحد گفت، زمانی­که خبرنگاران برای جمع‌آوری اطلاعات خبری به دفاتر سخنگویان قوماندانی امنیه و والی ولایت غور تماس می­گیرند، آن­ها اظهار بی­خبری کرده و هیچ معلوماتی را در اختیار خبرنگاران قرار نمی­دهند و این موضوع سبب می­شود که بسیاری از گزارش­ها به‌ویژه خبرهای مربوط به رویدادهای امنیتی بدون تأیید و یا عدم تأیید مقامات محلی تهیه و نشر شود.

حسین اطلس، نماینده رادیو فیروزکوه نیز از عدم همکاری سخنگوی والی و دفتر مطبوعاتی قوماندانی امنیه ولایت غور انتقاد کرد. به گفته او‌، رسانه­های محلی همیشه آماده همکاری با همه بخش­ها به‌ویژه بخش امنیتی و دفاعی‌اند، اما متأسفانه دفتر سخنگویان این ادارات ‌حتی اطلاعات و اخباری را که نشر آن به نفع نیروهای امنیتی و به ضرر مخالفان مسلح حکومت باشند ‌به موقع در اختیار رسانه­ها قرار نمی­دهند.

نمایندگان رسانه­های تصویری و صوتی هر‌یک سید معروف سعیدی، تیمورشا احمدی، احمدشا موحد، حسین اطلس و سلام صمیم به نمایندگی از تلویزیون ملی غور، رادیو صدای عدالت، رادیو فیروزکوه‌ و رادیو سرحد،‌ طبق اجندا صحبت کرده و نا‌رضایتی­ها و انتقادات‌شان را از عدم پاسخگویی دفاتر مطبوعاتی مقام ولایت و قوماندانی امنیه ابراز داشته و از دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تقاضا کردند که برای دسترسی خبرنگاران به اطلاعات لازم، دادخواهی کند.

جنرال جمعه خان، معاون ریاست امنیت ملی غور گفت، بر اساس اصول و لوایح داخلی اداره امنیت ملی تنها سخنگوی ریاست عمومی امنیت ملی از کابل می­تواند اطلاعات مربوط به فعالیت­ها و موضع­گیری­های ریاست امنیت ملی را با رسانه­ها شریک بسازد و در سطح ولایات هیچ فرد منصوب به ریاست امنیت ملی نمی­تواند با رسانه­ها صحبت  کند.

آقای عادلپور از مسئولان بخش حقوق بشرقوماندانی امنیه ولایت غور که به نمایندگی از قوماندانی امنیه ولایت غور در این نشست حضور داشت، درباره انتقاد مسئولان رسانه­های محلی مبنی بر عدم پاسخگویی سخنگوی قوماندانی امنیه نظر خاص نداشت اما گفت، نگرانی و انتقادات سالم که از سوی خبرنگاران مطرح شده است را با مقامات درجه‌اول اداره‌اش مطرح می­کند.

در مجموع، مسئولان رسانه­های محلی از عدم پاسخگویی و همکاری به موقع دفاتر مطبوعاتی مقام ولایت و قوماندانی امنیه ولایت غور ناراضی‌اند. در حالی که بر اساس بند دوم مادۀ هشتم قانون دسترسی به اطلاعات، ادارات مکلف­اند، اطلاعات تقاضاشده را که دارای ارزش خبری باشد به رسانه­ها و ژورنالیستان به اسرع وقت یا حد اکثر در مدت یک روز کاری از تاریخ تقاضای اطلاعات ارائه کنند. بر اساس همین قانون، ادارات مکلف‌اند به منظور دسترسی به اطلاعات، مراجع مسئول اطلاع رسانی را مشخص کنند.

علی‌رغم اینکه هر دو اداره که مسئولان رسانه­ها از عدم همکاری و پاسخگویی آن­ها به خبرنگاران شکایت دارند، سخنگو و دفاتر مطبوعاتی دارند. یکی از فلسفه­های قانونی دفاتر مطبوعاتی همکاری با ژورنالیستان است.

در جمع‌بندی‌، از طرف دفتر ولایتی غور کمیسیون به مسئولان محترم رسانه­ها که در نشست حضور داشتند، یاد‌آوری شد که مطالبات آن­ها مبنی بر دسترسی به اطلاعات از این ادارات ‌قانونی بوده و به صورت شفاهی و مکتوبی با مراجع ذیصلاح مربوطه در میان گذاشته می­شود و نتایج اقدامات دفتر ولایتی غور کمیسیون نیز با اعضای نشست شریک می­شود.

 

 


بازنشر این مطلب