حقوق بشر در رسانه‌ها

31/03/1394

تلویزیون1: دوشنبه 25 جوزا، دیشب، شماری از مردان مسلح بر خانه‌ی یک پیرزن در ولسوالی خُلم  ولایت بلخ حمله کردند و با چاقو گلوی او را بریدند. این زن هفتاد ساله فعلن در بیمارستان محلی ولایت بلخ زیر تداوی قرار دارد.

تفنگداران مسلح قصد داشته اند که پسر این خانم را بکشند، اما زمانیکه به این کار موفق نشدند، با چاقو بروی حمله کردند.

----------------------------

تلویزیون نور: پنجشنبه 28 جوزا، در یک هفته اخیر آمار قتل و گروگان گیری در هرات افزایش یافته است. سه شنبه شب گذشته، شماری از آدم ربایان در ولسوالی گذره هرات، سه زن و دوکودک را ربودند و برای رهایی خواستار آزادی سه تن از زندانیانی شده‌اند که در زندان‌های هرات به سر می‌برند. در همین حال، چهارشنبه شب گذشته، یک دختر هژده ساله در ناحیه ی ششم هرات توسط برادرش با ضربات چاقو به قتل رسیده است.

----------------------------

رادیوسلام وطندار: سه شنبه 26 جوزا، اسدالله انصافی آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت غزنی گفت که یک خانم دوشنبه شب در روستای پیرزاده در حوزۀ سوم شهر غزنی، به دلایل نامعلومی خود را آتش زده بود. وضعیت صحی این خانم خوب نیست و دچار سوخته‌گی شصت درصدی شده است.

----------------------------

رادیوآشنا: سه شنبه 19 جوزا، خاور امیری، مسوول مرکز سواد آموزی خوست گفت که از طریق این برنامه در سه سال گذشته بر علاوۀ مردان، ۲۱ هزار زن بی سواد توانسته است خواندن و نوشتن را بیاموزد.

خانم امیری گفت که اکنون در مربوطات ولایت خوست ۲۸۲ صنف سواد آموزی فعال بوده و در آن حدود ۸۵۰۰ زن سرگرم آموزش سواد است. او افزود که به فارغان این برنامه در صورتیکه خودشان بخواهند، برای فراگیری آموزش بیشتر به مکتبها معرفی می شوند.

اکنون این برنامه در مرکز ولایت و ولسوالی‌های مندوزی و تنی به پیش برده می شود، اما به گفتۀ خانم امیری، قرار است برنامۀ یادشده به ولسوالی‌های گربز و نادرشاه‌کوت آن ولایت نیز گسترش داده شود. این برنامه یک کورس 9 ماه بوده و برای فارغان گواهینامۀ معادل صنف چهارم داده می‌شود.

----------------------------

تلویزیون1: سه شنبه 19 جوزا، یک دختر هفده ساله در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان به خاطر نداشتن لباس نو برای عروسی یکی از اقوام خانواده‌اش، خود را حلق‌آویز کرد. فقیر محمد جوزجانی، فرمانده پولیس جوزجان گفت این دختر صنف یازدهم مکتب بوده است.

----------------------------

خبرگزاری مرکزی: دوشنبه 18 جوزا، شماری از ریش سفیدان و مردم محل در یک فیصله عجیب قومی در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی، چهار دختر و پسر زیر هجده سال را به اجبار به عقد هم در آوردند و مراسم عروسی آنها را برگزار کردند. گزارش شده که آنها همه نوجوانان زیر هجده سال هستند.

این فیصله پس از آن صورت گرفته است که مردم محل شش نوجوان را که در منطقه تایلوم برای تفریح رفته بودند، به اتهام بی نظمی یک شب زندانی و لت و کوب کرده و سپس با تدویر یک جلسه مردمی چهارتن آنها را به  اجبار به عقد هم در آورده اند.

----------------------------

طلوع نیوز: يكشنبه 24 جوزا، مادری در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ که نه کودک یک تا ۱۳ ساله دارد میگوید که بستگان نزدیکش مال او را ربوده‌اند و خودش را پیوسته تهدید به مرگ می‌کنند.

شکریه میگوید که چندین بار خواسته است که دادخواهی کند اما بستگانش او را تهدید کردند که اگر این کار را کند او را خواهند کشت.

----------------------------

رادیوآزادی: پنجشنبه 28 جوزا، کمیسیون مستقل حقوق بشر بر عملی کردن قانون در برابر پولیس محلی یا اربکی افغانستان تاکید می‌ورزد. به گفته این کمیسیون بی‌پروایی حکومت در برابر صلاحیت‌های این نیروها سبب شده‌است تا آنان فراتر از صلاحیت‌های‌شان عمل کنند و به نقض حقوق بشری دست بزنند. از سوی دیگر مسوولان این کمیسیون از استخدام نوجوانان و کودکان در صفوف این نیروها به شدت نگرانی می‌کند و خواهان توقف آن اند.

----------------------------

طلوع نیوز: پنجشنبه 28 جوزا، شماری از کودکان در یکی از ولایت‌های جنوبی افغانستان بر ضد طالبان جنگ افزار برداشته‌اند؛ اما به علت نگرانی‌های امنیتی محل بود و باش این کودکان فاش نشده است.
یکی از این کودکان گفت: "طالبان پدر من را کشته‌اند، ولی حالا من تا زمانی که زنده هستم وطنم را به آنان رها نمی‌کنم".

این کودکان چگونگی کاربرد کلاشینکف؛ تفنگچه و جنگ‌افزارهای دیگر را نیز می‌دانند.
در این میان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در واکنش به مسلح ساختن این کودکان می‌گوید که هرگونه بکارگیری نظامی از کودکان مردود و خلاف قوانین جهانی و حقوق بشری است، حتا اگر این کودکان به دستور خانواده‌هایشان جنگ افزار برداشته باشند.
رفیع‌الله بیدار سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در این باره گفت: "قوانین بشر دوستانه‌ی جهانی که افغانستان نیز آن را امضا کرده است به نام کنوانسیون‌های جینوا هم این مسئله را رد کرده است که کودکان زیر سن نباید مورد استفاده قرار بگیرند، در قطعات منظم که وجود دارند در سال‌هایی ما کار کرده‌ایم به صفر رسیده است، اما هنوز در میان پولیس محلی کودکان استخدام می‌شوند".

----------------------------

تلویزیون1: چهارشنبه 20 جوزا، سخنگوی ولایت تخار گفت یک کودک سه ساله در ولسوالی دشت قلعه‌ی ولایت تخار از سوی یک نوجوان چهارده ساله مورد تجاوز جنسی قرار گرفت. این کودک در حال حاضر در شفاخانه‌ی تخار بستری است. نوجوان متجاوز نیز در بازداشت پولیس قرار دارد.

----------------------------

خبرگزاری پژواک: چهارشنبه ٢٠جوزا، سيدسرورحسينی مسوول مطبوعات قوماندانی امنيه كندز گفت يک مرد 50 ساله بنام میرزاقل پس از مشاجره با خانمش پسر12 ساله‌ و بعداً خودش را با ضرب گلوله تفنگ چره‌يى در شهر کندز به قتل رساند.

بسم‌الله وزیری مسوول حمایت ازاطفال کمیسیون مستقل حقوق بشر زون شمال‌شرق، این رویداد را محکوم کرده و از مسوولان مربوطه خواست تابه منظور بلندبردن سطح آگاهی خانواده‌ها تلاش نمايند.

----------------------------

بی بی سی: پنجشنبه 21 جوزا، قاضی دادگاهی در ولسوالی "گیزاب" ولایت ارزگان، یک مرد جوان بنام عمرشاه را به جرم "ارتکاب زنا" با دختر کاکایش، در ملاء عام صد ضربه شلاق زد. قرار است این حکم طبق فقه حنفی در مورد دختر کاکای این مرد که از او باردار است نیز اجرا پس از وضع حمل اجرا شود.

پس از تمام شدن صد ضربه شلاق، عمرشاه گفت از اینکه "حکم شریعت" در مورد او اجرا شده، خوشحال است. او گفت که قصد دارد با این دختر ازدواج کند.

----------------------------

بی بی سی: چهارشنبه 27 جوزا، صدها تن در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی با برپایی یک تجمع اعتراضی خواستار رهایی بدون قید و شرط دو زن و یک کودک در ولسوالی گیلان و دو گروگان دیگر در ولسوالی قره‌باغ ولایت غزنی شدند.

چند روز قبل مردان مسلح دو زن، یک کودک و راننده آنها را در ولسوالی گیلان ربودندکه تاکنون از سرنوشت این افراد اطلاعی در دست نیست. به اساس اظهارات مردم محل دیروز نیز افراد مسلح ۶ مسافر را که از جاغوری عازم غزنی بودند در ولسوالی قره‌باغ ربودند که چهار نفر آنان رها و از سرنوشت دو نفر دیگر اطلاعی در دست نیست.

در تجمع اعتراضی امروز مردم خواستار تامین امنیت مسیرهای ارتباطی این ولایت با سایر مناطق هم‌جوار آن شدند و علاوه بر آن هشداردادند که در برابر "جنگ تحمیلی" سکوت نخواهد کرد. معترضان از دولت خواسته اند تا در مقابل "ناامنی و آدم ربایی‌ها که توسط گروه طالبان و داعش انجام می‌‌شود"، موضع شفاف داشته باشد.

----------------------------

تلویزیون نور: چهارشنبه 20 جوزار، کمیسیون مستقل حقوق بشر از افزایش میزان تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است. رفیع‌الله بیدار سخنگوی این کمیسیون گروگان‌گیری، حمله بر کارمندان ملکی دولت و موسسات خیریه و تلاش مخالفان مسلح برای تصرف برخی مناطق را از عمده ترین عوامل افزایش تلفات غیر نظامیان در کشور خواند.

----------------------------

رادیوآزادی: دوشنبه، 25 جوزا، در نتیجه انفجار ماین در نزدیک مسجد سفید ولایت خوست یک غیرنظامی کشته و دو پولیس زخمی شدند. به تازه گی یک گزارش سازمان ملل متحد نشان داد که در سه ماه اول سال جاری میلادی حدود یک هزار غیر نظامی در افغانستان کشته شده‌اند.

----------------------------

رادیودری: سه شنبه 26 جوزا، توریالی ابدالی فرمانده پولیس در ولسوالی دهراوود ولایت ارزگان گفت در پی وقوع انفجار بمب کنار جاده‌ای در ولایت ارزگان سه غیرنظامی افغان کشته و ۱۶ نفر دیگر هم زخمی شدند.

----------------------------

بی بی سی: یکشنبه 24 جوزا، مقام‌های محلی ولایت هرات تایید کرده‌اند که در نتیجه درگیری بین طالبان و نیروهای امنیتی دست‌کم پنج غیرنظامی کشته شده‌اند. این درگیری روز گذشته در منطقه زاول ولسوالی شیندند ولایت هرات رخ داده است که در نتیجه آن بیش از پانزده نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

----------------------------

خبرگزاری پیام آفتاب: يکشنبه ۲۴ جوزا، پسر یک عضو شورای عالی صلح در ولسوالی قادس ولایت بادغیس شب گذشته از سوی طالبان مسلح به قتل رسید. محمد داوود دو هفته قبل، پس از به قتل رسیدن پدرش که عضو شورای عالی صلح بادغیس بود، از سوی طالبان بازداشت و شب گذشته به قتل رسید.

----------------------------

رادیوآشنا: یکشنبه 24 جوزا، سنت‌الله تیمور سخنگوی ولایت تخار گفت در نتیجه انفجار یک ماین کنارجاده در ولسوالی اشکمش به شمول عبدالحمید حقجو ولسوال چهار تن به شمول دو پولیس و آمر مخابره این ولسوالی کشته شدند. در یک رویدا مشابه دیگر در ولسوالی خاکریز ولایت قندهار یک مرد و یک زن کشته شده و سه زن دیگر زخمی شدند.

----------------------------

خبرگزاری بخدی: جمعه ٢٢ جوزا، در انفجار ماین کنار جاده‌ای در در منطقه سیستانی از مربوطات ولسوالی مارجه هلمند، پنج غیرنظامی کشته و ۱۳ تن دیگر زخمی شده‌اند. عمر زواک، سخنگوی والی هلمند گفت، قربانیان شرکت کنندگان یک مراسم عروسی بودند که قبل از رسیدن به این مراسم موتر حامل‌شان با ماین کنارجاده برخورد کرد.

----------------------------

خبرگزاری جمهور: جمعه ۲۹ جوزا، در نتیجه انفجار ماین مقناطیسی جابجا شده در یک موتر هایلکس در ولسوالی جبل السراج ولایت پروان، راننده موتر کشته یک مرد با دو کودک ۱۲ ساله و ۱۰ ساله زخمی شدند. قربانییان این حادثه همه اعضای یک خانواده بودند.

----------------------------

خبرگزاری پژواک: جمعه ٢٢ جوزا، در گيرى بخاطرخصومت‌هاى شخصى  بين دو خانواده در ولسوالى بگرامى ولايت کابل چهارتن را بکام مرگ برد و سه تن ديگر را زخمى ساخت. عبادالله رازين سخنگوى قوماندانى امنيه کابل گفت که اين درگيرى درمنطقۀ قلعه احمدخان بالاى هديره زمانى که يک ميت را دفن مي‌کردند صورت گرفته است .

----------------------------

خبرگزاری پیام آفتاب: چهارشنبه ۲۷ جوزا، وزارت کار و امور اجتماعی اعلام کرد که از 14.5 میلیون کودک بی‌بضاعت و فقیر در کشور 3 میلیون آن در معرض خطر قرار دارد. اما ثریا صبح‌رنگ کمیشنر کمیسیون حقوق بشر، گفت که آمار وزارت کار تقریبی است و در واقع بیش از 5.6 میلیون کودک در کشور در معرض خطر کارهای شاق، قاچاق، تجاوز و فقر و گدایی می‌باشند.

----------------------------

تلویزیون میوند: پنج شنبه 21 جوزا، مقام‌های کمیسیون حقوق بشر در غرب کشور، از افزایش کودکان خیابانی نسبت به سال‌های گذشته ابراز نگرانی کردند و عامل اصلی این افزایش را حضور بیجاشده‌های داخلی، عنوان کردند. به گفته آنها، بیشتر کودکان از سوی خانوده‌های‌شان مجبور به انجام کار‌های شاقه می‌شوند.

----------------------------

آریانانیوز: چهارشنبه 28 جوزا، یکبار دیگر دانش‌آموزان دختر مکتب طلبه علیا واقع  ولسوالی انجیل ولایت هرات مسموم ساخته شدند. به گفته مسوولان شفاخانه ولایت هرات هشت دانشجو دختر این مکتب که مسموم شده بودند به این شفاخانه‌ انتقال یافته است.

----------------------------

رادیوآزادی: شنبه 23 جوزا، حدود 50 تن از دانش‌آموزان لیسه استقلال ولایت هرات مسموم شدند. مسوولان شفاخانه ولایتی هرات وضعیت صحی دانش آموزان را خوب توصیف کرده اند. هنوز دلیل این مسمومیت روشن نشده است.

----------------------------

بی بی سی: سه شنبه 19 جوزا، رستم‌علی پناهی، ولسوال پنجاب ولایت بامیان گفت که ۲۷ دختر دانش‌آموز در منطقه‌ "پای بوم" این ولسوالی به یک بیماری ناشناخته مبتلا شده‌اند. دکتر ابوذر متقی، رئیس بیمارستان پنجاب گفت که وضعیت سلام این دختران در حال حاضر خوب است. این دومین بار است که از ابتلای دانش‌آموزان دختر در ظرف چهار روز در پنجاب گزارش می‌شود.

----------------------------

خبرگزاری پیام آفتاب: شنبه ۲۳ جوزا، بر اثر واژگون شدن یک موتر مسافربری نوع فلانکوچ در مسیر ولسوالی چشت هرات و ولسوالی شهرک ولایت غور به رودخانه‌ای در منطقه شیرخاج ولسوالی چشت ۹ فرد ملکی کشته شدند.

----------------------------

تلویزیون نور: پنجشنبه 28 جوزا، در اثر تصادم یک موتر بس با یک تانکر تیل در ولسوالی شاجوی ولایت زابل، شش تن جان باختند و بیست تن دیگر زخم برداشته اند. محمد الله فرمانده پلیس ولسوالی شاجوی گفت در میان قربانیان، زنان و کودکان شامل اند و دلیل اصلی رویداد بی‌احتیاطی راننده گان گفته شده‌است.

---------------------------- 

خبرگزاری پیام آفتاب: شنبه ۲۳ جوزا، در اثر واژگون شن یک موتر مسافر بری نوع ۳۰۳ در ولایت نیمروز ۴ سرنشین موتر کشته و ۵ تن دیگر زخمی شدند. محمد هاشم نورزی ولسوالی خاشرود می‌گوید این موتر مربوط شرکت احمدشاه ابدالی بوده و به دلیل سرعت زیاد و بی‌احتیاطی راننده از سرک منحرف گردیده و واژگون شد.

----------------------------

روزنامه اطلاعات روز: چهارشنبه 20 جوزا، جاری‌شدن سیل در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان، جان دست‌کم شش تن را گرفت و صدها‌ خانه، باغ، دکان و سربندهاى آب را تخریب نموده و صدها رأس مواشى را نیز از بین برده‌‎است. همزمان سیل در چهار ولسوالى سمنگان، یک تن را کشته و ده‌ها منزل مسکونی را تخریب کرده‌است.

----------------------------

خبرگزاری پژواک: سه شنبه ١٩جوزا، افراد مسلح، حدود نصفى از موادکمکى براى سيلاب زدگان ولايت فارياب راغارت کردند. درگزارشى که هيئت توزيع کنندۀ اين کمک‌ها عنوانى مقام ولايت فارياب تهيه نموده آمده‌است که ديروز افراد مسلح غيرقانونى، چهارموترباربرى حامل موادغذايى را در ولسوالى پشتونکوت توقف دادند و مواد را از دو موتر پايين کردند.

----------------------------

خبرگزاری افق: سه شنبه 19 جوزا، افراد وابسته به گروه دولت اسلامی (داعش) یک باشنده ولایت ننگرهار را به اتهام جاسوسی سربرید. این مرد “خادی گل معروف” نام داشت و در شاولی کوت ولایت ننگرهار زندگی می‌کرد.

----------------------------

خبرگزاری بخدی: سه شنبه ١٩ جوزا، مسرور لطفی، معاون رادیو دنیای نوین در ولایت پروان گفت که مردان مسلح ناشناس با بمب دستی به دفتر این رادیو در شهر چاریکار حمله کرده‌اند. در این حمله به کارمندان رادیو آسیب نرسیده اما انفجار این بمب دستی منجر به آتش‌سوزی شده است.

 


بازنشر این مطلب