نتیجه بررسی‌های کمیسیون در رابطه با تصاویر ویدیویی از سنگسار یک خانم در ولایت غور

پس از انتشار تصاویر ویدیویی از رویداد غم‌انگیز سنگسار یک خانم در شبکه‌های اجتماعی در تاریخ 12 دلو 1398، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بررسی‌های خود را برای روشن‌ساختن این موضوع آغاز کرد.

بررسی‌های کمیسیون در رابطه با این رویداد که از طریق ملاقات و گفتگو با مقامات محلی ولایت غور و ولسوالی تیوره این ولایت صورت گرفته است، نشان می‌دهد که تصاویر ویدیویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، مربوط به رویداد دل‌خراش سنگسار خانم رخشانه است که در سال 1394، در منطقه غلمین شهر فیروزکوه، مرکز ولایت غور اتفاق افتاده بود.

لازم به یادآوری است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال 1394 در یک اعلامیه مطبوعاتی، حادثه سنگسار خانم رخشانه توسط طالبان را محکوم کرده و هم‌چنین در همان زمان، در ادامه ملاقات‌های حمایتی و تلاش‌های خود برای دادخواهی، با ارسال دو مکتوب به مقامات اداری و امنیتی ولایت غور، خواهان تامین امنیت خانواده رخشانه، دستگیری عاملان قتل رخشانه و سپس محاکمه آنها گردیده بود.

با تاسف باید گفت که با گذشت پنج سال از این رویداد غم‌انگیز، عاملان قتل رخشانه تابحال دستگیر نشده‌اند. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر این باور است که محاکمه نشدن عاملان این رویداد و رویدادهای مشابه دیگر، فرهنگ معافیت از مجازات را در کشور تقویت نموده و زمینه تکرار چنین حوادث تلخ و  ناگواری را در آینده نیز فراهم می‌سازد.

 

 شرح بیشتر ماجرا

به گفته اهالی منطقه، رخشانه دختری که 24 سال سن داشت و تا صنف ششم مکتب درس خوانده بود، علاقه داشت تا با پسری به نام محمد نبی که یکدیگر را دوست داشتند، ازدواج کند اما با مخالفت خانواده‌اش روبرو گردید. رخشانه پس از مخالفت خانواده‌اش، همراه با محمد نبی شهر فیروزکوه را ترک کرد و به ولسوالی ساغر ولایت غور پناه برد.

اما پس از آنکه شماری از بستگان محمد نبی به گروگان گرفته شدند، او مجبور گردید که به همراه رخشانه به شهر فیروزکوه برگردد.

 

ازدواج‌های اجباری

ملاقات و گفتگوهای صورت گرفته با شاهدان عینی نشان ‌می‌دهد که رخشانه از سوی خانواده‌اش در مقابل دریافت پول هنگفت دو بار مجبور به ازدواج اجباری شده بود.

پس از بازگشت رخشانه و محمد نبی به شهر فیروزکوه، پدر رخشانه با گرفتن پول بسیار زیاد، او را مجبور کرد تا در همین شهر با یک فرد دارای معلولیت ازدواج کند. رخشانه که به اجبار به این ازدواج تن داده بود، پس از مدتی همراه با پسری از روستای سرخک ولسوالی تیوره، به ولسوالی ساغر گریخت اما پس از فشار و اجبار ساکنان این ولسوالی، دوباره به خانه پدرش در شهر فیروزکوه برگشت. از آنجا که شوهر رخشانه دیگر علاقه نداشت با او زندگی کند، بزرگان قومی فیصله کردند که در مقابل، فرزانه (اسم مستعار)، خواهر محمد نبی به ازدواج شوهر پیشین رخشانه درآید و این فیصله با تصمیم بزرگان قومی اجرا گردید.

به گفته شاهدان محل، رخشانه باز هم خواستگاران زیادی داشت که یکی از آنان برادر ملایوسف، یک قوماندان گروه طالبان در منطقه غلمین بود که بارها از رخشانه خواستگاری کرد اما هر بار پاسخ رد شنیده بود.

پدر رخشانه باز هم او را مجبور کرد تا به یک ازدواج اجباری دیگر تن دهد. پدر رخشانه با وجود مخالفت دخترش این بار هم با دریافت پول بسیار زیاد، رخشانه را به ازدواج مردی 55 ساله درآورد. رخشانه پس از مدتی زندگی‌کردن با این مرد 55 ساله، بار دیگر تن به فرار داد و با پسری به نام "محمد گل فرزند هاشم"، در تاریخ 3 عقرب 1394 از روستای ابدک غلمین به سمت ولسوالی چهارسده فرار کرد. اما پس از دو ساعت، توسط اهالی روستای "غال سیاه‌سنگ" دوباره به منطقه غلمین بازگشت داده شد.

 

محکمه صحرایی

سرانجام در تاریخ 4 عقرب یکی از فرماندهان طالبان، اهالی منطقه غلمین را با اجبار دور هم جمع کرد تا رخشانه را سنگسار کنند و محمد گل نیز شلاق زده شود. این فرمانده طالبان مدتی قبل در یک عملیات نظامی هوایی کشته شد.

برخی گزارش‌ها نشان ‌می‌دهد که رخشانه توسط مامایش از خانه بیرون آورده شد و او نیز در جریان محکمه صحرایی و سنگسار رخشانه حضور داشت. مقامات محلی در ولایت غور می‌گویند که بعد از قتل رخشانه، مامای او از سوی نیروهای امنیت ملی دستگیر شد اما با خواست و التماس پدر و مادر رخشانه، آزاد شد.

باید گفته شود که خانواده رخشانه حالا در شهر فیروزکوه زندگی می‌کنند و تمام شاهدان و افرادی که هر کدام به نحوی در ماجرای غم‌انگیز سنگسار رخشانه دخالت داشتند، در منطقه غلمین ولایت غور زندگی می‌کنند که زیر نفوذ گروه طالبان است.

 


بازنشر این مطلب