حقوق بشر در رسانه‌ها

هفته دوم میزان 1395

نقض حقوق بشر

خبرگزاری بخدی، یکشنبه 4 میزان:  مسوولان محلی ولایت بغلان در شمال کشور می گویند که در نتیجه برخورد یک موتر مسافربری ۴۰۴ با یک کرولا در ولسوالی دوشی این ولایت ۴ تن کشته و ۱۲ تن دیگر زخمی شده اند. این رویداد حوالی ساعت ۱۱:۰۰ قبل از ظهر یکشنبه در شاهراه کابل- مزارشریف و در ساحه موسوم به بازار کیله گی از مربوطات ولسوالی دوشی بغلان رخ داده است.  محمد انور وردک، سرطبیب شفاخانه ولایتی شهر پلخمری به رسانه ها گفته: ۴ کشته و ۱۲ زخمی یک حادثه ترافیکی به شفاخانه ما منتقل شده اند.

------------------------

خبرگزاری بخدی، دوشنبه 5 میزان: مقام های محلی ولایت کاپیسا در شمال پایتخت می گویند که در نتیجه انفجار مواد جاسازی شده در مربوطات ولسوالی حصه دوم این ولایت دست کم ۱۲ غیرنظامی زخمی شده اند. عثمان حقيار محمدی، ولسوال حصه دوم كاپيسا به خبرگزاری بخدی گفت: اين انفجار  حوالی ساعت ٠٧:٢٥ صبح در چوك جمال آغه رخ داد كه در نتيجه ١٢ نفر زخمی شده اند.

------------------------

آریانانیوز، چهارشنبه 7 میزان: کمیسیون حقوق بشر که طالبان را ناقض اصلی قوانین حقوق بشری عنوان می کند می گوید، آمار ثبت شده از کشته های چهارده سال اخیر فاجعه بار است. بیست سال پیش طالبان کابل را برای ۵ سال تصرف کردند و به محض ورود به کابل طالبان سلطنت اماراتی شان را به رخ جهانیان کشیدند. اما پس از سقوط نظام، این گروه برای رسید به قدرت جنگ خود را با حکومت افغانستان ادامه دادند.

------------------------

بی بی سی، چهارشنبه 7 میزان: نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان موسوم به نی اعلام کرده که سال ۲۰۱۶ بدترین سال برای خبرنگاران در بخش دسترسی به اطلاعات بوده است. مجیب خلوتگر رئیس دفتر نی در روز جهانی حق دسترسی به اطلاعات می‌گوید در سال جاری ۷۲ درصد خشونت علیه خبرنگاران در زمان دسترسی به اطلاعات رخ داده است. به گفته وی، در این سال ۵۸ مورد خشونت علیه خبرنگاران در این کشور ثبت شده که ۴۲ مورد آن در زمان دسترسی به اطلاعات رخ داده است.

------------------------

خبرگزاری مرکزی، پنجشنبه 8 میزان: مسئولان محلی ولایت قندهار می گویند که بر اثر انفجار ماین کنار جاده ای بر موتر افراد ملکی در ولسوالی میوند این ولایت، دو تن کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند. صمیم اخپلواک، سخنگوی والی قندهار گفته است که چهار عضو یک خانواده در یک موتر کرولا به سوی مرکز ولسوالی میوند در حرکت بوده اما در مسیر راه با انفجار ماین کنار جاده ای مواجه شده اند.

------------------------

بی بی سی، جمعه 9 میزان: هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرده که در حمله روز اول میزان پهپاد آمریکایی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، ۱۵ غیرنظامی کشته شدند. مقام‌های محلی ولایت ننگرهار قبلا گفته بودند که "اکثریت" کشته‌شدگان این حمله اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بوده‌اند. اکنون سازمان ملل اعلام کرده که در این حمله ۱۵ غیرنظامی کشته و ۱۳ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

------------------------

طلوع نیوز، جمعه 9 میزان: مقام‌های محلی می‌گویند که شدت گرفتن نبرد در شهر ترینکوت مرکز ولایت ارزگان هزاران خانواده را ناگذیر به فرار به ولایت‌های همجوار آن کرده است. از این میان شش هزار خانواده به ولایت کندهار فرار کرده اند و اکنون در شرایط دشوار زنده‌گی می‌کنند. مقام های وزارت مهاجرین می‌گویند که آنان سرگرم ثبت این بیجاه شد‌گان هستند. نبرد در شهرترینکوت و بخش‌های اطراف آن از بیش از دوهفته به این سو به شدت ادامه دارد.

------------------------

طلوع نیوز، جمعه 9 میزان: گزارش‌ها می‌رسانند که در یک رویداد ترافیکی در ایران ۱۴ پناه‌جوی افغان جان باختند. رسانه های ایرانی گزارش می‌دهند که این رویداد در جاده سراوان خاش در جنوب شرقی این کشور رَخ داده است و در نتیجۀ آن ۱۱ تن دیگر زخمی شدند. بربنیاد گزارش‌ها، این افراد پناه‌جویان افغانی بودند که به گونۀ غیرقانونی وارد ایران شده بودند.

------------------------

انکشاف حقوق بشر:

طلوع نیوز، یکشنبه 4 میزان: سیما سمر، رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، می‌گوید گلبدین حکمتیار باید شهامت به خرج دهد و از کسانی که از سوی حزب وی قربانی شده‌اند پوزش بخواهد. بانو سمر می‌افزاید که حکمتیار باید روند ابتدایی مصالحه را آغاز کند و از مردم افغانستان پوزش بخواهد. سیما سمر می‌افزاید که این کمیسیون طرفدار حل منازعه از طریق گفت‌وگوهاست؛ اما طرفدار زیرپاشدن عدالت و حق قربانیان نیست. سیما سمر می‌گوید: «ما طرفدار حل منازعه از طریق گفت‌وگوها استیم؛ اما طرفدار از بین‌بردن و زیرپاکردن عدالت و حق مردم و قربانیان نستیم.» بانو سمر می‌افزاید: «البته معذرت‌خواهی به درد و رنج مردم یکی از اقدامات ابتدایی بسیار شجاعانه در قبال آوردن صلح به کشور است

------------------------

طلوع نیوز، دوشنبه 5 میزان: گفت‌وگوها دربارۀ وضع حقوق بشر در افغانستان، یکی از مهم‌ترین بحث‌های‌است که در نشست بروکسل مطرح خواهد شد. نهاد های دفاع از حقوق بشر در کشور از جامعۀ جهانی می‌خواهند که در کار تأمین حقوق بشر در افغانستان این کشور را باید حمایت کند. در همین حال، نهاد‌های دفاع از حقوق بشر، حکومت را در تأمین حقوق بشر در افغانستان ناکام میدانند. این نهاد‌ها می‌گویند که حکومت در نشست بروکسل باید جرأت گزارش‌دهی دربارۀ افزایش خشونت‌ها و نقض حقوق بشر را داشته باشد. کمیسیون مستقل حقوق بشر با ابراز نگرانی از افزایش نقض حقوق بشر در دوسال گذشته می‌گوید رهبران حکومت وحدت ملی به تعهدات‌شان در کاهش نقض حقوق بشر عمل نکرده‌اند. این کمیسیون علت‌های این ناکامی حکومت را در تأمین حقوق بشر ناتوانی حکومت، حضور زورمندان در قدرت، نا امنی‌ها و ضعف حاکمیت قانون در کشور می‌داند.

------------------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 6 میزان: مسئولان محلی ولایت هلمند می‌گویند که در عملیات نیروهای امنیتی در این ولایت حدود صد تن از زندان طالبان آزاد شده اند. این عملیات در شاهراه چور ولسوالی مارجه ولایت هلمند راه اندازی شده است. عمر زواک، سخنگوی والی هلمند گفته است که در این عملیات دست کم پنج محافظ زندان طالبان نیز کشته شده اند.

------------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 6 میزان: کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناه‌جویان هشدار می‌دهد که برگشت گروهی شهروندان افغانستان از کشورهای همسایه و اروپایی، بحران بشری را به میان خواهد آورد. این کمیشنری از کشورهای اروپایی می‌خواهد که پرونده‌های پناهجویی هر شهروند افغانستان را، به‌گونۀ جداگانه بررسی کنند و سپس دربارۀ برگشت یا ماندن‌شان تصمیم بگیرند. نادر فرهاد، سخنگوی کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناه‌جویان، می‌گوید: «ما نگران وضعیت مردم هستیم، به ویژه با فرارسیدن زمستان و با آمدن مهاجران بسیار که شاید هم - خدا نخواسته - یک بحران بشری به میان بیاید

------------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 8 میزان: یافته‌های یک نظرسنجی تازۀ اتحادیۀ ملی ژورنالستان افغانستان نشان می‌دهد که حکومت ۷۰ درصد از پروند‌های خشونت، قتل و بدرفتاری با خبرنگاران را پیگری نکرده‌است. در این نظرسنجی از تبعیض جنسیتی در برابر خبرنگاران زن انتقاد شده‌است؛ زیرا ۳۰ درصد پاسخ‌دهنده‌گانِ زن گفته‌اند که در محل کار و بیرون از ساحۀ کاری با این‌گونه تبعیض روبه‌رو استند. اتحادیۀ ملی ژورنالیستان افغانستان با پخش نتایج نظرسنجی‌یی که در ۱۱ ولایت کشور انجام شده‌است می‌گوید که بسیاری از خبرنگاران و کارمندان رسانه‌یی از پیگری‌نشدن پرونده‌های قتل، خشونت و بدرفتاری با خبرنگاران نارضایتی شان را ابراز کرده‌اند.

------------------------

طلوع نیوز، جمعه 9 میزان: سازمان ملل متحد در یک خبرنامه که به روز پنجشنبه به نشر رسید حملۀ هوایی نیروهای امریکایی را که هدف آن جنگجویان داعش در ننگرهار بود و اما باعث کشته شدن ۱۵ غیر نظامی شد، نکوهش کرد. این سازمان خواهان بررسی چگونگی کشته شدن غیرنظامیان در حملۀ هوایی ایالات متحده در افغانستان شده است. یوناما یا دفتر نماینده گی سیاسی سازمان ملل متحد درافغانستان در این خبرنامه گفت که در حملۀ هوایی ایالات متحده در شرق افغانستان دست کم ۱۵ غیرنظامی کشته شدند و ۱۳ تن دیگر زخم برداشتند.

------------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

جوزجان: انعکاس وضعیت حقوق بشری شمال در رسانه‌های محلی

مسوولان امنیتی در ولایت جوزجان از خودکشی یک دختر جوان در شهر شبرغان خبر میدهند.رحمت‌الله ترکستانی، قوماندان امنیه جوزجان، می‌گوید: "این دختر جوان خود را به وسیله‌ای ریسمان در قریه یک‌فتح شهر شبرغان حلق آویز کرده بود." به نقل از ترکستانی، تاکنون علت و انگیزه این رویداد روشن نشده، اما تحقیقات در زمینه آغاز شده است. در همین حال، یک گزارش کمسیون مستقل حقوق بشر در این ولایت می‌رساند که از آغاز سال جاری تاکنون پنج دختر در این ولایت خودکشی کرده‌اند و پنج تن دیگر به قتل رسیده‌اند.

------------------------

کابل: اولویت گفتگو و به تعویق افتادن تظاهرات 6 میزان

روز یکشنبه هفته گذشته کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان طی یک کنفرانس خبری که در دفتر ساحوی کابل برگذار شده بود خواستار گفتگو و به تعویق افتادن تظاهرات 6 میزان جنبش روشنایی شد. داکتر سیماسمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر در این کنفرانس خبری از دولت و سران جنبش روشنایی خواست تا از طریق گفتگو به مشکل پیش آمده رسیدگی کنند و تظاهرات را به تعویق بیندازند.

این کنفرانس خبری با حضور رسانه‌ها برگذار شده بود و هدف از آن پیشگیری از فاجعۀ ناخواسته در جریان تظاهرات و کاهش رنج، مرارت، دردهای انسانی و درگیری‌های ذهنی و روانی مردم بود.


بازنشر این مطلب