حقوق بشر در رسانه‌ها

هفته چهارم اسد 1395

نقض حقوق بشر

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 24 اسد: مسئولان محلی ولایت لوگر می گویند که گروه تروریستی طالبان حدود هشت باب مکتب را در ولسوالی محمد آغه ای این ولایت مسدود کرده است. محمدشاپور زدران، سخنگوی ریاست معارف لوگر گفته است که با مسدود شدن این مکاتب حدود 3 هزار دانش آموز از رفتن به مکتب محروم شده اند. وی افزوده که مکاتب مسدود شده شامل یک باب لیسه و سه باب مکتب متوسطه بخش اناث و چهار باب مکتب پسران- دختران اند.

----------------------

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 24 اسد: مسئولان محلی ولایت تخار می گویند که یک پسر دوازده ساله در ولسوالی اشکمش این ولایت به دار آویخته شده است. خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی پولیس تخار گفته است که وی روز شنبه در نزدیک خانه پدرش حلق آویز شده است. به گفته وی، این پسر دوازده سال حشمت الله نام داشته است. سخنگوی فرماندهی پولیس تخار می گوید که در حال حاضر تحقیقات در مورد این رویداد ادامه دارد.

----------------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 25 اسد: مسئولان امنیتی ولایت هرات تأیید کرده اند که یک ملای مسجد بالای دخترش در این ولایت تجاوز جنسی کرده است. در حال حاضر این ملای مسجدی از سوی پولیس هرات بازداشت شده و تحقیقات از وی جریان دارد. دختر این ملا گفته است که پدرش از هفت سال به این طرف بالای او تجاوز کرده اما وی از ترس نتوانسته آنرا افشا کند.

----------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 26 اسد: مقام های امنیتی ولایت فراه در غرب کشور می گویند که گروه طالبان در این ولایت ۶ تن را حلق آویز کرده است. به گفته مقام ها، این افراد شام روز گذشته در منطقه (جمعه) ولسوالی بکواه این ولایت از سوی طالبان به دار آویخته شدند.  محمد غوث مالیار، آمر امنیت قوماندانی امنیه فراه گفت، سه تن از این افراد سربازان ارتش و دو نفر دیگر از سربازان پولیس ملی بودند. به گفته مالیار هنوز هویت یکی دیگر از این افراد مشخص نیست و تحقیقات در این زمینه جریان دارد. آقای مالیار افزوده است که این افراد نزد گروه طالبان اسیر بودند و از سوی این گروه به دار آویخته شدند.

----------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 26 اسد:

مقام های محلی ولایت فاریاب در شمال کشور می گویند که یک زن و شوهر پس از شلیک گلوله در تخت خواب شان در ولسوالی قیصار این ولایت کشته شدند . عبدالکریم یورش، سخنگوی پولیس فاریاب گفت که حسام الدین و سامعه که حدود چهار ماه قبل عروسی کرده بودند، در نیمه های شب گذشته در قریه چیجکتو ولسوالی قیصار با شلیک گلوله در بستر خواب شان به قتل رسیده اند. آقای یورش آفزود که مقتول قبلا از این از سوی بردارانش تهدید به مرگ شده بود و تحقیقات پولیس در این زمینه آغاز شده است.

----------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 27 اسد: مقامهای محلی هلمند تأیید می‌کنند که طالبان چهار غیرنظامی را، که یک هفته پیش از شاهراه لشکرگاه – گرشک ربوده بودند، جسدهای شان دریافت شدند. دو نوجوان که ۱۳ و ۱۴ سال دارند نیز در میان قربانیان استند که هر دو آنان کارگران بودند و خانواده های‌شان ادعا می‌کنند که طالبان آنان را بی‌هیچ گناهی کشتند. احمدالله، برادر یکی از این کشته‌گان می‌گوید: «کارهای طالبان مخالف آموزه‌های دین است و برادر من و همکاران وی چی گناه داشتند که آنان را کشتند. پس روشن طالبان برای سازمان استخبارات پاکستان خدمت می‌کند

----------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 27 اسد: دیده‌بان حقوق بشر در یک گزارش تحقیقی، از افزایش استفاده از فضای مکتب‌ها از سوی نیروهای امنیتی و طالبان در بغلان نگرانی‌اش را بیان کرده‌است. در این گزارش آمده‌است که نیروهای امنیتی افغان در جریان عملیات‌های‌شان در مناطق زیر ادارۀ طالبان از مکتب‌ها، پایگاه‌های نظامی می‌سازند و این‌کار جان دانش‌آموزان را با خطرهای جدی روبه‌رو می‌سازد. تهیه‌کننده‌گان این گزارش می‌گویند مدارکی در دست دارند که حتا یکی از منزل‌های یک مکتب در بغلان پایگاه امنیتی و منزل پایین آن صنف‌های آموزشی بوده‌اند.

----------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 28 اسد: در یک انفجار در چهار راه ترافیک در حوزه چهارم شهر کابل یک زن و یک کودک زخم برداشته اند. این موتر مربوط به سکرتر پیشین مارشال محمد قسیم فهیم بود، اما به وی آسیبی نرسیده است. این انفجار برخاسته از ماین مغناطیسی بود که در یک موتر زرهی مربوط به منسوبین وزارت دفاع ملی، جاسازی شده بود. مسوولیت این رویداد را تاکنون هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

----------------------

خبرگزاری بخدی، پنجشنبه 28 اسد: مقام های محلی در ولایت کاپیسا می گویند که چهار تن در مربوطات ولسوالی اله سای این ولایت در نتیجه شلیک گلوله کشته شدند. غلام نقشبند ساپی، ولسوال اله سای گفت که شام روز چهارشنبه یک غیر نظامی در بازار این ولایت از سوی افراد مسلح ناشناس مورد حمله گوله قرار گرفت و کشته شد .  در همین حال زمانی که شماری از دوکانداران محل جسد فرد کشته شده را برداشته و می خواستند به خانه اش انتقال دهند، برادر فرد کشته شده بالایشان حمله کرده که در نتیجه سه تن از دوکاندارن مذکور کشته و پنچ تن دیگر شان زخمی شدند.

----------------------

بی بی سی، پنجشنبه 28 اسد: در اثر اصابت یک موشک در شهر اسعدآباد ولایت کنر، دست کم سه نفر کشته و ۵۶ تن دیگر زخم برداشتند. این حادثه هنگامی رخ داد که صد‌ها نفر برای برگزاری جشن روز استقلال در بازار گردهم آمده بودند. احسان الله فضلی، رئیس صحت کنر به بی‌بی‌سی گفت که وضعیت زخمی شدگان خوب است. در همین حال سخنگوی والی کنر گفته که بیشتر قربانیان کودکان و جوانان هستند. تا هنوز مسئولیت این حادثه را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

----------------------

طلوع نیوز، جمعه 29 اسد: نیروهای خیزش مردمی در بدخشان کودکان و نوجوانان را همچون جنگجو به کار گماشته اند. شماری از این کودکان و نوجوانان که کمتر از پانزده سال عمر دارند می گویند که آنان در چندین نبرد شرکت کرده اند. محب الله که کمتر از پانزده سال دارد، بیش از یک سال میشود که به صفوف نیروهای خیزش‌های مردمی پیوسته است. محب الله می گوید که در چندین عملیات شرکت کرده است و اکنون در ولسوالی بهارک مشغول نبرد است.

----------------------

طلوع نیوز، جمعه 29 اسد: نبردهای سه هفته اخیر در ولایت هلمند بیش از چهارهزار خانواده را بی سرپناه ساخته است. بی جا شده گان نبرد در هلمند، به جنگ نه می گویند و امنیت می خواهند، بی جا شده گان نبرد در هلمند می گویند جنگ دارو ندار شان را از آنان گرفته است واز ادامه این خشونت ها خسته شده اند. این خانواده ها خانه های شان را رها کرده اند وبه لشکرگاه فرار کرده اند.

----------------------

طلوع نیوز، شنبه 30 اسد: بر بنیاد گزارش‌ها، در یک انفجار در شهر کابل یک تن جان باخت و چند تن دیگر زخم برداشته اند. این رویداد صبح روز شنبه در منطقۀ قلعۀ زمان خان در حوزۀ شانزدهم شهر کابل هنگامی رُخ داد که یک موتر رنجر اردوی ملی با یک ماین جاسازی شده برخورد کرد. پولیس کابل وقوع این رویداد را تائید می‌کند اما در بارۀ تلفات و خسارات بر خاسته از این رویداد چیزی نمی‌گوید.

----------------------

خبرگزاری مرکزی، شنبه 30 اسد: مسئولان محلی ولایت جوزجان می گویند که شب گذشته یک دختر ۱۸ ساله به گونه ای مشکوک در این ولایت کشته شده است. مغفرت صمیمی، رییس کمیسیون حقوق بشر جوزجان گفته است که تاهنوز عامل این قتل شناسایی نشده است اما تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. خانم صمیمی در ادامه از افزایش آمار خشونت علیه زنان در این ولایت ابراز نگرانی کرده و افزوده که در سال جاری ۲۳ مورد خشونت شامل «قتل و حلق آویز» را در دفترش به ثبت رسانده است.

----------------------

طلوع نیوز، یکشنبه 31 اسد: صدها خانواده در ولسوالی خان آباد ولایت کندز، خانه هایشان را ترک کرده اند و به جاهای امن پناه برده‌اند. بسیاری از این خانواده به ولایت تخار رفته اند و در وضعیت بدی قرار دارند. بیشتر این خانواده ها در منطقۀ خس تپه ولایت تخار، یک روستای که مرز میان ولسوالی خان آباد و تخار دارد، پناه برده‌اند. رحیم الله، یک بیجا شده میگوید:" وقتی که ولسوالی خان آباد به دست طالبان سقوط کرد ما مجبور شدیم تا از ظلم طالبان فرار کنیم و به جای دیگر برویم، از همین خاطر به سوی تخار آمدیم."

----------------------

طلوع نیوز، یکشنبه 31 اسد:  لطیفه رحمانی، يک دختر ۱۲ ساله افغان، به علت بی‌توجهی مسؤولان یک شفاخانه در ایران جان باخت. رسانه‌های ایرانی گزارش میدهند که این دختر از بیماری "جگر" رنج می‌برد و قرار بود عملیات پیوند جگر از پدرش به او انجام شود؛ اما گفته می‌شود به علت آن که این خانواده، افغان بوده‌اند، این عملیات صورت نگرفته است. با این حال، مسؤولان شفاخانه "نمازی" در شهر شیراز ایران، ادعای بی‌توجهی به این بیمار را رد می‌کنند. پدر لطیفه گفته است که شفاخانه حاضر به انجام این عملیات نشد به دلیل اینکه آن‌ها مهاجر غیرقانی بودند و توان پردخت هزینه‌های دیگر که برای یک بیمار خصوصی می‌باشد را نداشت.

----------------------

انکشاف حقوق بشر:

طلوع نیوز، شنبه 23 اسد: بغلانیان و بسته‌گان سربازان، روز جمعه در اعتراض به محاصره‌ماندن فرزندان‌شان در ولسوالی جانی‌خیل ولایت پکتیا، در ولسوالی خنجان دست به تظاهرات زدند و چند ساعت شاهراه کابل – بلخ را به روی شهروندان بسته کردند. اعتراض‌کننده‌گان گفتند که نهادهای امنیتی در رهایی این سربازان بی‌پرایی می‌کنند. این اعتراض‌کننده‌گان از حکومت می‌خواهند که ۲۰۰ سربازی که بیشترشان باشنده‌گان بغلان استند در ولسوالی جانی‌خیل ولایت پکتیا از ۱۰ روز در محاصرۀ طالبان قرار دارند، رها سازند.

----------------------

طلوع نیوز، یکشنبه 24 اسد: رییس‌جمهورغنی از شهروندان کشور، به ویژه از جوانان می‌خواهد که به هراس‌افگنان و افراط گرایان اجازه ندهند که کشور را به ویرانه مبدل کنند. وی در مراسم گشایش پارلمان آموزشی جوانان گفت که هراس‌افگنان اندک هستند و توان مقابله با مردم افغانستان را ندارند. وی در سخنرانی‌اش گفت که حکومت و مردم افغانستان برای نابودسازی هراس‌افگنان ارادۀ قوی دارند. آقای غنی جوانان کشور را آینده‌سازان کشور خطاب کرد و گفت که جوانان برای ساختن یک افغانستان نوین به کارهای بیشتر نیاز دارند.

----------------------

خبرگزاری بخدی، یکشنبه 24 اسد: دادگاه ابتدایی ولایت غور در شمال غرب کشور، یک مرد ۴۲ ساله ای که با دختر ۶ ساله ازدواج کرده بود را به ۷ سال زندان و نیز پدر این دختر خردسال را به ۴ سال زندان محکوم کرد. نشست دادگاه ابتدایی ولایت غور به گونه علنی در مرکز این ولایت روز شنبه هفته گذشته برگزار شد و رییس دادگاه فیصله هیئت قضایی را اعلام کرد  غلام حضرت حدید، رییس دادگاه شهری فیروز کوه مرکز این ولایت گفت: سید عبدالکریم شوهر غریب گل (دختر ۶ ساله) و عبدالقادر، پدر این دختر خردسال به اتهام نکاح کردن این کودک، به ترتیب به چهار سال و هفت سال زندان محکوم شده اند.

----------------------

آریانا نیوز، جمعه 29 اسد: وزارت کار و امور اجتماعی می گوید، توافقنامه ایجاد کار برای افغان ها در کشورهای عربی خلیج نهایی شده است. این وزارت می افزاید با عملی شدن این توافقنامه بیش از بیست و پنج هزار افغان برای کار به عربستان سعودی فرستاده خواهند شد. در همین حال ریاست اجرایی با انتقاد از کارکرد وزارت کار و امور اجتماعی می گوید، این وزارت راهکار درست برای ایجاد کار در کشور ندارد.

----------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

بدخشان: كارگاه آموزشي با نيروهاي دفاعي و نظامي ولايت بدخشان

بخش آموزش‌هاي دفتر ولايتي كميسيون مستقل حقوق بشر بدخشان، كارگاه آموزشي سه روزه را براي سربازان و افسران عالي رتبه از جمله پوليس‌ ملي، اردوي ملي و امنيت ملي اين ولايت برگزار نمود.

اين كارگاه آموزشي، به روز يك‌شنبه مؤرخ 24 اسد سال روان، تحت عنوان «معرفي تفاهم‌نامۀ همكاري، حقوق بشر و حقوق بين‌الملل بشردوستانه» در سالن جلسات قومانداني امنيه ولايت بدخشان برگزار گرديد. در شروع اين برنامه، دگروال مقصودالله سنگري آمرعمومي تعليم و تربيه قومانداني امنيه ولايت بدخشان طي سخناني، برگزار همچو برنامه‌هاي آموزشي را براي نيروه‌هاي رزمي، سودمند دانسته و برتداوم آن تأكيد ورزيد.

----------------------

غور: گزارش مأموریت نظارت ساحوی به ولسوالی‌های دولتیار و لعل‌وسرجنگل ولایت غور

بر اساس برنامه عمل سال 1395 و پلان کاری ربع دوم سال، بخش‌های نظارت و بررسی از تخطی‌ها، بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان، بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال و بخش تعلیمات دفتر ولایتی غور کمیسیون، از تاریخ 09-15 اسد 1395 ماموریت نظارت ساحوی به دو ولسوالی دولتیار و ولسوالی لعل‌وسرجنگل انجام دادند. ولسوالی دولتیار از ولسوالی‌های نسبتا "ناامن ولایت غور بوده که گاها" شاهد ناامنی‌ها و درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه‌های مسلح غیر مسؤل و طالبان می‌باشد. وضعیت نامناسب امنیتی و درگیری‌ها زمینه را برای نقض حقوق بشری در این ولسوالی فراهم ساخته است. چنانچه این افراد در این اواخر دست به کشتن افراد ملکی زده که در آن حق حیات چندین تن به صورت خودسرانه و غیر قانونی نقض گردیده است. در نتیجه اوضاع ناهنجار امنیتی تأثیر منفی بالای امنیت ولسولی دولتیار داشته است.

----------------------

کابل: تحقیق ملی دسترسی به حق صحت در افغانستان

اعلامیه جهانی حقوق بشر، اعلامیه اسلامی حقوق بشر، قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان و کنوانسیون حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر برخورداری مساویانه تمامی شهروندان از حق صحت تأکید می‌کنند. مادۀ 52 قانون اساسی در این مورد تصریح می‌کند که: «دولت وسایل وقایه و علاج امراض و تسهیلات صحی رایگان را برای همه اتباع مطابق به احکام قانون تأمین می‌نماید».

مبنای عمل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مادۀ 58 قانون اساسی افغانستان است. این ماده، کمیسیون را موظف می‌سازد تا در راستای تأمین حقوق بشر در سراسر کشور فعالیت کند که دسترسی به حق صحت و زندگی مناسب از جملۀ مواردی است که کمیسیون موظف به نظارت از آن است. بر این اساس کمیسیون در مورد وضعیت صحی در کشور «تحقیق ملی دسترسی به حق صحت در افغانستان» را راه اندازی کرده است و نتایح آن را پس از پایان یافتن تحقیق اعلام خواهد کرد و با نهادها و اداراتی که مسئول تأمین خدمات صحی برای شهروندان است در میان خواهد گذاشت.

----------------------

جلال آباد: تدویر دو جلسه آموزشی نقش زنان در ترویج و نهادینه‌سازی حقوق بشر در ولایت لغمان

بخش تعلیمات دفتر ساحوی جلال‌آباد کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان دو جلسه‌ای آموزشی نیم روزه را بطور جداگانه با اشتراک (66) تن از زنان کم‌سواد و بی‌سواد در تالار کنفرانس‌های مرکز آموزشی لنکلن و تالار کنفرانس‌های ریاست اقتصاد ولایت لغمان دایر نمود و موضوعات که در جلسه متذکره به بحث گرفته شد عبارت اند از: معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، مفهوم و مبانی حقوق بشر، حقوق طفل در اسناد ملی و بین‌المللی و حقوق زن در اسلام و اسناد ملی و بین‌المللی.

----------------------

مزارشریف: ديدار صدوچهل تن از فعالان حقوق زن از دفتر ساحوي كميسيون مستقل حقوق بشر

حدود يك صدوچهل تن از فعالان حقوق زن ضمن بازديد از شعبه‌هاي مختلف دفتر ساحوي شمال كميسيون مستقل حقوق بشر و گفتگو با كارمندان آن، با نحوه كار و مديريت در اين دفتر آشنايي پيدا كردند. آنها همچنين با شركت در برنامه آموزشي بخش تعليمات اين دفتر مسايل مرتبط به حقوق بشر از جمله ماموريت و كارنامه كميسيون مستقل حقوق بشر را مورد بحث و گفتگو قرار دادند.

اين بانوان فعال كه سرگزم آموزش كورس سه ماهه «جوانه» در مركز تعليمي زنان افغان مي باشند، در چهار گروه 20 تا 50 نفري از دفتر ساحوي كميسون مستقل حقوق بشر بازديد كردند.

----------------------

غور: کارگاه سه روزه آموزشی با ارگان‌های عدلی و قضایی در ولسوالی لعل و سر جنگل

از آنجائیکه حقوق بشری یکسان، اساس آزادی ، عدالت و صلح در جهان شناخته شده است و این حقوق  اساسی‌ترین و ابتدایی‌ترین حقوقی است که هر فرد به طور ذاتی، فطری و به صرف انسان بودن از آن بهره مند می‌شود؛  از طرف دیگر دولت مکلف به تأمین این حقوق است و ارگان‌های عدلی و قضایی یک بخش مهم از نظام حقوقی است که نقش تضمین کنندۀ را در دسترسی شهروندان به این حقوق و آزادی‌های اساسی شان دارند؛ بخش تعلیمات دفتر ولایتی غور مطابق با برنامه عمل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کارگاه سه روزۀ آموزشی حقوق بشری را  با اشتراک 30 تن(26 مرد و 4 زن) اعضای ارگان‌های عدلی و قضایی (محکمه، ثارنوالی و پولیس جنایی) مدیریت حقوق، علما و مساعدین حقوقی و کارمندان معارف در ولسوالی لعل و سر جنگل  از تاریخ 11 الی 13 اسد در مرکز لعل تدویر نمود.

----------------------

غور: تدویر جلسه فوق العاده کمیسیون منع خشونت علیه زنان در ولایت غور

جلسه فوق العاده کمیسیون  منع خشونت علیه زنان به تاریخ 1395/5/18 به ریاست غلام‌ناصر خاضع مقام  ولایت غور و حضور اعضای کمیسیون عالی منع خشونت هریک محترمه سپوژمی وردک معین مسلکی وزارت امور زنان، آقای سیدمحمد هاشمی معین اداری وزارت عدلیه، محترم جنرال سید عبدالغفار سادات رئیس عمومی مبارزه باجرایم جنائی وزارت امور داخله، محترمه قاضی پروین رحیمی رئیس ثارنوالی مبارزه با  منع خشونت لوی ثارنوالی، خانم عدالتخواه رئیس حقوق وزارت امور زنان و خانم مسیحه فایز مشاور حقوقی دفتر ملل متحدun women  (هیئت اعزامی از مرکز کشور)  و همچنان اعضای کمیته ولایتی منع خشونت علیه زنان، در شهر  فیروز کوه، مرکز ولایت غور   برگزار گردید.


بازنشر این مطلب