در هفت ماه نخست سال 1398؛ موارد ثبت‌شده در کمیسیون نشان‌ می‌دهد که خشونت با زنان بیش از 8 درصد افزایش یافته است

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان با انتشار گزارش «خشونت با زنان در هفت ماه نخست سال 1398»، ادامه یافتن موارد خشونت با زنان را از مشکلات جدی حقوق‌بشری و بسیار نگران‌کننده در کشور دانست. این گزارش که بر اساس موارد ثبت‌شده در دفترهای کمیسیون تهیه شده است، نشان می‌دهد که خشونت با زنان در این مدت، نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خورشیدی، بیش از 8 درصد افزایش یافته است.

یافته‌های گزارش کمیسیون مستقل حقوق‌بشر درباره خشونت با زنان در هفت ماه نخست سال جاری‌، روز شنبه (2 قوس)، در یک کنفرانس خبری با حضور بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون و بانو شبنم صالحی، کمیشنر بخش حمایت از حقوق زنان اعلام شد.

تلاش معنادار

بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان مبارزه با خشونت با زنان را نیازمند تلاشی معنادار و طولانی‌مدت دانست و از جنگ و ناامنی، ضعف در تطبیق قانون، فرهنگ معافیت و فساد اداری گسترده، به عنوان چالش‌های موجود در مسیر این مبارزه یاد کرد.

بانو اکبر، این چالش‌ها را به عنوان مانعی برای همه شهروندان، به‌ویژه زنان، در جهت رسیدن به حقوق‌بشری‌شان‌ دانست و گفت که «تلاشی معنادار برای کاهش خشونت با زنان، باید شامل اقدامات جدی و قاطع برای حل این چالش‌های ساختاری باشد.»

رئیس کمیسیون حقوق‌بشر، به «کمپاین شانزده‌روزه» ‌کمیسیون برای مبارزه با خشونت با زنان اشاره کرد و گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که انواعی از خشونت در برخی از مناطق افغانستان پررنگ‌تر است. به همین دلیل از همکاران کمیسیون خواستیم که برنامه‌های خود را با توجه به وضعیت هر ولایت و نوع خشونتی که در آنجا وجود دارد، متمرکز سازند.»

بانو شهرزاد اکبر تأکید کرد که با وجود چالش‌های موجود، تلاش‌های نهادهای حقوق‌بشری و نهادهای حمایت از حقوق زنان، در افزایش آگاهی و بهبود دسترسی زنان به آموزش، خدمات صحی و عدالت مؤثر بوده است. رئیس کمیسیون، به مسئولیت رسانه‌ها در این روند نیز اشاره کرد و گفت که رسانه‌ها نقش بسیار مهمی در حفظ دستاوردهای فعلی، هم‌چنین، افزایش آگاهی مردم به منظور مبارزه با خشونت با زنان در جامعه دارند.

افزایش خشونت با زنان

سپس بانو شبنم صالحی، کمیشنر بخش حمایت از حقوق زنان در کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، یافته‌های این گزارش را برای خبرنگاران اعلام کرد و گفت که در جریان هفت ماه نخست سال 1398‌، در حدود 2 هزار و 762 مورد خشونت با زنان در دفترهای کمیسیون حقوق‌بشر ‌ثبت شده است.

بانو صالحی گفت که خشونت با زنان در هفت ماه نخست سال 1398، در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، در حدود 8.2 درصد افزایش یافته است. در هفت ماه نخست سال گذشته خورشیدی، 2 هزار و 536 مورد خشونت با زنان در دفترهای کمیسیون ثبت شده بود.

کمیشنر کمیسیون حقوق‌بشر، از خشونت‌های فیزیکی، جنسی، اقتصادی، کلامی و روانی، اخراج از منزل، ازدواج‌های اجباری و ازدواج‌های زودهنگام به عنوان انواع خشونت ‌برابر زنان افغانستان یاد کرد و گفت که خشونت فیزیکی، به‌ویژه لت‌و‌کوب، گسترده‌ترین و رایج‌ترین نوع خشونت با زنان است.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که در هفت ماه نخست سال جاری‌، 861 مورد خشونت فیزیکی با زنان در کمیسیون به ثبت رسیده است. از این میان، در حدود 744 مورد، مربوط به لت‌و‌کوب زنان بوده که نسبت به سال مدت مشابه در سال گذشته، 41 درصد افزایش داشته است.

ناامن‌ترین مکان برای زنان

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که محیط خانه، ناامن‌ترین مکان برای زنان در افغانستان است. بانو شبنم صالحی گفت که در هفت ماه گذشته، بیش از 97 درصد خشونت با زنان در محیط خانه صورت گرفته است و باقی موارد خشونت با زنان در خیابان، محل کار، شفاخانه، مکتب، دانشگاه، توقیف‌خانه‌ها و زندان‌ها صورت اتفاق افتاده است.

در این گزارش به وجود فرهنگ‌های ناپسند، نبود امنیت، ضعف در حاکمیت دولت، نبودن برخورد قاطعانه با مجرمان، استمرار فرهنگ معافیت، فساد اداری، دسترسی محدود زنان به عدالت، بی‌سوادی و پایین بودن سطح آگاهی، به عنوان مهم‌ترین عوامل ادامه خشونت با زنان اشاره شده است.

پیشنهادها

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان در پایان این گزارش، مواردی را به عنوان راهکارهای مؤثر به منظور حل مشکل حقوقی زنان، کاهش موارد خشونت با آنها و ارتقاء سطح آگاهی زنان نسبت به حقوق‌شان پیشنهاد کرده است.

افزایش آگاهی مردم به حقوق و امتیازات اجتماعی، به ویژه جایگاه و موقعیت حقوقی زنان در روابط خانوادگی، ایجاد راهکارهای مؤثر برای مبارزه با حاکمیت عرف و سنت‌های ناپسند، ایجاد فرصت‌ها و زمینه‌های شغلی به منظور تأمین زمینه‌های استقلال مالی زنان، استخدام کارمندان با تجربه و متخصص در سارنوالی اختصاصی مبارزه با خشونت با زنان، هم‌چنین، تعدیل قانون منع آزار و اذیت زنان و اطفال برای تعیین و تشخیص مصادیق آزار و اذیت، از ‌مواردی است که کمیسیون حقوق‌بشر برای مبارزه بهتر با خشونت علیه زنان پیشنهاد کرده است.

 

 

 

 

 

 

 


بازنشر این مطلب