حقوق بشر در رسانه‌ها

هفته دوم سنبله 1395

نقض حقوق بشر

13/6 / 1395

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 7 سنبله: مسئولان دیده‌بان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) می‌گویند که شبکه اجتماعی فیسبوک از مدتی به این طرف محدود شده و حکومت به ویژه وزارت اطلاعات و فرهنگ در این زمینه پاسخ‌گو باشند. صدیق الله توحیدی، رییس نی امروز در یک نشست خبری در کابل گفت، با وجودیکه سرعت انترنت بالا بوده اما شبکه اجتماعی فیسبوک باز نشده و با محدویت مواجه است. به گفته وی، حلقات و زورمندان در داخل و خارج از نظام، تلاش دارند تا بالای شبکه اجتماعی فیسبوک محدویت وضع شود.

-------------------

خبرگزاری بخدی، دوشنبه 8 سنبله: ریاست عمومی امنیت ملی کشور از رهایی یک تبعه استرالیا از چنگ آدم ربایان در ننگرهار خبر داد. در خبرنامه ای روز دوشنبه از سوی این ریاست نشر شده است، آمده است که خانم کری ویلسن، تبعه کشور استرالیا که چهار ماه قبل از شهر جلال آباد آختطاف شده بود، در یک عملیات خاص آزاد شد. در خبرنامه گفته شده است که خانم ویلسن کارمند یک موسسه خیریه بود و چندی قبل در ولایت ننگرهار اختطاف شده بود. به گفته مسوولان ریاست امنیت ملی در پیوند به این قضیه چند مظنون نیز گرفتار شده اند و تحقیقات از آنها جریان دارد.

-------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 9 سنبله:  مقام های محلی ولایت هلمند در جنوب کشور می گویند که در نتیجه انفجار ماین جاسازی شده کنار جاده در مربوطات ولسوالی ناوه این ولایت، ۶ غیرنظامی کشته و ۵ نفر دیگر زخمی شده اند. عمر زواک، سخنگوی والی هلمند با تایید این رویداد گفته که انفجار روز دوشنبه در مربوطات ولسوالی ناوه این ولایت زمانی رخ داد که موتر مسافربری نوع فیلدر با ماین جاسازی شده کنار جاده برخورد کرد.  آقای زواک گفت که این موتر مسافربری از ولسوالی ناوه به سوی ولسوالی خانشین در حرکت بود که در مسیر راه با ماین برخورد کرده است.

-------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 10 سنبله: مسوولان صحت‌عامه در غور میگویند که بیش از سی و هفت هزار کودک در دو ولسوالی تیوره و پسابند این ولایت از واکسین پولیو یا جلوگیری از فلج کودکان محروم هستند. داکترمحمد نسیم دولتی آمر معافیت کتلوی درصحت‌عامه غور می گوید که از این میان بیشتر از بیست و پنج هزار و چهارصد کودک در پسابند و نزدیک به دوازده هزار ولسوالی تیوره این ولایت نتوانسته اند واکسین پولیو دریافت کنند. به باور مسوولان صحت‌عامه غور نبود امنیت در این دو ولسوالی سبب ایجاد سکته‌گی در تطبیق واکسین پولیو برای کودکان شده است.

-------------------

بی بی سی، پنجشنبه 11 سنبله: مقامات محلی ولایت غور در مرکز افغانستان از ربوده شدن پنج مسافر در این ولایت خبر دادند. عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور به بی‌بی‌سی گفت که افراد مسلح ناشناس پنج مسافر را در مسیر شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور به ولسوالی دولتیار صبح روز پنجشنبه ربوده اند. وی گفت که ربایندگان در کوتل شینیه مربوط ولسوالی دولتیار دو موتر  نوع فلانکوچ را متوقف کردند و پنج نفر از مسافرینی را که از مرکز ولایت غور در این مسیر حرکت می‌کردند، با خود به جای نامعلومی برده اند. آقای خطیبی گفت جزئیات دقیق درباره هویت افراد ربوده شده در دست نیست اما معلوم است که این افراد غیرنظامی بوده اند.

-------------------

خبرگزاری مرکزی، پنجشنبه 11 سنبله: دیده بان حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) اعلام کرد که بررسی رویداد خشونت علیه خبرنگاران در بامیان از سوی اداره مستقل ارگان‌های محل و اداره محلی بامیان درست نیست و باید یک هیأت مختلط در این زمینه توظیف شود. در اعلامیه انتشار یافته نی آمده است، ریاست جمهوری به اداره ارگانهای محل و اداره محلی بامیان وظیفه داد تا این حادثه را بررسی کند در حالیکه ارگانهای محلی اداره کشف و تحقیق نبوده و اعلامیه ارگ اغفال کننده به نظر میاید.

-------------------

خبرگزاری مرکزی، پنجشنبه 11 سنبله: درگیری میان هواداران جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی افغانستان و هوادارن حبیب الله کلکانی، در اطراف تپه شهرآرا چندین زخمی برجای گذاشته است. شماری از شاهدان عینی، از زخمی شدن حدود پنج تن در این درگیری خبر داده است. این درگیری پس از آن آغاز شد که هواداران جنرال دوستم اجازه دفن جسد حبیب الله کلکانی در تپه شهرآرا کابل را ندادند.

-------------------

آریانانیوز، پنجشنبه 11 سنبله: گسترش گرسنگی امنیت ملی را تهدید می کند، رییس اجرایی برنامه غذایی سازمان ملل هشدار می دهد که بحران غذایی میتواند تاثیر بد روی وضعیت امنیتی و اقتصادی در افغانستان بگذارد . به گفته این مقام سازمان ملل پنجاه میلیون دالر نیاز است تا یک اعشاریه شش میلیون تن افغان تارسیدن فصل سرما از پوشش این نهاد مستفید شوند اما معاون این نهاد از نبود امنیت در شماری از مناطق کشور نگران است.

-------------------

بی بی سی، جمعه 12 سنبله: برنامه جهانی غذا (WFP) وابسته به سازمان ملل اعلام کرد که بر اساس ارزیابی این نهاد حدود ۴۰ درصد از مردم افغانستان که شامل ۱۱.۳ میلیون نفر می‌شوند، با کمبود مواد غذایی مواجه هستند. این نهاد افزوده که حدود ۴۰ درصد کودکان نیز در افغانستان دچار سوء تغذیه مزمن هستند. خانم آرثین کازین، رئیس بخش اجرایی این نهاد در پایان سفر چهار روزه خود در افغانستان اعلام کرد که این نهاد به حدود ۲ میلیون افغان که به عدم مصونیت غذایی دچار بودند، کمک نقدی و غذایی کرده است. او افزود که برای کمک به ۱.۶ میلیون نفر دیگر در افغانستان این نهاد تا پایان سال جاری میلادی نیاز به ۵۰ میلیون دلار دارد تا روند فعالیت این نهاد در طول زمستان متوقف نشود.

-------------------

طلوع نیوز، جمعه 12 سنبله: برخی از باشنده‌گان و اعضای شورای ولایتی کندز می‌گویند که از ادامۀ جنگ در این ولایت نگران استند و می‌خواهند تا شاهراه کندز- تخار به زودی به روی رفت‌وآمد باز شود. آنان اظهار داشتند که بسته بودن این شاهراه سبب شده است تا مردم از راه‌های دراز و ناامن به ولسوالی خان آباد خودشان را برسانند. ولی، عضو شورای ولایتی کندز، گفت: «اینان برای مردم فاجعه می‌آفرینند. شما به جرأت می‌گویید که این شاهراه را پاک ساخته ایم و مردم به شکل آرام زنده‌گی می‌کنند؟» بشیر، باشندۀ کندز، گفت: «شاهراه کندز- تخار از ۱۰ روز به روی رفت‌وآمد کننده‌گان بسته است. طالبان در این راه به گونۀ فعال حضور دارند

-------------------

انکشاف حقوق بشر:

خبرگزاری مرکزی، جمعه 12 سنبله: شورای عالی مردمی جنبش روشنایی امروز در مراسم گرامیداشت چهلم قربانیان جنبش روشنایی در کابل با انتقاد از رهبری حکومت و سازمان ملل در زمینه عدم رسیدگی به مطالبه آنها اعلام کرد، صبح روز سه شنبه ششم ماه میزان سال روان تظاهرات بزرگی را به سمت نمایندگی سازمان ملل در افغانستان آغاز می کند. در این مراسم که هزاران تن و شماری از شخصیت‌های سیاسی، نمایندگان مجلس و رهبران احزاب سیاسی کشور حضور داشتند، شورای عالی مردمی حکومت وحدت ملی را عامل فاجعه دوم اسد در کابل خواند.

-------------------

خبرگزاری بخدی، یکشنبه 7 سنبله: دلبر نظری، وزیر امور زنان کشور امروز در مراسم گشایش همایش سه روزه ای تحت عنوان"مشارکت سیاسی زنان" در کابل گفت برخی از احزاب و سازمان های سیاسی برای رشد زنان برنامه های واضح و روشن  ندارند. خانم نظری تاکید کرد که این نهادها باید در اساس نامه های شان در مورد مشارکت زنان تعدیلات لازم را به میان آورند. وزارت امور زنان در صدد افزایش مشارکت زنان در فعالیت‌های سیاسی است و برای این کار همایش سه روزه را در کابل برگزار کرده‌ است. گفته شده در جریان این سه روز عوامل و چالش های فراروی زنان در مشارکت سیاسی کشور به بررسی گرفته می شود و قرار است اشتراک کنندگان این برنامه راه های حل و نظریات شان را در مورد ارایه کنند.

-------------------

طلوع نیوز، دوشنبه 8 سنبله: اعضای کمیسیون نظارت بر دسترسی به اطلاعات در یک نشست خبری در روز دوشنبه از مقام‌ها و نهادهای دولتی خواستند تا اطلاعات را به موقع در اختیار رسانه‌ها بگذارند در غیر آن این کمیسیون در برابر آنان برخورد قانونی خواهد کرد. سید اکرام افضلی، رئیس این کمیسون، اظهار داشت: «به شمول کسر معاش ما حتا می‌توانیم پیشنهاد کنیم کسانی که اطلاعات را به موقع در دسترس رسانه‌ها و شهروندان قرار نمی‌دهند از وظیفۀ شان برکنار شوند.» این کمیسیون یک برنامۀ یک ماهه را از بهر ترویج فرهنگ اطلاع دهی با پیام «دسترسی به اطلاعات از حقوق شهروندان است و حکومت مسؤول اطلاع‌دهی پیشگیرانه است» آغاز کرده است.

-------------------

آریانانیوز، سه شنبه 9 سنبله: تاج محمد جاهد، وزیر امور داخله می گوید، حضور زنان در صفوف پولیس ملی یک امر حتمی است. جنگ کنونی در افغانستان تنها مورد بحث نشست های سران امنیتی در کشور نیست، آنان بر حضور زنان در چنین جغرافیایی سنتی تاکید می ورزند. وزارت داخله حضور زنان را در جمع پولیس مرد ضرور میداند، از همین رو دولت افغانستان به همکاری پولیس اتحادیه اروپا از زنان می خواهند که در کنار نظامیان مرد صف آرایی کنند. آقای جاهد می گوید: “موجودیت زنان در صفوف پولیس یک امر ضروری پنداشته می شود و این امر می تواند در عرصه دفاع از حقوق زنان رسیدگی به مشکلات آنان و جلوگیری از خشونت ها نقش موثر و حیاتی داشته باشد.”

-------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 10 سنبله: مسافراین و باشند‌گان هلمند حکومت را به فریب دادن مردم در کار باز شدن شاهراه هلمند-کندهار متهم می سازد. بیست و دو روز از بسته ماندن شاهراه هلمند- کندهار می گذرد و تازه عملیات گسترده برای سرکوب طالبان در این شاهراه آغاز شده است. این درحالی است که پنج روزپیش حیات الله حیات والی هلمند به مردم اطمینان داده بود که این شاهراه تا دو روز دیگر باز می شود. شریف امیری خبرنگار طلوع‌نیوز که در حال حاضر در ولایت هلمند می باشد می گوید که طالبان به شهر لشکرگاه نزدیکتر شده میروند و عملیات نیروهای دولتی ادامه دارد، اما تا هنوز هم این بخش‌ها از وجود طالبان پاکسازی نشده است.

-------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 10 سنبله: بنیاد انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان روز چهارشنبه بسته پیشنهادی اش را درباره چگونگی تشویق زنان جوانان برای پیوستن به روندهای سیاسی کشور به حکومت سپرد. این نهاد می گوید که اگر حکومت افغانستان در افزایش سهم زنان و جوانان در انتخابات تلاش نکند، بی اعتمادی ها و دوری این دو قشر جامعه از حکومت افزایش خواهد یافت. در این ارزیابی نبود آگاهی از روندهای سیاسی، مشکلات امنیتی و اقتصادی از عوامل عمده بی میلی جوانان و زنان برای شرکت در انتخابات گفته شده است. به روز چهارشنبه شمار زیادی از زنان و جوانان و نیز نماینده گان حکومتی با گرد آمدن در کابل در برنامه یی از سوی نهاد فیفا به نام نقش معنادار زنان و جوانان در انتخابات شرکت کردند تا چالش های عمده در برابر سهم گیری این دو قشر جامعه را در روندهای سیاسی کشور به کنکاش بگیرند.

-------------------

آریانانیوز، پنجشنبه 11 سنبله: گذرگاه مرزی سپین بولدک-چمن امروز به روی بازرگانان افغان باز شد. گذرگاه مرزی سپین بولدک – چمن از سوی پاکستان بامداد پنجشنبه پس از ۱۵ روز به روی بازرگانان افغان باز شد. این گذرگاه پس از ادعای پاکستان مبنی بر آتش کشیدن بیرق آن کشور از سوی معترضان در روز استقلال افغانستان، بسته شد. در این مدت بازرگانان افغان بیش از ۱۰۰ میلیون دالر زیان کرده اند. خان جان الکوزی، رییس اتاق تجارت و صنایع می گوید: “تقریبا اضافه از ۳۰۰ میلیون کلدار پاکستانی ضرر رسید، موتر های که آن طرف متوقف بودند، روزانه ۲۰۰ دالر مصرف دارد که از پیش ما گرفته می شود، در مجموع بیشتر از ۱۰۰ میلیون دالر زیادتر ضرر رسیده است.”

-------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 11 سنبله: با ادامه خشونت ها در ولایت هلمند، ظاهرا این روند باشنده گان این ولایت را نیز به ستوه آورده است، صدها تن از باشنده گان شهر لشکرگاه روز پنجشنبه در یک گردهمایی نگرانی شان را از ادامه جنگ ها در این ولایت ابراز داشتند. در همین حال، نیروهای دولتی به شریف امیری و عبدالله همیم خبرنگاران طلوع نیوز در ولسوالی ناوه گفته اند که طالبان شبانه حتا تا دروازه های شهر لشکر گاه اداره راه این ولسوالی را به دست می گیرند. سر انجام تهدید های طالبان و محاصره شهر لشکر گاه، سکوت لب های هلمندیان را می شکند، همه با یک صدا امنیت می خواهند.

-------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

غور: تعهد 92 تن در حمایت از حقوق بشر در ولایت غور

به اساس فعالیت‌های دفتر ولایتی غور، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سه جلسه آموزشی حقوق بشری که اخیرا در مرکز ولایت غور تدویر یافت، 92 تن (74 زن و 18 مرد) شامل خانم های خانه، خانم‌های سواد آموز، رضاکاران حقوق بشری و فعالین مدنی از موضوعات ارائه شده حقوق بشری آگاهی حاصل نمودند. در جلسه آموزشی با رضاکاران حقوق بشری آقای ذبیح‌الله جواد رئیس دفتر ولایتی غور روی موارد ذیل صحبت کردند: رضاکاران حقوق بشر، حقوق بشر به مثابه یک ارزش، مبارزه همگانی با چالش‌های حقوق بشری.

-------------------

مزار شریف: برگزاري كارگاه آموزشي رعايت حقوق بشر توسط پوليس

زير عنوان رعايت حقوق بشر وركشاپ سه روزه‌يي از 25 الي 27 اسد براي  28 تن از منسوبان پوليس و امنيت ملي ولايت بلخ برگزار شد. در اين وركشاپ مربيان دفتر ساحوي شمال كميسيون مستقل حقوق بشر مسايل مرتبط به حقوق بشر و وظايف حقوق بشري پوليس را با اشتراك كنندگان به بحث گرفتند. مكلفيت‌هاي دولت در تحقق حقوق بشر، پيامدهاي رعايت و نقض حقوق بشر توسط پوليس و مفهوم حقوق بشردوستانه بين‌المللي از جمله موضوعاتي بود كه به طور مفصل مورد بحث قرار گرفت.  در جريان يك كار گروهي، اشتراك كنندگان در چهار گروه جداگانه، ويژگي‌هاي پوليس خوب و پيامدهاي رعايت و نقض حقوق بشر توسط پوليس را مورد مباحثه قرار دادند.

-------------------

غور: اجرای نمایش‌ نامه برای نکوهش خشونت علیه زنان

دانش آموزان لیسه سلطان شهاب‌الدین غوری نمایش نامه¬ای را به منظور نکوهش خشونت علیه زنان و اطفال، بعد از ظهر چهارشنبه (3 اسد 1395)، به نمایش گذاشتند. این نمایش‌نامه با حضور ذبیح‌الله جواد رئیس دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، برخی از کارمندان ادارات دولتی، اساتید و شاگردان لیسه سلطان شهاب‌الدین غوری به طور رضاکارانه از طرف تعدادی از دانش آموزان این لیسه و یک تعداد جوانان رضاکار اجرا گردید. شاگردان لیسه سلطان شهاب‌الدین از طریق این نمایش نامه، عدم رعایت حق انتخاب دختران در ازدواج، قباحت و زشتی ازدواج‌های زیر سن و سنت‌های ناپسند را تمثیل نمودند.

-------------------

هلمند: جلسه آموزشي ازحقوق و وجايب خويش آگاه شويد

مسئله ازدواج‌های اجباری یکی از مشکلات جدی زنان در ولایت هلمند می‌باشد که به اشکال مختلف چون بدل، در مقابل طویانه گزاف، به شوهر دادن در طفولیت و به نام کردن در زمان شیرخوارگی رواج می‌باشد. زنان بیوه هنوز هم منحیث ارث شمرده شده و اجازه ازدواج به دلخواه خود را ندارند و ازدواج با تهدید توسط افراد مختلف همچون زورمندان منطقه، تفنگ داران و در مقابل قرض در بسیاری از مناطق این ولایت صورت می‌گیرد.  بخش حمایت و توسعه حقوق زنان دفتر ولایتی هلمند مطابق برنامه عمل خویش در جهت کاهش مشکلات و خشونت علیه زنان به خصوص ازدواج‌های اجباری و زیر سن از هیچ نوع تلاش دریغ نمی‌ورزد. بدین منظور جلسه آگاهی‌دهی را با اشتراک ۷۰ تن  که شامل ریش سفید قوم کوچنی کاریز، مدیر کورس‌های سواد حیاتی و خانم‌های کم‌سواد و بی‌سواد  به تاریخ ۲۷ اسد ۱۳۹۵ در منزل شخصی حاجی میرزا محمد ریش سفید قریه کوچنی کاریز دایر نمود.

-------------------

فاریاب: برگزاری كارگاه آموزشی «نقش نهادهای امنیتی در حمایت از حقوق بشر»

نقش نهادهای امنیتی در تأمین حقوق بشر" عنوان کارگاه آموزشی سه روزه است که از سوی بخش تعلیمات دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشتراک 30  تن شامل (28 مرد و 2 زن ) متشکل از کارمندان ریاست امنیت ملی فاریاب در سالون کنفرانس‌های آن ریاست، برگزار گردید. کارگاه آموزشی با تلاوت آیاتی چند از کلام روح‌نواز الهی توسط یک تن از اشتراک کنندگان آغاز شده و سپس آقای سید حفیظ‌الله فطرت رئیس دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با سخنان مقدماتی خویش کارگاه را افتتاح و به دنبال آن متن «تفاهمنامه همکاری و هماهنگی میان وزارت دفاع ملی، وزارت امور داخله، ریاست عمومی امنیت ملی و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان» را برای اشتراک کنندگان به طور مفصل توضیح و تشریح نمود.


بازنشر این مطلب