حقوق بشر در رسانه‌ها

هفته چهارم سنبله 1395

نقض حقوق بشر

طلوع نیوز، سه شنبه 16 سنبله: شورای ولایتی و شماری از فعالان جامعۀ مدنی بغلان می‌گویند که بی‌پروایی مقام‌های محلی بغلان سبب شده‌اند که در شاهراه‌ها به غیر نظامیان آسیب برسد. شماری از اعضای این شورا و فعالان جامعۀ مدنی می‌گویند که مقام‌های محلی این ولایت حقیقت‌ها را از مردم پنهان می‌کنند و حتا هنگامی که نیروهای دولتی در شاهراه‌ها با طالبان در نبرد استند، این نیروها مانع رفتن مسافران نمی‌شوند. شورای ولایتی بغلان و فعالان جامعۀ مدنی می‌گویند که نیروهای امنیتی باید برای جلوگیری از تلفات غیر نظامیان شاهراه‌ها را هنگام نبرد ببندند.

--------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 18 سنبله: سمونوال محب الله، فرمانده پولیس در بغلان مرکزی با ابراز این مطلب گفته است که در نتیجه انفجاری که در چوک ولسوالی بغلان مرکزی رخ داده است پنج تن به شمول یک سرباز پولیس جان باخته و هفت تن دیگر زخم برداشته است. فرمانده پولیس ولسوالی بغلان مرکزی با تاید این خبر میگوید که در میان کشته شده های این انفجار زنان و اطفال نیز شامل میباشد فرمانده پولیس بغلان مرکزی میگوید که این انفجار ناشی از ماین جا سازی شده در یک بایسکل بوده است وضعیت شماری از زخمی های این رویداد وخیم گفته شده است.

--------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 18 سنبله: مقام‌های امنیتی میگویند که در نتیجۀ انفجار یک ماین در شهر کابل یک تن جان باخته است و سه تن دیگر زخم برداشتند. صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخلۀ کشور می‌گوید که این انفجار برخاسته از یک ماین مغناطیسی بوده که در یک بایسکل جا سازی شده و در ساحۀ تایمنی شهر کابل منفجر گردید. تاکنون هدف این انفجار روشن نشده است. هیچ گروهی به شمول طالبان مسؤولیت این انفجار را برعهده نگرفته است.

--------------------

طلوع نیوز، شنبه 20 سنبله:«ولسوالي جاني خيل» باشندگان این ولسوالی می گویند که طالبان خانه‌ها، دوکان‌ها و حتی ساختمان های دولتی را به آتش کشیده اند. آنان می گویند که طالبان درین حاکمیت چند روزه دست به آزار و اذیت مردم نیز زده اند. اداره ولسوالی جانی‌خیل برای یک هفته در دست طالبان بود اکنون نظامیان کشور توانسته اند پرچم سه رنگ کشور را در تمامی روستا های این ولسوالی به اهتزاز بیاورند.

--------------------

بی بی سی، پنجشنبه 25 سنبله: مقامات فرماندهی پلیس کابل از یک درگیری مسلحانه در این شهر خبر دادند. فریدون عبیدی، رئیس مبارزه با جرایم جنایی فرماندهی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت افراد پلیس چهارشنبه شب دو "تروریست" را کشته اند. او می‌گوید تحقیقات در زمینه هویت و وابستگی آنها به گروه‌های مخالف مسلح جریان دارد. به گفته آقای عبیدی، پلیس در تعقیب این افراد بوده و آنها پس از بی توجهی به هشدارهای گشت پلیس در منطقه چهارراهی قنبر شهر کابل، با سربازان امنیتی درگیر شده اند.

--------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 25 سنبله: دیده‌بان حقوق بشر با انتقاد از افزایش فشارها بر پناه‌جویان افغانستان در پاکستان میگوید که از آغاز سال روان میلادی تا کنون نزدیک به ۹۰ هزار شهروند افغانستان از پاکستان به کشورشان باز گشته‌اند که شمار بزرگ آنان به گونۀ اجباری اخراج شده‌اند. این نهاد جهانی مدافع حقوق بشر از پاکستان می‌خواهد که بنابر تعهد پیشین‌اش مهلتِ بودوباش پناه‌جویان افغانستان را در این کشور تا ماه مارچ سال ۲۰۱۷ تمدید کند. در یک اعلامیۀ دیده‌بان حقوق بشر آمده‌است که نیروهای امنیتی پاکستان بر گشت‌وگذار پناه‌جویان افغانستان در این کشور محدودیت وضع کرده‌است.

--------------------

طلوع نیوز، جمعه 26 سنبله: سازمان ملل متحد از افزایش بی جا شده گان داخلی و وضعیت بد برگشت کنندگان به افغانستان نگران است. استیفن اوبرایان رییس کمک های بشر دوستانه سازمان ملل متحد با ابراز این نگرانی می گوید که برنامه درخواست اضطراری این سازمان برای کمک بیشتر با افراد نیازمند در افغانستان آغاز شده است. این سازمان برای رسیده گی به یک ملیون تن در افغانستان در چهار ماه باقی مانده سال به صد و پنجاه ملیون دالر نیاز دارد. استیفن اوبرایان رییس کمک های بشر دوستانه سازمان ملل متحد در این گفتگو با طلوع نیوز ادامه نبردها را در افغانستان نگران کننده می داند. به باور او کودکان در این نبردها آسیب های جدی دیده اند. به باور او احتمال می رود این نبردها تا پایان سال روان میلادی تا یک ملیون تن از افغانان را بی خانمان بسازد.

--------------------

انکشاف حقوق بشر:

آریانا نیوز، یکشنبه 14 سنبله: وزارت مهاجرین و عودت کنندگان به نمایش گذاشتن پناه جویان افغان در قفس های آهنین از سوی پولیس ایران در شهر شیراز این کشور را عمل غیر انسانی و مخالف کنوانسیون های حقوق بشری و معاهدات بین المللی می داند. بر بنیاد گزارش ها، پولیس ایران در شهر شیراز این کشور در کنار مواد مخدر، وسایط سرقت شده، نزدیک به ۱۰۰ پناه جوی افغان را با چشمان بسته برای ۱۸ ساعت در قفس های آهنین به عنوان دست آورد شان برای ایرانیان به نمایش گذاشتند.

--------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 18 سنبله: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و نهاد های دفاع از زنان از افزایش خشونت در برابر زنان نگران هستند و می گویند که نماینده گان این نهاد ها در نشست بروکسل عوامل افزایش و راه های حل در این باره را بررسی خواهند کرد. کمیسیون مستقل حقوق بشر، شورای عالی صلح و نهاد های دفاع از حقوق زنان در حدود چهارده نماینده را برای گزارش دهی در بارۀ افزایش خشونت ها در برابر زنان و بهبود وضع زنان در نشست بروکسل شرکت خواهند کرد. کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید که امسال در حدود ده هزار رویداد خشونت در برابر زنان را که بیشتر در بخش های نا امن انجام شده اند ثبت کرده اند،این کمیسیون می گوید که بسیاری از بزرگان اقوام در کار نهاد های عدلی مداخله می کنند.

--------------------

طلوع نیوز، جمعه 19 سنبله: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با بیان این مطلب به روز جمعه گفت که هرچند رهبران حکومت وحدت ملی تعهد کرده بودند که پیش از نشست بروکسل قانونی را برای بهبود زنده گی کودکان در کشور آماده و نافذ بسازند، اما پیش نویس این قانون هنوز هم در وزارت عدلیه گیر کرده است. رسیده گی به مشکلات کودکان کارگر و نهایی ساختن قانون جامع برای چترهای محافظتی کودکان از تعهدات رهبران حکومت وحدت ملی تا نشست بروکسل استند. کمیسیون مستقل حقوق بشر تلاش های حکومت را برای بهبود وضعیت کودکان در کشور بسنده نمیداند و از وضعیت بد کودکان نگرانی میکند.

--------------------

بی بی سی، چهارشنبه 24 سنبله: کمیته بین‌المللی صلیب سرخ حمله به شفاخانه میرویس در قندهار را که در آن ۲ نفر کشته و سه نفر زخمی شدند، محکوم کرده است. نمایندگی کمیته صلیب سرخ در افغانستان با انتشار خبرنامه‌ای گفته است: "تاسیسات صحی، کلینک‌ها یا شفاخانه‌ها و دیگر مراکزی‌ که در آنها بیماران و زخمی‌ها مداوا می‌شوند، نباید با خطر مواجه شوند." دو مهاجم مسلح دوشنبه گذشته وارد این شفاخانه شدند و به تیراندازی پرداختند.

--------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

بامیان: برگزاری کارگاه آموزشی ده روزۀ حقوق بشر در بامیان

آگاهی دادن از موضوعات و مفاهیم حقوق بشری، تنها راه کاریست که می تواند حقوق بشر را در جامعه ترویج و تعمیم نماید و بطبع بلند، رفتن سطح آگاهی شهروندان از چنین موضوعاتی، حمایتی خوبیست از حقوق بشر. از اینرو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همواره تلاش نموده است که با تدویر برنامه های آموزشی سطح آگاهی شهروندان، از موضوعات و مفاهیم حقوق بشری را ارتقاء دهد تا آن ها از حقوق خویش آگاهی حاصل نمایند. بنابراین دفتر ساحوی بامیان، کارگاه آموزشی ده روزۀ حقوق بشر را با اشتراک 32 نفر از فعالین مدنی، فعالین حقوق زن و دانشجویان برگزار نمود.

--------------------

غور: استخدام سه تن کار آموز از محصلین دانشگاه غور در دفتر ولایتی کمیسون

دفتر ولایتی غور-کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان- به اساس پلان عمل کمیسیون و در تداوم همكاري‌هاي قبلي با دانشگاه عالی غور، این بار تفاهمنامه‌اي استخدام کار آموز را با موافقت دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و دانشگاه عالی غور و سه تن از محصلین این دانشگاه برای یک دوره  سه ماهه کارآموزی در دفتر کمیسیون به امضاء رسانید. در جلسه امضای این تفاهمنامه‌ها که روز یک‌شنبه تاریخ 14 سنبله با حضور رئیس دفتر و همکاران بخش‌های پروگرامی دفتر کمیسیون و رئیس دانشگاه غور همرا با سه تن محصلین کارآموز در دفتر کمیسیون دایر شد، ابتدا رئیس دفتر  در مورد معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، اهداف و برنامه‌های آن صحبت کرد و افزود که کمیسیون با ظرفیت بلندی از تجارب‌ها و کارنامه‌های عملی که دارد تلاش می‌کند تا این سه کار آموز در موارد مختلف، کارهای اداری، کارهای پروگرامی آموزش ببینند.

--------------------

فاریاب: گزارش جلسه آموزشی با اعضای شورای زنان قریه امام صاحب

بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال دفتر ولایتی فاریاب جلسه آموزشی نیم‌روزه را تحت عنوان (قاچاق و اختطاف اطفال و پیامدهای ناگوار آن) با اشتراک 38 تن از اعضای شورای زنان قریه امام صاحب ولسوالی پشتونکوت دایر نمود.

عزیزه یعقوبی مسئول بخش اطفال دفتر ولایتی فاریاب ضمن خوش آمدید به اشتراک کنندگان جلسه، قاچاق و اختطاف اطفال را مغایر قوانین نافذه کشور و دور از احکام دین مبین اسلام دانسته افزود: اختطاف و ربودن اطفال جرایمی اند که ارتکاب آنها در مقاطع مختلف تاریخ بشر در هر جامعه به وقوع پیوسته و از این ناحیه آزادی و مصؤنیت انسان که حق بشری و فطری انسان است به آسیب و صدمه مواجه گردیده است. در کشور ما در کنار تمام مشکلات چون فقر، تنگدستی و جنگ قاچاق اطفال امروز به عنوان یک پدیده جرمی نهایت خطرناک آزادی، مصونیت و آینده اطفال ما را تهدید نموده و تاثیرات منفی بر روح و روان اطفال و جامعه می‌گذارد. وی از علما، بزرگان محل و خانواده‌ها خواست تا علیه این پدیده شوم مبارزه نموده و جهت از بین بردن آن با دولت همکار باشند.

--------------------

جلال آباد: تدویر جلسۀ آموزشی نیم‌روزه برای بزرگان قومی قریه میاعلی ولسوالی بهسود

بخش تعليمات دفتر ساحوي جلال آباد كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان به تاریخ 16 سنبله 1395، جلسۀ آموزشی را تحت عنوان (نقش بزرگان قومی در ترویج حقوق بشر) با اشتراک 37 تن از بزرگان قومی  و جوانان در قریه میاعلی ولسوالی بهسود ولایت ننگرهار در صحن هجره یک تن از ملکان آن قریه تدویر نمود. در اين جلسه موضوعات: مفاهیم و مبانی حقوق بشر، فرهنگ حقوق بشری، معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، حقوق زن از نظر دین مبین اسلام، حقوق طفل در اسلام و قوانین ملی و بین‌المللی، اهمیت دوران کودکی و ندای کودک به بحث گرفته شد.

--------------------

هلمند: حقوق بشری زنان

بخش تعلیمات دفتر ولایتی هلمند کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان، جلسه آگاهی‌دهی نیم روزه را برای 40 تن شاگردان لیسه نسوان مرکزی ولایت هلمند به تاریخ 31 اسد 1395 در یکی از صنوف درسی آن لیسه برگزار نمود. جلسه با تلاوت آیات کلام‌الله مجید توسط یکی از شاگردان آغاز و بعدا مدیر لیسه متذکره محترمه فوزیه علومی ضمن قدردانی از اجراأت دفتر ولایتی هلمند خاصتا بخش تعلیمات، آگاهی از موضوعات حقوق بشر را برای شاگردان امر حتمی دانست تا از حقوق خویش همانند سایر افراد جامعه آگاهی داشته باشند و بیان داشت که شاگردان باید موضوعاتی را که بحث می‌شود برای همیشه در ذهن خود داشته باشند. متعاقبا مسئول بخش تعلیمات به موضوعات ذکرشده در اجندا که عبارتند از: معرفی کمیسیون، حق بشری زنان و قاچاق و اختطاف انسان یکی پی‌دیگر به مشترکین توضیحات داده و نیز به سوالات مطروحه ایشان در زمینه پاسخ ارایه نمود.

--------------------

جلال آباد:  نقش نهادهای آمنیتی و دفاعی در تأمین حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه

بخش تعلیمات دفتر ساحوی جلال‌آباد به ابتکار بخش آمبوزدمن کارگاه سه روزه‌‌ای آموزشی را  از تاریخ 09 الي 11 سنبله تحت عنوان (نقش نهادهای آمنیتی و دفاعی در تأمین حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه) براي  32 تن از افسران و منسوبین لیواء یک پیاده قول اردوی 201 سیلاب در ولايت لغمان برگزار نمود. هدف از تدویر این ورکشاپ بلند بردند سطح آگاهی افسران اردوی ملی در رابطه به مسایل مهم حقوق بشری خصوصا حمایت از افراد ملکی در جریان منازعات مسلحانه، برخورد انسانی در چوکات کرامت انسانی با اسیران جنگی، چگونگی برخود با کسانیکه در جریان جنگ اسیر گردیده اند و موقف ایشان معلوم نیست و آگاهی اسیران جنگی از اجراأت و فعالیت‌های صلیب سرخ و سره میاشت می‌باشد.

--------------------

اعلامیه کمیسیون در محکومیت ربودن ۵ تن افر ادملکی در ولایت غور

 کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ربودن ۵ تن از مردم بیگناه در مربوطات ولایت غور را منحیث یک اقدام ضد بشری و غير‏اسلامي شدیداً تقبیح کرده و از تمامی طرف‌های درگیر‌، یکبار دیگر اکیداً می‌خواهد که مبتنی بر اصول و ارزش‌های دین ‌اسلام و عرف قبول‌شده بین‌المللیِ جنگ، اسيران، مسافرین و در کل غیر‌نظامیان و افراد ‏ملکی را‏ مورد هدف قرار ندهند و از جان، مال و زندگی صلح‌آمیز آنان حفاظت کنند.

براساس گزارشات واصله، در تداوم آدم ربایی‌های اخیر، به تاریخ ۱۱سنبله سال ۱۳۹۵ به تعداد ۵ تن از هموطنان ما که باشندگان اصلی ولایت غور ولایت بامیان بوده، در منطقه شینیه ولسوالی دولت‌یار ولایت غور از سوی مردان مسلح ناشناس نخست موتر حامل شان متوقف و بعد از تشخیص هویت  قومی، به طرف نامعلوم برده شدند. از جمله ۴ تن آنها محصلین اند.

--------------------

اعلامیه کمیسیون در مورد حمله بر خبرنگاران در ولایت بامیان

آزادی بیان یکی از حقوق بنیادی بشری و شهروندی افراد است و پاسداری از آن و مبارزه جدی با متجاوزان به آن از وظایف اصلی دولت و نهادهای مربوطه آن می‌باشد. تضمین این حق بشری و شهروندی در گرو حراست از استقلال و آزادی رسانه‌های همگانی و حمایت موثر و معنی‌دار از دست اندرکاران رسانه‌ها، به ویژه خبرنگاران می‌باشد. ایجاد هر نوع محدودیت غیرقانونی در کار رسانه‌ها و آزار و اذیت اصحاب رسانه، به ویژه خشونت فیزیکی علیه آنان ممنوع و تجاوز جدی به حقوق بشری و شهروندی می‌باشد. طوریکه هموطنان ما اطلاع دارند، به تاریخ 8 سنبله حین سفر ریس‌جمهور دولت برای افتتاح یک تعداد پروژه‌های مهم در ولایت بامیان عده‌ای از خبرنگاران و کارکنان نهادهای خبری توسط نیروهای امنیتی با برخورد و خشونت فزیکی مواجه شدند و از فعالیت‌های ژورنالستیکی و مدنی شان ممانعت به عمل آمد. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حادثه اخیر را نمونۀ دیگری از وجود خشونت علیه خبرنگاران و کاروان آزادی بیان بالنده کشور دانسته و از تداوم هر عمل خشونت‌زا که این روند را صدمه می‌رساند ابراز نگرانی میکند.

--------------------

اعلامیه کمیسیون در تقبیح حمله انتحاری گروهی برمهمانخانه موسسه غیردولتی پاملرنه در شهر كابل

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن آرزوی شکیبایی براي بازماندگان فرد کشته شده و شفای عاجل برای مجروحین حمله مخالفین دولت برمحله کاملا مسکونی را يك اقدام شنیع، غیرانسانی و در تضاد با اصول و قواعد بشر دوستانه بین‌المللی ‌دانسته، بالحن شديد تقبیح و محکوم می‌کند. در تداوم وقايع خشونت‌بار شب ۱۵/۱۶ سال ۱۳۹۵ در ‌اثر يورش مهاجمان مسلح بالاي مهمانخانه یک موسسه امدادرسان بنام پاملرنه واقع در شهرنو مربوط ناحیه ۱۰ شهر کابل، ۱ تن از افراد ملکی کشته شده و ۶ تن دیگر جراحت برداشتند و خسارات مالی فراوان به منازل مسکونی و مراکز تجاری منطقه وارد گردیده است.


بازنشر این مطلب