گزارش‌های روزانه بازدید:492 تاریخ نشر:2019-09-25

برگزاری نشست هماهنگی سه‌ماهانه با خبرنگاران و مسئولان رسانه‌ها در ولسوالی بهارستان ولایت بدخشان

نشست هماهنگی سه‌ماهانه با مشارکت شماری از خبرنگاران و نمایندگان رسانه‌های محلی در ولسوالی بهارستان ولایت بدخشان برگزار شد.

این نشست‌ را بخش آموزش حقوق‌بشر دفتر ولایتی کمیسیون ‌به ‌منظور ایجاد هماهنگی میان دفتر ولایتی کمیسیون و رسانه‌ها، نیز دریافت مشکلات، خواست‌ها و مطالبات حقوق‌بشری خبرنگاران روز سه‌شنبه‌ دوم ‌میزان سال ۱۳۹۸ در تالار همایش رادیو صدای بهارستان برگزار کرد.

عارفه نوید، رئیس دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر در بدخشان در این نشست گفت: «تقویت آزادی بیان و پشتیبانی از فعالیت رسانه‌ها همواره در اولویت کاری کمیسیون قرار داشته ‌و از آن به گونه جدی حمایت کرده است. او افزود: برگزاری چنین نشست‌هایی، ‌ضمن تقویت همکاری‌ در مورد آگاهی‌دهی و نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق‌بشری، دفتر ولایتی کمیسیون را نیز یاری خواهد رساند.»

بانو نوید، در بخش دیگری از سخنانش گفت: «از طریق برگزاری جلسات هماهنگی، مشکلات، خواست‌ها و مطالبات حقوق ‌بشری‌ خبرنگاران دریافت و به آن‌ها رسیدگی خواهد شد.»

رئیس دفتر ولایتی کمیسیون با اشاره به نقش و کارکرد رسانه‌ها گفت: رسانه‌ها در تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بی‌تردید‌ نقشی‌ اثرگذار و‌ با‌اهمیت دارد، طوری که نقش آن‌ها را در تمام امور به وضوح مشاهده می‌کنیم. او افزود که ‌خبرنگاران با توجه به رسالت‌‌شان، در مینۀ ترویج و نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق ‌بشری باید پیشگام باشند تا بستری مناسب برای ترویج فرهنگ حقوق ‌بشر، احترام، محبت، تحمل، مدارا و همدیگر‌پذیری در میان شهروندان ایجاد شود و گسترش یابد.

هم‌چنین رئیس دفتر ولایتی کمیسیون با اشاره به قضایا و موارد نقض حقوق ‌بشری گفت که خبرنگاران در کنار سایر فعالیت‌ها، باید قضایایی ناقض حقوق ‌بشر را ‌پوشش ‌دهند تا عاملان آن‌ها ‌محاکمه و مجازات شوند.

رضوان‌الله نظامی، مدیر‌مسئول رادیو صدای بهارستان، ضمن قدردانی از همکاری‌ها و هماهنگی‌های دفتر ولایتی کمیسیون با رسانه‌ها، گفت: «خوشبخانه در بیشتر از یک‌ و نیم‌دهه گذشته، کمیسیون فعالیت‌های چشم‌گیر و ارزشمندی در عرصۀ آزادی بیان و فعالیت‌ آزاد رسانه‌ها داشته و هموار از خبرنگاران ‌حمایت کرده‌ است. چنان‌که برگزاری جلسات هماهنگی برای خبرنگاران، از جمله فعالیت‌های دوام‌دار دفتر ولایتی کمیسیون بوده که به منظور ایجاد هماهنگی برگزار شده است.»

او در مورد ‌همکاری نکردن مسئولان دولتی با خبرنگاران می‌گوید که مقامات محلی این ولسوالی در بیشتر‌ موارد به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ ‌و معلومات مورد نیاز را در اختیار آن‌ها قرار نمی‌دهند.

نظامی ضمن بیان این مطلب گفت: «با آن‌که بر بنیاد قانون حق دسترسی به اطلاعات، دولت و در کل مقامات دولتی و غیر‌دولتی، مکلف‌اند که اطلاعات مورد ضرورت به خبرنگاران بدهند، اما بیشتر آن‌ها ‌در این ولسوالی، از دادن معلومات به خبرنگاران خوداری می‌کنند.»

از جانب دیگر، شکرالله حمیدی، یک تن از خبرنگاران این ولسوالی، درباره اینکه مقامات مسئول از دادن اطلاعات به خبرنگارن ابا می‌ورزند، گفت: ‌وجود‌ فساد در درون نهادها و نا‌آگاهی ‌مقامات مسئول ‌از قوانین، عوامل‌ی پنداشته می‌شوند که آن‌ها از دادن معلومات به خبرنگاران خود‌داری ‌کنند.

هم‌چنین خبرنگاران در این ولسوالی از نداشتن حقوق ‌می‌گویند که بیشتر‌شان بدون معاش در رسانه‌ها کار می‌کنند. به گفته خبرنگاران، در کنار مشکلات یاد‌شده، تهدیدهای امنیتی، به‌ویژه فعالیت گروه‌های مسلح غیر‌مسئول، کار خبرنگاری را در این ولسوالی به چالش کشیده است.

خبرنگاران ضمن بیان این مشکلات، از ‌مسئولان این ولسوالی ‌خواستند که با در‌نظر‌داشت احکام قانون، معلومات مورد نیاز را در اختیار آن‌ها قرار دهند. نیز آن‌ها از دولت، به‌ویژه نیروهای امنیتی، تقاضا کردند که در ‌تأمین امنیت جان‌شان ‌توجه جدی‌تر کنند. و به دلیل استمرار فعالیت‌های رسانه‌ای، آن‌ها از دولت، به‌ویژه نهادهای ملی و بین‌المللی حامی رسانه‌ها، می‌خواهند که به مشکلات مالی آن‌ها نیز توجه کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


بازنشر این مطلب