گزارش‌های روزانه بازدید:528 تاریخ نشر:2019-11-03

صد تن از دانشجویان با فعالیت‌ها و دستاوردهای کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان آشنا شدند

 

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان روز چهارشنبه (8 عقرب)، برنامه آشنایی با فعالیت‌ها و دستاوردهای کمیسیون را برای 100 تن از دانشجویان (42 زن و 58 مرد)، برگزار کرد.

در این برنامه که از سوی بخش آموزش حقوق‌بشر دفتر ساحوی کابل برگزار شد، شماری از استادان و دانشجویان دانشگاه کاردان، هم‌چنین شماری از دانشجویان دانشگاه‌های دیگر با هماهنگی «مؤسسه حقوق‌بشر و محو خشونت» در دفتر مرکزی کمیسیون حضور داشتند.

این برنامه در ادامه سلسله برنامه‌های دفتر ساحوی کابل به منظور افزایش آگاهی مردم در مورد چگونگی فعالیت کمیسیون حقوق‌بشر و آشنایی با بخش‌های مختلف کمیسیون برگزار شد.

جلوگیری از نقض حقوق‌بشری

در ابتدای این برنامه، آقای سید عبدالقادر رحیمی، سرپرست ریاست اجرائیه کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان درباره دلایل ایجاد کمیسیون و اهمیت فعالیت آن در افغانستان صحبت کرد و گفت که «نقض صریح حقوق‌بشری در کشور، دلیل ایجاد نهادی مستقل مانند کمیسیون حقوق‌بشر بود تا با استقلال کامل برای انکشاف، حمایت و نظارت از حقوق‌بشری افراد فعالیت کند.»

آقای رحیمی، بخش‌های مختلف کمیسیون و فعالیت‌های آن را برای دانشجویان توضیح داد و افزود که دفترهای ساحوی و ولایتی کمیسیون در سراسر کشور، به منظور ترویج و نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق‌بشری در جامعه فعالیت می‌کنند.

سرپرست ریاست اجرایی کمیسیون، بخش آموزش حقوق‌بشر در کمیسیون را «دریچه آموزش» ارزش‌های حقوق‌بشری به مردم دانست و ابراز امیدواری کرد که با افزایش سطح آگاهی در کشور، دولت و مردم در کنار یکدیگر برای ایجاد جامعه مبتنی بر ارزش‌های حقوق‌بشری تلاش کنند تا دیگر شاهد نقض حقوق‌بشری افراد نباشیم.

اهداف برنامه

در ادامه برنامه، آقای عبدالاحد فرزام، رئیس دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان درباره اهداف برگزاری این برنامه صحبت کرد.

آقای فرزام، افزایش سطح شناخت و آگاهی مردم ‌به کمیسیون، جلب حمایت مردم از کارکردهای کمیسیون، هم‌چنین ایجاد بسیج عمومی در سطح کشور برای ترویج و دفاع از ارزش‌های حقوق‌بشری را از اهداف برگزاری این برنامه دانست و افزود که «از ماه جدی سال گذشته تاکنون، بیش از 260 تن از دانشجویان در قالب این برنامه‌ها، از نزدیک با فعالیت‌ها و دستاوردهای کمیسیون آشنا شده‌اند.»

رئیس دفتر ساحوی کابل، حمایت مردم از فعالیت‌های کمیسیون حقوق‌بشر را مهم دانست و افزود که «اگر مردم برای دفاع از حقوق‌بشر مشارکت نداشته باشند و در کنار کمیسیون برای تحقق ارزش‌های حقوق‌بشری در جامعه تلاش نکنند، به جامعه‌ای که در آن نقض حقوق‌بشری صورت نگیرد، نمی‌توانیم دست پیدا کنیم.»

آقای فرزام هم‌چنین «بسیج عمومی» برای حمایت از ارزش‌های حقوق‌بشری را یک نیاز جدی در کشور دانست و گفت که « در این راستا، دانشجویان کشور می‌توانند نقش مؤثری داشته باشند. دانشجویان با ترویج و آموزش حقوق‌بشر، هم‌چنین ارجاع شکایات و موارد نقض حقوق‌بشری به کمیسیون، می‌توانند مسئولیت خود را برای ایجاد جامعه مبتنی بر ارزش‌های حقوق‌بشری ایفا کنند.»

معرفی کمیسیون

بازمحمد آموزگار، آمر بخش آموزش حقوق‌بشر دفتر ساحوی کابل، با ارائیه پریزنتشنی به معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پرداخت و «آموزش موثر» را راهی برای ایجاد تغییر در جامعه دانست و افزود که این بخش از کمسیون حقوق‌بشر، تلاش می‌کند با برگزاری برنامه‌های آموزشی مؤثر، مسئولیت خود را برای ترویج و نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق‌بشری در جامعه انجام دهد.

آقای آموزگار، انکشاف حقوق‌بشر، حمایت از حقوق‌بشر و نظارت از وضعیت حقوق‌بشری افراد را از اهداف کمیسیون دانست و به دانشجویان در رابطه با وظایف، صلاحیت‌ها و دستاوردهای کمیسیون، معلوماتی ارائه کرد.

آقای خواجه‌جمشید صدیقی، آمر دانشکده حقوق دانشگاه کاردان نیز آموزش حقوق‌بشر را یکی از نیازهای جدی در کشور دانست و از تلاش‌های کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در این راستا قدردانی کرد. آقای صدیقی گفت که دانشگاه کاردان آماده همکاری بیشتر با کمیسیون حقوق‌بشر است تا با اجرای چنین برنامه‌هایی، زمینه آشنایی با فعالیت‌ها و دستاوردهای کمیسیون برای دانشجویان دیگر نیز فراهم گردد.

در پایان این برنامه، دانشجویان از بخش‌های مختلف دفتر ساحوی کابل بازدید کردند و مسئولان دفتر ساحوی کابل در مورد شیوه فعالیت و کارکرد این بخش‌ها، توضیحاتی مفصلی عرضه کردند و به سؤال‌های دانشجویان پاسخ دادند.

 

 

 


بازنشر این مطلب