بهبود وضعیت اشخاص داراي معلوليت در ولسوالي تخته پل ولايت قندهار

دفتر ساحوي قندهار/  ۳۱ / اسد ۱۳۹۴

ولسوالي تخته‌پل ولايت قندهار كه يكي از ولسوالي‌هاي سرحدي ولايت قندهار است و در۵۰ كلومتري شرق ولايت قندهار موقعيت دارد از ولسوالي‌هایی است که در طول تاريخ از جنگ و خشونت مصون نبوده و جنگ ده‌ها تن را در اين ولسوالي معلول ساخته است. متأسفانه در طول تاريخ اين ولسوالي به اشخاص داراي معلوليت توجه نشده است، زیرا چند سال قبل كه اعضای دفتر ساحوی قندهار نخستين بار براي نظارت از وضعيت حقوق بشري اشخاص داراي معلوليت به آن ولسوالي سفر کرده بود و از شخص ولسوال آقاي محمود اڅكزيي راجع به وضعيت حقوق بشري اشخاص داراي معلوليت و تعداد آنان در آن ولسوالي جويا شده بود، متأسفانه در همان سال اشخاص داراي معلوليت در كتاب زندگی اين ولسوالي هنوز به عنوان باشنده اين ولسوالي درج نبودند و همه اشخاص داراي معلوليت به فراموشي سپرده شده بودند.

 براساس تخمين در ولسوالي تخته‌پل شايد بيش از۲۰۰ نفر اشخاص داراي معلوليت وجود داشته باشد. حالا چندسال مي‌شودكه با اعضاي شورا، معلمين مكاتب، پوليس و شخص ولسوال  جلسات دوامدار را راجع به حقوق بشري اشخاص داراي معلوليت تدوير نموديم. قابل ذكراست كه  درسال ۱۳۹۳روز جهاني اشخاص داراي معلوليت را با اشتراك بيش از۱۰۰ تن در ولسوالي تخته‌پل به منظور دادخواهي از حقوق اشخاص داراي معلوليت تجليل نموديم.

 نتيجه عملي تمام فعاليت‌هاي دفترساحوي قندهار بر وضيعت حقوق بشري اشخاص داراي معلوليت در ولسوالي تخته‌پل:

۱. نگاه‌ها و باورها نسبت به اشخاص داری معلولیت به طور قابل توجهی بهبود یافته است. دیگر کسی آنان را به نام‌های ناپسند مورد خطاب قرار نمی‌دهند. چون قبلاً اشخاص داراي معلوليت را به اسم‌هاي ناپسند خطاب مي‌كردند. اشخاص داراي معلوليت حالا مورد احترام پوليس، مردم، علما و سران قومي قرار گرفته اند.

۲. اكثريت اشخاص داراي معلوليت اين ولسوالي ذهن شان از مدل ترحم به مدل حقوق محوري تغيركرده چون قبلاً با رفتن ما درآن ولسوالي اشخاص داراي معلوليت به اين فكر بودندكه ما براي آنها شايدكدام امداد مالي و... آورده ايم اما حالا همه به فكر توانمندي خويش در عرصه تعليم و تربيه، كار و هم تلاش براي حضور فعال خويش در جامعه در عرصه‌هاي مدني و اجتماعي هستند.

۳. بر اساس آگاهی و دادخواهي‌های ما ولسوال و رييس شورای اين ولسوالي يك شخص داراي معلوليت رابه نمایندگی معلولين اين ولسوالي در شورا به طور دايمي برگزیده است.

۴. يك شخص جوان داراي معلوليت به اسم حقداد را به عنوان معلم درمكتب ولسوالي وظيفه داده اند.

۵. ولسوال اين ولسوالي آقاي محمود اڅكزيي برای گردهمایی اشخاص داراي معلوليت اين ولسوالي يك اتاق را بيرون ولسوالي در اختيار معلولين قرار داده است تا معلولين در همان جاي براي بحث روی مشكلات خويش و هم چنان راه‌های حل آن گردهمايي كنند.

۶. به تاريخ ۱۷ اسد ۱۳۹۴ اشخاص داراي معلوليت اين ولسوالي بر اساس توانمندي خود شان طي يك نشست در مقر ولسوالي تخته‌پل با حضور ولسوال، اعضا و روساي هر دو شوراي ولسوالي (شوراي ولسي) (شوراي انكشافي) و تعداد از اعضای دفتر قندهار نیز براي نظارت انتخاب شده و در انجمن خويش دعوت نموده بودند. به اتفاق همه اشخاص داراي معلوليت حاضركه تعداد شان به چهل نفر مي‌رسيد يك جوان ۲۲ ساله داراي معلوليت همين ولسوالي را كه فارغ صنف ۱۲ بود به حيث مسوول انجمن وجوان دیگر ۲۰ ساله و داراي معلوليت را كه متعلم صنف ۹ بود به حيث معاون انجمن انتخاب نمودند.

اين فعاليت و توانايي اشخاص داراي معلوليت ولسوالي تخته‌پل در اثر فعاليت‌ها و دادخواهی‌های دوامدار دفتر ساحوی كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان صورت گرفته است. چون چند سال قبل معلولين اين ولسوالي  درحضور كسي حتي جرآت صحبت كردن را نداشتند. بر اساس اظهارات خود شان كه می‌گفتند، ما كه معيوب هستيم باز هم خانه همين مردم آباد كه اقلاً با ما حرف مي‌زنند. يعني اشخاص داراي معلوليت خود را گناه کار می‌دانستند و منزوي بودند اما حالا وضعيت چنان تغيركرده كه همين اشخاص با استفاده از حق خود براي انجمن خويش انتخابات برگزار مي‌كنند و بر اساس قوانين ملي و جهاني از حقوق خويش دادخواهي مي‌كنند.


بازنشر این مطلب