حقوق بشر در رسانه ها

هفته دوم اسد 1395

نقض حقوق بشر

خبرگزاری مرکزی، شنبه 9 اسد: مسئولان محلی ولایت بدخشان می گویند که یک موتر از جاده داخل دریای کوکچه در این ولایت افتاده و در نتیجه 11 تن غرق شده اند. دو قربانی این رویداد دانشجویان ماستری افغان در ترکیه بوده که برای تفریح در بدخشان آمده بودند. این رویداد جمعه شب در ولسوالی بهارک ولایت بدخشان رخ داده است. در این رویداد یک تن دیگر زخمی شده است. گفته می شود که يک موتر نوع مازدا از ولسوالی بهارک به سوی مرکز بدخشان در حرکت بوده که در مسیر راه از سرک منحرف و به دريای کوکچه افتاده است.

-----------------

خبرگزاری مرکزی، شنبه 9 اسد: مسئولان محلی ولایت فراه در غرب کشور تأیید کرده اند که در نتیجه جنگ میان نیروهای امنیتی و طالبان در این ولایت، حدود دو هزار خانواده آواره شده اند. توریالی ابدیانی٬ امروز شنبه گفته است که برای خانواده های بیجاشده کمک صورت خواهد گرفت. وی در عین حال، اطمینان داده که نیروهای امنیتی شورشیان طالب را از مناطق این ولایت به زودی پاکسازی خواهند کرد. والی فراه گفته است که در حال حاضر عملیات نیروهای امنیتی در این ولایت علیه شورشیان طالب جریان دارد.

-----------------

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 10 اسد: شماری از اعضای شورای ولایتی لوگر تأیید کردند، داکتر اسدالله همت يار، نماينده سابق این ولایت در مجلس، از سوی مردان مسلح ناشناس با ضرب گلوله در کابل کشته شده است. مقام های فرماندهی پولیس کابل نیز این رویداد را تأیید کرده اما جزئیات بیشتر در زمینه نداده اند. اما حاجى حبيب الله ستانکزى، نماینده شوراى ولايتى لوگر گفته است که وی شنبه شب در شفاخانه خود واقع شهرک استانکزى در مربوطات حوزۀ هشتم شهر کابل کشته شده است.

-----------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 11 اسد: مقامات حکومت ایالتی خیبرپشتونخواه پاکستان برای مهاجران افغان یک هفته ضرب الاجل تعیین کرده تا منطقه کرم ایجنسی و سایر مناطق قبایلی در این ایالت را ترک کنند. بر اساس گزارشها، بعد از این هشدار اکثر مهاجران افغان در این ایالت به کمپ های سازمان مراجعه کرده اند. همچنان شماری زیادی از مهاجران افغان در ایالت خیبرپشتونخواه آمادگی گرفته اند تا این ایالت را ترک کنند. مقامات پاکستان هشدار داده اند، اگر مهاجران افغان این کشور را ترک نکند، با واکنش سخت مواجه خواهند شد.

-----------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 12 اسد: مسئولان محلی ولایت سرپل می گویند که طالبان یک زن جوان را به اتهام فرار از منزل در ولسوالی کوهستانات این ولایت تیرباران کرده اند. ذبیح الله امانی، سخنگوی والی سرپل گفته است که این دختر به دلیل خشونتهای خانوادگی به مرکز این ولایت فرار کرده بود و مدتی در خانه امن به سر می برد، اما با ضمانت برادرش از این خانه خارج شد. به گفته وی، این دختر به کمک برادرش به دام طالبان افتاده و از سوی این گروه تیرباران شده اند. این خانم جوان آزاده نام داشته و بر اساس مسئولان محلی سرپل، شش ماهه از شوهرش باردار بوده است.

-----------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 12 اسد:

مقام های امنیتی در ولایت پروان می گویند که یک دانشجوی انستیتیوت زراعت و وترنری این ولایت پس از مشاجره با یک تن دیگر روی محل کراچی در شهر چاریکار به قتل رسیدمحمد زمان مموزی، قوماندان امنیه پروان به هارون نور، خبرنگار خبرگزاری بخدی گفته که عبیدالله حوالی ساعت ۸:۳۰ دوشنبه شب از سوی جوان دیگری به نام اجمل با ضربه مرمی تفنگچه در مقابل ساختمان ریاست اطلاعات و فرهنگ در جاده گل غندی شهر چاریکار به قتل رسیده است .

-----------------

خبرگزاری بخدی، چهارشنبه 13 اسد: مسولان ریاست ترانسپورت هلمند در جنوب کشور گفته اند که در نتيجه یک رویداد ترافيکى در ولسوالى گرشک این ولايت، ۲ تن کشته و ۴ تن دیگر زخمی شدند. عبدالغفور توخى، رييس ترانسپورت هلمند گفته این رویداد حوالی ساعت ۴:۰۰ صبح روز چهارشنبه در منطقۀ يخچال ولسوالى گرشک زمانی رخ داد که یک موتر نوع ٣٠٣ به دلیل سرعت زياد از جاده منحرف و واژگون شده است. در همین حال عمر زواک، سخنگوى والى هلمند نيز با تایید این رویداد گفته است که درنتیجه واژگون این موتر مسافربری ۳۰۳ یک تن کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده اند.

-----------------

بی بی سی، پنجشنبه 14 اسد: مقام‌های محلی هرات در غرب کشور گفته‌اند موتر حامل گردشگران خارجی که با کاروان نیروهای امنیتی همراهی می‌شد در مسیر هرات - غور هدف حمله مسلحانه قرار گرفته‌ و در نتیجه ۶ تن زخمی شده‌اند. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات به رسانه‌ها گفت که این کاروان صبح روز پنجشنبه در منطقه سیلی ولسوالی چشت هرات مورد حمله قرار گرفته است. اعلام شده که سرنشینان این موتر ۶ بریتانیایی، ۳ آمریکایی، ۲ اسکاتلندی و ۱ آلمانی بودند که در نتیجه این حمله ۶ نفر آنها به شمول یک زن زخمی شده‌اند.

-----------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 14 اسد: فرمانده پولیس کابل عبدالرحمان رحیمی تایید کرده است که در نتیجه آتش سوزی روز پنج شنبه در مرکز تجارتی اباسین زدران یک تن جان باخته است و هفت تن دیگر زخم برداشته اند. آقای رحیمی گفته است که از میان زخمیان چهار تن از کارمندان آتش نشانی اند که برای مهار کردن آتش می کوشیدند. وی گفته است که یک دوکاندار زمانی جان باخت که از طبقه هشتم ساختمان به بیرون پرید. آتش سوزی ساعت ۱۱ صبح در مرکز تجارتی اباسین زدران در منطقه کوتی سنگی کابل رخ داد.

-----------------

خبرگزاری بخدی، پنجشنبه 14 اسد: مقام های محلی در ولایت لغمان می گویند که رییس شورای ولایتی این ولایت در شهر مهترلام هدف حمله انتحاری قرار گرفته و زخمی شده است. سرحدی زواک، سخنگوی والی لغمان با تایید این رویداد گفت که حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح روز پنجشنبه یک مهاجم انتحاری سوار بر موتورسایکل مواد همراهش را در نزدیکی موتر حامل محمد طاووس عادل رییس شورای ولایتی را منفجر کرد. آقای زواک گفت که در نتیجه این حمله انتحاری ۹ نفر به شمول رییس شورای ولایتی لغمان، ۴ محافظ او و ۴ غیرنظامی زخمی شده اند. همچنان یکی از محافظان آقای طاووس در این رویداد کشته شده است.

-----------------

بی بی سی، جمعه 15 اسد: مقام‌های امنیتی ولایت پکتیا در جنوب شرق کشور اعلام کردند که ۵ نفر از جمله دو زن و یک کودک در اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای در این ولایت کشته شده‌اند. نظر به گفته‌های پلیس محلی، تمام کشته شدگان اعضای یک خانواده بودند. قادرگل زردان، رئیس پلیس پکتیا به بی‌بی‌سی گفت موتر حامل این خانواده در منطقه "نوزی" این ولایت هدف انفجار قرار گرفت که در نتیجه هر ۵ عضو خانواده کشته شده‌اند.

-----------------

انکشاف حقوق بشر:

آریانانیوز، شنبه 9 اسد: وزارت امور داخله می گوید، سه سرباز پولیس در پیوند به لت و کوب افراد ملکی در ولایت زابل تحت پیگرد عدلی و قضایی قرار گرفتند. در خبرنامه ای که از سوی وزارت امور داخله به نشر رسیده آمده است که، سه تن از سربازان پولیس ملی در ولایت زابل، پس از وقوع یک انفجار در منطقه سپین غبرگه از توابع شهر قلات مرکز ولایت زابل، با مردم محل که بلا فاصله پس از انفجار ماین در اطراف رویداد تجمع کرده بودند، درگیر شده و چند تن از باشندگان محل را به گونه غیر قانونی مورد لت و کوب قرار داده اند.

-----------------

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 10 اسد: مسئولان امنیتی ولایت غور می گویند یک پدر دختر شش ساله اش را که به یک مرد کهنسال نکاح کرده بود، از سوی پولیس بازداشت شده است. محمدعظیم وکیلی، سرپرست مدیریت جنایی مبارزه با جرایم جنایی فرماندهی پولیس غور گفته است وی دختر شش ساله اش را در بدل یک رأس بز، یک خریطه برنج و مقدار چای و شیرینی به نکاح داده است. به گفته وی، در حال حاضر پدر این دختر از سوی پولیس غور بازداشت شده است.

-----------------

خبرگزاری بخدی، دوشنبه 11 اسد: اداره انکشافی فوکس اخیرن پس از یک نظر سنجی شش ماهه اعلام کرده است که بیش از ۹۰ درصد شهروندان در سراسر کشور از وضعیت و فعالیت کارمندان شهرداری ها رضایت ندارند. بر اساس این نظر سنجی، ۹۴ درصد شهروندان گفته اند که برای تنظیم شکایات و ۹۱ درصد نیز گفته اند که برای نظارت از فعالیت در شهرداری ها میکانیزمی وجود ندارد.

همچنان ۹۱ درصد از گفتگو کنندگان از فساد گسترده در نهاد های شهرداری در سراسر کشور شکایت کرده اند. در همین حال نجیب الله آزاد، رییس نهاد فوکس گفت که شهرداری ها در افغانستان تا کنون بر اساس قانون رژیم طالبان فعالیت می کنند که پاسخگوی نیازهای فعلی شهرها نیست

-----------------

خبرگزاری مرکزی، چهارشنبه 13 اسد: مسئولان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به تیرباران یک زن توسط طالبان در ولایت سرپل واکنش نشان داده و از حکومت وحدت ملی خواسته تا جلو تخطی حقوق بشری در این کشور را بگیرد. رفیع الله بیدار، سخنگوی این کمیسیون گفته است که حکومت باید امنیت شهروندان را تأمین و در جلوگیری از تخطی حقوق بشری در این کشور، مسئولیت خود را بجا کند. وی افزوده که کمیسیون مستقل حقوق از محاکمه خودسرانه در افغانستان که به متهمان مجازات تعیین می کند، به شدت نگران است.

-----------------

خبرگزاری بخدی، پنجشنبه 14 اسد: اداره عمومی امنیت ملی کشور اعلام کرد که یک گروه سه نفری اختطافچیان در ولایت تخار بازداشت شده و کودک ۱۲ ساله از چنگ آنان آزاد شده است. این اداره با انتشار خبرنامه ای گفته است که ماموران امنیت ملی طی یک عملیات خاص سه اختطافچی به نام های حاجی حبیب الله، سید احمد و ضیاالرحمان را از مربوطات ولایت تخار بازداشت کرده اند. گفته شده این اختطافچیان پیشتر یک کودک ۱۲ ساله را از ساحه گولایی باغ ذخیره شهر تالقان مرکز ولایت تخار اختطاف و در بدل رهایی او از فامیلش مبلغ پنجصد هزار دالر امریکایی تقاضا کرده بودند.

-----------------

طلوع نیوز، جمعه 15 اسد: مقام های کمیشنری عالی سازمان ملل متحد درامور پناهنده گان در شهر پشاور پاکستان با ابراز این مطلب میگویند که روند بازگشت مهاجرین افغان از پاکستان به کشور شان در این اواخر به گونه بی پیشینه ای افزایش یافته است و روزانه بیشتر از ۵۰۰ خانواده مهاجر به شکل داوطلبانه به افغانستان باز میگردند. این نهاد تاکید می ورزد که در گذشته تنها ده خانواده حاضر بودند به گونه داوطلبانه به کشورشان برگردند. یک مقام کمیشنری ملل متحد در پشاور در این باره چنین اظهار داشت:"پیش ازاین تنها درحدود ده خانواده روزانه به گونه داوطلبانه حاضرمی شد تا به کشور بازگردد اما اکنون بیش ازسه صدخانواده این جا میاند.ما میخواهیم تا افزایش شمارکسانی که می خواهند به کشورشان بازگردند ما ناگذیرهستیم ظرفیت این مرکز ثبت نام را نیز بلند ببریم."

-----------------

طلوع نیوز، جمعه 15 اسد: کمیسیون حقوق بشرهرات ازوضعیت کودکانی که درخیابان ها کارمی کنند نگران است. رئیس این کمیسیون می گوید که نزدیک به چهارهزارکودک درین ولایت دربازارها وجاده ها کارمی کنند واین کودکان ازآموزش محروم اند. درهمین حال والی هرات می گوید که بزودی برنامه یی ویژه یی برای کمک خانواده های این کودکان آغازخواهند شد تا اجازه دهند این کودکان به مکتب بروند. درحال حاضر کودکان بسیاری درهرات هستند که ازبهرناداری درجاده ها کارمی کنند وبیشتراین کودکان نان آوران خانه هایشان هستند.

-----------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

کندز:

آمرحقوق بشر و جندر قومانداني متذكره گفت: «...در شرايط كنوني باگذشت هرساعت متأسفانه گراف انواع و سطح جرايم دركشور بالا ميرود و هويداست كه با بالارفتن گراف جرائيم مسئوليت پوليس سنگين‌تر مي‌شود، و مهمترين مورد آن كه مستقيماً با قاچاق انسان به خصوص اطفال نازنين ارتباط دارد، خشونت‌هاي خانوادگي مي‌باشد و اين پديدۀ ناسالم ومنفور به خودی خود و به دليل دل سرد شدن اطفال از فضاي خانواده به گونۀ براي قاچاقچيان اطفال زمينه را مساعد مي‌سازد

بخش تعليمات كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان مقيم كندز، جلسه آموزشي نيم روزه‌اي را با شركت 32 تن از جمله معاون تعليم و تربيه قومانداني امنيه و تعدادي از افسران، ساتنمنان و سربازان آن قومانداني در شهر تالقان داير نمود.

-----------------

هلمند:

بخش حمایت و توسعه حقوق زنان دفتر ولایتی هلمند به اساس تفاهم و هماهنگی قبلی با مسئولین ولسوالی ناوه جلسۀ آموزشی نیم روزه  را  تحت عنوان" آگاهی خانم‌ها از حقوق شرعی و قانونی شان" در کلنیک صحی ولسوالی ناوه ولایت هلمند برگزار کرد. دراین جلسه که به تاریخ  ۲۸ سرطان ۱۳۹۵ تدویر یافت در مجموع ۹۰ تن زنان بشمول قابله‌ها، نرس‌ها و مراجعین کلنیک صحی CHC ولسوالی متذکره اشتراک ورزیدند. اين جلسه با قرائت کلام‌الله مجید آغاز گردیده و پس از آن رازمحمد مدیر ادارای کلنیک متذکره ضمن خوش آمدید سخنان افتتاحیه خویش را ایراد نمود. پس از آن فاطمه عابدی مسوول بخش حمایت از حقوق زنان اظهار داشت که در ابتدا لازم است تا تعریف حق را بدانیم و اضافه نمود هر شخصیکه از حقوق خود باخبر باشد به حقوق دیگران نیز احترام می‌کند.

-----------------

بلخ:

بزرگان يك خانواده نادار در مزار شريف  در نظر داشتند طفل يك سالۀ شان را در بدل 5 هزار افغاني به فروش برسانند، كه با تلاش‌هاي شبكه محاظفتي اطفال از اين كار جلوگيري شد. عوض‌علي صابري آمر بخش حمايت از حقوق اطفال در دفتر ساحوي شمال كميسيون مستقل حقوق بشر مي‌گويد هنگامي كه در روز نهم ماه سرطان از طريق كلنيك صحي محلي در گذر چغدك شهر مزار شريف با خبر شديم كه والدين طفل يك ساله‌يي به نام عبدالكريم او را فروخته اند بلافاصله همراه با مسئول شبكه عملكرد محافظتي اطفال در ولايت بلخ راهي كلينك مذكور شديم تا از نزديك قضيه را رسيدگي نماييم.

صابري مي‌گويد وقتي به كلنيك رفتيم مادر و طفل همانجا بودند. مادر اين طفل در صحبت با ما گفت كه ناداري شديد آنها را وادار به فروش طفل شان كرده است. مادر عبدالكريم  گفت كه سه سال قبل ازدواج كرده و ده ماه قبل از پاكستان عودت كرده اند. شوهرش بيكار است و به زحمت كرايه حويلي را مي‌پردازند و گاهی اوقات با شکم گرسته می‌خوابند. آنها وقتي طفل شان مريض مي‌شود از ترس اينكه از گرسنگي و مريضي نميرد تصميم مي‌گيرند او را به فروش برسانند.

-----------------

كندز:

ازدواج‌هاي قبل ازوقت و اضرار آن در جامعه

يكی از خانم‌هاي اشتراك كننده گفت: «...در شرايط كنوني بيشتر دختران قرباني خشونت‌هاي متأثر از فرهنگ ناپسند مي‌گردند. براي قشر اناث اجازۀ استفاده ازحقوق شرعي و قانوني شان اكثراً داده نمي‌شود و اگرگاهي اوقات و به شكل استثنائي دختري پيدا شود و جرأت استدلال را در رابطه به حق ازدواج خود نمايد، نه تنها به چشم حقارت ديده مي‌شود، بلكه درنخستين اقدام خانواده و سپس سايرين آن را مورد لعن قرار داده انواع القاب و اتهام را به آن وارد مي‌نمايند».

 بخش تعليمات كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان مقيم كندز، جلسات آموزشی نيم روزۀ را با اشتراك 27 تن از اعضاي نهادهاي شبكه جامعه مدني اعم از زنان و مردان در سالون شبكه جامعه مدني در شهر تالقان، تدويرنمود.

دراين جلسه پيرامون تشكيل وظايف و صلاحيت‌هاي كميسيون و اضرار ازدواج‌هاي قبل ازسن بحث صورت گرفت.

-----------------

بلخ:

ضرورت هماهنگي براي سلامت محيط زيست شهر مزار شريف

با اشتراك 20 تن از مسئولان رسانه‌هاي بلخ و نمايندگان نهادهاي دولتي مرتبط، راه‌هاي هماهنگي ترويج و آگاهي بخشي پيرامون محيط زيست در تالار كنفرانس‌هاي دفتر ساحوي كميسيون مستقل حقوق بشر در مزار شريف مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

در اين نشست كه به روز هفتم اسد برگزار شد، قاضي سيد محمد سامع با بيان اين كه خطر محيط زيست كمتر از خطر جنگ نيست تاكيد كرد هماهنگي و مباحثه ما مي‌تواند در شناخت دقيقتر دشواري‌ها و يافتن راه حل‌ها كمك كند.


بازنشر این مطلب