گزارش‌های روزانه بازدید:373 تاریخ نشر:2020-04-24

پیام کمیسیون به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان

پیام کمیسیون به مناسبت فرارسیدن ماه مبارک رمضان

5 ثور 1399

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان فرارسیدن ماه مبارک رمضان را گرامی می‌دارد.

ماه ‌رمضان فرصتی ارزش‌مند‌ است برای بازاندیشی در گفتار، پندار و کردار خود با هدف خودسازی‌، بهبود‌ ‌زندگی فردی و خانوادگی، کمک انسان‌دوستانه به هم‌نوعان، حمایت از نیازمندان‌ ‌و دوری از خشونت، حسادت، کینه‌ورزی، تعصب، خودخواهی، دروغ، ریا و فریب و در کل صفات ناخوشایند و نااخلاقی.

حق حیات‌، احترام به کرامت انسان و برخورداری از زندگی سالم و توأم با صلح، امنیت، رفاه و عدالت از ارزش‌های بنیادین حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی و آموزه‌های دین اسلام است. بنابراین ماه ‌رمضان این فرصت را فراهم می‌کند که بیش از پیش به این ارزش‌های بنیادین احترام گزارده شود. چنان که اسلام کشتن یک فرد را با کشتن همه برابر دانسته است.

بنابراین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انتظار دارد که در پرتو آموزه‌های دینی و فضای معنوی این ماه، ‌نه‌تنها جنگ و خشونت‌ متوقف شود، بلکه راه رسیدن به صلحی عادلانه و آرامش و امنیت پایدار‌‌ ‌هموارتر شود.

 

موضوع مهم دیگر اینکه رمضان امسال، به دلیل گسترش روزافزون ویروس کرونا در کشور، با رمضان سال‌های پیش‌ برای ‌هم‌وطنان گرامی متفاوت‌ است. از آن‌‌رو که ویروس کرونا تهدیدی جدی برای حیات فردی و جمعی است، کمیسیون مستقل حقوق بشر از علمای دینی و حکومت، به‌ویژه وزارت صحت عامه، می‌خواهد که ‌هماهنگ‌ با همدیگر، برای حفاظت از حق حیات شهروندان و دسترسی هرچه بیشتر آنها به حق صحت، با تهیه و توزیع امکانات و تجهیزات ‌صحی و طبی در سراسر کشور‌، طرح‌های مراقبتی و پیشگیرانه اثرگذار را اجرا ‌و به گونه همه‌جانبه با آن مبارزه کنند.

 

 


بازنشر این مطلب