حقوق بشر در رسانه ها

هفته سوم میزان 1395

نقض حقوق بشر

آریانانیوز، یکشنبه 11 میزان: معیین وزارت مهاجرین می گوید، از میان ۲۵۰ هزار افغان که در کشور های اروپایی درخواست پناهندگی داده بودند ۴۰ درصد آنان قبول خواهند شد. بیکاری، نا امنی و فقر در سال های پسین افغان ها را وا داشت تا دست به مهاجرت های غیر قانونی از راه های خطرناک خود را به اروپا برسانند. افزایش فزایندۀ پناهجویان در کشور های اروپایی سبب بحران مهاجرت شده است. از همین رو کشورهای اروپایی تصمیم گرفته اند، تا بیشترافغان های که به گونه غیر قانونی به اروپا رسیده اند را به کشور شان افغانستان بفرستند.

---------------------

طلوع نیوز، یکشنبه 11 میزان: مقام‌های محلی ولایت هلمند می‌گویند که در یک انفجار یک ماین کنار جاده در این ولایت، ۷ غیرنظامی جان باختند. مقامها افزودند که این انفجار که چاشت شنبه در منطقۀ بولان شهرلشکرگاه، مرکز این ولایت رخ داده است که در نتیحۀ آن ۴ کودک، ۲ زن و ۱ مرد در آن جان باختند. مقام‌ها گفتند که این افراد سوار بر سه چرخه بودند که و سیله آنان با ماین بر خورد کرده است.

---------------------

خبرگزاری بخدی، دوشنبه 12 میزان: ولسوالی ناوه ولایت هلمند در جنوب کشور پس از نبردهای شدید میان نیروهای امنیتی و جنگجویان طالبان، به دست طالبان سقوط کرد. گفته شده که احمد سالم، قوماندان امنیه ولسوالی ناوه هلمند نیز در نبرد با شورشیان طالب کشته شده است.  مقام های امنیتی هلمند گفته اند طالبان مسلح شب گذشته از چندین استقامت به مرکز ولسوالی حملات تهاجمی را آغاز کردند که سپس درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و جنگجویان آنان صورت گرفت.

---------------------

آریانانیوز، دوشنبه 12 میزان: در نتیجه انفجار یک بمب در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان 4 تن کشته و دست کم 30 تن دیگر زخمی شدند. عبدالحفیظ خاشی، آمر امنیت فرماندهی امنیه ولایت جوزجان می گوید که در نتیجه انفجار یک بمب جا سازی شده در یک موترسایکل در مرکز ولسوالی درزاب جوزجان 4 تن کشته و 30 تن دیگر زخمی شدند. وی می افزاید که مواد انفجاری توسط ریموت کنترول منفجر شده و تمام قربانیان این رویداد غیرنظامیان هستند.

---------------------

خبرگزاری بخدی، دوشنبه 12 میزان: مقام های محلی ولایت جوزجان در شمال کشور می گویند که در نتیجه انفجار یک ماین جاسازی شده در بازار ولسوالی درزآب این ولایت دست کم ۶ غیرنظامی کشته و ۳۶ نفر زخمی شده اند.به گفته مقام ها، این رویداد حوالی ساعت ۱۰:۳۰ قبل از ظهر امروز دوشنبه در یک بازار شهر ولسوالی درزآب زمانی رخ داده که مواد جاسازی شده در یک موتور سایکل با کنترل از راه دور انفجار داده شده است. عبدالستار درزابی، نماینده جوزجان در شورای ملی به خبرگزاری بخدی گفت که بر اساس آماری که برایش رسیده در این رویداد ۶ نفر کشته و ۳۶ نفر دیگر زخمی شده اند.

---------------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 13 میزان: وزارت داخله اعلام کرد که بر اثر انفجار ماین جاسازی شده در یک بایسکل در حوزه دهم امنیتی شهر کابل، یک تن کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. نجيب الله دانش، معاون سخنگوى این وزارت گفته است که این انفجار صبح امروز در منطقه چهار قلعه در حوزه دهم امنيتى شهر کابل رخ داده است. به گفته وی، زخمیان این رویداد به شفاخانه انتقال داده شده و وضعیت صحی آنان خوب است.

---------------------

روزنامه افغانستان، سه شنبه 17 میزان:گزارش‌ها از شهر کندز در شمال افغانستان حاکی است که درگیری "خانه‌به‌خانه" بین نیروهای امنیتی و ستیزه‌جویان طالبان همچنان ادامه دارد.  روز جمعه، ۱۶ میزان، وزارت داخله افغانستان با انتشار اطلاعیه‌ای گفت که نیروهای امنیتی از پنج شنبه شب، چند محله را در این شهر از تصرف گروه طالبان بیرون آورده و نبرد 'خانه‌به‌خانه' نیروهای دولتی و طالبان در کندز ادامه داردشماری از نفرات دشمن، از جمله چند تن از فرماندهان این گروه را کشته‌اند.  در همین حال، اظهارات تازه اسدالله عمرخیل، والی کندز در مورد تلفات غیرنظامیان، واکنش‌های بسیاری را در محافل رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی در افغانستان برانگیخته است.  آقای عمرخیل به خبرنگاران گفته است که "فرمان مرگ مردم کندز از جانب پروردگار صادر شده" و به شلیک گلوله از سوی گروه طالبان ربطی ندارد.

---------------------

آریانانیوز، سه شنبه 13 میزان: منابع می گویند ولسوالی خانشین ولایت هلمند روز سه شنبه به دست طالبان سقوط کرد. یک منبع امنیتی که نخواست نام اش ذکر شود به آریانا نیوز می گوید که این ولسوالی بعد از درگیری شدید میان نیروهای افغان و طالبان مسلح به دست طالبان سقوط کرده است. اما منابع محلی هلمند تا حال در این مورد ابراز نظر نکرده اند. در همین حال شورای ولایتی هلمند میگوید که هم اکنون درگیری در ولسوالی خانشین جریان دارد.

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 13 میزان: مسئولان ریاست معارف ولایت پروان می گویند که مردان مسلح ناشناس صبح روز سه شنبه یک معلم را در این ولایت به قتل رسانده است. به گفته آنان، وی صبح امروز زمانیکه از خانه به سوی مکتب برای تجلیل از روز معلم در حرکت بوده، به قتل رسیده است. زلمی شهيد، رييس معارف پروان می گوید که این معلم مکتب محمد امين نام داشته است. وی افزوده، این معلم در روستای غلام علی ولسوالی بگرام هدف تيراندازی افراد مسلح ناشناس قرار گرفته است.

---------------------

طلوع نیوز، سه شنبه13 میزان: رییس شورای ولایتی فراه می‌گوید که طالبان در چهار سوی شهر فراه جابه‌جا شده‌اند و می‌خواهند بر نهاد‌های دولتی در شهر حمله کنند. یازده روز می‌شود که نبرد سختی میان نیروهای امنیتی و طالبان در فراه ادامه دارد. هراس‌افگنان راه‌های منتهی به شهر را بسته‌اند و پل مهم کنسک را که جاده‌های هرات - فراه و فراه – کابل را به مرکز این ولایت وصل می‌سازد، انفجار داده‌اند.

---------------------

خبرگزاری مرکزی، چهارشنبه 14 میزان: مسئولان محلی ولایت میدان وردک می گویند که طالبان در چند روز گذشته 25 مسافر را از شاهراه کابل- بامیان ربوده اند. عبدالرحمن منگل، سخنگوی والی این ولایت گفته است که تمام این مسافران از مسیر جلریز در شاهراه کابل- بامیان ربوده شده اند. به گفته وی، تاهنوز پنج تن آنها با وساطت بزرگان قومی آزاد شده اند، اما از سرنوشت 20 تن دیگر هنوز اطلاعی وجود ندارد.

---------------------

خبرگزاری بخدی، چهارشنبه 14 میزان: حمله کننده انتحاری بعدازظهر روز چهارشنبه مواد انفجاری حامل خود را در سرک دارالامان منفجر کرد که گفته می شود بیست تن در این حمله زخمی شده اند. اسماعیل کاووسی، سخنگوی وزارت صحت عامه کشور به خبرگزاری بخدی گفت: در این حمله انتحاری بیست تن زخمی شده اند. آقای کاووسی می گوید که در بین زخمی ها زنان، دانشجویان و مردان شامل هستند، او همزمان گفت که در مورد کشته شدگان این رویداد تا هنوز گزارشی در دست ندارد.

---------------------

آریانانیوز، چهارشنبه 14 میزان: یک جوان در ولایت بغلان دوست دخترش را سر برید. رییس امور زنان بغلان، خدیجه یقین میگوید که این رویداد صبح چهارشنبه در منطقه شهر نو پلخمری صورت گرفته است. به نقل از خدیجه یقین، جوان متهم دختر را دوست داشت، اما انگیزه گردن زدن او تا هنوز مشخص نیست. مسوولان امنیتی میگویند، جوان متهم تحت بازرسی قرار دارد و تحقیقات در این مورد جریان دارد.

---------------------

آریانانیوز، پنجشنبه 15 میزان: شماری از باشندگان ولایات نا آرام به دولت هشدار می دهند، در صورتیکه به نا امنی ها رسیدگی نشود، بحران بشری بوجود خواهد آمد. در یک ماه پسین شورشیان در فصل سوم نبرد ها جنگ را به گونه کم پیشینه افزایش داده اند. حملات شان از ولایات ناامن هلمند شدت گرفت و پس از آن بر ارزگان یورش بردند، در حالی که نتوانستند این شهر ها را تصرف کنند بر شهر فراه حمله کردند و سپس شهر کندز را هدف قرار دادند و تا نزدیکی های فرماندهی پولیس و مقام ولایت کندز خود را رساندند.

---------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 15 میزان: شماری‌از اعضای شورای ولایتی فاریاب اوضاع امنیتی این ولایت را نگران کننده می‌گویند. آنان در روز گرامی‌داشت از معلم، ‌افزودند که پس‌از کندز، ولایت فاریاب در برنامۀ سقوط مخالفان مسلح دولت قراردارد است. محمدسمیع خیرخواه، عضو شورای ولایت فاریاب در این گردهمایی هشدار داد که فاریاب نیز به سرنوشت کندز دچار خواهد شد. محمدسمیع، عضو شورای ولایتی فاریاب، گفت: «واضح و روشن می‌گویم که یک توطئه در برابر فاریاب نیز وجود دارد تا این ولایت همانند کندز سقوط داده شود. مردم کشته شدند؛ بر ناموس‌شان تجاوز شد؛ اما نیروهای امنیتی نمی‌توانند جلو آن را بگیرند

---------------------

بی بی سی، جمعه 16 میزان: وزارت داخله  با انتشار اطلاعیه‌ای گفت که نیروهای امنیتی از پنجشنبه شب، چند محله را در این شهر از تصرف گروه طالبان بیرون آورده و نبرد 'خانه‌به‌خانه' نیروهای دولتی و طالبان در قندوز ادامه داردشماری از نفرات دشمن، از جمله چند تن از فرماندهان این گروه را کشته‌اند. براساس این اطلاعیه، والی خودخوانده طالبان در قندوز و شمار دیگری از مسئولان این گروه، از جمله مولوی حلیم، مسئول اطلاعاتی، قاری مالک مسئول نظامی و چند سردسته این گروه در این عملیات کشته شده‌اند. محلاتی که براساس این اطلاعیه از طالبان پس گرفته شده عبارتند از "خواجه مشهد"، سه‌راهی خان‌آباد، "شرشره" و اطراف شرکت لبنیات.

---------------------

طلوع نیوز، جمعه 16 میزان: دفتر هماهنگ کننده کمک های بشر دوستانه سازمان ملل متحد با نگرانی از این موضوع می گوید که ده هزار تن در نبردهای چند روز اخیر در کندز خانه هایشان را ترک کرده اند، این سازمان می افزاید که خانواده های بسیاری در شهر کندز با خطر جدی نبود آب، غذا و خدمات بهداشتی روبرو اند. باشندگان شهر کندز در چند روز اخیر آواره گی، گرسنگی و زخم خوردن از نبردهای خانه به خانه در این شهر باری دیگر به تجربه گرفته اند. تا کنون ده ها کشته و زخمی به شفاخانه های این شهر انتقال داده شده اند و خانواده های بسیار خانه هایشان را ترک کرده اند. اینجا در شهرنو کابل، حکمت الله شادمن یک بازرگان افغان هوتلی به کرایه گرفته و می خواهد بی جا شده گان شهر کندز را یاری رساند.

---------------------

طلوع نیوز، جمعه 16 میزان: شماری از باشندگان ولسوالی رستاق ولایت تخار که به مرکز آمده اند میگویند که افراد مسلح در این ولسوالی هرروز از آنان باج میگرند وحتی یکی ازاین گروه ها یک کودک را درگهواره کشتند. درهمین حال مقام های محلی در تخار میپزیرند که افراد مسلح غیر مسوول از سوی برخی حلقات در درون حکومت حمایت میشوند. عبدالرقیب پدر طفل کشته شده گفته است:"مارا از خواب بیدار کردند. سیارو عیالم نشسته بود. د گهواره یک طفلکم بود که شیر میخورد زدن و شهید ساختند. "

 

 

طلوع نیوز، جمعه 16 میزان: مقام‌های محلی می‌گویند که در یک رویداد ترافیکی در ولایت سمنگان سه تن جان باختند و دوتن دیگر زخم برداشتند. عبدالمنیر رحیمی سخنگوی پولیس سمنگان می‌گوید که این رویداد هنگامی رخ داد که یک موتر ۴۰۴ که از ولایت بلخ به طرف کابل در حرکت بود در ساحه دلخکی شهر ایبک با یک موتر سایکل برخورد کرد.

---------------------

انکشاف حقوق بشر:

آریانانیوز، شنبه 10 میزان: نهاد های جامعه مدنی و گروه پارلمانی زنان خواهان مشارکت زنان در بخش های گونه گون هستند و می گویند که این موارد باید در نشست بروکسل بررسی جدی شود. وژمه فروغ، مسوول شبکه مطالعات زنان برای صلح می گوید که موارد مشخص نقش بیشتر زنان در عرصه های سیاسی، اجتماعی و امنیتی برای نشست بروکسل پیشنهاد شده و باید جنبه عملی بگیرد. وی می گوید: “اشتراک موثر و فعال زنان در امور امنیتی، سیاسی، مدنی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در کشور بسیار مهم است و ما پیشنهاد می کنیم که در نشست بروکسل در نهاد های محلی هر ولایت مسوولیت عملی شدن پلان عمل به دفتر ولایت و تیم کاری وی که متشکل از زنان باشد، در نظر گرفته شود، دسترسی و مشارکت زنان در تمام عرصه ها باید در نظر گرفته شده و درعمل ثابت شود.”

---------------------

طلوع نیوز، یکشنبه 11 میزان: محمدسرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور، در نخستین نشست کمیتۀ مشترک تأمین امنیت و مصونیت خبرنگاران در کاخ ریاست‌جمهوری گفت که آزادی بیان از دستاورد‌های یک‌ونیم دهۀ مردم افغانستان است و حتا آمدن صلح در کشور با قرابانی‌شدن آزادی بیان برای آنان پذیرفتنی نیست. این گفته‌ها در حالی ابراز می‌شوند که نگرانی‌ها ازافزایش خشونت‌ها در برابر خبر نگاران نیز وجود دارند.

---------------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 12 میزان: نخستین جلسه کمیته مشترک هماهنگی میان فدراسیون ژورنالیستان و رسانه‌های افغانستان و حکومت جهت تامین امنیت خبرنگاران و رسانه‌ها با حضور سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری برگزار شده است. در این جلسه نادر نادری مشاور رییس جمهور، در زمینه موقف و تعهد حکومت در برابر پیشنهادات و نگرانی های خبرنگاران، فیض الله ذکی، معاون شورای امنیت ملی در خصوص تصویب مراحل طرزالعمل، اهمیت و ضرورت آن، و فهیم دشتی نماینده فدراسیون ملی ژورنالیستان و رسانه های افغانستان در مورد پیشنهادات خبرنگاران و تعهد رسانه ها نسبت به طرزالعمل متذکره صحبت کرده اند.

---------------------

طلوع نیوز، دوشنبه 12 میزان: دیده‌بان حقوق بشر از کمک‌کننده‌گان جهانی می‌خواهد که در نشست بروکسل بر حکومت افغانستان فشار بیاورند تا این حکومت بر حفظ و تقویت دستاوردها در بخش حقوق بشر تعهد بسپارد. براد آدمس، مسؤول بخش آسیایی دیده‌بان حقوق بشر از آماده‌گی جامعۀ جهانی برای اعلام ادامۀ کمک‌های مالی در نشست بروکسل استقبال می‌کند، اما تأکید می‌ورزد که حکومت افغانستان در این نشست باید بر حفظ و تقویت دستاوردها در زمینۀ آموزش و حقوق بشری تعهد بسپارد. آقای آدمس می‌گوید: «نشست بروکسل فرصت بسیار مهم برای کشورهای کمک‌کننده‌است تا بر حکومت افغانستان فشاور بیاورند تا به نقش بیشترش در زمینۀ بهبود وضع حقوق بشری تعهد بسپارد

---------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 13 میزان: مسوولان اداره حمایت از رسانه های آزاد افغانستان ( نی) از امنیت خبرنگاران و دفاتر رسانه ای در شهر قندوز در جریان درگیری های مسلحانه ابراز نگرانی کرده و از مقام های امنیتی خواسته تا در تامین امنیت این خبرنگاران و دفاتر کاری رسانه ها تلاش کنند. دفتر نی با نشر اعلامیه ای گفته است که مسوولیت حفظ جان، مال و امنیت خبرنگاران در قندور به دوس مقام های امنیتی و حکومت است. پس از سقوط بخش های از شهر قندوز به دست طالبان، بیشتر خبرنگاران ولایت قندوز به جای امن پناه برده و هنوز هم تعدادی از خبرنگاران و کارمندان رسانه یی در مناطق ناامن و در تحت محاصره گروه طالبان قرار دارند .

---------------------

خبرگزاری مرکزی، چهارشنبه 14 میزان: رییس جمهور غنی در نشست تحت عنوان «زنان توانمند و افغانستان آباد» در بروکسل می گوید که زنان، محافظ ارزش‌های دموکراتیک هستند و دستآوردهای خود را حراست خواهند کرد، آنرا گسترش خواهند داد و به عقب برنخواهند گشت. وی افزود که زنان افغان راه طولانی را در پانزده سال گذشته پیموده اند، آنها به نمایندگی خود صحبت می توانند و به دیگران که به نمایندگی آنان صحبت کنند، نیاز ندارند.

---------------------

خبرگزاری مرکزی، پنجشنبه 15 میزان: در نشست بروکسل برای کمک به افغانستان، نمایندگان بیش از 70 کشور جهان برای کمک مالی، ثبات و پیشرفت این کشور تعهد کرده و اطمینان دادند که افغانستان را تنها نمی گذارند. در این نشست، نمایندگان کشورهای مذکور تعهد کرده اند که در چهار سال آینده بیش از 15 میلیارد دالر به افغانستان کمک خواهند کرد.

طلوع نیوز، پنجشنبه 15 میزان: کشورها و نهادهای شرکت‌کننده در نشست بروکسل چهارشنبه شب یک اعلامیۀ مشترک پخش کردند. در آن اعلامیه آمده‌است که همکاران افغانستان تعهد کرده‌اند که همکاری‌های شان را با افغانستان بیشتر سازند تا این کشور در جریان دهۀ تحول (۲۰۱۵-۲۰۲۴) به خودبسنده‌گی برسد. در اعلامیه همچنان آمده است که این کمک‌ها از بهر بهبود اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به افغانستان صورت می‌گیرد تا این کشور بتواند صلح و امنیت پایدار را تأمین نموده و به توسعه و ترقی پایدار برسد. در اعلامیه گفته شده‌است که حکومت افغانستان کارهای اولیه را برای رسیدن به یک کشور حسابده و پایدار انجام داده‌است، ولی برای رفع مشکلات کنونی و حفظ دستاوردهای مشترک، نیاز است تا کارهای بیشتر صورت گیرد.

---------------------

آریانانیوز، پنجشنبه 15 میزان: اتحادیه اروپا از افزایش نا امنی ها در افغانستان به شدت نگران است. معاون سفیر اتحادیه اروپا در کابل با ابراز این مطلب میگوید که این اتحادیه به حمایت دراز مدت اش از افغانستان ادامه میدهد. جورج کنینگهم کمک جامعه جهانی در نشست بروکسل را برای حل چالش های افغانستان اثر گذار خوانده بار دیگر از حکومت افغانستان میخواهد که برای اوردن اصلاحات ، بیشتر تلاش کند. نماینده گان ۱۰۰ کشور و سازمان بین المللی در بروکسل تعهد کرده اند که افغانستان را تنها نگذاشته و متعهد به پرداخت بیش از ۱۵میلیارد دالر برای تامین هزینه های افغانستان تا سال۲۰۲۰میلادی شده اند .

---------------------

آریانانیوز، پنجشنبه 15 میزان: شماری از فعالان مدنی کابل بر ضد توافقنامۀ صلح حکومت با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار گردهم آمدند. معترضان می گویند، حکومت با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار معامله کرده است. آنان خواهان برداشته شدن مصوونیت قضایی گلبدین حکمتیار اند. رامین انوری، عضو جنبش دادخواهی برای قربانیان جنگ می گوید: “مصوونیت قضایی حکمتیار باید برداشته شود، عدالت در حق تمامی جنایت کاران به شمول حکمتیاری که طی دهه ها دستش به خون مردم آلوده بوده اجرایی گردد، ما از سازمان ملل می خواهیم که قانون عفو عمومی را لغو کند.”

---------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

کابل: تدوير جلسه آگاهی‌دهی برای استادان و محصلين دانشکده‌های ژورناليزم و علوم اجتماعی دانشگاه کابل

به سلسله تدویر جلسات آگاهی‌دهی بخش حمایت و انکشاف حقوق کودکان بتاریخ 13/7/95 جهت تبلیغ و ترویج حقوق بشر غرض آگاهی شهروندان کشور مطابق فقره (26) ماده (21) قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان که یکی از وظایف عمده کمیسیون می‌باشد جلسه آگاهی‌دهی برای 20 تن از استادان و محصلین دانشکده‌های ژورنالیزم و علوم اجتماعی دانشگاه کابل در دفتر ساحوی کابل، کمیسیون مستقل حقوق بشر دایر گردید و در رابطه به موضوعات معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر، طرز فعالیت و صلاحیت‌های آن، کنوانسیون‌های بین‌المللی حمایه حقوق بشر بالاخص کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک و همچنان قوانین نافذه افغانستان در راستای حمایه حقوق کودک بحث صورت گرفت.

---------------------

جوزجان:آموزش رعايت حقوق بشر

 با عنوان رعايت حقوق بشر، يك كارگاه آموزشي سه روزه براي 20 تن از منسوبان امنيتي جوزجان برگزار شد. اين كارگاه از سوي بخش آمبودزمن دفتر ساحوي شمال كميسيون مستقل حقوق بشر به روزهاي ششم الي هشتم ميزان در تالار كنفرانس‌هاي رياست امور زنان جوزجان داير شد.

مفهوم حقوق بشردوستانۀ بين‌المللي و تفاوت آن با حقوق بشر، حقوق اساسي اتباع در قانون اساسي افغانستان و پيامدهاي نقض حقوق بشر از سوي پوليس از جمله موضوعاتي بود كه از سوي مربيان با اشتراك كنندگان در ميان گذاشته شد و مورد بحث قرار گرفت.

---------------------

بامیان: جلسه استماع عامه تحقیق ملی در مورد حق دسترسی به صحت

این جلسه به تاریخ 12 میزان 1395 در هوتل نوربندقلا با حضور 77 نفر به شمول  معاون ولایت بامیان، آمر امنیت قومندانی امنیه، اساتید دانشگاه‌‌ها، مسئولین مراکز صحی، نمایندگان نهادهای غیردولتی، ژورنالیستان، فعالین جامعه مدنی، ریاست امور زنان بامیان و سایر نهادهای مرتبط دولتی دایر گردید.

در ابتدا آقای عبدالقدوس هویدا سرپرست دفتر ساحوی بامیان صحبت نموده و در جریان صحبت‌هایش بیان داشت که؛ حق صحت یکی از اساسی‌ترین حقوق بشری افراد است، کمسییون مستقل حقوق بشر افغانستان تحقیق ملی را در این زمینه راه اندازی نموده تا دولت را متوجه مشکلاتی بسازد که اتباع کشور در زمینه حق دسترسی به صحت به آن مواجه می‌باشد، وی موارد ذیل را از جمله اساسی‌ترین مشکلات در جهت حق دسترسی به صحت عنوان نمود؛ نبود داکتر متخصص وکمبود داکتر md، کلینک‌ها توسط نرس‌ها به پیش برده می‌شود، کیفیت پایین ادویه، تداوم تداوی سنتی و خود درمانی که تاهنوز هم رواج دارد، نبود امکانات دسترسی معلولین به مراکز صحی مثل موجودیت رمپ و غیره و هم چنین نبود متخصص زنانه در مراکز صحی که در اخیر از دولت خواستند تا در راستای حل این مشکلات اقدام عملی را روی دست قرار دهد.

---------------------

کابل: خواسته‌های افراد جامعه دارای معلولیت از کنفرانس بروکسل

مورخ 10 میزان سال 1395 خواسته‌های اشخاص جامعۀ دارای معلولیت افغانستان از کنفرانس بروکسل طی کنفرانس مطبوعاتی که در دفتر مجتمع جامعه مدنی افغانستان در حضور رسانه‌های همگانی و نماینده‌های سازمان‌های مدنی اشخاص دارای معلولیت برگزار گردیده بود قرائت گردید.  در این کنفرانس که در مجتمع جامعه مدنی افغانستان دایر گردیده بود محترمه خانم جمیله افغانی معین شهدا و معلولین وزارت کار امور اجتماعی شهدا و معلولین، علی محبتی هماهنگ کننده ملی بخش حمایت از حقوق اشخاص دارای معلولیت کمیسیون مستقل حقوق بشر، محترم سمیع‌الحق سمیع از دفتر هندیکپ انتر نشنل، محترم اقای محمدصادق محبی عضو کمیته دادخواهی حقوق اشخاص دارای معلولیت و محترم سیف‌الدین نظامی عضو کمیته دادخواهی حقوق اشخاص دارای معلولیت  در پنل شرکت داشتند.

این خواستها عبارتند از:

- توجه به مشارکت و سهیم سازی جامعه معلولیت افغانستان در تمام برنامه های ملی و بین المللی بعنوان بخشی بزرگ از افراد جامعه جهت رعایت و دسترسی به حقوق بشری شان

- حمایت از دولت جمهوری اسلامی افغانستان جهت اولویت دادن به مسایل معلولیت در تمام پلا نها و برنامه های کاری و توسعه یی در کشور.

- ایجاد زمینه های تعلیمی، تحصیلی ،آموزش حرفه های مناسب برای تمامی کته گوری های اشخاص دارای معلولیت.

- ایجاد و حمایت از برنامه های بازتوانی و توانبخشی برای اشخاص دارای معلولیت در همه ولایات کشور.

---------------------

فاریاب: جلسه آگاهي‌دهي حقوق کودکان با اشتراك اعضاي شوراي مردمي ولسوالي قرغان

بخش حمايت و انكشاف حقوق اطفال دفتر ولايتي فارياب كميسيون مستقل حقوق بشر  افغانستان جلسه آموزشي نيم روزه را تحت عنوان (نقش بزرگان قومی در ترویج حقوق طفل) به تاريخ 7/7/1395 با حضورداشت 33 تن از اعضاي شوراي مردمي، در سالون كنفراس‌هاي شوراي مردمي داير نمود.

در اين جلسه موضوعات چون: معرفي كميسيون مستقل حقوق بشر و فعاليت‌هاي آن، حقوق طفل از ديدگاه اسلام و اهميت دوران كودكي  به بحث گرفته شد.

هدف از تدوير اين جلسه آموزشی، بالا بردن سطح آگاهي بزرگان قومی اعضاي شوراي مردمي  به منظور بهبود وضعیت حقوق بشری اطفال در قرا و قصبات بوده است و نیز سهم گرفتن ایشان در تنویر اذهان عامه و کاهش خشونت‌های خانوادگی در قرا و قصبات می‌باشد.

---------------------

کابل: اعلامیه مطبوعاتی در مورد وضعیت مردم در درگیری‌های شهر کندز

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از وضعیت مردم در شهر کندز به شدت نگران است. تعداد زیادی از مردم در این شهر در میان درگیری‌ها گیر مانده و نمی‌توانند که از خانه‌های خود بیرون آیند. مردم گیر مانده در این شهر، به آب، غذا و خدمات صحی دسترسی ندارند و اگر چنین وضعیت ادامه یابد، به زودی یک فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ابراز نگرانی از وضعیت اهالی شهر کندز، از طرف‌های درگیر می‌خواهد که حفاظت از جان و مال افراد ملکی را در اولویت خود قرار دهند. همه طرف‌ها مکلف اند که قوانین جنگ را رعایت نمایند. مطابق اصول و قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی و قوانین نافذه کشور، هیچ کسی اجازه ندارد که افراد ملکی را مورد هدف قرار داده و به جان و مال افراد غیر نظامی آسیب وارد کنند. کمیسیون از دولت افغانستان تقاضا می‌کند تا به وضعیت مردم گیر مانده در شهر کندز توجه نموده و از جان و مال آنها حفاظت کند.


بازنشر این مطلب