گزارش‌های روزانه بازدید:549 تاریخ نشر:2019-11-05

گزارش کمپاین ده‌روزه به مناسبت تجلیل روز جهانی عصای سفید، میثاق مراکش و افتتاح مرکز منبع قابل دسترس برای اشخاص دارای معلولیت چاپی‌

مقدمه:

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر مبنای ماده پنجاه و هشتم قانون اساسی کشور و مواد 21 و 26 قانون تشکیل وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، مکلف به نظارت، حمایت و تعمیم حقوق بشری شهروندان است.

 از میان شهروندان افغانستان، در کنار اطفال و زنان، یکی از گروه‌های آسیب‌پذیر، اشخاص دارای معلولیت‌های مختلف می‌باشند. از آنجایی که اشخاص دارای معلولیت به طور اعم، و معلولان بینایی به طور اخص، برای دسترسی به حقوق بشری‌شان با چالش‌های گوناگونی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ هرچند حمایت از گروه‌های مختلف اشخاص دارای معلولیت در اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیون‌های مختلف آن تسجیل و تضمین شده است که برای دولت‌های عضو، الزام‌آور‌اند. کنوانسیون حقوق اشخاص دارای معلولیت و میثاق مراکش، دسترسی اشخاص دارای معلولیت به ویژه اشخاص دارای مشکلات بینایی را مورد توجه بیشتر قرار داده و مطابق این میثاق باید تمام آثار و منابع چاپی قابل دسترس برای اشخاص دارای معلولیت حسی و سایر اشخاص دارای معلولیت که مشکل خوانشی دارند تهیه گردد.

 خوشبختانه دولت افغانستان به این دو سند مهم ملحق شده است.

هدف از کمپاین ده‌روزه و تجلیلِ روز جهانی عصای سفید:

کمیسیون از طریق  برگزاری این برنامه، سه موضوع را دنبال می‌کرده است:

 1. دسترس‌پذیر شدن منابع و آثار چاپی برای اشخاص دارای معلولیت‌های خوانشی.
 2. دادخواهی برای تطبیق ماده 23 قانون حقوق و امتیازات اشخاص دارای معلولیت، مبنی بر استخدام اشخاص دارای معلولیت در ادارات دولتی، بخش خصوصی و...
 3. دادخواهی به منظور افتتاح حسابات بانکی مستقل برای معلولان حسی (نابینا و ناشنوا) در بانک‌های کشور.

اقدامات کمیسیون در این زمینه:

 پانزده اکتوبر روز جهانی عصای سفید است. این روز مظهر اراده و استقلال اشخاص دارای معلولیت بینایی بوده که همه‌ساله در کشور‌های مختلف جهان  تجلیل می‌گردد. برای اینکه اشخاص دارای معلولیت بینایی بتوانند به گونه مستقل از امکانات عمومی، همانند هر شهروند دیگر بهره‌مند گردند، یک قانون تحت عنوان قانون عصای سفید در پانزدهم اکتوبر 1950 تصویب گردید و این روز به نام روز عصای سفید نام‌گذاری شد.

 کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، امسال به صورت متفاوت‌تری از این روز در تمام دفاتر ساحوی و ولایتی خویش تجلیل کرد.

 در دفتر مرکزی کمیسیون در کابل، به همین مناسبت، یک کنفرانس مطبوعاتی با شرکت هیئت رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر، جلالت‌مآب وزیر محترم معارف، معین وزارت دولت در امور معلولین و ورثه شهدا، معاون اجتماعی ولایت کابل، و نهادها و ارگان‌های مدنی مرتبط به اشخاص دارای معلولیت، شرکت داشتند.

در این روز، ضمن افتتاح مرکز منبع دسترس‌پذیر در حضور مقامات مزبور، وزیر معارف، از رونمایی قانون تعلیمات فراگیر در آینده نزدیک خبر داد و وعده سپرد که در سال تعلیمی آینده، اقداماتی برای دسترس‌پذیری کتب درسی مکاتب برای افراد دارای معلولیت بینایی، صورت خواهد گرفت.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر و کمیشنر بخش حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت نیز از ادامه دادخواهی‌ها در خصوص رسیدن به این سه هدف عمده، تأکید ورزیدند.

کمپاین ده‌روزه:

 این برنامه از تاریخ 10 اکتوبر تا 20 اکتوبر سال روان در دفاتر ساحوی و ولایتی کمیسیون، در بر دارنده کنفرانس‌های مطبوعاتی، مصاحبه با رسانه‌ها، کارگاه‌های آموزشی کوتاه‌مدت در نهادهای مختلف فرهنگی، نشست با مقامات بلندپایه مرکزی و محلی، نشست با دست‌اندرکاران جامعه مدنی در عرصه معلولیت بود که در نتیجه این اقدامات، تعداد 2214 تن، اعم از زن و مرد، به شمول محصلان و استادان مراکز تحصیلات عالی، همکاران جامعه مدنی، نهادهای عرصه معلولیت، عامه مردم و به خصوص اشخاص دارای معلولیت بینایی، از حقوق، چالش‌ها و توانمندی‎‌های این قشر از معلولان، درباره سه اولویت تعیین‌شده، آگاهی حاصل کرده، اظهار داشتند که به منظور تحقق این سه اولویت، با کمیسیون همکار و همراه خواهند بود.

در نشست‌ها یا کنفرانس‌های انجام‌شده با اشتراک مسئولان بلندپایه دولتی، به شمول وزرا، والیان و نمایندگان شوراهای محلی، این مقامات ضمن آشنایی بیشتر با حقوق اشخاص معلول حسی، به ویژه در راستای سه اولویت ذکرشده، وعده سپردند که در حیطه صلاحیت‎‌ها و مسئولیت‌های‌شان، اقدامات مقتضی را برای تحقق این اولویت‌ها روی دست گیرند.

فعالیت‌های رسانه‌ای:

در این بخش، همکاران با انجام مصاحبه یا اشتراک در گفتگوهای خبری در رسانه‌های مختلف (دیداری، شنیداری و چاپی)، در مورد حقوق اشخاص دارای معلولیت بینایی، میثاق مراکش و روز جهانی عصای سفید، برای شهروندان به مدت 1032 دقیقه، با درنظرداشت سه اولویت مزبور، آگاهی دادند و این بیانگر توجه روزافزون رسانه‌ها به موضوع معلولیت بوده و همچنین بدان معناست که، رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مدیریت این کارزار و ایجاد انگیزه در رسانه‌ها نسبت به مباحث مرتبط با حقوق اشخاص دارای معلولیت، موفق عمل کرده، دستاوردهای قابل توجهی داشته است.

نتیجه‌گیری:

از مجموع فعالیت‌های انجام‌شده در طی ده روز کارزار سرتاسری در ارتباط با روز جهانی عصای سفید، معرفی میثاق مراکش و افتتاح نخستین مرکز منبع دسترس‌پذیر، شاهد نتایج و دستاوردهای ذیل بوده‌ایم:

 1. گشایش اولین مرکز منابع قابل دسترس برای اشخاص دارای معلولیت  بینایی که در بر دارنده 4000 عنوان کتاب  در موضوعاتی همچون آموزشی، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و حقوق می‌باشد. انتظار میرود این مرکز، به تدریج به یک منبع تولید کتاب‌های گوناگون برای استفاده محصلان، متعلمان و سایر اشخاص دارای معلولیت‌های خوانشی مبدل گردد و به حیث یک ابتکار تازه در افغانستان، الگویی برای سایر مراکز و نهادهای فرهنگی سراسر کشور برای ایجاد چنین مراکزی گردد.
 2. افزایش آگاهی 2214 تن از مسئولان دولتی، اعم از وزرا، والیان یا معاونان ولایات،رئیسان و اعضای شوراهای ولایتی، رسانه‌ها، نهادهای عرصه معلولیت، اشخاص دارای معلولیت بینایی، متعلمان و محصلان و سایر شهروندان، نسبت به حقوق بشری اشخاص دارای معلولیت، به ویژه معلولان بینایی، با درنظرداشت سه اولویت یادشده.
 3. تعهد این مقامات، مبنی بر به‌کارگیری این آگاهی‌ها در جهت اقدامات مقتضی در حیطه صلاحیت‌ها و مسئولیت‌های‌شان، به منظور تحقق اولویت‌های یادشده در کارزار ده روزه.
 4. از این میان، به گونه نمونه، رئیس پوهنتون سبا در ولایت قندهار، تعهد سپرد که برای اشخاص دارای معلولیت که در این پوهنتون ثبت نام کنند، بدون محدودیت تعداد، 75 درصد در هزینه تحصیلی آنان تخفیف قایل می‌شوند.

در این بین، رسانه‌های صوتی و تصویری که کمیسیون را با تهیه و نشر خبر و گزارش، انجام مصاحبه یا دعوت به گفتگوهای خبری یا برگزاری میزگرد در مرکز و ولایات در مورد روز جهانی عصای سفید همکاری کرده‌اند، قرار ذیل است:

 1. تلویزیون طلوع
 2. تلویزیون آریانا
 3. تلویزیون شمشاد
 4. تلویزیون راه فردا
 5. تلویزیون خورشید
 6. تلویزیون ملی
 7. تلویزیون یک
 8. تلویزیون سبا
 9. تلویزیون نگاه
 10. تلویزیون استقلال
 11. رادیو آزادی

همچنین شماری از رسانه‌های صوتی،تصویری و چاپی  در ولایاتی که در زمینه همکاری کرده‌اند، قرار ذیل‌اند:

 1. رادیو پکتیا غگ او ژوند
 2. رادیوی خصوصی ولایت فاریاب
 3. رادیوی خصوصی ممتاز میمنه
 4. جریده چاپار فاریاب
 5. رادیو صدای عدالت غور
 6. رادیو کلید هرات
 7. تلویزیون اصلاح هرات
 8. تلویزیون ملی هرات
 9. تلویزیون الغیاث هرات
 10. رادیو تلویزیون های روشنی و اورانوس کندوز
 11. رادیو کندوز
 12. تلویزیون خصوصی هیواد قندهار
 13. رادیو خصوصی میرمن قندهار
 14. رادیو صدای بهارستان بدخشان
 15. رادیو صدای کوکچه بدخشان
 16. رادیو صدای کشم بدخشان
 17. رادیو آمو بدخشان

جا دارد که از سهم مشترک همه ایشان سپاسگزاری و قدردانی کنیم.

تصاویر از جریان مراسم:

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تالار همایش دفتر مرکزی

قطع نوار و افتتاح مرکز منابع قابل دسترس برای اشخاص دارای معلولیت بینایی در حضورداشت رئیس کمیسیون، وزیر معارف و کمیشنر بخش حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت و معاون ولایت کابل

داکتر میرویس بلخی، وزیر معارف حین سخنرانی در کنفرانس خبری میثاق مراکش و روز جهانی عصای سفید

بانو بنفشه یعقوبی، کمیشنر بخش حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در برنامه کنفرانس مطبوعاتی

کنفرانس در ولایت بدخشان با حضورداشت معاون ولایت و رؤسای محترم ادارات دولتی و رسانه‌ها

کنفرانس در ولایت فاریاب  با حضورداشت معاون ولایت فاریاب

مصاحبه آقای نالان آمر بخش حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت دفتر ساحوی قندهار

برنامه آگاهی‌دهی در ولایت کندوز

در دفتر ساحوی هرات

برنامه آگاهی‌دهی در ولایت بامیان توسط خانم حوا صادقی، آمر بخش حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت

برنامه آگاهی‌دهی در ولایت دایکندی توسط آمر بخش اطفال ولایت دایکندی

فعالیت رسانه ای در ولایت کردیز

آقای صریحی، آمر بخش حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت دفتر ساحوی ننگرهار

 


بازنشر این مطلب