گزارش‌های روزانه بازدید:800 تاریخ نشر:2019-09-08

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان: ناامنی در کشور، فعالیت مدافعان حقوق بشر را دشوارتر کرده است

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با برگزاری یک کنفرانس خبری، شهادت عبدالصمد امیری، سرپرست دفتر این کمیسیون در ولایت غور به دست گروه طالبان را به‌شدت محکوم کرد و از حکومت افغانستان خواست که با شناسایی عاملان این جنایت، زمینه تأمین عدالت و تعقیب عدلی و قضایی آنان را فراهم سازد.

این کنفرانس در روز شنبه (16 سنبله)، در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و با حضور رئیس و هیأت رهبری کمیسیون برگزار شد.

گروه طالبان، عبدالصمد امیری، سرپرست دفتر کمیسیون حقوق بشر در ولایت غور را در تاریخ 12 سنبله، در منطقه جلریز ولایت میدان وردک از موتر پایین کرده و با خود بردند. دو روز بعد، پیکر بی‌جان و خونین او که مورد اصابت چند مرمی قرار گرفته بود در کنار جاده‌ای در همان منطقه پیدا شد.

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این کنفرانس خبری با اشاره به شهادت عبدالصمد امیری گفت: «واقعیت این است که به دلیل ناامنی، فضا برای مدافعان حقوق بشر روز به روز دشوارتر و تنگ‌تر می‌شود.»

خانم شهرزاد اکبر اما افزود که با وجود این شرایط دشوار، روحیه کار برای حقوق بشر تغییری نکرده و تلاش‌های این کمیسیون برای ترویج و حاکمیت ارزش‌های حقوق بشری در جامعه ادامه دارد.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تأمین امنیت را وظیفه دولت دانست و از دولت خواست که حوادث و ناامنی‌های اخیر و به‌ویژه شهادت عبدالصمد امیری را به صورت جدی بررسی کند.

حمله بر افراد غیرنظامی هم‌زمان با روند گفتگوهای صلح میان آمریکا و طالبان موضوع دیگری بود که از سوی رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به آن اشاره شد.

خانم اکبر گفت در حالی‌که نمایندگان گروه طالبان با آمریکا در حال مذاکره برای صلح‌اند، حملات هدف‌مند طالبان بر افراد غیرنظامی نیز ادامه دارد و هر روز مردم سوگوار می‌شوند.

 

شهروندان مسئول

محمد‌نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم در این کنفرانس به قربانی‌شدن تعدادی از کارمندان کمیسیون حقوق‌بشر در سال‌های گذشته اشاره کرد. آقای نظری افزود که متأسفانه هیچ‌گاهی قواعد و حقوق بشردوستانه از سوی گروه‌های درگیر رعایت نشده و این امر موجب قربانی‌شدن مردم، فعالان جامعه مدنی، خبرنگاران و فعالان حقوق بشر در کشور شده است.

معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از مدافعان حقوق بشر به عنوان «شهروندان مسئول» یاد کرد و گفت که «این افراد همواره در دفاع از انسانیت، عدالت و ارزش‌های حقوق بشری، فعال‌اند و هیچ‌گونه جانب‌داری سیاسی ندارند.»

آقای نظری افزود که متأسفانه هنوز هم گروه‌هایی در کشور‌اند که به فعالان حقوق بشر به عنوان دشمن می‌نگرند و آنها را در معرض تهدید و ترور قرار می‌دهند. در حالی‌که هدف فعالان حقوق بشر، حفظ کرامت انسانی در جامعه و بردن کشور به سوی آبادی و شکوفایی است.

 

جنایت علیه بشریت

اعلامیه مطبوعاتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان توسط شکرالله مشکور، کمیشنر و سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در این کنفرانس خوانده شد.

در بخشی از این اعلامیه آمده است که «بر اساس آموزه‌های دین مبین اسلام و احکام قانون اساسی، گروگان‌گیری و قتل خودسرانه افراد ممنوع بوده و این عمل به موجب اسناد بین‌المللی حقوق بشر، حقوق بشردوستانه بین‌المللی و کود جزای افغانستان، مصداق روشن جنایت علیه بشریت است و عاملان آن مستوجب مجازات و تعقیب عدلی و قضایی‌اند.»

کمیسیون ‌از دولت افغانستان خواسته است که عاملان شهادت عبدالصمد امیری را شناسایی کرده و با تعقیب عدلی و قضایی آنان، عدالت را تأمین کند.

در ادامه این اعلامیه، کمیسیون از نهادهای دفاعی و امنیتی افغانستان خواسته است که امنیت مسیرها را تأمین کرده و از گروگان‌گیری و قتل شهروندان بی‌دفاع کشور جلوگیری کند. از مخالفان مسلح دولت نیز خواسته شده که دست از «ارتکاب جنایت» برداشته و افراد و گروه‌های غیرنظامی را هدف قرار ندهند.

کمیسیون ‌در پایان این اعلامیه به شهروندان کشور اطمینان داده است که «متعهد به تلاش خستگی‌ناپذیر برای تأمین و تحقق حقوق بشر در کشور است و به تلاش‌های خود در این راستا با جدیت تمام ادامه خواهد داد.


بازنشر این مطلب