حقوق بشر در رسانه‌ها

هفته اول میزان 1395

نقض حقوق بشر

طلوع نیوز، شنبله 27 سنبله: کم‌ازکم دو میلیون کودک در افغانستان سرگرم کار استند و از این میان ۱.۲ میلیون آن کارهای شاق انجام می‌دهند. وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید که بسیاری از این کودکان از سوی گروه‌ها برای انجام کار‌های شاق استخدام شده‌اند و از آموزش محروم استند. عبدالفتاح عشرت احمدزی، مشاور وزارت کار و امور اجتماعی، می‌گوید: «از همچون موارد که مثلاً کار‌های شاق است یا مواردی را که با آنان ظلم صورت می‌گیرد، با آنان خلاف‌ورزی می‌شود. آنان از تعلیم و تربیت به دور مانده بودند. ما توانسته‌ایم که بالاتر از سه میلیون را از این موارد نجات بدهیم

---------------------

آریانانیوز، شنبه 27 سنبله: وزارت صحت عامۀ می‌گوید، یک کودک هجده ماهه افغان در ولسوالی برمل ولایت پکتیکا، به بیماری پولیو یا فلج اطفال مبتلا شده است. این دومین واقعۀ مثبت بیماری پولیو یا فلج اطفال است که امسال در برمل ولایت پکتیکا ثبت می‌گردد. وزارت صحت عامۀ حدود یک ماه پیش در همین ولسوالی در ساحۀ اوسیدانی از مناطق مهاجرنشین وزیرستانی، نیز یک واقعۀ مثبت پولیو را ثبت کرده بود.

---------------------

آریانانیوز، یکشنبه 28 سنبله:صبح روز یکشنبه بر اثر انفجاری در ولایت غزنی یک کودک کشته شد و چهار تن دیگر شان زخمی شده اند. اسدالله شجاعی آمر امنیت فرماندهی پولیس ولایت غزنی با تایید این خبر می گوید این انفجار حوالی ساعت 8:00 صبح در منطقه توحید آباد ولایت غزنی صورت گرفته است. وی می افزاید که این کودکان در هنگام بازی با یک سرگلوله هاوان بر خورد کرده اند.

---------------------

آریانانیوز، یکشنبه 28 سنبله: بر اثر انفجار یک ماین کنار جاده در ولسوالی شاه ولی کوت ولایت قندهار دو فرد ملکی کشته شدند. صمیم خپلواک سخنگوی والی قندهار می گوید این انفجار صبح روز یکشنبه بالای یک موتر نوع تونس صورت گرفته است که در نتیجه دو سرنشین آن جان باخته اند. آقای خپلواک می افزاید که افراد کشته شده که از شهر قندهار راهی ولسوالی شاه ولی کوت بودند مردمان ملکی می باشند.

---------------------

طلوع نیوز، سه شنبه 30 سنبله: یک نظرسنجی تازه نشان می‌دهد که خودسانسوری در شبکه‌های اجتماعی به‌گونۀ نگران‌کننده افزایش یافته‌است. نی یا نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، آیندۀ رسانه‌های اجتماعی و رسانه‌های گروهی را در کشور نگران‌کننده می‌گوید. یافته‌های یک نظرسنجی این نهاد که پس‌از گفت‌وگو با ۸۰۰ روزنامه‌نگار و کاربران جدی در شبکه‌های اجتماعی تهیه شده‌است نشان می‌دهد که ۹۴ درصد از این کاربران به علت‌های گونه‌گون از انتقادکردن افراد و یا نهادها خود داری می‌کنند.

---------------------

خبرگزاری بخدی، پنجشنبه 1 میزان: دها تن از باشنده گان ولایت پروان بخاطر کشته شدن یکی ازمدیران ریاست امنیت این ولایت دست به تظاهرات زده و برای چند ساعت شاهراه پروان به ولايت های شمال را بستند. شماری از این اعتراض کننده گان ميگويند كه افراد مسلح ناشناس صبح امروز حبيب يك تن از كارمندان رياست امنيت اين ولايت را به قتل رسانده اند و بايد عاملين اين رويداد بازداشت شوند. محمد بشير يك تن از اعتراض كننده گان گفت:" ما خواهان بازداشت عاملان اين رويداد هستيم که اگر قاتلان دستگیر نشوند، تظاهرات ما ادامه خواهد داشت."

---------------------

بی بی سی، جمعه 2 میزان: دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای امضای توافقنامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را بی‌حرمتی به قربانیان جنایات جنگی و نقض حقوق بشر این کشور خوانده و مورد انتقاد قرار داده است. این توافقنامه روز گذشته (پنجشنبه، ۱ میزان/مهر) میان نمایندگان دولت افغانستان و حزب اسلامی افغانستان امضا شد. این سند پس از امضای محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی نافذ خواهد بود. در بیانیه این سازمان که دیروز پنجشنبه منتشر شد، آمده است که "بازگشت گلبدین حکمتیار، یکی از بدنام‌ترین مظنون جنایات جنگی افغانستان، فرهنگ معافیت از مجازات در این کشور را تقویت می‌دهد".

---------------------

آریانانیوز، جمعه 2 میزان: براثر خشونت های فامیلی یک مرد در ولسوالی نهرین بغلان موهای خانم ۲۲ ساله و دخترک سه ساله اش را پس از آن می تراشد که گویا خانم اش بدون اجاز وی به خانه پدرش رفته است. خدیجه یقین رییس امور زنان بغلان با تائید این خبر به آریانانیوز میگوید: که حالا این بانو در خانه یکی از نزدیکانش به سرمیبرد و شوهر او نیز از سوی پولیس ولسوالی نهرین باز داشت شده است.

---------------------

بی بی سی، جمعه 2 میزان: اداره محلی کمیسیون حقوق بشر ولایت غور در مرکز افغانستان با ابراز نگرانی از سرنوشت پنج دانشجوی که حدود ۲۰ روز قبل ربوده شدند، گفته که تاکنون هیج اطلاعی از آنان در دست نیست. تاکنون فرد و یا گروهی مسئولیت ربودن آنان را به دوش نگرفته‌اند. این دانشجویان از شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور به سمت ولسوالی دولت یار در حرکت بودند که در مسیر ربوده شدند. ذبیح الله جواد، رئیس کمسیون حقوق بشر ولایت غور به بی‌بی‌سی گفت که این دانشجویان توسط افراد مسلح غیر مسلح ربوده و به جای نامعلومی منتقل شده‌اند.

---------------------

انکشاف حقوق بشر:

طلوع نیوز، یکشنبه 28 سنبله: لیسۀ حرفه‌یی نابینایان، که بخش‌های بسیار آن در حمله بر دانشگاه امریکایی در کابل ویران شده‌ بود، تا کنون بازسازی نشده‌اند و نابینایان دختر و پسر هنوزهم در صنف‌های بی در و پنجره در این مکتب درس می‌خوانند. آمر این لیسه می‌گوید که تأخیر در کار بازسازی بخش‌های ویران‌شدۀ این مکتب، دانش‌آموزان را با دشواری‌ها روبه‌رو ساخته‌است. خواجه عبدالکبیر صدیقی، آمر لیسۀ مسلکی نابینایان، می‌گوید: «بیشتر بخش‌های تعمیر تدریسی لیسۀ نابینایان ویران شده است که باید ترمیم شود

---------------------

طلوع نیوز، دوشنبه 29 سنبله: روند بازگشت مهاجران به افغانستان در روزهای پسین، در ۱۴ سال گذشته بی‌پیشینه بوده‌است. وزیر مهاجران و عودت‌کننده‌گان در مراسم آغاز کار «شهرک رهایشی باریک آب» برای مهاجران، گفت که روزانه به‌گونۀ میانگین ۶۰۰۰ مهاجر به کشور بر می‌گردند، بیشتر آنان مهاجرانی استند که از پاکستان بر می‌گردند. سید حسین عالمی بلخی، وزیر امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان، بیان کرد: «شهرک‌های ناکام، کامیاب می‌شوند و ۱۷۰ هزار جریب زمین که از آن استفاده نمی‌شد، با این طرح‌های جدید از آن استفاده می‌شوند

---------------------

طلوع نیوز، سه شنبه 30 سنبله: مصطفی مستور، معین وزارت مالیه می‌گوید که تا اکنون در برنامه‌های توسعه‌یی تنها به زنانی توجه شده‌است که در بیرون از خانه در دفترهای رسمی کار می‌کنند و جمعیت بزرگی از کشور در برنامه‌های مربوط به جنسیت فراموش شده‌اند. آقای مستور می‌افزاید که پس‌از این برنامه‌های توسعه‌یی چنان ساخته شوند که تمامی نیازمندی‌های مردم افغانستان را در بر گیرند تا بتوانند زنده‌گی شهروندان کشور را بهبود ببخشند. آقای مستور می‌گوید: «این شمار که به آنان توجه نشده‌است نه تنها که جمعیت‌شان بزرگ است، بل صدای‌شان نیز شنیده نشده‌ و سبب شده‌است که برنامه‌های ما در سال‌های گذشته نتیجۀ خوبی نیز نداشته باشند

---------------------

طلوع نیوز، سه شنبه 30 سنبله: صلاح‌الدین ربانی، وزیر امور خارجۀ کشور در سخنرانیاش در یک نشست جهانی درباره رسیده‌گی به بحران پناهجویی درجهان از کشورهای جهان خواست که به حقوق پناه‌جویان افغانستان دراین کشورها توجه کنند. وی گفت که هرچند میلیون‌ها افغان پس‌از سرنگونی حکومت طالبان به کشور بازگشته‌اند، اما هنوزهم میلیون‌ها شهروند دیگر در کشورهای خارجی زنده‌گی می‌کنند و نیاز است تا با آنان بر بنیاد قوانین جهانی حقوق بشر رفتار شود. این درحالی‌ست که نماینده‌گان بیش از۱۹۰ کشور جهان درنشست در شهرنیویارک گرد آمدند تا راه حل‌ها به بحران پناهجویی را جستجو کنند.

---------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 31 سنبله: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هشدار می‌دهد که نادیده‌گرفتن حقوق بشر، پاسخ‌گویی و عدالت در روند صلح، پیامدهای ناگواری خواهد داشت. به باور مسؤولان این کمیسیون، حکومت در ۱۵ سال پسین در کار به‌دادگاه کشانیدن ناقضان حقوق بشر، فسادپیشه‌گان و زورگویان ناکام بوده‌است. باورها بر این استند که عدالت انتقالی برای حکومت وحدت ملی نیز اولویت نداشته‌است.

---------------------

خبرگزاری بخدی، پنجشنبه 1 میزان:  اداره حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان (نی) می گوید که از پیشنهاد حکومت وحدت ملی برای تعیین نماینده ویژه سازمان ملل برای مصونیت خبرنگاران و حمایت از آزادی بیان در افغانستان حمایت می کند. روز چهارشنبه، سرور دانش معاون رییس جمهوری در هفتاد و یکمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد و گفت که یکی از اهداف عمده گروه های تروریستی سرکوب دموکراسی، آزادی بیان و رسانه های آزاد در افغانستان است و به همین جهت خبرنگاران در میادین جنگ و حملات تروریستی، در معرض تهدید جدی قرار دارند. موسی محمودی، رییس اجرایی کمیسیون مستقل حقوق بشر، می‌گوید: «هرگونه اقدامی که دولت افغانستان در نظر می‌گیرد، بی‌درنظرداشت این که تأثیرات‌اش بر حقوق بشر و عدالت چه‌گونه است، می‌تواند عقب‌گرد کلان در سیاست‌های کشور و پیشرفت‌های کشور داشته باشد

---------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

کندز: نقش پوليس در تأمين حقوق بشردوستانه

بخش آموزش حقوق بشر دفتر ساحوي كندز به تاريخ 30/5/1395 جلسۀ آموزشي نيم روزۀ را تحت عنوان"نقش پوليس در تأمين حقوق بشر دوستانه" با شركت 45 نفر از محصيلين صنوف سوم و چهارم مركز تربيوي پوليس زون شمال شرق مقيم كندز راه‏اندازي نمود. هدف از تدوير جلسۀ آموزشي بلند بردن سطح آگاهي اشتراك كنندگان كه در آيندۀ نه چندان دور به صفوف نيروهاي امنيتي مي‏پيوندند، پيرامون موضوعات چون: "تاریخچه حقوق بشر دوستانه، تفاوت حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه از نقطه نظر منابع، مرجع رسیدگی و مسئولیت بین‏المللی، و اصول اساسی حقوق بشر دوستانه بین‏المللی" بوده است.

---------------------

شبرغان: آموزش طفل به طفل

در جريان يك كارگاه آموزشي سه روزه در شهر شبرغان، 10 طفل با مسايل حقوق بشري آشنايي عميقتري پيدا كردند و همچنين نحوه آموزش اين موضوعات را ياد گرفتند. اين كارگاه آموزشي از سوي بخش حمايت از حقوق اطفال دفتر ساحوي شمال كميسيون مستقل حقوق بشر به روزهاي 15 الي 17 سنبله در ليسه ابن يمين شهر شبرغان براي 5 دختر و 5 پسر دانش آموز داير گرديد. حق حفاظت و رشد اطفال، نحوه رسيدگي به تخلفات اطفال و دسترسي آنها به محاكمه عادلانه از جمله موضوعاتي بود كه ميان مربيان اين كارگاه آموزشي و اطفال اشتراك كننده مورد بحث قرار گرفت. حق انتخاب طفل و ممنوعيت او از مشاركت در جنگ و كارهاي شاقه از ديگر مباحث مطرح شده در اين وركشاپ بود.

---------------------

بامیان: برگزاری کارگاه آموزشی ده روزۀ حقوق بشر

آگاهی دادن از موضوعات و مفاهیم حقوق بشری، تنها راه کاریست که می تواند حقوق بشر را در جامعه ترویج و تعمیم نماید و بطبع بلند، رفتن سطح آگاهی شهروندان از چنین موضوعاتی، حمایتی خوبیست از حقوق بشر. از اینرو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همواره تلاش نموده است که با تدویر برنامه های آموزشی سطح آگاهی شهروندان، از موضوعات و مفاهیم حقوق بشری را ارتقاء دهد تا آن ها از حقوق خویش آگاهی حاصل نمایند. بنابراین دفتر ساحوی بامیان، کارگاه آموزشی ده روزۀ حقوق بشر را با اشتراک 32 نفر از فعالین مدنی، فعالین حقوق زن و دانشجویان برگزار نمود.

---------------------

غور: تدویر جلسۀ آموزشی حقوق بشری زنان در قریه دهن تله

بخش تعلیمات دفتر ولایتی غور-کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان جلسۀ آموزشی را تحت عنوان "حقوق زنان در اسناد ملی و بین‏المللی" در قریه دهن تله از مربوطات فیروزکوه، به تاریخ 30 سنبله 1395  بر گزار نمود. در این جلسه 36 تن (7 مرد و 29 زن) از اهالی قریه به شمول ملا امام قریه و  سه تن از تیم رضاکاران حقوق بشر (یک مرد و دو زن) نیز اشتراک داشتند.

جلسۀ مذکور بمنظور آشنایی اهالی قریه از حقوق بشری و ارزش‏های انسانی به ویژه حقوق زنان در اسناد ملی و بین‏المللی تدویر یافته بود؛ برای اینکه  گفته می‏شد، چه توسط رضاکاران و چه توسط همکاران و یا فعالین حقوق بشری که در این قریه‏ها محدودیت‏ها برای زنان به اندازه زیاد است که عموما برای زنان اجازه اشتراک در جلسات، محافل و کارهای بیرونی و سهم‏گیری در ادارات دولتی و غیردولتی داده نمی‏شوند. سنت‏های اجتماعی در این قریه و قریه‏های مجاور خیلی شدید بوده و مردم کمتر به قوانین توجه داشته و عرف و عنعنات در اینجا حرف اول را می‏زند. بناء هماهنگی جلسه توسط رضاکاران صورت گرفته و بخش تعلیمات دفتر غور معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، مفهوم و ویژگی‏های حقوق بشر و حقوق زنان را در قانون اساسی افغانستان و کنوانسیون رفع هرنوع تبعیض علیه زنان به بحث گرفت. بر علاوه  روی عرف و سنت‏های ناپسند صحبت شده و توضیح داده شد که این عرف و عنعنات سنت‏های اجتماعی بوده و به دین اسلام ربطی ندارد. بعضی از خانم‏ها در جلسه ابراز داشتند که سنت‏های گذشته تا هنوز بین مردم رایج بوده و زنان قربانی خودخواهی‏ها و رفتارهای نامناسب خانواده‏های شان می‏گردد که بعضاً منجر به قتل، سر بریدن، تیزاب پاشی و غیره خشونت علیه زنان می‏شود.


بازنشر این مطلب