گزارش‌های روزانه بازدید:694 تاریخ نشر:2019-12-21

چکیده فعالیت‌های حقوق بشری دفاتر ساحوی و ولایتی در ماه قوس سال 1398

 

* دفتر مرکزی

‌تثبیت جایگاه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در میان نهادهای مشابه در سطح جهان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با کوشش‌ها و فعالیت‌های خود توانست در سال 2019 میلادی، برای یک دوره پنج‌‌ساله دیگر،‌ به عنوان نهاد معتبر و دارای ردۀ «A/ الف»، در میان نهادهای ملی حقوق بشر در سطح جهان، اعتبار خود را به دست آورد. این موضوع در یک نشست خبری با حضور بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، و محمدنعیم نظری، کمیشنر و معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام شد.

بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون ضمن ارائه توضیحات در این باره تأکید ورزید، کمیسیون می‌کوشید با افزایش فعالیت‌ و کار جدی و مسئولانه، این موقعیت را در دوره آینده نیز حفظ کند‌ و توصیه‌هایی را که از سوی ائتلاف نهادهای ملی حقوق بشری پیشنهاد شده است، عملی کند.

معاون کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در این ارتباط ضمن سپاس‌گزاری از زحمات تمامی کارمندان متعهد ‌کمیسیون، و حمایت‌های بی‌دریغ حامیان بین‌المللی گفت که در نبود این زحمت‌ها و حمایت‌ها، رسیدن به این دستاورد بزرگ ناممکن بود.

ما به اجرای طرزالعمل افراد دارای معلولیت متعهدیم

به مناسبت سوم دسامبر، روزجهانی افراد دارای معلولیت، محفل با شکوهی به ابتکار کمیسیون‌های مستقل حقوق بشر افغانستان و اصلاحات اداری و خدمات ملکی در تالار اوتار سینگ کابل برگزار شد. در این محفل نادرنادری، رئیس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، محمدفرید حمیدی، لوی‌څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان و بانو بنفشه یعقوبی، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان درباره ارزش‌گذاری و تأمین حقوق بشری افراد دارای معلولیت طبق قانون و کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت صحبت کردند. دسترسی آسان و مستقیم افراد دارای معلولیت برای ایجاد حساب بانکی و نیز تدوین طرزالعمل استخدام آسان افراد دارای معلولیت در ادارات -که از هم‌اکنون در لوی څارنوالی و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی در حال تطبیق است- از مهم‌ترین دستاوردهایی بود که کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی و کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کردند.

کمپاین آگاهی‌دهی درباره روز جهانی اشخاص دارای معلولیت

به ابتکار کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، بخش اشخاص دارای معلولیت کمپاین آگاهی‌دهی درباره روزجهانی اشخاص دارای معلولیت، از تاریخ اول دسامبر تا 7 دسامبرسال روان در دفاتر ساحوی و ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان طی کنفرانس‌ها و برنامه‌های آگاهی‌دهی و انجام مصاحبه با رسانه‌های کشور برگزار شد‌ که در نتیجه به تعداد ‌2341‌ تن (زن و مرد) از برنامه‌های این کمپاین به صورت مستقیم آگاهی پیدا کردند.

* دفتر ساحوی بلخ

‌تأکید بر همکاری‌های مؤثر حقوق بشری

در دیدار سرپرست دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در مزار شریف با خانم کارولین ویچینی، سفیر کشور سویدن در افغانستان (به تاریخ 5 قوس 1398) طی یک ملاقات دوست انه و کاری وضعیت حقوق بشری در ولایات شمالی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت، و بر گسترش و مؤثر بودن هرچه بیشتر همکاری‌های حقوق بشری هردو جانب تأکید شد.

‌جوانان! از حقوق خود دفاع کنید‌

‌سالروز تصویب «اعلامیه جهانی حقوق بشر» و «روز ملی یادبود ‌قربانیان نقض حقوق بشر» در محفلی از سوی دفتر ساحوی کمیسیون در مزار شریف، با عنوان «جوانان! از حقوق خود دفاع کنید‌» گرامی داشته شد. در این محفل حدود شصت تن از فعالان جوان حقوق بشر، قربانیان نقض حقوق ب شر و فعالان رسانه‌ای شرکت کرده بودند. در این محفل، ملا عبدالرحیم، ‌از قربانیان جنگ، به نمایندگی از صدها خانواده بیجا شده از ولایت فاریاب، خواهان دلسوزی و عدم تبعیض دولت و سایر نهادها در ارائه کمک به بیجا‌شدگان شد.

‌به خشونت فیزیکی علیه زن خاتمه دهید!

‌روز جهانی محو خشونت علیه زنان با عنوان «به خشونت فیزیکی علیه زن خاتمه دهید!» طی محفلی با اشتراک ‌60‌ تن از مسئولان نهادهای ذ‌یربط دولتی، فعالان مدنی و رسانه‌ای و شماری از کلانتران‌ گذرهای شهر مزار شریف تجلیل شد.

برگزاری کارگاه آموزشی منع شکنجه

با برگزاری کارگاه سه‌روزه آموزشی منع ش کنجه  از سوی بخش نظارت بر عملکرد نیروهای امنیتی دفتر ساحوی بلخ، ‌20‌ تن از منسوبان ارگان‌های دفاعی و امنیتی ولایت بلخ با ممنوعیت شکنجه در اسناد ملی و بین‌المللی آشنایی دقیق‌تر و بیشتری پیدا کردند.

* دفتر ساحوی بامیان

دفتر ساحوی بامیان در ماه قوس سال روان، فعالیت‌های حقوق بشری زیر را انجام داده است:

گرامیداشت‌ روزجهانی اطفال با حضور‌داشت بیش از ‌صد تن، شامل مسئولان حکومتی، علما‌، معلمان، نمایندگان نهادهای مدنی، اطفال و والدین آنان؛ برگزاری نشست ماهانه با کمیته هماهنگی نهادهای جامعه مدنی این ولایت با ابتکار بخش آموزش و همکاری دفتر ساحوی یوناما، به منظور بررسی چالش‌ها برای فعالیت نهادهای مدنی؛ تجلیل ‌روز جهانی منع خشونت علیه زنان با عنوان «خشونت‌های روانی و کلامی علیه زنان، عوامل و پیامدها» با حضور والی بامیان و نمایندگان نهادهای دولتی و غیردولتی و اساتید دانشگاه‌ها و فعالان مدنی و حقوق بشری؛ گرامیداشت ‌روزجهانی اشخاص دارای معلولیت به همت این بخش، در ولسوالی شیبر ولایت بامیان با حضور بیش از صد تن از ارکان‌های دولتی و اشخاص دارای معلولیت و علما، با شعار «تقویت مشارکت و نقش رهبری اشخاص دارای معلولیت بر اساس دستور کار توسعه 2030»‌؛ برگزاری کارگاه فعالان مدنی و حقوق بشری در حمایت و ترویج حقوق بشر به مدت دو روز (11 و 12 ‌قوس)، توسط بخش آموزش دفتر ساحوی بامیان با مشارکت ‌بیست و هشت تن از فعالان مدنی و حقوق بشر و خبرنگاران؛ برگزاری کارگاه آموزشی دو روزه (13-14 ‌قوس) توسط بخش آمبودزمن به هدف رعایت و احترام حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه و تغییر روش و رفتار در انجام وظایف؛ تجلیل ‌روز جهانی حقوق بشر و روز ملی یادبود ‌قربانیان جنگ با همکاری مؤسسه ‌JRS‌ و حضور بیش از سه‌صد و پنجاه تن از مسئولان ادارات دولتی و غیردولتی، نهادهای مدنی و فعالان حقوق بشر و حقوق زنان و...، برگزاری مسابقه کتابخوانی میان صد تن از دانش‌آموزان مؤسسه جی‌آر‌اس؛ برگزاری جلسه ماهانه کمیته خشونت مبتنی بر جنسیت و کمیته هماهنگی حمایت از حقوق زنان از سوی بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان دفتر ساحوی بامیان به تاریخ 14‌ قوس با حضور معاون تکنیکی اتحادیه اروپا و مسئولان دفتر مرکزی UNFPA؛ برگزاری کنفرانس میکانیسم‌های حمایت از حقوق بشر از سوی دفتر ساحوی با همکاری یوناما به مناسبت سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر با شعار «برای حقوق بشر بایستید» و برگزاری پنج برنامه آگاهی‌دهی به مناسبت کمپاین شانزده‌روزه منع خشونت از سوی بخش زنان دفتر ساحوی بامیان و با همکاری دیگر ادارات در مرکز و ولسوالی‌های بامیان با موضوعات قوانین حمایتی از زنان و اشتراک بیش از ‌هزار و دوصد تن‌.

* دفترساحوی هرات

گرامیداشت ‌روز جهانی حقوق بشر و روزملی یادبود ‌قربانیان جنگ

‌روز جهانی حقوق بشر و روز ملی یادبود از قربانیان جنگ، توسط دفترساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان درهرات، به همکاری دانشگاه خصوصی اشراق با اشتراک ‌200‌ تن از استادان پوهنتون، دانشجویان، نهادهای مدنی و ارگان‌های دولتی تجلیل شد.

‌بررسی علل و عوامل افزایش اقدام به خودکشی‌های زنان در ولایت هرات

بخش حمایت وانکشاف حقوق زنان دفترساحوی هرات، در کمپاین شانزده‌روزه محو خشونت علیه زنان و به مناسبت 25 نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان، گردهمایی را در تالار همایش ولسوالی زنده‌جان ولایت هرات با شعار «به سوی آینده عاری از خشونت» برگزار کرد.

این گردهمایی با حضورداشت ولسوال ولسوالی زنده جان، قوماندان امنیه‌؛ مدیر حج و اوقاف و رئیس شورای زنان این ولسوالی و بیش از 100 تن از خانم‌های عضو شوراهای ولسوالی زنده جان، فعالان حقوق زنان، نمایندگان جامعه مدنی، معلمان و محصلان این ولسوالی برگزار شد. در این گردهمایی گفته شد که با توجه به افزایش آمار خشونت علیه زنان در سطح این ولایت، آمار اقدام به خودکشی زنان طبق گزارش شفاخانه حوزوی ولایت هرات افزایشی چشم‌گیر داشته است. از این رو سخنرانان درباره علل و عوامل اقدام به خودکشی‌ زنان، ‌اقدامات محلی دولت برای کاهش و پیشگیری از ‌خودکشی زنان صحبت کردند و هم‌چنین پیشنهادها و راهکارهایی را به منظور رفع این معضل‌ ارائه کردند.

* دفتر ولایتی فاریاب

‌گرامیداشت «روز جهانی محو خشونت علیه زن»

دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ‌«روز جهانی محو‌خشونت علیه زن» را با اشتراک ‌۱۰۰‌ تن به شمول ‌والی ولایت، رئیس و اعضای شورای ولایتی، رئیس محکمه منع خشونت، رئیس ارشاد، حج و اوقاف، رؤسای ادارات دولتی، مسئولان و نمایندگان نهادها ی غیردولتی، علمای دینی، اعضای جامعه مدنی، استادان و شاگردان مکاتب، و خبرنگاران‌ در تالار همایش دفتر ولایتی فاریاب، گرامی داشت.

گرامیداشت ‌روزجهانی حقوق بشر و روز ملی یاد‌بود قربانیان جنگ

دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان ‌روز جهانی حقوق بشر و روزملی یابود ‌قربانیان جنگ را با ا شتراک ‌80‌ تن به شمول معاون مقام ولایت فاریاب، معاون ریاست ملی و مسئولان نهادهای دولتی و غیردولتی، اصحاب رسانه، استادان و دانشجویان‌ و بازماندگان قربان گرامی داشت.

* دفتر ساحوی کندز

‌جوانان! از حقوق بشر دفاع کنید‌

دفتر ساحوی کندز ‌روز جهانی حق وق بشر و روز ملی یادبود ‌قربانیان جنگ در افغانستان را با برگزاری همایشی با اشتراک ‌130‌ تن با شعار محوری «جوانان! از حقوق بشر دفاع کنید‌» در تالار همایش این دفتر گرامی داشت‌.

‌گردهمایی یک‌روزه به مناسبت کمپاین آگاهی‌دهی و مبارزه برای محو خشونت علیه زنان

‌روز جهانی محو خشونت علیه زن با برگزاری همایشی از سوی بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان دفتر ساحوی کندز با اشتراک ‌100‌ نفر تجلیل شد. در این همایش سخنرانان، طی سخنانی راهکارهای مبارزه با خشونت علیه زن را بر مبنای قوانین ملی و اسناد بین‌المللی حقوق بشر‌ بیان کردند.

هم‌چنین به ابتکار دفتر ساحوی کندز، به منظور ایجاد هماهنگی میان کمیسیون و رسانه‌های ملی و محلی نشست مشترکی نیز صورت گرفت.

از دیگر فعالیت‌های حقوق بشری این دفتر، از طرف بخش زنان عبارتند از‌: ‌گرامیداشت ‌روز جهانی محوخشونت علیه زنان، با اشتراک ‌200‌ تن از مقام‌های دولتی و مسئولان و شهروندان؛ برگزاری جلسه آموزشی نیم‌روزه‌ای با عنوان «قانون منع آزار و اذیت زنان و اطفال»، به هدف بالا بردن سطح آگاهی و معلومات زنان بی‌سواد و کم‌سواد در زمینه قانون منع آزار و اذیت زنان و اطفال، برای ‌25‌ تن از خانم‌ها در ناحیه ‌7‌ شهر کندز؛ اجرای کمپاین آگاهی‌دهی و مبارزه برای محو خشونت علیه زنان طی یک گردهمایی یک‌روزه با اشتراک ‌100‌ تن در تالار همایش این دفتر؛ برگزاری جلسه نیم‌روزه دادخواهی در مورد قضایای مهم حقوق بشری زنان، به منظور جلب همکاری بیشتر ادارات دولتی و غیردولتی برای حمایت از زنان‌ بوده است.

* دفتر ساحوی کابل

ترویج مشارکت اشخاص دارای معلولیت تا سطوح رهبری

کنفرانسی یک‌روزه با عنوان «‌ترویج مشارکت اشخاص دارای معلولیت تا سطوح رهبری» با حضور‌داشت باز‌محمد آموزگار، سرپرست دفتر ساحوی کابل و علی محبتی، هماهنگ‌کننده بخش اشخاص دارای معلولیت کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، محمد‌حنیف صدیقی، ولسوال ولسوالی گلدره، قوماندان امنیه و کارمندان ولسوالی گلدره، نمایندگان شوراها و اتحادیه‌های قومی، جوانان، زنان و اشخاص دارای معلولیت آن ولسوالی توسط دفتر ساحوی کابل با مشارکت ‌96‌ تن از زنان و مردان با هدف آگاهی‌دهی بر موضوع ضمانت‌های حقوقی و توانمندی‌های اشخاص دارای معلولیت برگزار شد.

کمپاین شانزده‌روزه منع خشونت علیه زنان

دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کمپاین شانزده‌روزه‌‌ منع خشونت علیه زنان را از تاریخ 25 نومبر تا 10 دسمبر 2019 ‌با هدف جلب توجه افکار عمومی به مسأله محو خشونت علیه زنان، راه‌اندازی کرد. در جریان این کمپاین، ‌تعداد ‌280‌ نفر (225 زن و 55 مرد) به صورت مستقیم از طریق برگزاری کنفرانس و جلسات و تعداد زیادی از افراد دیگر به صورت غیرمستقیم از طریق برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در مورد خشونت علیه زنان، عوامل و پیامدهای آن آگاهی یافتند.

کارگاه آموزشی پنج‌روزۀ «آموزش حقوق بشر» برگزار شد

بخش آموزش حقوق بشر دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به تاریخ 4 تا 11 قوس سال 1398 کارگاه آموزشی پنج‌روزۀ آموزشی را با عنوان «آموزش حقوق بشر» برای دانشجویان دانشگاه کاتب در تالار همایش آن‌ برگزار کرد. در این کورس ‌تعداد ‌30‌ تن (8 زن و 22 مرد) شرکت کرده بودند. در این کارگاه آموزشی آقای یوسفزی، کمشنر بخش تحقیقات و نشرات درباره ایجاد و هدف نهادهای ملی حقوق بشر، شکرالله ‌مشکور، کمیشنر بخش آموزش حقوق بشر و دکتر عبدالعزیز دانش، رئیس دیپارتمنت حقوق در بخش ماستری پوهنتون کاتب درباره همکاری کمیسیون و پوهنتون کاتب صحبت کردند.

برگزاری کنفرانس مبارزه با خشونت علیه زنان در ولسوالی استالف

به مناسبت روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان، کنفرانس محلی توسط دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولسوالی استالف ولایت کابل برگزار کرد. در این کنفرانس ‌تعداد ‌85 تن (شامل 36 زن) از مسئولان ولسوالی، نهادهای امنیتی، علما، متنفذان، جامعه مدنی، معلمان و دانشجویان شرکت کرده بودند. هدف از برگزاری این کنفرانس بررسی وضعیت حقوق زنان و حمایت از حقوق آنان در این ولسوالی بود.

* دفتر ولایتی دایکندی

تجلیل ‌‌25 نوامبر روز جهانی منع خشونت:

گردهمایی با عنوان بررسی عوامل خشونت و چالش‌های رسیدگی به قضایای خشونت از سوی دفتر ولایتی دایکندی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با حضور  بیش از ‌80‌ تن از فعالان حقوق زن، فعالان مدنی و رسانه‌ها، انجمن‌های هنری و فرهنگی، محصلان و کارمندان ادارات مختلف این ولایت به منظور گرامیداشت ‌روز جهانی منع خشونت با اجرای برنامه پرسش و پاسخ برگزار شد.

‌یادآور‌ می‌شود که به همین مناسبت به ابتکار دفتر و لایتی دایکندی راهپیمایی با شرکت صدها تن از زنان و مردان و فعالان مدنی این ولایت برگزار شد، که در نوع خود در این ولایت بی‌پیشینه بوده است.

بررسی و دادخواهی درباره وضعیت حقوق بشری اطفال

به مناسبت 20 نوامبر روزجهانی حقوق طفل از سوی دفتر ولایتی دایکندی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کنفرانسی با شرکت محمدجوادافضلی، رئیس دفتر ولایتی یونیسف، صالحه سعادتی، مسئول شبکه عملکرد محافظت اطفال یا CPAN و محمد‌رضا وکیلی، آمر بخش حمایت و انکش  اف حقوق اطفال دفتر ولایتی دایکندی با هدف بررسی وضعیت حقوق بشری اطفال، خصوصاً اطفال در معرض خطر بیماری‌های روانی و ذهنی و اجبار اطفال به کارهای شاقه برگزار شد.

* دفتر ولایتی هلمند

کنفرانس روز جهانی محو خشونت علیه زنان

دفتر ولایتی هلمند به مناسبت گرامیداشت ‌روزجهانی محوخشونت علیه زنان کنفرانسی را با مشارکت ‌58‌ تن از زنان و مردان و با حضور برخی از مقام‌های این ولایت (رئیس کار و اموراجتماعی، آمر څارنوال منع خشونت علیه زنان، سرپرست دفتر امور زنان، متنف ذین اجتماعی، علما، معاون ریاست مهاجران و عودت‌کنندگان، معاون ریاست حج و اوقاف، استادان پوهنتون و فعالین حقوق بشر و...) برگزار شد.

هم‌چنین به همین مناسبت میزگردهای رسانه‌ای و اجرای سه برنامه آموزشی در لیسه‌های شهر لشکرگاه و پخش کلیپ‌ از تلویزیون‌های سباوون، و ژوندون در مورد وضعیت حقوق بشری زنان و عوامل خشونت بر زنان پخش و اطلاع‌رسانی شد.

* دفتر ولایتی غور

‌محفل گرامیداشت ‌روز جهانی حقوق بشر و روز ملی یادبود قربانیان جنگ

دفتر ولایتی غور به مناسبت گرامیداشت ‌روزجهانی حقوق بشر و روز ملی یادبود ‌قربانیان جنگ محفلی را با حضور رئیس و اعضای شورای ولایتی، معاون امنیت ملی، رؤسای منابع بشری وسکتوری ولایت، نمایندگان و رؤسای معارف، ارشاد حج و اوقاف، څارنوالی استیناف، محکمه استیناف، اطلاعات و ف رهنگ وسایر ادارات، رئیس مجتمع جامعه مدنی، نمایندگان رسانه‌ها، نمایندگان قوماندانی امنیه، مرکز تعلیمی پولیس، استادان و دانشجویان و نمایندگان شوراهای قریه‌ها مجموعاً ‌۱۱۵‌ تن (۴۷ زن و ۶۸ مرد)، با موضوع مورد بحث یعنی خواست مردم درباره امنیت در ولایت غور، روند مذاکرات صلح در کشور و دسترسی قربانیان به عدالت و بالأخره تعهد حکومت محلی و بخش‌های امنیتی در مورد تأمین عدالت، دستگیری مرتکبان جرایم و تحقق عدالت برگزار شد که سخنرانان درباره آن صحبت کردند.

* دفتر ولایتی بدخشان

‌بخش آموزش دفتر ولایتی بدخشان، به مناسبت تجلیل ‌سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق‌بشر و روزملی یادبود ‌قربانیان جنگ کنفرانسی را با ‌هدف بلندبردن سطح آگاهی شرکت‌کنندگان درباره اهمیت سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر و توجه به یادبود ‌قربانیان جنگ برگزار کرد. در این کنفرانس به شمول والی ولایت بدخشان، رؤسای ادارات دولتی و غیردولتی، علما، وکلای شورای ولایتی، خبرنگاران، فعالان نهادهای مدنی، مدافعان و رضاکاران حقوق‌بشر، استادان و... به تعداد ‌۱۰۵‌ تن (۳۵ زن و ۷۰ مرد) نیز حضور به هم رسانیدند.

هم‌چنین ‌روزجهانی کودک (۲۰ نوامبر) نیز با حضور مسئولین نهادهای دولتی و غیردولتی در ولسوالی جرم تجلیل شد. در این محفل وضعیت عمومی اطفال، مشکلات و چالش‌هایی که فرا‌روی کودکان ولایت بدخشان، به‌ویژه ولسوالی جرم، قرار داشت، به بحث و بررسی گرفته شد و برای بیرون‌رفت از این مشکلات و حمایت‌های بیشتر از اطفال به مسئو‌لان محلی و فعالان جامعه مدنی پیشنهادهای لازم داده شد.

بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان دفتر ولایتی بدخشان به مناسبت ۲۵ نوامبر، گردهمایی را در تالار همایش ولسوالی ارگو برگزار کرد. در این گردهمایی نیز ‌تعداد ۱۰۰ تن از زنان و مردان به‌شمول مدیر اجرائیه ولسوالی، قوماندان امنیه، مسئول شورای زنان، و... شرکت داشتند.

برگزاری كارگاه آموزشی سه‌روزه با هدف بالابردن سطح آگاهی و معلومات نیروهای امنیتی و دفاعی در مورد ارزش‌های حقوق‌بشر و حقوق ‌بشردوستانه بین‌المللی، برای ‌۳۰‌ تن از منسوبان نیروهای امنیتی و دفاعی از دیگر فعالیت‌های حقوق بشری این دفتر بود.

 


بازنشر این مطلب