حقوق بشر در رسانه ها

هفته چهارم سرطان 1395

نقض حقوق بشر

 

طلوع نیوز، جمعه 18 سرطان: شورای ولایتی هرات از افزایش ناامنی‌ها در ولسوالی‌های این ولایت نگران‌است. مسؤول کمیتۀ امنیتی این شورا می‌گوید که هراس‌افگنان ادارۀ سد‌ها روستا را در این ولسوالی‌ها به‌دست گرفته‌اند و اگر نهاد‌های امنیتی در این‌باره کاری نکنند، امنیت هرات به‌گونۀ جدی تهدید خواهد شد. ولسوالی‌های شیندند، ادرسکن، گلران، کشک کهنه و فارسی از ولسوالی‌های‌اند که به باورمسؤول کمیتۀ امنیتی شورای ولایتی هرات با تهدید‌های روزافزون روبه‌رو است.

-----------------------

طلوع نیوز، جمعه 18 سرطان: بر اساس یک گزارش تحقیقی طلوع‌نیوز، رویدادهای امنیتی در ماه جون امسال، در مقایسه با ماه می ۱۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد. گزارش تحقیقی طلوع‌نیوز از اوضاع امنیتی کشور در ماه جون نشان می‌دهد که حمله‌های مخالفان مسلح در این ماه ۱۷ درسد کاهش یافته‌اند؛ اما فعالیت‌های خشونت‌آمیز و رویدادهای ربودن غیرنظامیان در مقایسه با ماه پیش ۱۶ درصد افزایش یافتند. بر بنیاد این گزارش، عملیات‌های هوایی نیروهای امنیتی نیز در برابر مخالفان مسلح دولت ۱۶ درصد افزایش یافتند.

-----------------------

خبرگزاری بخدی، یکشنبه 20 سرطان:  مقام های امنیتی و داکتران شفاخانه استقلال در کابل از پاشیدن تیزاب به صورت سه زن و دو کودک در شب دوم عید در شهرک آریا خبر داده اند. محمد صابر نصیب، رییس شفاخانه استقلال به خبرگزاری بخدی گفت: ساعت ۱۲:۰۰ شب دوم عید بود که سه زن و دو کودک به این شفاخانه به دلیل تیزاب پاشی به صورتشان منتقل شده اند. آقای نصیب می گوید خانمی که ۳۵ سال سن دارد در قسمت های صورت، گردن و سینه اش تیزاب پاشیده شده و در حال حاضر در شفاخانه استقلال بستری است. به گفته نصیب، چهار تن دیگر از کسانی که هدف حمله تیزاب پاشی قرار گرفته در سنین ۱۸  تا ۲۰ سال هستند.

-----------------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 21 سرطان: وزارت امور داخله اعلام کرد که بر اثر انفجار در یک مکتب در ولایت خوست، پنج دانش آموز و یک معلم زخمی شده اند. در خبرنامه انتشار یافته این وزارت آمده است، تروریستان در داخل یک صنف درسی در یکی از مکاتب حوزه اول امنیتی شهر خوست، مواد انفجاری جاسازی کرده و آن را امروز دوشنبه انفجار داده اند. بر اساس خبرنامه، تروریستان با استفاده از هر فرصتی به مردم و حتا کودکان دانش آموز حمله ور می شوند.

-----------------------

آریانانیوز، دوشنبه 21 سرطان: کمیته مصئونیت خبرنگاران می گوید، خشونت علیه خبرنگاران ۳۸ درصد افزایش یافته است. کار در رسانه آن هم در عرصه اطلاع رسانی برای گزارش گران افغان دشوار به نظر می رسد. همه روزه تهدید های متوجه آنان است، که کار اطلاع رسانی را با چالش روبه رو ساخته است. ارگانهای دولتی در خشونت علیه خبرنگاران رقم درشت را به خود اختصاص داده اند.

۲۱ درصد خشونت از سوی دولت، ۱۶ درصد از سوی طالبان و مخالفان مسلح، ۸ درصد از سوی مظاهره کننده گان، ۶ درصد از سوی افراد ناشناس و ۳ درصد هم از سوی مسوولان رسانه ها در برابر خبرنگاران انجام شده است.

-----------------------

خبرگزاری بخدی، دوشنبه 21 سرطان: مقامات محلی در ولایت پروان در شمال کشور می گویند که یک غیرنظامی از سوی فرد مسلح غیر مسوول به قتل رسیده است. عبدالصمد زلمی، مدیر مبارزه با جرایم جنایی ولایت پروان به خبرگزاری بخدی گفت این پسر جوان پیش از چاشت دوشنبه براثر اصابت مرمی کلاشینکوف جان خود را از دست داده است. آقای زلمی می گوید که این رویداد در قربه رباط از مربوطات ولسوالی بگرام رخ داده است و فردی به نام شیر که از افراد مسلح غیر مسوول محل است، عامل این قتل شناخته شده است.

-----------------------

طلوع نیوز، سه شنبه 22 سرطان:وزارت تحصیلات عالی، از آزار و اذیت جنسی دختران در دانشگاه‌ها سخت نگران است. مسؤولان این وزارت می‌گویند که نبود مصونیت و آزار و اذیت دختران در دانشگاه‌ها، سبب شده‌است که شماری از دختران دانشگاه را ترک کنند. به تازه‌گی، وزارت تحصیلات عالی، راهکاری را برای منع تبعیض، آزار و اذیت جنسی درنهادهای تحصیلات عالی، در دست گرفته است. فریده مومند وزیرتحصیلات عالی می گوید: «یکی ازمهم ترین اولویت‌های کاری ما دراین زمینه، ایجاد فضای مصئون تحصیلی برای قشراناث درنهادهای علمی واکادمیک بوده و به همین منظور، پالیسی منع آزار واذیت جنسی را درنهادهای تحصیلی تدوین نموده ایم

-----------------------

آریانانیوز، سه شنبه 22 سرطان: مسوولان در ولایت جوزجان می گویند، یک بانوی ۱۶ ساله به دلیل نامزد شدن با یک پسر گنگ، خودش را حلق آویز کرد. این بار بانوی ۱۶ ساله خود را در منزل مسکونی شان حلق آویز نمود. عبدالحفیظ خاشی، آمر امنیت فرماندهی امنیه ولایت جوزجان می گوید، این دختر حلیمه نام داشته و باشنده یماق تنکه شهر شبرغان بود، که دوشنبه شب خود را حلق آویز نموده و به زندگی خاتمه داده است. وی می گوید: “فامیل این دختر او را با یک پسر که تکلم کرده نمی تواند، نامزد نموده بودند و دلیل خود کشی این دختر به احتمال زیاد که همین بوده است.”

-----------------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 22 سرطان: خبرگزاری آسوشیتدپرس، گزارش داده که در حال حاضر صدها پناهجو به شمول افغانها به صربستان رسیده و قصد ورود به کشورهای اروپایی را دارند.

بر اساس گزارش، این پناهجویان در مرز صربستان بدون دسترسی به امکانات زندگی حتا دست شویی‌ و شاورها به سر می برند. با تصویب قوانین سخت گریانه پناهجویی، اکنون این پناهجویان در صربستان در حالت بلاتکلیفی قرار دارند. مرتضا یکی از پناهجویان افغان گفته است که در یک مرکز در مرز صربستان حدود ۵۰۰ تن به سرمی برند.

-----------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 22 سرطان: مقام های محلی ولایت پروان در شمال پایتخت می گویند که در مربوطات ولسوالی سید خیل این ولایت یک ملا امام مسجد در منزلش به قتل رسیده است. احمد لمرعثمان یار، ولسوال سید خیل ولایت پروان گفت: ملا امام مسجد قریه چینکی ولسوالی سید خیل در منزلش به قتل رسیده است. عثمان یار گفت که دختر و خانم او به همراه ۲ تن دیگر از نزدیکان خانم این شخص مشکوک به این قتل هستند.

-----------------------

بی بی سی، پنجشنبه 24 سرطان: سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش اخیرش از دولت افغانستان انتقاد کرده و گفته که این دولت در نگهداری از زندگی و سلامت ده‌ها هزار کودکی که در شرایط پرخطر کار می‌کنند ناکام مانده است. این مسئله مخالف قوانین کار افغانستان نیز خوانده شده است. در این گزارش ۳۱ صفحه‌ای آمده است که این کودکان نه تنها کارهای سخت و دشواری را انجام می‌دهند، بلکه شرایط محل کار آنها را با خطر مرگ و جراحت مواجه ساخته است. بیشترین کودکانی که در چنین شرایطی کار می‌کنند همزمان به مکتب هم می‌روند.

-----------------------

بی بی سی، جمعه 25 سرطان: یک مسئول پلیس ۱۱۹ کابل به بی‌بی‌سی گفت که افراد مسلح به فرزندان یک افسر امنیتی افغانستان در کابل شلیک و ۲ نفر را کشته و دو نفر دیگر را زخمی کردند. به گفته او افراد کشته شده و زخمی‌ها برداران هستند. این منبع امنیتی گفته است که در ابتدا میان فرزندان افسر امنیتی و افراد ضارب مشاجره رخ می‌دهد که بعدا افراد سوار بر یک خودرو آمده هر چهار برادر را هدف قرار می‌دهد.

-----------------------

طلوع نیوز، جمعه 25 سرطان: دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در کابل می‌گوید که ازمیان ۳۴ ولایت افغانستان در ۲۹ ولایت یک شماربزرگی از مردم درنتیجه جنگ و خشونت خانههای شان را ترک کرده اند و بیشتر این بیجا شده‌گان باشنده گان ولایت‌های شمالی کشور را تشکیل میدهند. درهمین حال شماری از این خانواده‌های بیجاه شده می‌گویند که با دشواری‌های فراوانی روبه رو هستند و از حکومت و نهادهای مدد رسان کمک می‌خواهند. آمارهایی که از سوی این نهاد پخش شده است نشان میدهد که بغلان یکی از ولایت هایی است که شمار زیادی از خانوادهها در آن در نتیجه جنگ از خانههای شان فرار کرده اند.

-----------------------

طلوع نیوز، جمعه 25 سرطان: مقام‌های امنيتى در ولایت پکتیکا مى‌گويند که طالبان مسلح به یک مراسم عروسى در ولسوالى سرروضه داخل شدند و چهار تن را به اتهام همکارى با دولت کُشتند. خلیل‌الله ضيايى فرماندۀ پولیس پکتیکا گفت که افراد کشته شده مردم غیرنظامی بودند و با دولت هيچ‌گونه پیوند نداشتند.

-----------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمسیون:

اعلامیه درمحکومیت تیزاب پاشی به صورت۳ دخترخانم درشهرکابل

كميسيون حقوق بشر افغانستان، تیزاب پاشی آخیر به صورت ۳ دخترخانم درشهرکابل را که به هرانگیزه صورت گرفته باشد، به عنوان يك عمل زشت وغیر اسلامی، خلاف کرامت انسانی ویک عمل غیر قانونی که نظام عدلی وحاکمیت قانون رادرکشور به چالش میکشاند، با شدید ترین لحن ممكن تقبیح مینماید ودرعین حال ازارگانهای امنیتی کشور مجدانه میخواهد تا درامرتامین امنیت ومصونیت شخصی شهروندان سعی بیدریغ نمایند.

درسلسله روزافزون وقايع خشونت عليه زنان در كشور، اينبار به تاريخ ۱۷سرطان سال جاری ۱۳۹۵- ۳ دختر خانم در منطقه شهرک آریای شهرکابل توسط افراد ناشناس به شكل فجیع مورد تیزاب پاشی به صورت شان قرار گرفته اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغا نستان دروهله ی نخست برای متضررین واقعه از بارگاه ایزد منان شفای عاجل استدعا نموده وازمقامات دولتي مجدانه تقاضا مينمايد تا در تداوي مذكور مساعدت به موقع نمايند.

-----------------------

اعلامیه در تقبیح حمله برلیسه درشهرخوست مرکز ولایت خوست

کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان انفجار ماین و مجروحیت شاگردان معصوم و استاد مکتب در شهرخوست ‌‌‌را‌ ‌عمل شنيع ومخالف احکام دین ‌اسلام وعرف بین‌المللی جنگ ( قوانین بشر دوستانه بین‌المللی ) دانسته‌، با شديد‌ترين لحن ممكن تقبیح مي‌کند. اطفال ومراکزآموزشی تحت هیچگونه شرایط نباید از طرف‌های درگیر درمنازعه، مورد هدف قرارگیرند. این عمل مخالفان دولت، دشمنی با حکم خداوندی مبنی برتعلم وتعلیم و روشنگری به حساب میاید.

به تاریخ ۲۱سرطان سال جاری ۱۳۹۵ دراثر ‌انفجار ماین که قبلآ دریک صنف جابجا شده بود ۵ تن از شاگردان و۱ تن ازمعلمین لیسه مطیع الله شهید درشهرخوست مرکز ولايت خوست مجروح گردیدند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن استدعاي  شفای‌ عاجل‌ برای مجروحین‌، از تمام طرف‌هاي درگير ‌مصرانه مي‌خواهد که افراد غیر‌نظامی بخصوص مراکزآموزشی وشاگردان مكاتب را مورد هدف حملات خويش قرار ندهند و در حفظ جان و مال مردم بیگناه بکوشند‌.


بازنشر این مطلب