حقوق بشر در رسانه ها

هفته چهارممیزان1395

نقض حقوق بشر

 

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 18 میزان: در نتیجه‌ای حادثه ترافیکی در شاهراه زرنج _ دلارام ولایت نیمروز، یک تن کشته و 20 تن دیگر زخمی شده اند.مسئولان فرماندهی پولیس نیمروز با تأیید این خبر گفته اند، در این رویداد یک موتر مسافربری نوع 303 واژگون شده و در میان زخمیان آن، کودکان و زنان نیز شامل هستند.سرحارمن محمد زرین، مدیر ترافیک فرماندهی پولیس نیمروز گفته است که این رویداد در ولسوالی خاشرود در شاهراه رزنج_ دلارام رخ داده است.

-------------------------

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 18 میزان: مقام های امنیتی ولایت بغلان در شمال کشور می گویند که طالبان یک جوان ۲۵ ساله را هنگامی که در خبازی فرمایش دو صد نان را داد، تیرباران کردند.یک مقام امنیتی که خواست نامش در خبر ذکر نشود به خبرگزاری بخدی گفت: خبر کشته شدن یک جوان از سوی طالبان به نیروهای امنیتی رسیده است.منبع می گوید که تحقیقات روی چگونگی کشته شدن این جوان توسط طالبان آغاز شده است.

-------------------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 19 میزان: دیده بان حمایت از رسانههای آزاد افغانستان (نی) اعلام کرد که در جریان کمتر از یک هفتۀ گذشته؛ پنج خبرنگار در نقاط مختلف کشور مورد خشونت قرار گرفته و این خشونت بارترین هفته برای خبرنگاران بوده است.در اعلامیه نی از عبدالصبور سریر، مدیر مسؤل روزنامه افغانستان تایمز، تاج محمد سکندر، خبرنگار رادیو کلید و رحمت الله نیکزاد خبرنگار الجزیره در غزنی، محمد حسن حکیمی خبرنگار در غور و احمد ولی سرحدی خبرنگار در ولایت زابل نام برده شده است.

-------------------------

بی بی سی، سه شنبه 20 میزان: وزارت داخلهاعلام کرده است در حمله افراد مسلح به عزاداران عاشورا در زیارت سخی در غرب کابل دست کم ۱۴ نفر کشته و ۲۶ نفر زخمی شدند.صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخلهاعلام کرده است که بعد از چند ساعت درگیری نیروهای امنیتی افغان موفق شدند که حملۀ گروهی بر دستۀ عزاداران حسینی را مهار کنند.شاهدان عینی گفته‌اند که چهار مهاجم ابتدا سه خدمه این زیارتگاه را کشته و سپس وارد محوطه آن شدند. شب‌های تاسوعا و عاشورا، دسته‌های بزرگ سینه زنی از محلات مختلف کابل به این محل می آیند.

-------------------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 20 میزان: سازمان ملل متحد با ابراز نگرانی از وضعیت بشری در قندوز اعلام کرد که مردم این ولایت با سپری نمودن هشتمین روز جنگ و ناامنی با کمبود مواد غذایی، آب و برق مواجه هستند.دانیل مولان، کارمند بخش معلومات این سازمان در بخش هماهنگی امور بشردوستانه گفته است که باشندگان شهر قندوز با کمبود مواد غذایی و آب صحی روبرو هستند و بحران جدی‌تر از گذشته آنها را تهدید می‌کند.به گفته وی، بر اثر درگیری در قندوز حدود  33 هزار باشنده این ولایت آواره شده و به ولایات کابل، بلخ و تخار پناه برده اند.

-------------------------

آریانانیوز، سه شنبه 20 میزان: بر اساس گزارشی که سازمان نجات کودکان منتشر کرده، هر ۷ ثانیه یک دختر زیر ۱۵ سال ازدواج می‌کند. هند، یکی از کشورهایی است که بالاترین آمار ازدواج دختربچه‌ها را دارد. همچنان در کشورهای مثل افغانستان، یمن، هند و سومالی دختران ۱۰ ساله مجبور به ازدواج با مردانی بسیار بزرگ‌تر از خود می‌شوند.سازمان نجات کودکان می‌گوید که ازدواج کودکان می‌تواند چرخه‌ای از آسیب‌ها و سوءاستفاده‌ها را در تمام جنبه‌های زندگی دختربچه‌ها ایجاد کند.جنگ و درگیری، فقر، بحران‌های انسانی می‌تواند عوامل اصلی اجبار دختران به ازدواج باشد، حقوق ابتدایی دختربچه‌ها مثل آموزش، رشد و حق کودکی، به گفته هله تورنینگ مدیر بنیاد نجات کودکان با ازدواج در کودکی نقض می‌شود.

-------------------------

بی بی سی، چهارشنبه 21 میزان: مقام‌های محلی می‌گویند روز چهارشنبه در اثر انفجار بمب در ولسوالی بلخ ولایت بلخ در شمال افغانستان دست‌کم ۱۴ نفر کشته و ۲۸ نفر زخمی شدند.منیر احمد فرهاد، سخنگوی سرپرست ولایت بلخ، به بی‌بی‌سی گفت که این بمب در پایه برق جاسازی شده بود و از طریق کنترل از راه دور منفجر شد.آقای فرهاد افزود در حالیکه عزاداران عاشورا از مسجدی در مرکز ولسوالی بلخ بیرون می‌شدند، بمب منفجر شد.حمله بر مراسم مذهبی در بلخ پیشنه نداشته و این نخستین بار است که در این ولسوالی چنین رویدادی رخ میدهد.

-------------------------

خبرگزاری مرکزی، پنجشنبه 22 میزان:مسئولان محلی ولایت فراه از درگیری شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان، در نزدیکی مرکز این ولایت خبر داده اند.محمد غوث مالیار، آمر امنیت فرماندهی پولیس فراه گفته است که درگیری میان دو طرف اکنون تشدید یافته است.بر اثر این درگیری، بر نیروهای امنیتی تلفات وارد شده و ده ها خانواده از اطراف مرکز فراه آواره شده اند.

-------------------------

خبرگزاری بخدی، پنجشنبه 22 میزان:مسوولان امنیتی ولایت پروان در شمال کابل اعلام کردند که دزدان دو فیر راکت بر تانکر تیل در مرکز این ولایت پرتاپ کردند که در نتیجه آن یک تانکر تیل حریق شد، آنان همزمان می گوید که در نتیجه اصابت یک فیر راکت دیگر سه زن زخمی شدند.داکتر محمد قاسم سنگین سرطبیب شفاخانه ملکی ولایت پروان به خبرگزاری بخدی گفت: در نتیجه اصابت یک راکت بر یک منزل مسکونی در منطقه تتمدره مرکز این ولایت سه زن زخمی شدند.

-------------------------

بی بی سی، شنبه 24 میزان: جاوید سالنگی، سخنگوی والی غزنی در جنوب افغانستان گفته که حدود ۵۰ نفر از زندان گروه طالبان در این ولایت آزاد شده‌اند.آقای سالنگی روز شنبه  به بی‌بی‌سی گفت که این افراد در زندانی در مرکز ولایت پکتیکا در شرق ولایت غزنی بودند.او افزود که هنوز مشخص نیست که این افراد چگونه موفق به خروج از زندان گروه طالبان شده‌اند.

-------------------------

انکشاف حقوق بشر:

خبرگزاری مرکزی، شنبه 17 میزان:مسئولان در وزارت اطلاعات و فرهنگ و بنیاد آزاد و عادلانه افغانستان می گویند که به زودی برنامه آگاهی دهی برای تقویت مشارکت سیاسی زنان در 34 ولایت کشور راه اندازی می شود.همچنان وزارت اطلاعات و فرهنگ روز شنبه، 17 میزان با شبکه زنان افغانستان قراردادی را برای برنامه آگاهی سیاسی امضا کرده است.کمال سادات، معین امور جوانان این وزارت هنگام امضای قرارداد مذکور گفت، برنامه آگاهی دهی اکثر روستاهای ولسوالی های 34 ولایات کشور را در بر می‌گیرد.

-------------------------

روزنامه افغانستان، دوشنبه 19 میزان: حکومت افغانستان می‌گوید بسیاری از کنوانسیون های بین‌المللی مرتبط با حقوق بشر در این کشور به درستی تطبیق نشده‌ اند. ناتوانی در تطبیق و رعایت حقوق بشر، برای افغانستان می‌تواند پیامدهای زیانباری داشته باشد. سازمان ملل متحد پس از بررسی وضعیت حقوق بشر و تطبیق کنوانسیون‌های پذیرفته شده بین‌المللی توسط حکومت افغانستان، ۴۰۱ سفارش را به منظور تطبیق این کنوانسیون‌ها به دولت افغانستان سپرده است. این سفارش‌ها باید توسط حکومت تطبیق شوند در غیر آن صورت، تعهدات افغانستان در رابطه به کنوانسیون‌های بین‌المللی زیر سوال خواهد رفت.

-------------------------

روزنامه اطلاعات روز، دوشنبه 19 میزان: کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از شدت، تداوم جنگ و وضعیت بیجاشدگان در ولایت‌های قندوز، ارزگان و هلمند ابراز نگرانی نموده و از طرف‌های درگیر می‌خواهد که حفاظت از جان و مال افراد ملکی را در اولویت قرار بدهند.این کمیسیون می‌گویند طرف‌های درگیر جنگ مکلف اند که قوانین جنگ را رعایت نموده و مطابق اصول و قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی و قوانین نافذه کشور، هیچ‌کس اجازه ندارد که افراد ملکی را مورد هدف قرار داده و به جان و مال افراد غیرنظامی آسیب وارد کنند.این کمیسیون به روز دوشنبه، ۱۹ میزان با نشر اعلامیه‌یی گفته است که تعداد زیادی از مردم به شمول زنان، مردان و کودکان در جریان درگیری‌های مسلحانه از شهرهای قندوز و لشکرگاه و مناطق مختلف ولایت ارزگان بیجا شده و اکنون در وضعیت بدی به سر می‌برند.

-------------------------

طلوع نیوز، جمعه 23 میزان:مقام‌های محلی می‌گویند که نیروهای دولتی توانستند شاهراه کندهار- ارزگان که از ۴۰ روز به این سو از سوی طالبان بسته شده بود، را باز کنند.این مقام‌ها می‌گویند  با بازشدن این راه نیروهای تازه به ارزگان نیز رسیده اند.در همین حال، باچا، فرماندۀ پولیس ولسوالی شاه ولی کوت کندهار می‌گوید که نیروهای دولتی با تکتیک‌های خوب توانستند این راه را باز کنند و تلفات بسیارکمی به نیروهای دولتی وارد شدند.

-------------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

جلال آباد: رعایت حقوق بشر لازمه شناخت دقیق آن است

بخش تعلیمات دفتر ساحوی جلال‌آباد کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان، جلسه آگاهی‌دهی نیم روزه را برای 42 تن از استادان و شاگردان لیسه عالی میاعمر شهر ننگرهار در صالون مدیریت آن لیسه برگزار نمود.

-------------------------

کابل: آموزش حقوق بشر راهی بسوی ایجاد جامعه عادلانه

بخش آموزش حقوق بشر دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به تاریخ 20 میزان سال 1395 جلسه آموزشی "نقش حقوق بشر در ایجاد جامعه عادلانه" را برای تعدای از محصلین دانشکده روانشانی دانشگاه کابل برگزار نمود.در این جلسه دو موضوع: اصول و مبانی حقوق بشر و جایگاه آن در قانون اساسی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در بحث اصول و مبانی حقوق بشر مسائل چون: ضرورت بحث از حقوق بشر در جهان امروز، تعریف و ویژگی‌های حقوق بشر، اصل کرامت انسانی، اصل منع تبعیض، اصل برابری و اصل منع خشونت مورد بحث و گفتگو قرار گرفت و در بحث جایگاه حقوق بشر در قانون اساسی کشور مواد 6 و 7 و فصل دوم قانون اساسی کشور مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و جلسه با توریع مواد آموزشی به پایان رسید.

غور: تدویر اولین جلسه فوکس گروپ تحقیق ملی دسترسی به حق صحت

دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، اولین جلسه فوکس گروپ تحقیق ملی "دسترسی به حق صحت" خویش را با حضور بیش از 20 تن و با اشتراک رییس خدمات سکتوری مقام ولایت غور، رییس شفاخانه ولایتی، آمر شفاخانه تداوی معتادین ولایت غور، اساتید دانشگاه، اساتید انستیتیوت طبی نعمان، اعضای شورای ولایتی، رییسه امور زنان، نمایندگان مؤسسات C.R.S وA.C.T.D، مشاور حقوقی شبکه ندای زن، مسئول کلنیک صحی محبس ولایت غور و سایر نمایندگان ادارات ذیربط در تاریخ 17/7/1395 در سالُن کنفرانس‌های این دفتر برگزار نمود.

-------------------------

فاریاب: برگزاری كارگاه آموزشی نقش پولیس ملی در حمایت از حقوق بشر

" نقش پولیس ملی در حمایت از حقوق بشر" عنوان کارگاه آموزشی سه روزه است که از سوی بخش تعلیمات دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشتراک 30 تن شامل (28 مرد و 2 زن) متشکل از پولیس  مرکز تعلیمی قوماندانی امنیه ولایت فاریاب در سالون کنفرانس‌های آن مرکز، برگزار گردید.

-------------------------

اعلامیه کمیسیون در تقبیح حملۀ تروریستی بر عزاداران عاشورا در زیارتگاه کارته سخی

كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان به این باور است كه افراد بيگناه ملكي به ويژه در مساجد، زیارتگاه ‏ها و اماکن مذهبی، هم به اساس احکام دین مبین اسلام و هم بر مبناي قوانین بشر دوستانه بین‌المللی از جانب هيچ يك از طرف‌هاي درگير در منازعه، نباید مورد هدف قرارگیرند وآنچه که درکارته سخی رخ داد یک عمل فجیع  جنایتکارانه و نابخشودنی است.

کمیسیون ضمن تقبیح اين عمل زشت غیرانسانی و ضداسلامی و ابراز نگرانی شدید از حمله بر افراد ملکی و اماکن مذهبی از تمامی طرف‌های درگیر می‌خواهد از حمله بر افراد بی‌گناه، کودکان و زنان مخصوصا در اماکن عمومی و مذهبی بپرهیزند. چنین اعمالی نشان می‌دهد که حتی مکان‌های عبادت و نیایش هموطنان ما از گزند شعله‌های جنگ خانمانسوز در کشور در آمان  نیست.


بازنشر این مطلب