گزارش‌های روزانه بازدید:839 تاریخ نشر:2019-08-07

نخستین‌ نشست سکرتریت ویژه برای بررسی ادعاهای اخیر درباره آزار و اذیت زنان در ادارات برگزار شد

نخستین نشست سکرتریت ویژه برای بررسی ادعاهای اخیر درباره آزار و اذیت زنان در ادارات، روز سه‌شنبه (‌۱۵ اسد) در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برگزار شد.

در این نشست بانو شبنم صالحی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نمایندگانی از وزارت‌ زنان، وزارت عدلیه، وزارت کار و امور اجتماعی، کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، لوی‌سارنوالی و شبکه زنان افغانستان درباره چگونگی فعالیت این سکرتریت برای رسیدگی به ادعاهای اخیر درباره آزار و اذیت زنان در ادارات صحبت کرد.

خانم صالحی ‌هدف از برگزاری این نشست را ایجاد هماهنگی بیشتر میان نهادهای مختلف برای ثبت، مستندسازی و بررسی ادعاهای آزار زنان در ادارات دانست. کمیشنر کمیسیون ‌تأکید کرد که ‌کمیسیون به عنوان یک نهاد بی‌طرف و مورد اعتماد، از تمامی نهادهای دولتی، نهادهای جامعه مدنی و رسانه‌ها می‌خواهد که با سکرتریت ویژه، همکاری لازم را داشته باشند تا از این طریق به ادعاهای اخیر درباره آزار زنان در ادارات رسیدگی مؤثر و بهتری صورت گیرد.

بانو صالحی افزود که موفقیت سکرتریت ویژه برای بررسی این ادعاها، می‌تواند به ایجاد فضای سالم در ادارات کمک و از اعمال خشونت علیه زنان در آینده جلوگیری کند.

اطمینان از ‌وجود‌ سازوکار شفاف برای دریافت شکایات، چگونگی ارجاع قضایا به کمیسیون،‌ دادخواهی و نظارت بر روند رسیدگی به قضایا در نهادهای عدلی و قضایی، از دیگر موضوعاتی بود که در مورد آن‌ها صحبت شد.

در پایان، ‌نمایندگان ادارات مختلف ‌دیدگاه‌های خود را مطرح ‌و آمادگی خود را برای هماهنگی و همکاری با سکرتریت ویژه اعلام کردند.

لازم به ذکر است که سکرتریت ویژه برای بررسی ادعاهای اخیر درباره آزار و اذیت زنان در ادارات،‌ بر اساس حکم مقام عالی ریاست‌جمهوری افغانستان در چوکات کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ایجاد شده است.

بر اساس این حکم، سکرتریت ویژه وظیفه دارد ‌تمامی ادعاها را در مدت سه ماه مورد بررسی قرار داده و در صورت تشخیص موارد جرمی، قضایا را برای رسیدگی به لوی‌سارنوالی ارسال ‌و گزارش اقدامات خویش را از طریق رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر به مقام عالی ریاست‌جمهوری افغانستان ارائه کند.

 

 


بازنشر این مطلب