گزارش‌های روزانه بازدید:782 تاریخ نشر:2019-08-15

نشست هماهنگی و مشورتی با فعالان مدنی و حقوق بشر ولایت بامیان برگزار شد

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت بامیان، نشست هماهنگی و مشورتی را با حضور مسئولان بخش حقوق بشر دفتر ساحوی یوناما و فعالان مدنی و حقوق بشر به تاریخ 15 اسد 1398 در مرکز ولایت برگزار کرد. این نشست به منظور بررسی وضعیت حقوق بشر و ایجاد هماهنگی‌ها و همکاری‌های بیشتر میان فعالان مدنی، کمیسیون حقوق بشر و دفتر ساحوی یوناما برگزار شد.

در آغاز محمدجواد دادگر، رئیس دفتر ساحوی بامیان، ضمن ارائه معلومات مختصر درباره وضعیت حقوق بشر و توضیح اقدامات دفتر ساحوی کمیسیون در مورد شماری از قضایای حاد و جدی نقض حقوق بشر، از فعالان مدنی خواست تا با طرح و اجرای برنامه‌های دادخواهانه به مسایل و معضلات مهم حقوق بشری دراین ولایت توجه نمایند. آقای دادگر تحقق ارزش‌های حقوق بشر را مستلزم کار مشترک و جمعی عنوان کرد و گفت در این میان سازمان‌های جامعه مدنی نقش و مسئولیت مهمی در پیگیری مطالبات مدنی و حقوق بشری شهروندان کشور دارند.

رئیس دفتر ساحوی کمیسیون، با بیان اهمیت و ضرورت اجتناب‌ناپذیر استقرار صلح در افغانستان، اما توجه به ارزش‌های مسجل در قانون اساسی و رعایت حقوق بشر را متضمن پایداری صلح و نقش‌آفرینی فعال و حساسیت‌ورزی نهادهای جامعه مدنی را متضمن حفظ دستاوردهای 18 سال گذشته توصیف کرد و هم‌چنین بر ضرورت دادخواهی‌های منسجم و سازمان‌یافته فعالان مدنی و حقوق بشر برای ایجاد ضمانت‌های کافی در زمینه پاسداری از ارزش‌های بهدست‌آمده تأکید کرد.

افزون براین، آقای دادگر به فعالان مدنی ولایت بامیان اطمینان داد که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان متعهد به حمایت از آن‌ها بوده و مطابق با صلاحیت‌های قانونی خود به منظور حمایت از نهادهای مدنی در زمینه حقوق بشر و ارتقای ظرفیت آن‌ها، عمل خواهد کرد.

در ادامه این نشست، آقای نیکولاج، مسئول حقوق بشر دفتر یوناما، بر هماهنگی بیشتر میان کمیسیون، یوناما و فعالان مدنی تأکید‌ بیان کرد: «یوناما هم‌چنین در نظر دارد که با طرح و اجرای یک برنامه استراتیژیک درباره صلح و حقوق بشر، از فعالان مدنی و حقوق بشر حمایت کند.» آقای نیکولاج خاطر‌نشان کرد که بر مبنای این طرح‌، امکان مشارکت مؤثر نهادهای مدنی در تلاش‌های مربوط به تأمین صلح و حقوق بشر در کشور، فراهم خواهد شد. مسئول حقوق بشر دفتر یوناما هم‌چنین افزود که حمایت از ارزش‌های حقوق بشر در افغانستان جز اولویت مهم آن‌ها به شمار می‌رود و هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، مصمم به حمایت جدی از فعالان مدنی و نهادهای حقوق بشری است.

در پایان، شرکت‌کنندگان این نشست، با قدردانی از کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برای حمایت از فعالان مدنی، به توضیح مشکلات و دشواری‌های موجود در ولایت بامیان پرداخت و خواستار تقویت هماهنگی و همکاری با دفاتر ساحوی کمیسیون و یوناما شدند.

 ‌یاد‌آوری می‌شود که شرکت‌کنندگان این نشست بر ضرورت ایجاد یک کمیته هماهنگی نهادهای مدنی به توافق رسیدند و قرار است به‌زودی کمیته مزبور برای کمک به انسجام و روش‌مند کردن فعالیت‌های مدنی و دادخواهانه در ولایت بامیان، تشکیل شود.   

 


بازنشر این مطلب