گزارش‌های روزانه بازدید:608 تاریخ نشر:2019-10-24

برای ترویج ارزش‌های حقوق‌بشری؛ نشست هماهنگی میان کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر و وزارت ارشاد، حج و اوقاف برگزار شد

آقای شکرالله مشکور، کمیشنر و سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، روز چهارشنبه (1 عقرب)، با دوکتور امین‌الدین مظفری، معین مسلکی وزارت ارشاد، حج و اوقاف دیدار و گفتگو کرد.

زمینه‌سازی برای همکاری مشترک به منظور آموزش و ترویج ارزش‌های حقوق‌بشری از طریق علما و مساجد و هم‌چنین، ضرورت تهیه و امضای تفاهم‌نامه همکاری میان این دو نهاد، محور اصلی این دیدار بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در آغاز نشست آقای مشکور‌ تأکید کرد که با توجه به اهمیت و جایگاه مهمی که عالمان دین در جامعه افغانستان دارند، همکاری وزارت ارشاد و عالمان دین، برای ترویج بیشتر و بهتر ارزش‌های حقوق‌بشری در میان مردم، ‌اثرگذاری بیشتری خواهد داشت.

آقای مشکور درباره گنجانیدن موضوعات و ارزش‌های حقوق‌بشری در سخنرانی‌های عالمان دین در مساجد، و هم‌چنین، تدریس موضوعات حقوق‌بشری در مدارس دینی سخن گفت و پیشنهاد کرد که برای هماهنگی بیشتر در این موارد، یک تفاهم‌نامه همکاری میان کمیسیون حقوق‌بشر و وزارت ارشاد، حج و اوقاف، تهیه و امضا شود. سپس آقای رحمان‌علی جاوید، هماهنگ‌کننده برنامه‌های بخش آموزش حقوق‌بشر کمیسیون، از برنامه‌های این بخش برای نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق ‌بشری در جامعه سخن گفت و افزود که همکاری میان این دو نهاد می‌تواند به منظور گسترش ارزش‌های انسانی در سطح کشور بسیار مفید باشد.

هدف مشترک

از سوی دیگر، دوکتور امین‌الدین مظفری، معین مسلکی وزارت ارشاد، حج و اوقاف از پیشنهاد کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان برای تهیه و امضای تفاهم‌نامه همکاری میان این دو نهاد استقبال کرد و تصمیم گرفته شد که طرفین با معرفی دو نماینده، کارهای مقدماتی این تفاهم‌نامه را در هماهنگی با یکدیگر انجام دهند.

معین مسلکی این وزارت، ترویج ارزش‌های حقوق‌ بشری را یکی از نیازهای اساسی برای داشتن جامعه بهتر دانست و گفت که به همین منظور، این وزارت آماده است تا با کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان همکاری نزدیک و همه‌جانبه داشته باشد.

در پایان این دیدار، مقامات کمیسیون مستقل حقوق‌بشر و وزارت ارشاد، حج و اوقاف، ترویج و تعمیم ارزش‌های حقوق‌بشری در جامعه را «هدف مشترک» دانستند و ابراز امیدواری کردند که بتوانند در همکاری و هماهنگی کامل با یکدیگر، به این هدف مشترک دست یابند.

 


بازنشر این مطلب