دریافت جایگاه برتر «A/الف» کمیسیون در میان نهادهای مشابه در سطح جهان‌

کمیسیون، با کوشش‌ها و فعالیت‌های خود توانسته است در سال 2019 میلادی، برای یک دوره پنج‌‌ساله دیگر‌ به عنوان نهادی معتبر و دارای ردۀ «A/الف»، در میان نهادهای ملی حقوق بشر در سطح جهان، تمدید اعتبار شود.‌ البته این سومین‌بار است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعتبار رده عالی را به دست می‌آورد، و ‌به عنوان نهاد ممتاز ملی حقوق بشر در جهان شناخته می‌شود. در این‌باره امروز‌ پیش از چاشت (12 قوس 1398) نشستی رسانه‌ای در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان‌ برگزار شد.

در آغاز این نشست رسانه‌ای، بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر درباره این دستاورد مهم و اهمیت و فلسفه ارزیابی انجام‌شده صحبت کرد. رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان درباره اینکه اساساً چرا چنین ارزیابی‌هایی صورت می‌گیرد و چه مرجعی صلاحیت چنین ارزیابی را دارد، گفت: «کمیسیون‌ها‌ یا نهادهای ملی حقوق بشر‌، ‌هر پنج سال ارزیابی می‌شوند و این ارزیابی را «ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر» انجام می‌دهد. هدف ‌ارزیابی این است که کدام نهاد‌ ملی حقوق بشر‌ دقیقاً بر اساس «اصولنامه پاریس» فعالیت می‌کند، ‌از استقلال عمل برخوردار است و مستقلانه از حقوق شهروندان خود دفاع می‌کند. هم‌چنین نهادهای ملی حقوق بشر مستقل در عرصه فعالیت‌های خود با ‌چه چالش‌هایی رو‌به‌رویند، و در چه وضعیتی قرار دارند.»

بانو شهرزاد اکبر، در ادامه سخنانش، با اشاره به اهمیت این ارزیابی، گفت: این ارزیابی ‌فرصت خوبی را برای نهادهای ملی حقوق بشر‌ فراهم می‌سازد تا نسبت به جایگاه و اعتبار جهانی خود آگاهی یابند و دریابند که در کدام عرصه‌ها و با چه توانمندی‌هایی می‌توانند فعالیت‌های بهتری کنند.

او در ادامه افزود: نتیجه دیگر این ارزیابی آن است که نهاد ملی حقوق بشر‌ِ دارای اعتبار رتبه A صلاحیت دارد‌ در مجامع و نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ‌با داشتن حق رأی حضور یابد و چنین نهاد ملی با‌اعتباری، از حق کامل شرکت در نشست‌های «شورای حقوق بشر» سازمان ملل متحد‌ برخوردار است، هم‌چنین دارای این صلاحیت است که موضوعاتی را در دستورکار نشست‌های شورای حقوق بشر ملل‌ پیشنهاد کند و در بحث‌های آن سهمی فعال داشته باشد. در حالی ‌که یک نهاد ملی حقوق بشر‌ درجه «B/ب» از این امتیازها برخوردار نیست.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در پایان سخنان خود تأکید کرد که کمیسیون می‌کوشد با افزایش فعالیت‌ و کار جدی و مسئولانه، نیز با اجرای توصیه‌های ائتلاف نهادهای ملی حقوق بشری، این موقعیت را در دوره‌های آینده نیز حفظ کند.

در بخش دیگر این نشست رسانه‌ای، محمدنعیم نظری، معاون ‌کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان صحبت کرد. او درباره ائتلاف نهادهای ملی حقوق بشری‌ گفت: «ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر»‌ ۱۲۳ نهاد حقوق بشری ملی را به عنوان عضو دارد و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، یکی از ۸۸ نهادِ دارای ردۀ ‌A، در این ائتلاف است. در این ائتلاف، ۳۳ نهاد حقوق بشری دیگر، به شمول کمیسیون‌های مستقل حقوق بشر بلجیم، اتریش، سویدن، بنگله‌دیش، بحرین، عراق، تایلند، تاجیکستان و آذربایجان از جملۀ نهادهای ردۀ «B»‌اند، که حق رأی‌دهی در مکانیسم‌های جهانی حقوق بشری را ندارند و فقط به عنوان ناظر عمل می‌کنند. یادآوری می‌شود که هنوز نهادهای ملی حقوق بشر‌ شماری از کشورهای منطقه مثل ایران و پاکستان، از شرایط لازم برای عضویت و ارزیابی این ائتلاف برخوردار نیستند.

معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به دست آوردن این رتبه اعتباری عالی را نتیجه مدیریت درست رهبری کمیسیون و فعالیت مسئولانه کارمندان آن، نیز همکاری نهادها و فعالان مدنی دانست و افزود: هیئت رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن سپاس‌گزاری از زحمت‌های تمامی کارمندان متعهد ‌کمیسیون، حمایت‌های بی‌دریغ حامیان بین‌المللی خویش را قدر می‌نهد و باورمند است که در نبود این حمایت‌ها، رسیدن به این دستاورد بزرگ ناممکن بود. از سویی هم واضح است که نقش حمایتی دولت‌ها و جامعۀ مدنی، در مؤثریت و کسب اعتبار نهادهای ملی حقوق بشری، از اهمّیت اساسی برخوردار است. نظری در پایان ابراز امیدواری کرد که این رتبه برتر کمیسیون، با ادامه هم‌کاری دولت، حامیان بین‌المللی و جامعۀ مدنی کشور با کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و اجرا شدن توصیه‌های ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر حفظ شود.

در پایان این نشست رسانه‌ای، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به پرسش‌های رسانه‌ها درباره موضوع و مسایل حقوق بشری موجود و مطرح در کشور پاسخ گفت.

 

 


بازنشر این مطلب