گزارش‌های روزانه بازدید:536 تاریخ نشر:2019-09-08

مراسم یادبود‌ شهید عبدالصمد امیری در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان برگزار شد

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به مناسبت شهادت عبدالصمد امیری، سرپرست دفتر خود در ولایت غور، روز شنبه (16 سنبله)، مراسمی را برای یادبود و گرامی‌داشتِ ‌او برگزار کرد.

در این مراسم که در دفتر مرکزی کمیسیون و با حضور رئیس و هیأت رهبری کمیسیون، خانواده شهید امیری، کارمندان کمیسیون و رسانه‌ها برگزار شد، شخصیت و فعالیت‌های عبدالصمد امیری که سال‌ها برای ترویج و نهادینه‌سازی ارزش‎های حقوق بشری در جامعه تلاش کرد، مورد ستایش و ارج‌گزاری قرار گرفت.

عبدالصمد امیری، سرپرست دفتر کمیسیون حقوق بشر در ولایت غور بود که طالبان او را در تاریخ 12 سنبله در منطقه جلریز ولایت میدان‌وردک از موتر پایین کرد و 2 روز بعد پیکر بی‌جان و خونین او ‌که هدف چند گلوله قرار گرفته بود، در کنار جاده پیدا شد.

 

سخت‌ترین روز

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این مراسم شهادت آقای امیری را به خانواده او تسلیت گفت و از روز گرفتاری عبدالصمد امیری توسط گروه طالبان، به عنوان سخت‌ترین روز کاری خود یاد کرد. خانم اکبر افزود: «متأسفانه تلاش‌های ما برای رهایی او نتیجه نداد و ما یکی از بهترین همکاران خود و یکی از سرمایه‌های افغانستان را از دست دادیم.»

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفت که وضعیت امنیتی در کشور هر روز پیچیده‌تر شده و این وضعیت، کار مدافعان حقوق بشر را دشوارتر می‌سازد.

خانم شهرزاد اکبر با اشاره به شهادت آقای امیری و شماری دیگر از کارمندان کمیسیون که در سال‌های گذشته هدف حملات تروریستی قرار گرفتند، تأکید کرد: «کمیسیون مستقل حقوق بشر با قاطعیت بیشتر به تلاش و مبارزه خود ادامه خواهد داد تا زمانی که حق بشری تمام افراد در افغانستان رعایت شود.»

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، تلاش برای ترویج و نهادینه‌کردن ارزش‌های حقوق بشری را هدفی بزرگ و ارزشمند دانست که البته با دشواری‌هایی روبهرو است. خانم شهرزاد اکبر اما گفت: «باور دارد که در مقابل دشواری‌های موجود، تعهد، روحیه و انرژی مدافعان حقوق بشر، موجب امید و دلگرمی برای آینده است.»

 

تأمین عدالت

در ادامه این مراسم، یکی از اعضای خانواده ‌امیری، زندگی‌نامه او را خواند.

در بخشی ‌از این زندگی‌نامه آمده است که عبدالصمد امیری در ماه جوزای سال 1369 در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور به دنیا آمد. در سال 1388 درس‌های لیسه را به پایان رساند و توانست 4 سال بعد از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل فارغ‌التحصیل شود.

عبدالصمد امیری به ارزش‌های انسانی و حقوق بشری باور داشت و در بخش‌های مختلف کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت‌های بامیان و غور فعالیت کرد. صلح، امنیت و تأمین عدالت از آرزوهای او بود. امیری در ماه ثور 1397 ازدواج کرده بود که از او دختری شش‌ماهه به یادگار مانده است.

اعضای خانواده آقای امیری در پایان این مراسم از کمیسیون حقوق بشر و سایر نهادهای مسئول خواستند که به منظور شناسایی و مجازات عاملان این جنایت، از هیچ‌گونه تلاشی دریغ نورزند تا عدالت تأمین شود.

 

در مسیر حقوق بشر

اسدالله یوسفی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم عبدالصمد امیری را الگوی خوبی برای جوانان کشور در زمینه کسب دانش و خدمت به مردم دانست و گفت که امیری در زندگی شخصی و کاری خود، خوب درخشید و در نهایت نیز قربانی باورهای حقوق بشری خود شد.

آقای یوسفی افزود در شرایط فعلی و با وجود رنج‌های فراوانی که در کشور با آن مواجهیم، کمتر افرادی هستند که با درک بالا و احساس مسئولیت، برای رفع این رنج‌ها و مشکلات وارد میدان می‌شوند و صادقانه تلاش می‌کنند.

کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ‌امیری را از نوع همین افراد با درک و با مسئولیت دانست که برای ترویج حقوق بشر و انسانی ساختن جامعه، صادقانه وارد میدان عمل شد و در نهایت نیز در این راه به شهادت رسید.

 


بازنشر این مطلب