گزارش‌های روزانه بازدید:495 تاریخ نشر:2020-01-20

چکیده فعالیت‌های حقوق بشری دفاتر ساحوی و ولایتی در ماه جدی ۱۳۹۸

 

* دفتر ساحوی بامیان

‌نشست ماهانه با کمیته هماهنگی نهادهای جامعه مدنی ولایت بامیان برگزار شد

بخش آموزش حقوق بشر دفتر ساحوی بامیان با همکاری دفتر یوناما، به تاریخ ۵ جدی سال روان نشست ماهانه کمیته هماهنگی نهادهای مدنی، با هدف بحث و بررسی موضوعات حقوق بشری (تفاوت نقض حقوق بشر با عمل مجرمانه و گسترش فعالیت‌های حقوق بشری به‌ویژه در مناطق دور‌دست)، با حضور استادان دانشگاه، دانشجویان و فعالان مدنی برگزار کرد.

‌برگزاری نشست آموزشی طب عدلی برای کارمندان شفاخانه ولایتی بامیان

بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان دفتر ساحوی بامیان به تاریخ ۸ جدی سال روان با هدف حمایت از معاینات معیاری طب عدلی، جلسه‌‌ای را برای کارمندان بخش نسایی و ولادی و داخله شفاخانه ولایتی بامیان برگزار کرد. در این جلسه هم‌چنین یکی از اهداف «گروه فرعی حمایت از معاینات طب عدلی معیاری زنان» ولایت بامیان، دادخواهی روی منع معاینات دوشیزگی اعلام شد‌. در این جلسه نماینده انجمن وکلای مدافع، بُعد حقوقی مسئله را به همراه مواد قانونی آن به صورت مفصل شرح داد.

‌جلسه کمیته حمایت از میراث‌های فرهنگی بامیان برگزار شد

دفتر ساحوی بامیان به منظور حفظ و جلوگیری از تخریب میراث‌های فرهنگی به خصوص مغاره‌های باستانی بامیان جلسۀ را به تاریخ ‌۲۳ جدی ۱۳۹۸ با حضور معاون والی، نمایندگان ادارات ذیربط دولتی، فعالان مدنی و خبرنگاران برگزار کرد.

در این جلسه فیصله شد که برای جلوگیری و سوء‌استفاده از مغاره‌نشینی، کمیته حمایت از میراث‌های فرهنگی ایجاد شود و اعضای کمیته از مغاره‌ها نظارت و تحقیق کرد‌ند تا افراد مستحق شناسایی شده و برای آنان از سوی دولت و مؤسسات خیریه، مسکن تهیه شود.

* دفتر ولایتی فاریاب

گرامیداشت از هفته ملی تصویب قانون اساسی

‌هفته ملی تصویب قانون اساسی به تاریخ ۱۸ جدی ۱۳۹۸، در تالار همایش مقام ولایت فاریاب با حضور ۳۰۰ تن به شمول رهبری ولایت، رؤسای ادارات دولتی، نمایندگان احزاب سیاسی، علمای دینی، فعالان مدنی و رسانه‌ها گرامی داشته شد. در پایان محفل از دانش‌آموزانی که در آزمون برگزار‌شده درباره قانون اساسی ممتاز شناخته شده بودند؛ از طرف رهبری ولایت و کمیسیون برگزاری تجلیل از هفته قانون اساسی، به شمول دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر، تقدیر صورت گرفته و تحایفی توزیع شد.

برگزاری میزگرد تلویزیونی به مناسبت تجلیل ‌هفته قانون اساسی

به تاریخ ‌۱۴‌ جدی ‌۱۳۹۸‌ در تلویزیون ملی ولایت فاریاب، میزگردی به مناسب گرامیداشت ‌هفته قانون اساسی با اشتراک رئیس سرحدات، اقوام و قبایل، رئیس ارشاد، حج و اوقاف و آمربخش تعلیمات حقوق بشر دفتر ولایتی فاریاب برگزار شد، و روی موضوعات اساسی قانون اساسی بحث شد.

دستاوردهای‌یک‌ساله دفتر ولایتی فاریاب در زمینه حکومتداری، حاکمیت قانون و حقوق بشر

دفتر ولایتی فاریاب دستاوردهای سال مالی ‌۱۳۹۸‌ خویش را در جلسه ماهانه در بخش‌های حکومتداری، حاکمیت قانون و حقوق بشر به تاریخ ‌۱ جدی‌ ۱۳۹۸‌ با اشتراک ‌۵۰‌ تن به شمول معاون رهبری ولایت، رؤسای ارگان‌های دولتی و غیر‌دولتی، فعالان جامعه مدنی و رسانه‌ها در تالار جلسات رهبری ولایت فاریاب ارائه کرد و یک سلسله پیشنهادها را نیز درباره تأمین و نهادینه‌سازی ارزش‌های حقوق بشری و تقویت حاکمیت قانون به آدرس حکومت محلی و نهادهای ذی‌ربط سفارش کرد.

* دفتر ساحوی کندز

نشست با نمایندگان افراد دارای معلولیت ولسوالی‌های ولایت کندز

نشست هماهنگی به منظور حل مشکلات و چالش‌های موجود برای افراد دارای معلولیت و چگونگی تطبیق قانون حقوق و امتیازات اشخاص دارای معلولیت در ادارات با شرکت نمایندگان معلولان ولسوالی‌های چهار‌دره؛ امام صاحب؛ علی‌آباد و مرکز کندز با حضور‌داشت رئیس شورای سراسری معلولین ولایت کندز، به تاریخ ‌۱۲ جدی سال ۱۳۹۸ برگزار شد. در این جلسه کارکردها و فعالیت‌های سال ۱۳۹۸ توسط مسئول بخش افراد دارای معلولیت دفتر ساحوی حقوق بشر کندز؛ به منظور بهبود وضعیت حقوق بشری معلولان ارائه و ‌بررسی ‌شد.

* دفتر ساحوی بلخ

خشنودی بیماران از داکتران در شفاخانه‌های شمال کشور

براساس یک نظر سنجی فشرده که به تاریخ ‌۴ جدی در یک سمینار توسط رمضان‌علی واحدی، معاون مطبوعات دفتر ساحوی بلخ کمیسیون مستقل حقوق بشر، در تالار همایش دانشکده ژورنالیزم دانشگاه بلخ برای شرکت‌کنندگان ارائه شد، گفته شد که بیش از نود درصد بیماران پرسش‌شونده در این نظرسنجی از مسئو‌لان و داکتران و چگونگی معاینه و تداوی آنان ابراز خشنودی کرده‌اند. میزان رضایت از رفتار پرستار‌ها با بیماران نیز به پیمانه بالایی بوده است؛ یک‌سوم بیماران از سرویس بهداشتی مرکز صحی که در آن تحت درمان بوده‌اند، رضایت نشان داده‌اند، اما خشنودی بیماران از آب آشامیدنی پایین‌تر از آن (28 %‌) بوده است.

این نظر‌سنجی توسط ۱۵ تن از ‍‍‍‍‍‍‍‍‍دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه بلخ به حمایت بخش تعلیمات دفتر ساحوی شمال کمیسیون مستقل حقوق بشر در ماه‌های حمل و ثور ۱۳۹۸ انجام شده است.

 


بازنشر این مطلب