گزارش‌های روزانه بازدید:755 تاریخ نشر:2019-09-01

نشست هماهنگی و مشورتی با شورای رضارکاران حقوق بشر در بامیان برگزار شد

گزارش: احمدرجاء طهماسی

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت بامیان، به منظور هماهنگی برنامه‌ها و بحث در مورد مسایل مهم حقوق بشر، نشست مشورتی را با اعضای شورای رضا کاران حقوق بشر در مرکز ولایت برگزار کرد.

محمدجواد دادگر، رئیس دفتر ساحوی بامیان، ضمن قدردانی از فعالیت‌های قبلی شورای رضا کاران و نیز اشاره به تعهدات کمیسیون در حمایت از فعالان حقوق بشر، بر ضرورت اهتمام و توجه به پیگیری فعالیت‌های دادخواهانه و آموزشی این شورا تأکید کرد. آقای دادگر ابراز امیدواری کرد که فعالیت‌های مندرج در پلان عمل شورای رضاکاران حقوق بشر برای سال 1398 موفقانه تطبیق گردیده و نتایج ناشی از آن به بهبود وضعیت عمومی حقوق بشر در ولایت بامیان کمک نماید. رئیس دفتر ساحوی بامیان هم‌چنین خاطر نشان کرد که قرار است به زودی کمپاین مبارزه با آزار و اذیت خیابانی زنان  با ابتکار دفتر ساحوی کمیسیون و همکاری نهادهای ذیربط در مرکز ولایت راه اندازی گردد و انتظار می‌رود که شورای رضا کاران حقوق بشر نیز دراین زمینه به صورت فعال و مؤثر نقش داشته باشد.

سپس، گلثوم زهرا رئیس شورای رضا کاران حقوق بشر مرکز ولایت بامیان، به توضیح فعالیت‌ها و برنامه‌های انجام شده پرداخت و در این مورد، به شرکت کنندگان جلسه معلومات ارائه نمود. خانم زهرا اظهار داشت که شورا چندین برنامه دادخواهانه و آموزشی را در مرکز ولایت موفقانه برگزار نموده و نیز فعالیت‌های تعقیبی مرتبط با برنامه‌های یاد شده و به خصوص دادخواهی برای جلب توجه حکومت محلی به مسئله اعتیاد به مواد مخدر پی‌گیری می‌گردد. با این حال، مشکلات موجود در شفاخانه معتادین و نیز مسئله اعتیاد زنان و کودکان به مواد مخدر در برنامه‌های شورا مورد توجه جدی قرار گرفته و در‌این زمینه با مسئولان ذیربط از نزدیک صحبت شده است. اعضای شورای رضا کاران حقوق بشر در جریان هفته گذشته با حضور در جلسه اداری ولایت، یافته‌ها، پیشنهادات و سفارشات خود را با مسئولان نهادهای ذیربط مطرح کرده است. علاوه براین، شورای رضا کاران حقوق بشر در جریان ماه گذشته، یک برنامه آموزشی را با موضوع حقوق اساسی زنان در مرکز ولایت برگزار نموده است.

در پایان، شرکت کنندگان جلسه با تأکید بر اهمیت و ضرورت اطلاع رسانی به شهروندان درباره ممنوعیت قانونی آزار و اذیت خیابانی زنان، خاطر نشان کردند که شورای رضا کاران حقوق بشر جلسات آموزشی را در این راستا در مکاتب مرکز ولایت بامیان برگزار خواهند کرد.

 


بازنشر این مطلب