گزارش‌های روزانه بازدید:492 تاریخ نشر:2020-10-25

گرامیداشت ‌هفته جهانی ناشنوایان و روز جهانی عصای سفید

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان‌ ‌هفته جهانی ناشنوایان و روز جهانی عصای سفید را به تاریخ 7 اکتبر 2020‌ تجلیل کرد. در مراسمی که به این مناسبت برگزار شده بود، هیئت رهبری کمیسیون‌، مقامات دولتی، نمایندگان ناشنوایان و نابینایان، اعضای کمیته دادخواهی حقوق اشخاص دارای معلولیت، نمایندگان اشخاص دارای معلولیت فیزیکی و رسانه‌های جمعی شرکت داشتند.  بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون؛ بانو یعقوبی، کمیشنر بخش حمایت از حقوق شاخص دارای معلولیت؛ آقای محمدطاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ؛ ‌آقای ننگیالی، معاون انجمن ملی ناشنوایان؛ بانو سونیا شریفی، دانش‌آموز؛ داکتر هاشمی، کمیشنر کمیسیون مستقل اصلاحات اداری؛ خانم جمیله نورستانی؛ معین تکنیکی وزارت شهدا و معلولین و آقای عبدالباقی بریال، سناتور سابق شواری ملی  سخنرانان محفل بودند و هریک درباره مشکلات، دستاوردها و برنامه‌های آینده برای جامعه معلولیت صحبت کردند. 

هدف ‌کمپاین هفت‌روزه درباره روز جهانی ناشنوایان و عصای سفید:

  1. تمرکز روی معرفی دستاورد‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد افتتاح حساب‌ بانکی مستقل برای معلولان حسی که موفقانه انجام شد.
  2. دادخواهی برای تطبیق ماده 23 قانون حقوق و امتیازات اشخاص دارای معلولیت، مبنی بر استخدام اشخاص دارای معلولیت در ادارات دولتی و بخش خصوصی با در‌نظر‌داشت طرزالعمل استخدام اشخاص دارای معلولیت.
  3. بالا بردن سطح آگاهی مردم درباره حقوق اشخاص دارای معلولیت‌های حسی (نابینا و ناشنوا).

اقدامات کمیسیون در این زمینه:

الف: برنامه‌های آگاهی‌دهی

  این کمپاین از روز هفتم اکتبر تا پانزده اکتبر روز جهانی عصای سفید در دفاتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اجرا شد.

 در هشت دفتر ساحوی برنامه‌های آگاهی‌دهی با شعار «هم‌پذیری مایه شکوفایی استعداد‌های همه» که اقشار مختلف جامعه، به‌ویژه دانشجویان و دانش‌آموزان برگزار شده بود، ‌تعداد 762 تن از زنان و مردان در مورد حقوق اشخاص دارای معلولیت، به‌خصوص معلولان حسی، آگاهی یافتند.

 آمران بخش حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت در برنامه‌هایی که به مناسبت روز جهانی عصای سفید در ولایت کندوز، مزارشریف و هرات برگزار شد، شرکت کردند. هم‌چنین مراکز منبع ‌دسترس‌پذیر در این روز در دفاتر کندوز، هرات و مزار شریف افتتاح شد.

ب: فعالیت‌های رسانه‌ای‌

 در این بخش، همکاران با انجام مصاحبه یا شرکت در ‌گفتگو‌های ‌رسانه‌‌ای‌‌ درباره حقوق اشخاص دارای معلولیت، ‌حقوق اشخاص دارای معلولیت‌های حسی و مکلفیت‌های دولت و جامعه 845 دقیقه مصاحبه انجام داده‌اند‌. رسانه‌ها شامل ‌رادیو‌ ‌آزادی، ‌کلید، ‌آزاد، ‌میرمن‌ و تلویزیون‌ملی، ‌یک، ‌طلوع نیوز، ‌فجر، ‌اصلاح، ‌هیواد و‌... می‌شو‌ند که در بازتاب محفل حضور پررنگ داشتند.  

نکته درخور توجه این است که تلویزیون‌های خاور، اورانوس، شبنم،کندوز و تلویزیون ملی ولایت کندوز از 7 اکتبر تا 15 اکتبر شعار‌هایی تهیه‌شده توسط کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ‌را به‌نوبت نشر و پخش کرد‌ند و همه این فعالیت‌های رسانه‌ای بدون پرداخت وجه پولی انجام شده است.

ج: افتتاح مراکز منابع ‌دسترس‌پذیر برای معلولان حسی

 به مناسبت ‌گرامیداشت ‌روز جهانی عصای سفید، دفتر ساحوی کندوز با حضور 26 تن از شاگردان ناشنوا و نابینای کمیته سویدن برای افغانستان ‌روز جهانی عصای سفید را بزرگداشت ‌و ‌مرکز منابعی را برای معلولان حسی ‌در کتابخانه آن دفتر افتتاح کرد.

هم‌چنین دفتر هرات ‌‌ضمن تجلیل ‌روز جهانی عضای سفید، مرکز‌ منابع ‌دسترس‌پذیر ‌برای معلولان حسی را در کتابخانه آن دفتر افتتاح کرد که با استقبال معلولان حسی مواجه شد.

نتیجه‌گیری:

  • برگزاری مراسم  در بالا رفتن سطح آگاهی 762 تن از متعلمان، محصلان، معلمان مکاتب و اعضای جامعه مفید بود.  نیز، همکاران به ‌تعداد 845 دقیقه در رسانه های صوتی و تصویری حضور داشتند و در مورد حقوق اشخاص دارای معلولیت حسی مصاحبه انجام داد‌ند‌.
  • محفل های گرامیداشت از طریق رسانه‌های جمعی به گونه ای رایگان منتشر شد.
  •  دو  مرکز منبع برای معلولان حسی در دفتر کندوز و هرات افتتاح شد.
  •  سطح همکاری و هماهنگی  بیشتر مردم و اعضای اتحادیه افراد دارای معلولیت به‌منظور حمایت و دادخواهی از حقوق افراد دارای معلولیت بیشتر شد.
  • ‌اشخاص شرکت‌کننده در برنامه‌های کمپاین‌ وعده سپردند که ‌خانوادها را تشویق می‌کنند ‌دختران نابینا و ناشنوای خود را شامل مکتب کنند و برای حق کرامت انسانی نابینایان و ناشنوایان دادخواهی کنند که کسی آنها را به القاب ناپسند و توهین‌آمیز صدا نکنند.

تصویرهایی از جریان مراسم در دفتر مرکزی، دفترهای ساحوی و ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان:


بازنشر این مطلب