گزارش‌های روزانه بازدید:597 تاریخ نشر:2019-10-23

چکیدۀ فعالیت‌های حقوق بشری دفاتر ساحوی و ولایتی در ماه میزان 1398

* دفتر مرکزی

نشست گروه دادخواهی «حمایت از زنان و معاینات طب عدلی معیاری» برگزار شد

نشست گروه دادخواهی برای «حمایت از زنان و معاینات طب عدلی معیاری»، روز دوشنبه 22 میزان در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان برگزار شد. در این نشست، خانم شبنم صالحی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان بر اهمیت ایجاد هماهنگی بیشتر با افراد و نهادهای مختلف تأکید کرد تا معاینات طب عدلی معیاری، به یک امر مهم و فراگیر در سطح جامعه ‌بد‌ل شود.

در این نشست ضرورت تعدیل ‌ماده 640 کود جزا و ادامه تلاش‌ها در این مورد، گفتگو و مشورت با افراد و نهادهای مؤثر در سطوح متفاوت و ادامه ‌یافتن برنامه‌های آگاهی‌دهی درباره غیرعلمی بودن و معتبر نبودن معاینات طب عدلی در مورد پرده بکارت، به عنوان اقدامات آینده این گروه برای دادخواهی مشخص شد.

* دفتر ساحوی بامیان

‌سفر معاون و عضو هیأت رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به ولایت بامیان

محمد‌نعیم نظری، معاون و اسدالله یوسفی، اعضای هیأت رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به منظور ارزیابی و بررسی وضعیت حقوق بشر، در تاریخ 22 میزان سال جاری به ولایت بامیان سفر کردند. در نشستی که ‌با حضور ایشان و رئیس دفتر ساحوی بامیان و کارمندان دفتر ساحوی بامیان برگزار شد، پس از خوشامدگویی‌ محمد‌جواد دادگر، رئیس دفتر ساحوی کمیسیون‌ به هیأت رهبری، محمد‌نعیم نظری، معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سخنانی اصلاح نهادهای ملی و پرورش نیروی انسانی متعهد و برخوردار از ظرفیت‌های مسلکی را مهم‌ترین پیش‌شرط رسیدن به توسعه پایدار عنوان کرد و گفت، اثر‌گذاری نهادهای ملی مستلزم ظرفیت‌سازی و اعمال اصلاحات مورد نیاز است. او در بخشی از سخنان خویش خاطر‌نشان کرد که هیأت رهبری کمیسیون مصمم به بهبود کار و فعالیت این نهاد است و با تمرکز بر برنامه‌های مبتنی بر نتیجه، برای بهبود وضعیت حقوق بشر در کشور تلاش می‌کنند. معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از همکاران دفتر ساحوی بامیان خواست که با تعهد و پشت‌کار تمام به ایفای درست و مؤثر مسئولیت‌‌‌ها بپردازند.

هم‌چنین کمیشتر اسدالله یوسفی‌ ‌ نیز، ضمن قدردانی از تلاش‌های دفتر ساحوی بامیان، فقر و اعتیاد به مواد مخدر را دو معضل مهم اجتماعی توصیف کرد و بر ضرورت اجرای برنامه‌های عملی برای مبارزه با آن تأکید کرد. آقای یوسفی مشارکت تمامی گروه‌های اجتماعی از جمله‌ علمای دینی را در امر توسعه و ترویج ارزش‌های حقوق بشر مهم خواند و گفت، هیأت رهبری کمیسیون می‌کوشد برای مبارزه با سنت‌های ناپسند و زیانبار اجتماعی، همکاری‌هایی منظم و دوامدار‌ با علمای دینی تأمین شود.

افزون بر این، در یک نشست دیگر معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با محمد‌طاهر زهیر، والی ولایت بامیان نیز دیدار و درباره مهم‌ترین موضوعات مرتبط با حقوق بشر به بحث و تبادل نظر پرداختند. در ادامه حضور اعضای هیأت رهبری کمیسیون در ولایت بامیان در‌ سه روز، تمامی بخش‌های کاری دفتر ساحوی بامیان را ‌ارزیابی کردند و ‌پیشنهادهای همکاران این دفتر شنیدند.

هم‌چنین ‌هیأت یادشده در یک نشست مشورتی با فعالان مدنی و مدافعان حقوق بشر در ولایت بامیان، درباره وضعیت حقوق بشر و فعالیت‌های مدنی در این ولایت، ‌بحث و تبادل نظر کردند.

* دفتر ولایتی بدخشان

تأکید بر تأمین حقوق­ بشری افراد دارای معلولیت و گرامی‌داشت روز جهانی عصای سفید‌

دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق­ بشر بدخشان ‌روز جهانی عصای سفید (27 میزان 1398) را با حضور معاون مقام ولایت، رئیس دفترولایتی کمیسیون مستقل حقوق­ بشر، نماینده اتحادیه‌ افراد دارای معلولیت، رؤسای نهادهای دولتی، غیردولتی، جامعه مدنی و رسانه­ها، به منظور ارج‌گزاری به توانایی‌ها و دریافت مشکلات اشخاص دارای معلولیت، ‌در تالار همایش مقام ولایت گرامی داشت‌.

به تاریخ 20 و 21 میزان سال 1398‌، به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت و عصای سفید، در نشستی در رادیو صدای کوکچه­‌، رادیو صدای کشم ‌و ولسوالی جرم بدخشان و رادیو صدای بهارستان (ولسوالی بهارک) تجلیل شد. در این برنامه رمزیه جهش، معاون بخش آموزش دفتر ولایتی بدخشان، درباره حقوق، امتیازات و جایگاه­‌ افراد دارای معلولیت، به‌ویژه نابینایان بحث کرد. این دو رادیو در مجموع بیش از دو میلیون شنونده دارند.

نیز بخش حمایت و انکشاف حقوق اشخاص دارای معلولیت ‌برنامه آموزشی را برای ‌30‌ تن از اقشار و اصناف شهر کندز در مرکز آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ریاست کار و اموراجتماعی آن ولایت به منظور آگاهی از مسایل حقوق بشری این اشخاص برگزار کرد.

در فعالیت دیگر این دفتر به تاریخ 25 میزان، میزگردی رادیویی را با حضور نماینده مقام ولایت، ضمیرخان عزیزی‌، ضیاءالدین، عالم دین، راز‌محمد حاذق، نماینده اتحادیه اشخاص دارای معلولیت، محمدشفیق جویا، سرپرست آمریت شهداء و معلولین ولایت با کارگردانی‌ رمزیه جهش معاون آموزش حقوق­ بشر در رادیو آمو برگزار کرد. هدف از برگزاری این برنامه، گرامی‌داشتِ حقوق اشخاص دارای معلولیت‌ و آگاهی از جایگاه­ اشخاص دارای معلولیت در آموزه­های دینی، رسید‌­گی به حقوق آنان و مکلفیت­های حکومت محلی بود. نیز به تاریخ 27 میزان سال 1398 بخش آموزش دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق ­بشر بدخشان نشست آموزشی برای ‌40‌ تن از دانشجویان دختر مؤسسه عالی تربیه معلم ولسوالی کشم ولایت بدخشان، ‌با هدف بیان جایگاه قانونی اشخاص دارای معلولیت و ارج‌گزاری‌ به کرامت انسانی این اشخاص برگزار کرد.

* دفترولایتی هلمند

کارگاه آموزشی دو روزه حقوق بشر برای افسران پولیس ملی برگزار شد

بخش تعلیمات و آمبودزمن دفتر ولایتی هلمند کمیسیون ‌به تاریخ ۲۲ تا ۲۳ ماه میزان سال روان کارگاه آموزشی دو روزه‌ای را با هدف بالا بردن سطح آگاهی و معلوماتی افسران پولیس در زمینه حقوق بشر و حقوق شهروندان، ‌برای ۱۱۰ تن از استادان و محصلان افسر دیپارتمنت تحصیلات عالی شبانه مرکز تربیوی پولیس ملی ولایت هلمند در مقر آن ‌برگزار کرد.

* دفتر ساحوی مزارشریف

‌شش‌صد دانش‌آموز دوره لیسه در شهر مزار شریف، از اهمیت روز جهانی عصای سفید آگاهی یافتند

در یک کمپاین آگاهی‌رسانی به مناسبت روز جهانی عصای سفید، حدود 600 تن از دانش‌آموزان پنج لیسه خصوصی شهر مزار شریف (لیسه‌های رشاد، آنادولو، رهیاب، راه نور، راهدان و ابن سینا) از اهمیت این روز و ضرورت بهبود رفتار با نابینایان آگاهی یافتند. این برنامه را بخش تعلیمات دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر به روزهای 22 تا 24 میزان در تالار‌ها و‌ محوطه‌های باز این پنج لیسه اجرا کرد.

* دفتر ولایتی غور

‌گرامیداشتِ روز جهانی عصای سفید در ولایت غور

دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در محفلی باشکوه‌ ‌روز جهانی عصای سفید را گرامی ‌داشت‌. این برنامه روز سه‌شنبه مورخ 23/7/1398 برابر با 15 اکتوبر با حضور معاون امور اجتماعی مقام ولایت، رؤسا و مسئولان ادارات دولتی و غیر‌دولتی، نمایندگان جامعه مدنی، اصحاب رسانه‌ها، نیز با اشتراک بیش از بیست تن از ناشنوایان (زن و مرد) در تالار همایش این دفتر برگزار کرد.

* دفتر ساحوی کندز

‌برگزاری برنامه آموزشی «حقوق بشری معلولین»

در یک برنامه آموزشی نصف روزه، 30 تن از اقشار و اصناف مختلف جامعه که در مرکز آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ریاست کار و امور اجتماعی ولایت کندز مشغول آموزش‌اند، از موضوعات و مسایل حقوق بشری معلولین، آگاه شدند.

 


بازنشر این مطلب