گزارش‌های روزانه بازدید:715 تاریخ نشر:2019-11-03

سفر بانو شهرزاد اکبر به مزار شریف و دیدار با والی و مسئولان عدلی ـ قضایی ولایت بلخ

بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و هیأت همراه، دیروز صبح 11 عقرب وارد شهر مزار شریف شد و در دیدار با محمد‌اسحاق رهگذر، والی بلخ، درباره راه‌های تعمیق همکاری و رسیدگی به مشکلات حقوق بشری گفتگو کرد.

شهرزاد اکبر که به عنوان رئیس کمیسیون عالی منع شکنجه در رأس هیأتی از اعضای این کمیسیون به مزار شریف آمده، خواهان همکاری والی بلخ به منظور بررسی وضعیت شکنجه در محلات سلب آزادی ولایت بلخ شد. والی بلخ، ضمن سپردن ‌قول همکاری در این زمینه، در مورد‌ وضع بیجاشدگان داخلی در شهر مزار شریف و پیامدهای آن هشدار داد و گفت، با توجه به نزدیکی زمستان و نبود امکانات معیشتی، صحی و آموزشی برای آنان، اگر در این زمینه اقدامی صورت نگیرد، امکان دارد با فاجعه انسانی روبه‌رو شویم.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در دیدار با کارمندان دفتر ساحوی کمیسیون گفت، مصممیم که برای ارتقای توانمندی شما برنامه‌های ظرفیت‌پروری داشته باشیم. او بر اهمیت مستندسازی قضایا و گزارش‌دهی به‌موقع از نتایج فعالیت‌ها به منظور افزایش آگاهی شهروندان از‌ اثرگذاری اقدامات کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر وضعیت عمومی کشور تأکید کرد.

بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و رئیس کمیسیون عالی منع شکنجه بعد از چاشت این روز، در دیدار با مسئولان نهادهای عدلی و قضایی و مسئولان محلات سلب آزادی ولایت بلخ، همکاری میان ادارات دولتی ولایت بلخ را خوب توصیف کرد و افزود، ‌در نظر داریم وضعیت شکنجه در محلات سلب آزادی افغانستان را بررسی و نتایج آن را منتشر کنیم و به این منظور خوب است دیدگاه‌های شما را بشنویم که وضعیت شکنجه در ولایت بلخ چگونه است.

فروزان نوابی، رئیس حقوق بشر و امور بین‌المللی زنان در وزارت امور خارجه، حسن فیض، نماینده جامعه مدنی و پژوهشگر ارشد شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر، و بهزاد حکاک، هماهنگ‌کننده ملی آمبودزمن در کمیسیون مستقل حقوق بشر که در عین حال اعضای کمیسیون عالی منع شکنجه‌اند، با تأکید بر این‌که شکنجه در افغانستان همچنان وجود دارد، افزودند کمیسیون منع شکنجه با بررسی ‌محلات سلب آزادی، باید مطمئن شود که در هیچ‌یک از این محلات شکنجه وجود ندارد.

در این نشست رئیسان محکمه استیناف، سارنوالی و محکمه ولایت بلخ، نیز مشاوریت حقوقی قول‌اردوی شاهین از کاهش شکنجه طی سال‌های اخیر در ولایت بلخ سخن گفتند. آنها با اشاره به ساختمان غیر‌معیاری زندان ولایت بلخ که باعث شکنجه روحی و جسمی زندانیان می‌شود، خواهان توجه جدی کمیسیون عالی منع شکنجه شدند که از سوی شهزاد اکبر رئیس کمیسیون عالی منع شکنجه قول رسیدگی به این معضل داده شد. او گفت، پیام‌های شما را شنیدم و در نشست‌های تصمیم‌گیری مرکز در میان خواهم گذاشت.

 

 


بازنشر این مطلب