گزارش‌های روزانه بازدید:791 تاریخ نشر:2019-09-25

کمیته هماهنگی نهادهای مدنی در ولایت بامیان ایجاد شد

دفتر ساحوی بامیان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با همکاری دفتر ساحوی یوناما و فعالان مدنی، کمیته هماهنگی نهادهای مدنی را ایجاد کرد. این کمیته که متشکل از تمامی نهادها و فعالان مدنی ولایت بامیان است، به منظور تأمین هماهنگی و گسترش روابط کاری میان دفاتر ساحوی کمیسیون، یوناما و نهادهای مدنی ایجاد شده است. 

 محمد‌جواد دادگر، رئیس دفتر ساحوی بامیان، هدف از ایجاد کمیته هماهنگی نهادهای مدنی را انسجام فعالیت‌های مدنی و دادخواهانه، نیز تأمین زمینه مشارکت و نقش‌آفرینی فعال همه­‌ نهادهای مدنی در تلاش‌های حقوق بشری عنوان کرد و گفت، بهبود وضعیت حقوق بشر، مستلزم همکاری و مشارکت دوامدار و کار‌امد تمامی نهادهای تأثیرگذار و با نفوذ اجتماعی است که در این میان، نهادهای مدنی نقش مهم و مؤثری دارند. بنابراین، انتظار می‌رود که با ایجاد کمیته هماهنگی از یک سو زمینه و امکان انسجام فعالیت‌های مدنی در سطح ولایت فراهم شود و از سوی دیگر، همه نهادها و فعالان مدنی در همکاری با دفاتر ساحوی کیمسیون و یوناما، نقش و سهمی سازنده در بهبود وضعیت حقوق بشر ایفا کنند، به گونه‌ای که هیچ نهاد و فعال مدنی در تلاش‌های حقوق بشری نادیده گرفته نشود. آقای دادگر در پایان تأکید کرد که مبارزه با مسایل و ناهنجاری‌های مانند، تبعیض، فساد، بی‌عدالتی و نقض حقوق بشر مسئولیت مهم نهادهای مدنی‌ و بهبود وضعیت جاری، مستلزم کار و کوشش مشترک است.

محمدعلی دانش، کارمند بخش حقوق بشر دفتر یوناما با بیان ضرورت هماهنگی و همکاری مشترک برای بهبود وضعیت حقوق بشر، هم‌چنین بر اهمیت گسترش فعالیت‌های مدنی و دادخواهانه در سطح ولسوالی‌ها تأکید کرد و گفت، از آنجایی که میزان مشکلات و نارسایی‌های بیشتر در ولسوالی‌ها و نقاط دورافتاده وجود دارد، بنابراین ضرورت پی‌گیری اقدامات آموزشی و دادخواهانه نیز در مناطق یادشده بیشتر است. او از نهادهای مدنی فعال در مرکز ولایت خواست تا با همکاری و حمایت از نهادهای مدنی در سطح ولسوالی‌ها، به این مسأله توجه کنند.

شرکت‌کنندگان این برنامه، ضمن مهم خواندن اقدام به ایجاد کمیته هماهنگی نهادهای مدنی، دفاع از ارزش‌های حقوق بشر و تلاش برای کاهش میزان مسایل و مشکلات جاری را در زمره مهم‌ترین مسئولیت نهادهای مدنی توصیف ‌و با دفاتر ساحوی کمیسیون و یوناما اعلام همکاری کردند.

هم‌چنین در این برنامه، سه تن از فعالان مدنی توسط سایر اعضا، برای سه ماه به عنوان مسئولان کمیته هماهنگی، انتخاب شدند.

 


بازنشر این مطلب