حقوق بشر در رسانه ها

هفته سوم اسد 1395

 

نقض حقوق بشر

خبرگزاری مرکزی، شنبه 16 اسد: مسئولان امنیتی ولایت پکتیا می گویند که بر اثر انفجار ماین در این ولایت، پنج عضو یک خانواده کشته شده اند. قادرگل زدران، از فرماندهان پولیس پکتیا گفته است که دو زن، دو مرد و یک کودک شامل قربانیان این رویداد هستند. وی افزوده که در این رویداد دیروز یک موتر حامل اعضای یک خانواده در شهر گردیز با انفجار ماین کنار جاده برخورد کرده است.

-----------------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 18 اسد: دو شهروند خارجی که استادان دانشگاه امریکایی در کابل بوده اند، یکشنبه شب از محوطه این دانشگاه اختطاف شده اند. این دو تن شامل شهروندان امریکایی و استرالیایی بوده اند. بر اساس گزارشها، این دو تن حوالی ساعت هشت شب گذشته از محوطه دانشگاه امریکایی در کابل از سوی مردان مسلح ناشناس اختطاف شده اند. روزنامه دیلی میل بریتانیا، به نقل برخی از منابع گزارش داده اند، افراد مسلح یونیفورم نظامیان افغان را بر تن داشته اند.

-----------------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 18 اسد: مسئولان محلی ولایت سمنگان می گویند که چهار معدنچی بر اثر گاز گرفتگی در یکی از معادن ذغال سنگ ولسوالی دره صوف این ولایت٬ جان باختند. احمدعلی ولسوال دره صوف گفته که عامل این رویداد پخش گاز میتان در عمق یکی از معادن این ولایت بوده است. وی افزوده که دوتن از کشته شدگان باشندگان ولایت سمنگان و دو تن دیگر از ولایت دایکندی بوده اند.

-----------------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 18 اسد: مسئولان محلی ولایت غزنی می گویند که  بر اثر انفجار ماین کنار جاده ای در ولسوالی گیلان این ولایت، شش عضو یک خانواده به شمول سه زن کشته شده اند. امين الله امرخيل، فرمانده پولیس غزنی گفته است که دو کودک و یک مرد نیز شامل قربانیان این رویداد است. وی افزوده که حوالی ساعت 10:00 قبل از ظهر دوشنبه یک موترسایکل زرنج با شش سرنشین (اعضای یک خانواده) در منطقه بختيار ولسوالى گيلان غزنی با ماین کنار جاده ای برخورد کرده است.

-----------------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 19 اسد: وزارت داخله اعلام کرد که بر اثر انفجار ماین جاسازی شده در یک کراچی در شهر مزار شریف، دو تن کشته و 13 تن دیگر زخمی شده اند. در خبرنامه انتشار یافته این وزارت آمده است، یک مقدار مواد انفجاری که توسط تروریستان در یک کراچی دستی در مربوطات حوزه دوم امنیتی شهر مزارشریف جاسازی شده بود، حوالی ساعت 12:30 چاشت منفجر شده است. بر اساس خبرنامه، هویت دو کشته این رویداد هنوز مشخص نیست، اما زخمیان آن به شفاخانه انتقال داده شده اند. در خبرنامه آمده است که در حال حاضر تحقیقات پولیس پیرامون نوعیت و وقوع این انفجار جریان دارد.

-----------------------

طلوع نیوز، سه شنبه 19 اسد: پس از گسترش فعالیت‌های طالبان در ولایت هلمند و نگرانی‌ها از گسترش ناامنی‌ها به بسیاری از بخش‌های ولایت‌های فراه، غور، غزنی، لغمان و بغلان، وزارت معارف روز سه شنبه از بسته‌بودن نزدیک به ۶۰۰ مکتب در کشور سخن گفت و بیان کرد که بسیاری از این مکتب‌ها در نتیجۀ ناامنی‌ها بسته شده‌اند. اسدالله حنیف بلخی، وزیر معارف کشور در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار طلوع نیوز گفت: «ما از تمامی طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهیم که به مکتب‌ها حمله نکنند. مکتب نباید سنگر ساخته شود و نباید با سرنوشت فرزندان این کشور بازی صورت گیرد. ما فکر می‌کنیم که بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ مکتب در سراسر کشور نظر به نا امنی‌ها بسته باشند

-----------------------

بی بی سی، چهارشنبه 20 اسد: جسد سوخته زهرا یوسفی که ۲۵ روز پیش بر اثر خشونت و سوختگی درگذشته بود، روز چهارشنبه، در کابل به خاک سپرده شد. خانم یوسفی، که به گفته خانواده‌اش، خانواده شوهرش در ولایت مرکزی غور او را شکنجه کرده و در تنور سوزانده بود، با کودکی که در شکم داشت در بیمارستانی در کابل درگذشت. مرگ این زن جوان واکنش گسترده‌ای در پی داشت و شماری از فعالان مدنی با تحصن در خیمه‌ای خواستار رسیدگی به پرونده او و سایر دختران قربانی خشونت شدند.

-----------------------

خبرگزاری مرکزی، پنجشنبه 21 اسد: مسئولان محلی ولایت فاریاب می گویند که یک زن 24 ساله در ولسوالی خواجه سبزپوش این ولایت از سوی افراد ناشناس سر بریده شده است. عبدالله معصومی، ولسوال خواجه سبزپوش گفته است که این رویداد چهارشنبه شب در منطقه ینگی‌ قلعۀ ولسوالی یادشده رخ داده است. به گفته وی، افراد ناشناس پس از قتل وی، بدن این زن را با چاقو سوراخ‌ سوراخ کرده اند. در همین حال، عبدالکریم یورش، سخنگوی پولیس فاریاب گفته است که در پیوند به این قضیه سه تن بازداشت شده اند.

-----------------------

بی بی سی، پنجشنبه 21 اسد:  مقامات محلی ولایت هرات در غرب افغانستان، از وقوع یک انفجار در ولسوالی شیندند این ولایت خبر دادند. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، می‌گوید این انفجار حوالی ساعت یک بعد از ظهر پنجشنبه به وقت محلی زمانی رخ داده که نیروهای امنیتی در حال خنثی کردن مواد منفجره جا به جا (جاسازی) شده در یک موتورسیکلت سه چرخ بودند. به گفته وی، قربانیان این رویداد هم نظامی و هم غیرنظامی هستند.

-----------------------

بی بی سی، جمعه 22 اسد: مقام های افغانستان به بی بی سی گفته‌اند که به دلیل درگیری شدید بین طالبان و نفرات ارتش در ولایت هلمند افغانستان، هزاران غیرنظامی خانه‌های خود را ترک کرده و از منطقه و اکثر آنان در لشکرگاه مرکز این ولایت پناه گرفته‌اند. مناطقی از هلمند طی چند ماه گذشته هدف حملات مستمر شورشیان طالبان بوده است. به گفته منابع دولتی، ارتش ملی با اعزام نیروهای ویژه به منطقه، با وارد کردن تلفات سنگین به طالبان، حمله آنان به ولسوالی ناوه را دفع و مهاجمان را وادار به عقب نشینی کرده است.

-----------------------

طلوع نیوز، جمعه 22 اسد: مقام‌های محلی در بغلان به روز جمعه گفتند که در یک رویداد ترافیکی در شاهرا کابل- بغلان سه تن جان باختند و ۱۰ تن دیگر زخمی شدند. این مقام‌ها می‌گویند که این رویداد ترافیکی هنگامی رُخ داد که دو موتر کرولا در ولسوالی دوشی ولایت بغلان باهم برخورد کردند. درهمین حال داکتران در شفاخانۀ ولایتی بغلان در شهرپلخمری می‌گویند که درمیان زخمیان زنان و کودکان نیز استند.

-----------------------

انکشاف حقوق بشر:

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 17 اسد: مقامات امنیتی ولایت قندوز می گویند که یک کودک هفت ساله توسط پولیس از چنگ اختطاف چیان آزاد شده است. محمدقسیم جنگل باغ٬ فرمانده پولیس ولایت قندوز گفته است که این کودک هفت ساله دوهفته پیش از حیدرخان آباد این ولایت اختطاف شده بود. به گفته وی، اختطاف چیان در تلاش بودند تا در بدل پول کودک را آزاد کنند اما تلاش پولیس سرانجام باعث شد که کودک بدون امتیاز به دست پولیس قرار گیرد.

-----------------------

طلوع نیوز، دوشنبه 18 اسد: خانواده‌های قربانیان رویداد مرگبارِ دهمزنگِ کابل، پس‌از ۱۶ روز از آن رویداد، از سازمان ملل متحد عدالت می‌خواهند. شماری از خانواده‌ها و بسته‌گان این قربانیان کمیسیون گماشته‌شده را برای بررسی رویداد دهمزنگ پذیرفتنی نمی‌دانند و از نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل می‌خواهند که این رویداد را بررسی کند. میثم، پسر یکی از قربانیان رویداد دهمزنگ، می‌گوید: «حکومت افغانستان کمیسیونی را برای بررسی این حمله تروریستی گماشته‌است. ما به این باور استیم که این کمیسیونِ حکومتی از اعتبار و منابع تخنیکی برخوردار نیست

-----------------------

طلوع نیوز، جمعه 22 اسد: صد ها تظاهر کننده برای رسیدن به خاست های شان شاهرا کابل را با نو ولایت شمالی کشور مسدود نمودند. این تظاهر کننده ها میگویند که نزدیک به دوصد سرباز که بیشتر شان باشنده های ولایت بغلان میباشند در ولسوالی جانی خیل ولایت پکتیا از ده روز تا به حال در محاصره طالبان قرار دارد و حکومت هیچ اقدامی برای نجات این سربازان نکرده اند. این تظاهر کننده ها میگویند که نزدیک به بیست تن از این سربازان کشته شده اند و نزدیک به سی تن دیگر شان زخمی میباشند و تا زمانیکه دولت این سربازان را از محاصره طالبان نجات نداده اند آنان شاهرا کابل و نه ولایت شمالی را باز نخواهند نمود.

-----------------------

طلوع نیوز، جمعه 22 اسد: صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد و وزارت صحت عامه، تا شانزده روز دیگر یک کمپاین سراسری واکسین پولیو یا ضد فلج کودکان را در کشور راه اندازی می کنند. در این کمپاین بیش از نه میلیون کودک در برابر بیماری فلج واکسین خواهند شد. اما گسترش ناامنی ها، تلاش ها را برای ریشه کن ساختن بیماری فلج در کشور با چالش های جدی روبه رو ساخته و افغانستان و پاکستان تنها کشورها درجهان استند که تاکنون بیماری پولیو درآن نابود نشده است.

-----------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

تدویر جلسه فوق العاده کمیسیون منع خشونت علیه زنان در ولایت غور

جلسه فوق العاده کمیسیون  منع خشونت علیه زنان به تاریخ 1395/5/18 به ریاست غلام‌ناصر خاضع مقام  ولایت غور و حضور اعضای کمیسیون عالی منع خشونت هریک محترمه سپوژمی وردک معین مسلکی وزارت امور زنان، آقای سیدمحمد هاشمی معین اداری وزارت عدلیه، محترم جنرال سید عبدالغفار سادات رئیس عمومی مبارزه باجرایم جنائی وزارت امور داخله، محترمه قاضی پروین رحیمی رئیس ثارنوالی مبارزه با  منع خشونت لوی ثارنوالی، خانم عدالتخواه رئیس حقوق وزارت امور زنان و خانم مسیحه فایز مشاور حقوقی دفتر ملل متحدun women  (هیئت اعزامی از مرکز کشور)  و همچنان اعضای کمیته ولایتی منع خشونت علیه زنان، در شهر  فیروز کوه، مرکز ولایت غور برگزار گردید. هدف اساسی و اصلی از برگزاری  جلسه فوق العاده منع خشونت علیه زنان ارزیابی عوامل خشونت‌های اخیر  در ولایت غور و اتخاذ تدابیر لازم جهت تخفیف و رفع این نوع خشونت‌ها علیه زنان اعلان شده بود.

-----------------------

گزارش جلسه آموزشي شورای انکشافی قریه تورپارختو در ولايت فارياب

بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان جلسه آموزشی نیم روزه را در رابطه به (خشونت، ازدواج‌های زیر سن و پیامدهای ناگوار آن) به تاریخ 17/05/1395 با حضور و اشتراک 37 تن از زنان شورای انکشافی قریه تورپاختو دایر نمود.

-----------------------

ازدواج زیر سن به ازدواج‌های  گفته می‌شود که اصالتاً از طرف دختر و پسر و وکالتاً از طرف پدر، پدر کلان و یا همبستگان شان بسته می‌شود .که این نوع ازدواج از هر نگاه  نامشروع  وغیر قانونی  است. در ماده 70  قانون مدنی افغانستان سن ازدواج ذکور را سن 18 سال و سن  دختر را 16  سال تعین نموده است و در ماده  71  قانون مذکور  سن مندرج  ماده 70  این قانون را اگر تکمیل نکرده باشند، عقد ازدواج وی تنها توسط پدر صحیح التصرف یا محکمه با صلاحیت صورت گرفته می‌تواند.

-----------------------

گزارش تداوی اطفال معتاد

بعد از سعی و تلاش زیاد بخش حمایت از حقوق اطفال دفتر ولایتی بدخشان به تاریخ 11 جوزا سال 1395،  کمیته حمایت از افراد آسیب‌پذیر به ریاست معاون مقام ولایت وحضور تعداد از نمایندگان نهادهای دولتی در سالون جلسات مقام ولایت تشکیل گردید. این کمیته بعد از تشکیل در اولین جلسه تصمیم اتخاذ نمود تا افراد و خانوادهای آسیب‌پذیری را که نیاز جدی به حمایت داشته باشند، باید تحت پوشش قرار دهد. روی این ملحوظ در مورد چندین خانواده معتاد به مواد مخدر که همه اعضای آن خانواده‌ها مبتلا  به مواد مخدر نوع هیروئین بودند تصمیم گرفته شد تا آنها به هرشکلی ممکن تحت تداوی و معالجه قرارگیرند.

-----------------------

نقش افراد جامعه در تأمین حقوق بشر

نقش افراد جامعه در تأمین حقوق بشر عنوان كورس آموزشي ده روزه‌اي بود كه باشركت 20 تن از اقشارمختلف جامعه اعم از علما، معلمين مكاتب، دانشجويان، اعضاي رسانه‌ها و كارمندان جوانان مقام ولايت و رياست امور زنان در تالار رياست امور زنان ولايت بغلان از طرف بخش آموزش‌هاي دفتر ساحوي كندز، داير گرديد.

در اين كورس ده روزه پيرامون معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان؛ تاریخچۀ حقوق بشر، اعلاميه جهاني حقوق بشر سازمان ملل متحد؛ اعلاميهء اسلامي حقوق بشر؛ نقش و اهمیت حقوق بشر در جهان امروز، اصول کلی حقوق بشر؛ حقوق و وجايب اتباع در قانون اساسی کشور، منازعه و حل آن؛ حق برمحيط زيست؛ خشونت هاي خانواده گي؛  ازدواج قبل از وقت و اضرار آن؛ افهام وتفهيم يك ضرورت مهم؛ قاچاق و اختطاف اطفال؛ معيارهاي محاكمات عادلانه، حقوق قبل از محاکمه به شمول حقوق توقیف شده گان و جريان محاكمه، معیارهای بین المللی حقوق بشر برای تطبیق قوانین و برخي موضوعات ديگري حقو بشري بحث وتبادل نظر صورت خواهد گرفت.

-----------------------

تدویر کارگاه آموزشی در پشه‌یان ولسوالی‌های علیشنگ و دولت شاه ولایت لغمان

بخش تعلیمات دفتر ساحوی جلال آباد از تاریخ 11 الی 13 ماه اسد سال 1395، کارگاه آموزشی 3 روزه حقوق بشر را تحت عنوان (آموزش حقوق بشر) با اشتراک 36 تن از زنان، بزرگان قومی، علمای کرام و جوانان پشه‌یان ولایت لغمان در تالار کنفرانس‌های ریاست اطلاعات و فرهنگ آن ولایت تدویر گردید.

موضوعاتی که مورد بحث قرار گرفت: قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و مبنای حقوقی آن، مفاهیم و مبانی حقوق بشر، سیر مراحل تاریخی حقوق بشر، حقوق زن از نظر دین مبین اسلام، حقوق بشر و اسلام، فرهنگ حقوق بشر، قاچاق و اختطاف انسان از بودند.


بازنشر این مطلب