گزارش‌های روزانه بازدید:371 تاریخ نشر:2019-11-25

چکیده فعالیت‌های حقوق بشری دفاتر ساحوی و ولایتی کمیسیون در ماه عقرب سال 1398

* دفتر مرکزی

دیدار با سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ

شکرالله مشکور، کمیشنر و سخنگوی کمیسیون‌ و رحمان‌علی جاوید، هماهنگ‌کننده ملی برنامه‌های بخش آموزش حقوق بشر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به تاریخ 15 عقرب 1398 با بانو حسینه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ دیدار کردند. هدف این دیدار، ایجاد و تقویت همکاری‌های مشترک به منظور توسعه و ترویج ارزش‌های حقوق بشر با همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ عنوان شده است.

* دفتر ولایتی فاریاب

ـ وقوع تلفات افراد غیرنظامی ناشی از حملات هوایی بر اساس گزارش دفتر ولایتی فاریاب در نتیجه حملات هوایی

به تاریخ 17 عقرب 1398 در قریه توقز درک میرآباد ولسوالی قرغن ولایت فاریاب، یک فرد غیرنظامی کشته و ‌سه تن زن مجروح شدند.

ـ بزرگداشتِ روز جهانی کودک و هفته حمایت از حقوق اطفال دارای معلولیت ذهنی

دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر به تاریخ 30 عقرب 1398، روز بیستم نوامبر (روز جهانی کودک‌) را با اشتراک ‌200‌ تن به شمول ‌نماینده مقام ولایت، مسئولان ادارات دولتی و غیر‌دولتی، نمایندگان نهادهای حمایت از حقوق اطفال، رسانه‌ها، کودکان دارای معلولیت ذهنی، اطفال بی‌جاشده و شماری از اطفال آسیب‌دیده‌ ‌گرامی داشت. در نتیجه نماینده مقام ولایت به ایجاد مرکز حمایتی و آموزشی برای اطفال دارای معلولیت ذهنی تعهد سپرد.

هم‌چنین بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال این دفتر، میز گردی را به مناسبت روز جهانی کودک و هفته حمایت از اطفال دارای معلولیت ذهنی به تاریخ ۲۸ عقرب سال ۱۳۹۸ در استدیوی رادیو تلویزیون ملی ولایت فاریاب با اشتراک ‌داکتر نقیب‌الله ‌خطیبی، نماینده ریاست صحت عامه، بانو نیلوفر از نشانی ریاست کار و امور اجتماعی و ‌خال‌محمد ‌شجاع، آمر بخش تعلیمات به نمایندگی از دفتر ولایتی فاریاب، برگزار کرد.

* دفتر ساحوی کندز

ـ برگزاری نشست آموزشی نصفروزه با عنوان «قانون منع آزار و اذیت زنان و اطفال»

بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان دفتر ساحوی کندز کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با هدف بالا بردن سطح آگاهی و معلومات زنان متضرر در زمینه آزار و اذیت خیابانی، نشست آموزشی نصف‌روزه‌ای را با عنوان «قانون منع آزار و اذیت زنان و اطفال» به تاریخ 22 میزان 1398 برای ‌30‌ تن از متضرران و کارمندان مرکز حمایتی خانه امن ولایت کندز برگزار کرد.

 

ـ گرامی‌داشت «روز جهانی کودک» در ولایت کندز

روز جهانی کودک، با برگزاری محفل باشکوهی با شرکت بیش از 90 تن شامل معاون مقام ولایت، رؤسای ادارات دولتی و غیردولتی، معلمان، علمای دینی، مدافعان حقوق بشر، فعالان حقوق زن، اعضای جامعه مدنی، اطفال پرورشگاه، اطفال دارای معلولیت کمیته سویدن و خبرنگاران رسانه‌ها، به تاریخ ‌29‌ عقرب، در تالار همایش دفتر ساحوی کندز گرامی ‌داشته شد.

ـ برگزاری نشست‌های آموزشی بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال

نشست آموزشی با عنوان «حقوق اساسی اطفال و کاهش خشونت فیزیکی علیه آن‌ها» به تاریخ ‌15‌ ماه عقرب، با اشتراک ‌30‌ تن از استادان لیسه نسوان شماره 4‌ شهر کندز، با هدف آشنایی با حقوق اطفال و پیامد خشونت بر آنان برگزار شد.

هم‌چنین نشست آموزشی با عنوان «حقوق اساسی اطفال و کاهش خشونت فیزیکی علیه آن‌ها» از سوی بخش یادشده به تاریخ ‌22‌ ماه عقرب، با اشتراک ‌30‌ تن از استادان لیسه نسوان رستاق‌آباد شهر کندز، با هدف آشنایی با حقوق اساسی کودک و پیامد خشونت‌ها برگزار شد.

ـ برگزاری کارگاه آموزشی ده‌روزه «آشانایی با حقوق بشر»

بخش آموزش حقوق بشر دفتر ساحوی کندز، کارگاه آموزشی ده‌روزه‌ای با شرکت ‌20‌ تن از شرکت‌کنندگان (7 مرد و 13 زن) به تاریخ ‌19 تا 29‌ ماه عقرب در اداره مکتب رستاق‌آباد ولایت کندز برگزار کرد.

* دفتر ولایتی بدخشان

ـ برگزاری نشست‌های آموزشی بخش آموزش دفتر ولایتی بدخشان

بخش آموزش دفتر ولایتی بدخشان کمیسیون مستقل حقوق‌ بشر افغانستان، در ماه عقرب نشست‌های آموزشی زیر را برگزار کرد:

- برگزاری نشست آموزشی «نقش نهادهای عدلی و قضایی در ترویج و حمایت از حقوق‌ بشر» در ولسوالی کشم به تاریخ ‌۸‌ ماه عقرب، با اشتراک قضات، سارنوالان و وکلای مدافع در تالار همایش مقام ولسوالی کشم با حضور ‌22‌ تن از شرکت‌کنندگان، با هدف بالابردن سطح آگاهی مردم در‌باره اهداف فعالیت‎های کمیسیون و ‌مفاهیم و اصول محاکمه عادلانه‌؛

- برگزاری نشست «حق دسترسی به خدمات صحی و نقش داکتران در حمایت حقوق‌ بشر» در ساختمان انستیتوت علوم صحی پامیر، به تاریخ ‌۱۴ ماه عقرب، با شرکت کارمندان، استادان و دانشجویان انستیتوت علوم صحی پامیر، با حضور 30‌ تن (شامل 12 مرد و 18 زن) در تالار همایش انستیتوت، با هدف ایجاد هماهنگی، نیز ارتقای سطح آگاهی داکتران‌ به اصول و موازین حقوق‌ بشر؛

- نشست آموزشی ‌«نقش علما و روحانیون در ترویج و نهادینه‌سازی حقوق‌ بشر» در ولسوالی شهدا، به تاریخ ‌۲۱‌ ماه عقرب، با اشتراک علما، روحانیون و استادان مکاتب‌ و 31 تن از روحانیون، در تالار اجتماعات شورای انکشافی ولسوالی، با هدف هماهنگی میان دفتر ولایتی کمیسیون و عالمان دین، نیز ترویج ارزش‌های حقوق بشر از طریق علمای دینی؛

- نشست آموزشی برای اعضای شورای رضاکاران حقوق بشر در ولسوالی جرم بدخشان، به تاریخ ۹‌ ماه عقرب، با اشتراک ‌11‌ تن ( 6 مرد و 5 زن) درباره مفاهیم حقوق‌ بشر و شیوه‌های دادخواهی؛

فعالیت‌های نشراتی

هم‌چنین در ماه عقرب سال روان، ‌چهار برنامه رادیویی حقوق ‌بشر ‌را با موضوعات خشونت با زنان، ‌حق حیات، ‌کودکان کارگر و ‌قانون اساسی‌ از طریق رادیو صدای بهارستان، با هدف نهادینه‌سازی و ترویج حقوق بشر منتشر کرد.

* دفتر ساحوی ولایت بلخ

ـ کاهش موارد شکنجه در محلات سلب آزادی ولایت بلخ

در کارگاه‌ آموزشی «شکنجه، نقض حقوق بشر است»‌ که به تاریخ 13 عقرب، با اشتراک نمایندگان ادارات دولتی و نهادهای مدنی و ‌40‌ تن از شهروندان ولایت بلخ، در تالار همایش دفتر ساحوی بلخ برگزار شد، مفهوم شکنجه و مکلفیت‌های دولت در این باره مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

- حمایت از صد طفل بی‌بضاعت در مزار شریف

ضمن گرامی‌داشت ‌سالروز تصویب کنوانسیون حقوق طفل، طی محفلی‌ به تاریخ ‌30‌ عقرب، با شرکت ‌150‌ تن، به شمول یک صد طفل کاگر روی جاده، برای صد طفل بی‌بضاعت پوشاک اهدا شد.

* دفتر ساحوی بامیان

ـ نشست ارزیابی و بررسی وضعیت حقوق بشری مغاره‌نشین‌ها

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، به منظور بررسی و ارزیابی مشکلات مربوط به مغاره‌نشین‌های این ولایت، نیز بررسی مکانیسم‌های قانونی رسیدگی به آن و حفاظت از میراث فرهنگی، به تاریخ یکم ماه عقرب، در تالار دفتر ساحوی بامیان نشست مشورتی را با حضور معاون اجتماعی ولایت، مسئولان نهادهای ذیربط دولتی، مؤسسات بین‌المللی و فعالان مدنی و نمایندگان مغاره‌نشین‌ها برگزار‌ کرد. نمایندگان ادارات مسئول دولتی و نهادهای خیریه ملی و بین‌المللی شرکت‌کننده به این نتیجه رسیدند که در نشستی‌‌ دیگر با حضور والی بامیان روی یک طرح و مکانسیم هماهنگی شود تا به مشکل و معضل مغاره‌نشینی پایان داده شود.

ـ برگزاری محفل توزیع تصدیق‌نامه آموزش حقوق بشر

بخش آموزش دفتر ساحوی بامیان که بر اساس برنامه عمل کمیسیون در سمستر بهاری سال 1398 با هفت مرکز آکادمیک و علمی تفاهم‌نامه تدریس مضمون حقوق بشر را امضا کرده بود، محفلی را با حضور محمدنعیم نظری، معاون و اسدالله یوسفی، عضو رهبری کمیسیون، به منظور تقدیم تصدیق‌نامه‌‌ آموزش حقوق بشر برای ‌338‌ تن از دانشجویان دانشگاه بامیان، مؤسسه تحصیلات عالی بامیکا، مؤسسه فردای بهتر، دارالمعلمین عالی بامیان و انستیتیوت صحی نور برگزار کرد.

‌ـ برگزاری نشست‌ کمیته هماهنگی فعالان مدنی در ولایت بامیان

بخش آموزش حقوق بشر دفتر ساحوی بامیان به منظور بررسی چالش‌ها فرا‌راه نهادهای مدنی و ارائه راهکار به منظور بهبود وضعیت فعالان مدنی با هدف روش‌مند شدن فعالیت‌های مدنی سومین نشست هماهنگی را به تاریخ ‌هشتم ماه عقرب، در تالار همایش دفتر ساحوی بامیان، با شرکت فعالان مدنی، دانشجویان، اعضای شورای رضاکاران حقوق بشر برگزار کرد. در این نشست پیشنهاد شد که معضل مغاره‌نشینان باید توسط یک  تیم مطالعه درست و دقیق و غیر جانبدارانه شود تا در رفع آن برای حکومت محلی راهکار عملی پیشنهاد شود.

ـ نشست کمیته هماهنگی نهادهای مدنی با مسئولان انجمن‌ها و ادتحادیه‌های مدنی

این نشست را کمیته هماهنگی نهادهای مدنی بامیان با حضور رئیس دفتر ساحوی بامیان به تاریخ هشتم ماه عقرب، با بررسی موضوعاتی چون اهمیت و نقش هماهنگی نهادهای اجتماعی و فرهنگی در تحقق حقوق بشر و رفع مشکلات اجتماعی و فرهنگی در تالار همایش دفتر ساحوی بامیان برگزار کرد.

‌ـ تدریس موضوعات حقوق بشری برای دانش‌آموزان مؤسسه  GRS

دفتر ساحوی بامیان بر اساس تفاهم و همکاری با مؤسسه GRS در ولایت بامیان، از تاریخ ‌10‌ ماه عقرب در پنج نشست آموزشی را در روزهای جمعه، با شرکت ‌100‌ دانش‌آموز برگزار کرد.

* دفتر ولایتی غور

‌ـ برگزاری میز گرد درباره حقوق اطفال

به مناسبت روز جهانی کودک، بخش تعلیمات دفتر ولایتی به تاریخ ‌29‌ ماه عقرب میز گردی را در رادیو فیروز‌کوه ولایت غور با هدف آگاهی‌دهی از اعلامیه‌ها و کنوانسیون‌های حقوق طفل و... برگزار کرد.

‌ـ گرامی‌داشت ‌روز جهانی اطفال

دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق افغانستان به منظور گرامی‌داشت ‌روز جهانی اطفال (20 نوامبر) محفلی را با حضور بیش از صد تن اعم از مردان، زنان و اطفال‌ و با اشتراک معاون مقام ولایت، رؤسا و نمایندگان ادارات دولتی، مسئولان نهادهای جامعه مدنی، اصحاب رسانه‌ها، نیز تعدادی از اطفال کودکستان و پرورشگاه این ولایت، با هدف بررسی جایگاه اطفال در قوانین و آموزه‌های دین اسلام و وضعیت عمومی اطفال، به تاریخ ‌28‌ ماه عقرب در تالار همایش این دفتر برگزار کرد.

* دفتر ولایتی دایکندی

بخش آمبودزمن دفتر ولایتی دایکندی، کارگاه سه‌روزه «آموزش حقوق بشردوستانه بین‌المللی» را با اشتراک ‌30‌ تن از منسوبان قوماندانی تولی 81 قوت‌های منطقوی اردوی ملی، با هدف معرفی بخش آمبودزمن، صلاحیت‌ها و وظایف آن و‌... به تاریخ ‌بیست و هفتم تا بیست و نهم ماه عقرب در مرکز ولایت دایکندی برگزار کرد.

 

 


بازنشر این مطلب