حقوق بشر در رسانه ها

هفته اول سنبله 1395

نقض حقوق بشر

طلوع نیوز، یکشنبه 31 اسد: صدها خانواده در ولسوالی خان آباد ولایت کندز، خانه هایشان را ترک کرده اند و به جاهای امن پناه برده‌اند. بسیاری از این خانواده به ولایت تخار رفته اند و در وضعیت بدی قرار دارند. بیشتر این خانواده ها در منطقۀ خس تپه ولایت تخار، یک روستای که مرز میان ولسوالی خان آباد و تخار دارد، پناه برده‌اند. رحیم الله، یک بیجا شده میگوید:" وقتی که ولسوالی خان آباد به دست طالبان سقوط کرد ما مجبور شدیم تا از ظلم طالبان فرار کنیم و به جای دیگر برویم، از همین خاطر به سوی تخار آمدیم."

-------------------------

آریانانیوز، یکشنبه 31 اسد: سازمان ملل متحد از بیجا شدن ۲۱۰ هزار تن از اثر جنگ و نبرد در سال ۲۰۱۶ در افغانستان خبر می دهد. نبرد های سنگین و نفس گیر با گروه های شورشی در گوشه های از کشور زندگی ۶،۳ میلیون تن را متاثر ساخته است. سازمان ملل متحد در روز جهانی بشر دوستی در کابل می گوید، مردمان ملکی به گونه دوامدار از گزند جنگ و منازعات رنج می برند زیرا از آغاز سال ۲۰۱۶ میلادی تا کنون ۲۱۰ هزار تن در داخل افغانستان از اثر نبرد ها بی سرپناه شده اند که به گونه اوسط آن در هر روز یک هزار تن در این کشور بیجا می شوند و این سبب به میان آمدن حالت اصظرار بشری شده و وخیم شدن وضعیت امنیتی مانع ارایه خدمات صحی شده است.

-------------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 2 سنبله: مقام امنیتی ولایت هرات در غرب کشور می گویند که یک مرد این ولایت مادر و همسرش را به قتل رسانده است. عبدالرووف احمدی سخنگوی قوماندانی امنیه هرات به رسانه ها گفته است این مرد با خانوادهش مشکل داشته و این مشکل خانوادگی آنها به دادگاه نیز رسیده بوده. به گفته احمدی پس از آنکه قناعت داده شده از سوی دادگاه برای او قناعت بخش نبوده، او شب گذشته همسر و مادرش را کشته است. احمدی افزده است که این رویداد ساعت ۱۰ شب گذشته در منطقه (درب عرب) به وقوع پیوسته است.

-------------------------

بی بی سی، پنجشنبه 4 سنبله: پلیس می گوید سیزده نفر از جمله هفت دانشجو در حمله مردان مسلح به دانشگاه آمریکایی کابل، پایتخت افغانستان، کشته شده اند. به گفته پلیس دو مهاجم هم توسط نیروهای امنیتی کشته شدند که تقریبا ۱۰ ساعت پس از شروع حمله با مواد منفجره در عصر چهارشنبه بود. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت حمله را به عهده نگرفته است.

-------------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 2 سنبله: مسئولان محلی ولایت فاریاب می گویند که افراد وابسته به طالبان تروریست سر یک دانشجو را بریده و سپس برای هدف قرار دادن نیروهای امنیتی، در شکم جسدش بمب گذاشته اند. این دانشجو خیر محمد نام داشته و باشنده ولسوالی دره صوف ولایت سمنگان بوده است. وی محصل سال سوم دانشکده زارعت دانشگاه ولایت فاریاب بوده است. جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب گفته است که این دانشجو از فاریاب به سوی بلخ روان بوده اما در مسیر راه در دشت فیض آباد طالبان وی را از موتر پایین و اختطاف کرده اند.

-------------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 2 سنبله: مسئولان امنیتی ولایت بغلان می گویند که یک مرد در شهر پلخمری در مرکز این ولایت زن سابق اش را با چاقو کشته است. جاوید بشارت، سخنگوی فرماندهی پولیس بغلان گفته است که این رویداد در محضر عام صورت گرفته است. وی افزوده که این زن مادر یک کودک بوده و ۲۰ سال سن داشته است. سخنگوی فرماندهی پولیس بغلان می گوید که مرد حمله کننده از سوی پولیس بازداشت شده و تحقیقات از وی جریان دارد.

-------------------------

بی بی سی، پنجشنبه 4 سنبله: ریحانه هجده ساله از ولایت غور، روز سه شنبه دوم سنبله از سوی افرادی در ولسوالی جوند ولایت بادغیس کشته شده است. بستگان ریحانه گفته اند که او ۹ ماه پیش با جوانی از ولایت بادغیس ازدواج کرد و روز سه شنبه خانواده شوهرش نخست او را خفه کرده و بعد گلویش را بریده‌اند. اما عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور به بی‌بی‌سی گفت که تا حال عاملین این قضیه شناسایی نشده و جزئیات این قتل روشن نیست. به گفته آقای خطیبی، خشونت‌های خانوادگی یکی از عوامل اینگونه قتل ها می‌باشد.

-------------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 4 سنبله: مقام‌های محلی در بلخ می‌گویند که در اثر انفجار ماین کنار جاده در این ولایت چهار تن جان باختند و ۱۴ دیگر زخمی شدند. جنرال عبدالرزاق قادری، آمر امنیت پولیس بلخ، در این باره گفت که این رویداد صبح روز پنجشنبه در سرک عمومی خلم - کندز رُخ داد. وی افزود که این انفجار برخاسته از جاسازی یک ماین اداره شده از راه دور بوده است. در همین حال، اسدالله شریفی، نمایندۀ مردم بلخ در مجلس نماینده‌گان گفت که او هدف این حمله قرار گرفته است، و در این رویداد دو تن از محافظانش زخمی شده اند.

-------------------------

آریانانیوز، پنجشنبه 4 سنبله: خانواده هایکه در جنگ هلمند مردان خانه را از دست داده اند می گویند: دو مرد آنان در مقابل چشمان شان کشته شدند و یک تن دیگر مفقود است. آنان افزود یک دخترک اښ چشم چپ خود را در جنګ از دست داد. آنان که در حال حاضر در ولایت قندهار زندگی می کنند از طالبان و دولت می خواهند تا جنگ را بس کنند. خانواده هایی که از ولسوالی نادعلی هلمند به ولایت قندهار آمده اند در شرایط دشوار به سر می برند.

-------------------------

آریانانیوز، پنجشنبه 4 سنبله: از آغاز سال تا اکنون نزدیک به صد صراف در کابل ربوده شده و یا هم پول های شان دزدیده شده است. اتحادیه صرافان شهر کابل ادعا دارند، که حلقاتی تلاش دارند تا عاملان دزدی یک میلیون دالری صرافی را آزاد سازند که حدود یک ماه پیش در ولسوالی سروبی صورت گرفت. حاجی زیرک، سخنگوی اتحادیه صرافان سرای شهزاده می گوید: “عاملان بازداشت شده اند و شواهد وجود دارد، از سوی رییس جمهور کمیسیونی برای بررسی این قضیه موظف شده اما اجرااات نمی شود، مشکل اینجا است که برخی ها تلاش دارند تا عاملان آن آزاد شوند.” اما ریاست جنایی فرماندهی پولیس کابل تشویش صرافان را بی اساس خوانده می گوید، تا زمانی که تحقیقات در مورد قضیه تکمیل نشود، هیچ کس از بازداشت آزاد نمی شود.

-------------------------

انکشاف حقوق بشر:

طلوع نیوز، چهارشنبه 3 سنبله: بصیر عزیزی، سخنگوی اداره لوی سارنوالی افغانستان امروز چهارشنبه گفت که دست کم بیست ویک تن از اعضای کابینه حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان متهم به فساد استند و بررسی پرونده های فساد این وزیران در اولویت کار های مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد قرار دارد. وی تاکید کرد که افزون بر پرونده های این ۲۱ وزیر، برخی از مقام های حکومت وحدت ملی نیز که فساد پیشه شناخته شده اند دراین مرکز زیر پیگرد قرار خواهند گرفت. در همین حال نهاد های ناظر بر مبارزه با فساد اداری تاکید می ورزند که کار های این مرکز باید شفاف و بدور از مداخله های سیاسی باشند.

-------------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

غور: ارائه فعالیت‌ها و دست‌آوردهای دفتر ولایتی غور در نشست گزارش‌دهی عامه

پاسخ‌گویی و شفافیت از ویژگی‌های حکومت داری خوب بوده که در روشنی حاکمیت قانون در نظام حقوقی و سیاسی از ارزش بس مهمی برخوردار است. افغانستان در گزارش‌های ارائه شده سازمان ملل متحد در جایگاه بلند آغشته به فساد قرار دارد. یکی از راهای که می‌توان با فساد اداری مبارزه کرد پاسخگویی دولت در ارتباط با خدماتی که ارائه می‌کند در مقابل مردم بوده، تا روشن گردد که ادارات تا چه اندازه توانسته مطابق با قوانین و پلان‌های مرتبط عمل کرده است.

به تاریخ 2 سنبله 1395 برنامه گزارش‌دهی و طرح پلان انکشافی سکتورهای مختلف ادارات دولتی به شمول دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان  به حمایت از حکومت‌داری خوب و حاکمیت قانون، از سوی  مقام ولایت به همکاری اداره انکشافی ایالات متحده امریکا، در سالن کنفرانس‌های ولایت با  اشتراک تقریبا 150-180 نفر از کارمندان ادرات به شمول مقام ولایت، فعالین مدنی، رسانه‌های محلی و مردم این ولایت برگزار شد.

-------------------------

فاریاب برگزاری كارگاه آموزشی «نقش نهادهای امنیتی در حمایت از حقوق بشر»

نقش نهادهای امنیتی در تأمین حقوق بشر" عنوان کارگاه آموزشی سه روزه است که از سوی بخش تعلیمات دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشتراک 30  تن شامل (28 مرد و 2 زن ) متشکل از کارمندان ریاست امنیت ملی فاریاب در سالون کنفرانس‌های آن ریاست، برگزار گردید.

در جريان كارگاه سه روزه "نقش نهادهای امنیتی در تأمین حقوق بشر" موضوعاتی چون: «اجرایی‌سازی تفاهمنامه همکاری و هماهنگی میان وزارت‌های دفاع ملی، امور داخله، ریاست عمومی امنیت ملی و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، حقوق بشر و حاکمیت قانون، منع شکنجه، مبارزه با قاچاق انسان در پرتو قوانین ملی و بین‌المللی، قانون منع خشونت علیه زنان، حقوق بشردوستانه بین‌المللی، حقوق متهم و مظنون، مبارزه با فساد اداری و حقوق و وجایب اتباع در قانون اساسی» توسط استاد سید بهاوالدين ايلغار آمر بخش تعليمات، خانم پروين بهمنيار معاون بخش تعليمات، آقای سید حفیظ‌الله فطرت رئیس دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، آقای حمیدالله عظیمی آمر بخش نظارت و بررسی از تخطی‌ها، خانم زرمینه زارع معاون بخش نظارت و بررسی از تخطی‌ها، خانم زرلشت بارز مسؤول بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان و آقای عبدالرحمن شکیب کارآموز حقوق بشر و با سهم‌گیری فعال اشتراک کنندگان پيشكش گرديده بر علاوه اين مطالب یک سلسله كارهای گروپی و عملی، بحث  آزاد، پرسش و پاسخ نیز ارايه گرديد.

-------------------------

غور: آموزش حقوق بشری برای زنان در ولسوالی لعل و سرجنگل

دو جلسه آگاهی‌دهی نیم روزه از سوی بخش حمایت و انکشاف حقوق زنان دفتر ولایتی غور، تحت عنوان معرفی کمیسیون مستقل  حقوق بشر وحقوق هژده گانه  در دو قریه جوی‌بدل و سیاه‌چشمه ولسوالی لعل و سرجنگل این ولایت، بتاریخ‌های  12 و 13 اسد  1395 برای 80 تن از خانم‌های بی‌سواد و کم‌سواد برگزار گردید.

این جلسات که در مورد معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و همچنان آشنایی با وظایف و صلاحیت‌های آن و حقوق هژده گانه برای خانم‌های قریه جوی‌بدل و سیاه‌چشمه تدویر یافته بود، معلومات  لازم برای آنان ارایه گردید که مورد علاقه  شدید اشتراک کنندگان این دو جلسه قرار گرفت.

-------------------------

کندز: نقش نهادهاي مدني و عدلي و قضائي در تأمين حقوق بشر

بخش آموزش حقوق بشر دفتر ساحوي كندز دو كارگاه آموزشي را با شركت 60 تن از اعضاي جامعه مدني وادارات عدلي و قضايي در شهر پلخمري ولايت بغلان، داير نمود.

هدف از تدوير كارگاه‌هاي آموزشي را سيدمحمدقاسم دهقانزاد مسئول بخش آموزش‌ها بلند بردن سطح آگاهي اشتراك كنندگان پيرامون مسائل حقوق بشري و نهادينه ساختن آن درميان كارمندان نهادهاي عدلي و قضائي و اعضاي نهادهاي جامعۀ مدني در بغلان خوانده از مشمولين تقاضا نمود تا به خاطر تأمين عدالت و تطبيق حق‌هاي بشري از هيچ گونه سعي و تلاش دريغ نورزيده در مطابقت با معيارهاي ملي و بين‌المللي در حل مسائل حقوق بشري با ملت و كميسيون همكاري نمايند.


بازنشر این مطلب