گزارش‌های روزانه بازدید:363 تاریخ نشر:2020-02-27

چکیده فعالیت‌های حقوق بشری دفاتر ساحوی و ولایتی در ماه دلو 1398

* دفتر مرکزی

‌انتشار گزارش سالانۀ تلفات افراد ملکی در سال 2019‌‌

بخش بررسی ویژه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یافته‌های خود را درباره تلفات افراد ملکی در سال 2019 م. منتشر کرد. در این گزارش نشان داده شده است که در ده سال اخیر، از سال 2009 تا پایان سال 2019‌، مجموعاً ۸۶ هزار و ‌823 تن از افراد ملکی، به ‌شمول زنان و اطفال، کشته و زخمی شده‌اند‌ که از این میان ۲۸ هزار و ‌979 کشته و ۵۷ هزار و ‌844 تن مجروح شده‌اند. ارقام یادشده در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به ثبت رسیده است و احتمال دارد هنوز هم وقایع و تلفات ثبت‌ناشده باقی مانده باشد و میزان تلفات بیش‌تر از این باشد. متن کامل این گزارش در وبسایت کمیسیون در دسترس است.

* دفتر ولایتی دایکندی

‌دستاوردهایی در عرصه حمایت و انکشاف حقوق بشری

بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال دفتر ولایتی دایکندی، گزارش تحقیقی درباره وضعیت تعلیم و تربیه در ولایت دایکندی منتشر کرد که خلاصه آن در وبسایت کمیسیون و دیگر سایت‌ها و صفحات مجازی در دسترس علاقمندان قرار دارد. در این گزارش به چالش‌های اشاره شده است که از سوی مسئولان معارف ولایت دایکندی مورد توجه قرار گرفته است. به دنبال دادخواهی دفتر ولایتی رئیس معارف این ولایت استخدام شد. برگزاری نشست‌های مستمر با فعالان مدنی؛ ایجاد اولین شورای زنان با حضور بیش از ده نهاد فعال مربوط به زنان این ولایت؛ تشویق زنان برای شامل شدن در صفوف نیروهای امنیتی که هم اکنون شمار منسوبان پولیس زن در این ولایت به بیش از 50 تن رسیده است از دستاوردهایی است که در این گزارش به آن اشاره شده است.

* دفتر ساحوی کندز

اجرای داد‌خواهی بر اساس استماع شکایت‌ها

بر اساس شکایت‌های ارسالی مبنی بر ‌تطبیق نشدن قوانین و طرزالعمل‌ها در راستای توزیع معاش‌های اشخاص دارای معلولیت و ورثه شهدا و ‌اجرا نشدن و تهیه اسناد حقوقی ورثه شهدا به مقام ولایت کندز؛ از جانب آمریت شهدا و معلولین‌ با تشکیل هیئتی از سوی دفتر والی این ولایت متشکل از اعضای شورای ولایتی، رئیس امور زنان، اعضای جامعه مدنی و بخش افراد دارای معلولیت دفتر ساحوی حقوق بشر کندز برای بررسی این شکایت‌ها، زمینه اجرای معاشات شاکیان فراهم شد و در این میان فقط ‌210‌ تن از افراد دارای معلولیت به دلیل تهیه نشدن اسناد از حقوق‌شان باز مانده‌اند، با رفع مشکل یاد‌شده و تأمین بودجه سال 1399، معاش‌های آنان نیز پرداخت خواهد شد.

‌دادخواهی برای تأمین حق بشری اشخاص دارای معلولیت

با در‌نظر‌داشت مشکلات و چالش‌های فرا‌راه معلولین و به خصوص بخش نابینایان، بخش افراد دارای معلولیت دفتر ساحوی حقوق بشر کندز؛ جلسه آموزشی را به تاریخ 16 دلو با ‌30‌ تن از زنان معلول تحصیل‌کرده و اعضای انجمن اجتماعی معلولین ولایت تخار برگزار کرد.

در این نشست آموزشی ضمن آموزش‌های حقوق بشری ویژه افراد دارای معلولیت، از دولت و نهاد‌های همکار نیز تقاضا شد تا در راستای نهادینه شدن ارزش‌های حقوق بشری معلولین در ادارات و خانواده‌ها دادخواهی کنند.

برگزاری کارگاه آموزشی حقوق بشر برای کارمندان نهادهای امنیتی

بخش آموزش حقوق بشر دفترساحوی کندز، کارگاه آموزشی دو روزه‌ای را با موضوع «حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی» به تاریخ 14– 15 دلو 1398 در ولسوالی ورسج ولایت تخار با  اشتراک ‌30‌ تن از کارمندان امنیتی آن ولسوالی برگزار کرد.

‌چکیده فعالیت‌های بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان

برگزاری نشست آموزشی نصف‌روزه با عنوان حقوق زن از دیدگاه اسلام و قانون منع آزار و اذیت زنان و اطفال به تاریخ 16 دلو به هدف بالابردن سطح آگاهی و معلوماتی معلمان و شاگردان و زنان کم‌سواد در زمینه حقوق زن و قانون منع آزار و اذیت زنان و اطفال؛ برگزاری نشست آموزشی نصف‌روزه با موضوع قانون منع خشونت علیه زنان و قانون منع آزار و اذیت زنان و اطفال به هدف بالابردن سطح آگاهی و معلوماتی زنان به تاریخ 21 دلو برای 33 تن از زنان در قریه قلعه ولسوالی بنو اندراب ولایت بغلان؛ برگزاری نشست آموزشی نصف‌روزه با موضوع قانون مبارزه با قاچاق انسان و قاچاق مهاجران به هدف بالا بردن سطح آگاهی زنان بی‌سواد و کم‌سواد در این زمینه به تاریخ 23 دلو برای ‌20‌ تن از زنان ناحیه اول شهر پلخمری ولایت بغلان، از دستاوردهای مهم بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان دفتر ساحوی کندز در ماه دلو محسوب می‌شود.

* دفتر ولایتی فاریاب

‌اشتراک در کنفرانس دو‌روزه «‌زنان، صلح و امنیت» در ولایت بلخ

دفتر ملل متحد برای زنان و وزارت امور خارجه کشور به تاریخ ۱ تا ۲ دلو سال ۱۳۹۸، کنفرانسی را با اشتراک شمار‌ زیادی از جمله مسئولان جندر ارگان های دولتی و جامعه مدنی ولایات بلخ، بغلان، سرپل، جوزجان، سمنگان و فاریاب برگزار کرد. در این کنفرانس مشکلات و چالش‌های  فرا‌روی اجرای برنامه عمل ملی، قطعنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل متحد و بهبود سهم‌گیری زنان در تأمین صلح و امنیت، نقش ارگان‌های دولتی و جامعه مدنی در عملی کردن این برنامه از طریق کار گروهی توسط شرکت‌کنندگان مورد بحث قرار گرفت.

‌برگزاری کنفرانس «حقوق بشر؛ صلح و عدالت»

بخش نظارت و بررسی دفتر ولایتی فاریاب  به تاریخ 20/11/1398 کنفرانسی را با عنوان «‌حقوق بشر؛ صلح و عدالت»‌ در تالار همایش مقام ولایت فاریاب برگزار کرد. در این کنفرانس ‌تعداد ‌90‌ تن، شامل ‌47 مرد و 43 زن‌ شرکت کرده بودند.

* دفتر ولایتی بدخشان

فعالیت‌های بخش آموزش دفتر ولایتی

بخش آموزش دفتر ولایتی بدخشان فعالیت‌های زیر را در‌ ماه دلو به انجام رسانده است: انجام مصاحبه­های رادیویی با رادیوپامیر با موضوع فعالیت نهادهای حمایت‌کننده زنان‌، رادیو آمو نقش زنان در ادارات دولتی و غیردولتی و رادیو بهارک با موضوع صلح و حقوق­ بشر و رادیو بی‌بی‌سی با موضوع وضعیت حقوق­بشری زنان در دودهه گذشته.

- بخش نظارت و بررسی دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق­بشر بدخشان، چهارشنبه 23 دلو 1398 کنفرانس محلی را با عنوان «صلح مبتنی برعدالت و حقوق­ بشر، حقوق زنان و حقوق قربانیان» در تالار همایش مقام ولایت با حضور‌‌ 80 تن از شرکت‌کنندگان‌ که شامل ‌30‌ زن و 50 مرد بود، برگزار کرد. هدف از برگزاری این کنفرانس تأمین صلح اجتماعی در پرتو همه‌ ارزش­های بشری خوانده شد؛ تا حکومت محلی  برای رفع مشکلات، کاهش خشونت ومنازعات محلی مکانیزم­های مشخص را روی دست گرفته و روند گفتگو­های صلح را به سطح محلی آغاز کند. این کنفرانس تعهدات دولت را در راستایی تأمین صلح، عدالت و حقوق­ بشر ‌همراه داشت.

- بخش نظارت و بررسی دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق ­بشر بدخشان، به تاریخ 23 دلو 1398 کنفرانس محلی را با موضوع «صلح مبتنی بر عدالت و حقوق ­بشر، حقوق زنان و حقوق قربانیان» در تالار همایش مقام ولایت با حضور ‌80‌ تن از شرکت‌کنندگان، شامل ‌30‌ زن و 50‌ مرد، با هدف تأمین صلح اجتماعی در پرتو ارزش­های حقوق بشری برگزار کرد.

‌برگزاری کنفرانس محلی صلح مبتنی بر عدالت و حقوق بشر

از سوی دفتر ولایتی بدخشان کنفرانس صلح محلی با اشتراک بیش از هشتاد تن اعم از زنان و مردان با شرکت مسئولان نهادهای دولتی و غیردولتی به تاریخ 23/11/1398 برگزار شد. در این کنفرانس درباره موضوع از جمله ریشه‌های اصلی منازعات در کشور، اختلافات میان‌گروهی، سوء‌استفاده از قدرت، نبود درک متقابل میان اقوام و گروه‌ها، نبود فرهنگ تحمل و بردباری، استمرار فرهنگ خشونت، موجودیت اسلحه به دست گروه‌های غیرمسئول، بی‌سوادی، فقر و‌...‌ بحث و گفتگو صورت گرفت.  

* دفتر ولایتی هلمند

‌برگزاری کارگاه آموزشی شش‌روزه برای‌ ‌قول‌اردوی 215 میوند

بخش‌های آمبودزمن و تعلیمات دفتر ولایتی هلمند دو کارگاه آموزشی سه‌روزه در مورد حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی را برای‌ قول‌اردوی 215 میوند ولایت هلمند با هدف کاهش و تقلیل تلفات انسانی، محدود کردن مصایب و آلام جنگ و حفظ تأسیسات عام المنفعه، از تاریخ 17 تا 22 ماه دلو با اشتراک 120 تن ‌از گروه اوپراسیون هوایی، مفرزه هوایی و قطعات خاص عملیاتی (کماندو) در تالار همایش این قول‌اردو برگزار کردند.

* دفتر ساحوی ننگرهار

بخش تعلیمات دفتر ساحوی ننگرهار با همکاری بخش نظارت و بررسی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کارگاه آموزشی را با موضوع «محاکمه عادلانه خواست کمیسیون است» برای 30 تن (10 زن 20 مرد) کارمندان بخش عدلی و قضایی ولایت لغمان اعم از سارنوالان وکلای مدافع، کارمندان ریاست عدلیه، زندان و کارمندان ریاست امور زنان در تالار همایش ختیځ ځلاند ولایت لغمان به تاریخ‌‌ 15 و 16 ماه دلو‌ برگزار کرد.

 

 


بازنشر این مطلب