حقوق بشر در رسانه ها

حقوق بشر در رسانه ها

هفته اول اسد 1395

 

نقض حقوق بشر

آریانا نیوز، شنبه 2 اسد: انفجار پس از چاشت روز شنبه در دهمزنگ کابل جان بیش از ۸۰ تن را گرفت و ۲۳۶تن را زخمی ساخت، موردیکه وزارت صحت آن را تایید کرده است. تازه ندا های عدالت خواهی شان پایان شده بود، چادر تحصن پر پا می کردند که انفجار می شود و این حادثه بیش از ۸۰تن را به کام مرگ می برد و ۲۳۶ تن دیگررا زخمی می سازد.  تظاهرات کنندگان می گویند، این حمله سازماندهی شده بود.  پارچه های اجساد کشته شده در این رویداد تا دیر زمان در محل رویداد باقی بوده است.  مسولیت این رویداد را داعش برعهده گرفته است .این انفجار در حالی صورت می‌گیرد که تدابیر شدید امنیتی در همین حال برخی از مقام های امنیتی کابل می گویند، در باره این رویداد انتحاری اطلاعات از پیش در اختیار داشتند.

----------------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 4 اسد: مقام های محلی تخار در شمال کشور می گویند که در اثر شلیک مرمی هاوان از سوی طالبان مسلح در ولسوالی درقد این ولایت، ۵ عضو یک خانواده کشته شدند. خلیل اسیر، سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت تخار به رسانه ها گفته است که عصر روز یکشنبه در اثر پرتاب هاوان از سوی طالبان مسلح در مربوطات نورخیل ولسوالی درقد این ولایت ۵ عضو یک فامیل کشته شده اند. آقای اسیر، همچنان گفته است در این رویداد دو تن دیگر نیز زخمی شده اند. سخنگوی قومانی امنیه ولایت تخار گفت که در میان کشته شدگان این خانواده زنان و کودکان شامل است.

----------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 5 اسد: در نتیجه انفجار ماین جاسازی شده کنار جاده در مربوطات غزنی، ۲ تن کشته و ۱ تن دیگر زخمی شدند. این رویداد صبح امروز سه شنبه زمانی رخ داده که یک موتر نوع سراچه با سه سرنشین از غزنی به سوی ولسوالی جاغوری در حرکت بوده است.  گفته شده که این موتر در ساحه موسوم به نانی از مربوطات ولسوالی غزنی با ماین کنار جاده که از سوی طالبان جاسازی شده بود، برخورد کرده است.

----------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 6 اسد: یک زن در تخار در نتیجۀ خشونت از سوی شوهرش جَنِین شش‌ماه‌اش را از دست داد. این زن ۲۳ ساله در یکی‌از شفاخانه‌های ولایت کندز بستری است. خانوادۀ این زن می‌گوید که شوهرش پس‌از لت‌وکوب این دختر، با انبور شرمگاهش را برید که در نتیجه منجر به سقط جنین شش‌ماهه نیز شد. مادر این زن می‌گوید که نهاد‌های مسؤول باید این مرد را گرفتار کنند و به پنجۀ قانون بسپارند. مادر این زن می‌گوید: «دخترم را لت و کوب کرده و در خانه انداخته بود و به ما گفته بود که بیا دخترتان را کشتم، ببرید

----------------------

طلوع نیوز، جمعه 8 اسد: مقام های پولیس در ولایت غور گفته اند که نیروهای امنیتی یک مرد شصت ساله را به اتهام داشتن روابط جنسی با یک دختر شش ساله در این ولایت بازداشت کرده اند. در همین حال، این مرد که خود را سید محمد کریم می خواند ادعا دارد که این دختر از سوی پدرش به وی هدیه داده شده است و آنان در شب اول عید فطر ازدواج کرده اند. اما پولیس غورتاکید کرده است که این ملا یک ماه پیش این دختررا از ولسوالی اوبه هرات ربوده است.

----------------------

بی بی سی، شنبه 9 اسد: منابع محلی ولایت بدخشان در شمال شرق افغانستان اعلام کردند که به دلیل واژگون شدن یک خودرو باربری کوچک نوع مزدا در رودخانه کوکچه ۱۱ نفر ناپدید شده‌اند. عبدالسمیع عتیق، ولسوال بهارک بدخشان به بی‌بی‌سی گفت این حادثه ساعت ۷ شام روز (جمعه ۸ اسد) اتفاق افتاد و تا هنوز هیچ اثری از افراد غرق شده بدست نیست. او گفت که از سرنشینان این خودرو که در مسیر فیض آباد - بهارک در حرکت بودند یک نفر موفق شده در زمان وقوع حادثه خود را نجات دهد که او نیز زخمی است.

----------------------

بی بی سی، شنبه 9 اسد: وزارت داخله اعلام کرد ۳ سرباز پلیس را که در ولایت زابل مردم محلی را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند، تحت پیگرد عدلی و قضایی قرار داده‌است. این وزارت با نشر خبرنامه‌ای گفته است که سه سرباز پلیس در ولایت زابل در جنوب افغانستان، پس از یک انفجار در منطقه "اسپین غبرگه" در حومه شهر قلات مرکز ولایت زابل با مردم محل درگیر شده‌اند. این وزارت توضیح داد مردم محل بعد از انفجار ماین در اطراف محل وقوع انفجار تجمع کرده بودند که نیروهای پلیس با افراد غیرنظامی درگیر و چند باشنده محل را به صورت غیرقانونی مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

----------------------

خبرگزاری بخدی، شنبه 9 اسد: مقام های محلی ولایت جوزجان می گویند که طالبان مسلح یک زن ۲۲ ساله را در مسیر شاهراه شبرغان – درزاب تیرباران کرده است. محمد رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان گفت این زن همراه با ۳ کودک اش زمانی که به سوی شبرغان در حرکت بود، در مسیر راه در منطقه جینجک از سوی طالبان مسلح موتر پایین شده است.  به گفته غفوری، طالبان مسلح این زن را در مقابل چشمان سه کودک اش تیر باران کرده اند.

----------------------

خبرگزاری بخدی، شنبه 9 اسد: مقام های محلی ولایت قندهار در جنوب کشور می گویند که در نتیجه برخورد دو موتر مسافربری در شاهراه کابل_ قندهار هشت تن زخمی شدند. صمیم خپلواک، سخنگوی والی قندهار به خبرگزاری بخدی گفت که این حادثه حوالی ساعت ۱۱:۰۰  پیش از چاشت در منطقه موسوم به زیارت آخند ولسوالی دامان ولایت قندهار رخ داده است. به گفته او، یک موتر مسافربری نوع ۳۰۳ با یک موتر نوع تویتا(سرف) تصادف  کرده است که ۸ تن به شمول یک زن زخمی شده اند.

----------------------

خبرگزاری بخدی، شنبه 9 اسد: در نتیجه انفجار مواد جاسازی شده در مسیر جاده منارها در شهر هرات یک تن کشته و پنج تن دیگر زخمی شده اند. این رویداد حوالی ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح شنبه رخ داد و به گفته مقام های محلی، مواد منفجره در یک کراچی جاسازی شده بود.  مقام های محلی ولایت هرات وقوع این رویداد را تایید کرده و گفته اند که در نتیجه انفجار یک تن کشته و پنج تن دیگر زخمی شده اند.

----------------------

خبرگزاری مرکزی، شنبه 9 اسد: مسئولان محلی ولایت فراه در غرب کشور تأیید کرده اند که در نتیجه جنگ میان نیروهای امنیتی و طالبان در این ولایت، حدود دو هزار خانواده آواره شده اند. توریالی ابدیانی٬ امروز شنبه گفته است که برای خانواده های بیجاشده کمک صورت خواهد گرفت. وی در عین حال، اطمینان داده که نیروهای امنیتی شورشیان طالب را از مناطق این ولایت به زودی پاکسازی خواهند کرد.

----------------------

آریانا نیوز، شنبه 9 اسد: نهاد امداد و انکشاف سریع می گوید، میزان بلند قاچاق انسان در افغانستان سخت تکان دهنده است و حکومت باید در این راستا اقدامات عملی داشته باشد. روز جهانی مبارزه با قاچاق انسان برای نخستین بار از سوی نهاد امداد و انکشاف سریع در کشور بزرگ داشت شد. محمد شعیب ناصری، رئیس این نهاد از افزایش قاچاق انسان سخت انتقاد می کند و می گوید، که تا کنون برنامه های اثر گذار برای مبارزه جدی با این پدیده وجود نداشته و نیاز است تا حکومت راهبرد تازه را در همکاری با سایر کشور ها ایجاد کند، تا پدیده قاچاق انسان در کشور کاهش یابد.

----------------------

انکشاف حقوق بشر:

طلوع نیوز، چهارشنبه 6 اسد: وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌گان روز چهارشنبه گفت که روند بازگشت مهاجران از پاکستان رو به‌افزایش است و تنها در ۴ روز گذشته ۱۰ هزار مهاجر افغان به کشور برگشته‌اند. بربنیاد آمارهای این وزارت در شش ماه گذشته نزدیک به ۲۰۰ هزار پناهجوی افغان از پاکستان به کشور برگشته‌اند. این وزارت افزایش فشارهای نیروهای پاکستانی را بر مهاجران افغان یکی‌از علت‌های اصلی بازگشت آنان به کشور می‌داند.

----------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

آریانا نیوز، یکشنبه 3 اسد: کمیسیون حقوق بشر خواهان پیگرد عدلی و محاکمه عاملین رویداد تروریستی بر مظاهره کنندگان روز شنبه کابل شده است. داکتر سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر طی نشست مطبوعاتی حمله تروریسی بر مظاهره کننده گان کابل را تقبیح نمود. خانم سمر این عمل را یک جنایت جنگی دانسته و خواهان پیگرد عدلی از سوی محکمه جزایی بین المللی شده است. وی می گوید: “کشتار و قتل عام دیروز مردم به اساس ماده هشتم محکمه جزایی بین المللی جز جنایات جنگی محسوب می شود، و باید مورد پیگرد عدلی قرار گیرد.” سیما سمر، تظاهرات را حق مدنی مردم دانسته و از حکومت می خواهد، تا در راستای تامین امنیت مردم تلاش های جدی نماید.

----------------------

جلال آباد:

بخش تعلیمات دفتر ساحوی جلال آباد از تاریخ 28 الی 30 سرطان سال 1395، کارگاه آموزشی 3 روزه حقوق بشر را تحت عنوان (نقش اردوی ملی در حراست و حمایت از حقوق بشری افراد در منازعات مسلحانه) با اشتراک 123 تن از افسران و جز وتام‌های قول اردوی 201 سیلاب در تالار کنفرانس‌های گارنیزیون آن مرکز  برگزار کرد.

بعد از تلاوت قرآنکریم و نواختن سرود ملی، عبدالحکیم ناصری آمر بخش تعلیمات دفتر ساحوی جلال آباد، ضمن قدردانی از مقام رهبری قول اردوی 201 سیلاب بخاطر همکاری با دفتر ساحوی حقوق بشر در امر توسعه و آموزش حقوق بشر برای افسران اردو، اضافه نمود که فراگیری موضوعات و مفاهیم حقوق بشری از اهمیت بالایی برخوردار است، بناءً انسان ملزم است تا مفاهیم حقوق بشری را فراگیرد و آن را در تمام عرصه‌های زندگی خویش رعایت نماید.

----------------------

کابل:

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز 3 اسد 1395 کنفرانس خبری در ارتباط به حملۀ انتحاری بر تظاهرات مسالمت‌آمیز دیروز در کابل که از طرف مردم (جنبش روشنایی) برگذار شده بود، دایر نمود. در این کنفرانس داکتر سیما سمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمت تسلیت به خانواده‌های قربانیان این حادثه، حملۀ روز شنبه را به شدت محکوم کرد و از دولت افغانستان خواست که در تأمین امنیت شهروندان و اعتراضات مدنی و مسالمت آمیز پیش‌تر از پیش بکوشد.

داکتر سیما سمر در ادامه افزود تظاهرات مسالمت آمیز حق مدنی تمامی شهروندان افغانستان است و کمیسیون از این حق حمایت می‌کند.

----------------------

بامیان:

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با وزارت های امور داخله، دفاع ملی و ریاست عمومی امنیت ملی تفاهم نامۀ چهارجانبۀ را جهت همکاری های بیشتر به امضاء رسانیده است که هدف آن نظارت بر عملکرد منسوبین دفاعی و امنیتی کشور، تقویت و نهادینه سازی همکاری و هماهنگی میان این چهار نهاد دولتی ذکر گردیده است. بر اساس مواد تفاهم نامه «راه اندازی برنامه های آموزشی ارتقای ظرفیت درمورد حقوق بشر وتحکیم حاکمیت قانون از طریق تدویر ورکشاپ ها، سیمنارها وجلسات آگاهی دهی برای منسوبین ارگانهای دفاعی وامنیتی کشور» از تعهدات کمیسیون می باشد. بنابراین بخش نظارت بر عملکرد پولیس دفتر ساحوی بامیان اولین کارگاه آموزشی سه روزه را با منسوبین قومندانی امینه ولایت بامیان، کارمندان ریاست امنیت ملی، کارمندان مرکز هماهنگی جلب و جذب ارودی ملی وکارمندان ومحافظان محلات سلب آزادی به تاریخ 27 الی 29 سرطان 1395 تدویر نمود.


بازنشر این مطلب