حقوق بشر در رسانه ها

هفته اخیر میزان و اول عقرب 1395

نقض حقوق بشر

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 25 میزان:  بر اثر حادثه ترافیکی در مسیر قره باغ- غزنی پنج باشنده ولسوالی جاغوری ولایت غزنی جان باخته اند. در این رویداد یک موتر نوع سراچه با یک موتر باربری تیلر در مربوطات ولسوالی قره باغ غزنی باهم برخورد کرده اند. ظفر شریف، ولسوال جاغوری با تأیید این رویداد به خبرگزاری مرکزی گفت، حوالی ساعت 9:00 موتر نوع سراچه از این ولسوالی به سوی کابل در حرکت بوده اما در مسیر راه با موتر باربری برخورد کرده که در نتیجه سرنشینان آن جان باخته اند.

-----------------------------------

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 25 میزان: مسئولان محلی ولایت بلخ در شمال کشور می گویند که بر اثر انفجار ماین جاسازی شده در دروازه این ولایت، یک تن کشته و چهار تن دیگر زخمی شده اند. منیر فرهاد، سخنگوی والی بلخ گفته است که این انفجار حوالی ساعت 12:00 روز یکشنبه زمانی رخ داد که یک رنجر پولیس از محل در حال عبور بود. به گفته وی، این ماین جاسازی شده توسط ریموت کنترل از دور انفجار داده شده است.

-----------------------------------

آریانانیوز، یکشنبه 25 میزان: بانوان در اردوگاه آواره گان قندز در کابل هنگام دریافت کمک ها مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. برخی این بانوان آواره در گفتگو با آریانانیوز ادعا می کنند که افراد دولتی با بانوان برخورد زشت و غیراخلاقی انجام می دهند و حتا که گاه گاهی کمک ها  توام  با آزار و اذیت به آنان توزیع می شود. روز های دشوار و لحظه های  زشت، کسانی که به شکلی بهای جنگ را می پردازند. قصه های تلخ و وحشتناک از اردوگاه آواره گان کندز در کابل؛ در کنار عالمی از مشکلات، بانوان آواره کندزی از برخورد های زشت و غیراخلاقی از سوی کارمندان دولتی پرده می بردارند.

-----------------------------------

خبرگزاری مرکزی، دوشنبه 26 میزان: مسئولان محلی در ولایت زابل می گویند که مردان مسلح ناشناس خبرنگار رادیو و تلویزیون ملی را در این ولایت به قتل رسانده اند. یعقویب شرافت خبرنگار کشته شده از دو سال به این طرف با رادیو و تلویزیون ملی افغانستان کار کرده است. گل اسلام سیال، سخنگوی والی زابل می گوید که وی شام گذشته توسط افراد مسلح ناشناس در زابل کشته شده‌ است. گفته می شود که شرافت همراه خانم خود به دندان‌پزشکی رفته بود که در برگشت هدف حمله قرار گرفته و جان داده است.

-----------------------------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 27 میزان: صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید که صبح روز سه شنبه یک انفجار در سرک پنج تایمنی شهر کابل رخ داده است. وی گفته است که یک ماین جاسازی شده در یک موتر نوع کرولا انفجار داده شده و بر اثر آن، یک تن زخمی شده است. به گفته صدیقی، در این انفجار موتر قسماً تخریب شده و تحقیقات پولیس کابل در مورد این رویداد آغاز شده است.

-----------------------------------

بی بی سی، چهارشنبه 28 میزان: سازمان ملل می‌گوید کشیده شدن نبردها به مناطق پرجمعیت افغانستان، آسیب‌‌های شدید به غیرنظامیان در این کشور وارد کرده است. این سازمان با انتشار گزارشی اعلام کرده است که در ۹ ماه نخست امسال نبردها در افغانستان جان ۲۵۶۲ غیرنظامی را گرفته و ۵۸۳۵ غیرنظامی را زخمی کرده است. به همین تعداد غیرنظامی در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۵ نیز کشته و زخمی شده بودند که به گفته سازمان ملل انعکاس دهنده شدت نبرد در دو سال گذشته است. سازمان ملل از سال ۲۰۰۹ تا حال روند ثبت تلفات غیرنظامیان در افغانستان را آغاز کرده است و تلفات غیرنظامی در دو سال گذشته در بالاترین سطح قرار گرفته است.

-----------------------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 28 میزان: محمدسرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور می‌پذیرد که پرونده‌های خشونت‌ها و تهدید‌ها در برابر خبرنگاران، به‌گونۀ لازم بررسی نشده‌اند و این یک معضل نگران‌کننده‌است. آقای دانش به وزارت امور داخله و لوی‌سارنوالی دستور می‌دهد که این پرونده‌ها را باید به گونه شفاف و همه‌جانبه بررسی کنند. محمدسرور دانش، معاون دوم رییس‌جمهور، می‌گوید: «قضایای مربوط به تهدید و خشونت خبرنگاران از وزارت امور داخله بالا نرفتند و از میان چندصد قضیه، موارد اندک به سارنوالی فرستاده شده‌اند.» از سویی هم وزارت امور داخله و لوی‌سارنوالی از بررسی‌های دقیق این پرونده‌ها اطمینان می‌دهند.

-----------------------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 29 میزان: هم‌زمان با نگرانی جدی سازمان ملل متحد از افزایش تلفات غیر نظامیان در نبردها در افغانستان، شِفاخانۀ ایمرجنسی در کابل نیز از افزایش شمار زخمیانی که به این شفاخانه آورده می‌شوند خبر می‌دهد. جورجیا نوویلو، مسؤول شفاخانۀ ایمرجنسی می‌گویند که هر ماه تا ۳۵۰ زخمی نبردها به این شفاخانه آورده می‌شوند؛ در حالی که این شفاخانه ظرفیت ۱۲۰ بستر را دارد و داکتران ناگزیر می‌شوند، بسترهای اضافی بگذارند. کودکان ۳۰ درصد زخمیان این شفاخانه را می‌سازند.

-----------------------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 29 میزان: در یک خبرنامۀ دفتر رسانه‌های والی هلمند آمده‌است که در یک انفجار ماین در ولایت هلمند یک کودک و سه زن کشته شدند. این رویداد بامداد امروز در ولسوالی کجکی هنگامی رخ داد که یک موتر غیر نظامیان با ماین جاسازی‌شده در کنار جاده برخورد کرد که در نتیجۀ آن چهار تن کشته شدند. خبرنامه می‌افزاید که قربانیان این رویداد همه اعضای یک خانواده استند.

-----------------------------------

خبرگزاری بخدی، پنجشنبه 29 میزان: مسوولان شبکه فعالان مدنی و حقوق بشر در کشور از بازگشت و اخراج اجباری پناهجویان افغان ابراز نگرانی کرده و این اقدام کشورهای اروپایی را خلاف کنوانسیون های حقوق بشری می دانند.این مسوولان امروز (پنجشنبه) در نشست خبری در کابل با انتشار اعلامیه چند ماده ای اعلام کردند که دولت افغانستان در دفاع از حقوق پناهجویان ناتوان بوده و بخاطر هراس از دست دادن کمک های جامعه جهانی معاهده (راه مشترک رو به جلو) را امضا کرده است.  نعیم نظری، رییس این شبکه در نشست امروز گفت که اگر پناهجویان افغان به گونه اجباری اخراح شوند، بار دیگر به اروپا خواهند رفت.

-----------------------------------

آریانانیوز، پنجشنبه 29 میزان: مسوولان ریاست معارف زابل می گویند: از ۲۵۰ مکتب موجود در این ولایت ۱۵۰ مکتب آن به دلیل نا امنی مسدود است و ۱۰۰ مکتب دیگر نیز با انواع مشکلات روبرو است. رحیم الله لودین رییس معارف زابل می گوید: ناامنی های دوامدار در این ولایت باعث متوقف شدن روند آموزش و پرورش در ۵ ولسوالی شده است و در برخی ولسوالی های دیگر مکاتب به خاطر نداشتن ساختمان مسدود اند. به گفته ی وی، مسدود بودن این مکاتب باعث شده است تا ۶۰۰۰۰دانش آموز از نعمت آموختن محروم بمانند.

-----------------------------------

خبرگزاری بخدی، شنبه 1 عقرب: مقام های محلی ولایت ننگرهار در شرق کشور اعلام کردند که نبرد شدید میان نظامیان افغان و جنگجویان داعش در مربوطات ولسوالی پچیراگام این ولایت جریان دارد و تا کنون تلفات سنگینی به اعضای داعش وارد شده است. از سویی هم گفته شده که افراد داعش در مربوطات ولسوالی پچیراگام نیروهای خیزش مردمی و خانه های مسکونی را هدف قرار داده و ده ها خانه را به آتش کشیده اند.

-----------------------------------

انکشاف حقوق بشر:

بی بی سی، سه شنبه 27 میزان: یک عضو شورای ولایتی هرات در غرب افغانستان و ۴ تن دیگر به دلیل دست داشتن در آدم‌ربایی توسط محکمه هرات به اعدام محکوم شدند. محکمه هرات دو متهم دیگر را نیز به ۱۰ سال و یکسال زندان محکوم کرد. حاجی عسکر انوری، عضو شورای ولایتی هرات به اتهام ربودن محمد شاه ایماق قبلا توسط پلیس هرات بازداشت و امروز محاکمه شد. آقای ایماق چندی قبل ربوده و ربایندگان پس از اخذ مبلغ دو میلیون افغانی  از بستگانش او را به قتل رساند.

-----------------------------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 27 میزان: صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه کشور در حاشیه چهل و سومین نشست شورای وزیران امور خارجه سازمان همکاری های اسلامی در تاشکند، با عبدالعزیز کاملوف، همتای ازبیکستانی خود توافقنامه استراد مجرمان میان دو کشور را به امضا رسانده است. در ادامه دیدار دو طرف گسترش هرچه بیشتر روابط دوستانه و همکاری را برای افغانستان و ازبیکستان ضروری خوانده اند و بر عزم راسخ رهبری دو کشور در این راستا تأکید کرده اند.

-----------------------------------

طلوع نیوز، سه شنبه 27 میزان: یوناما در گزارش ویژۀ حقوق بشر خویش دربارۀ حملۀ انتحاری ۲ اسد ۱۳۹۵ (۲۳ جولای ۲۰۱۶) بر جنبش روشنایی در کابل، که ۸۵ تن از افراد ملکی کشته شدند و بیش‌از ۴۰۰ تن دیگر زخم برداشتند، گفت که حقوق بنیادین همه شهروندان افغانستان، مشمول حقوق جوامع مذهبی و قومی، باید محترم شمرده شود. این گزارش تحت عنوان «حملۀ ۲ اسد ۱۳۹۵ بر تظاهرات صلح‌آمیز در کابل» بر چالش‌های تظاهرات، برنامه‌ریزی و آماده‌گی نیروهای امنیتی افغان، رفتار آنان در طول تظاهرات و پاسخ فوری به حمله و پس از آن روشنی می‌اندازد و همچنان بر نگرانی‌های حقوق بشری مربوط مقام‌های افغان بحث می‌کند.

-----------------------------------

آریانانیوز، سه شنبه 27 میزان: محمد اشرف‌غنی رییس جمهور می‌گوید که هیچ‌گونه تعللی در عملی شدن تعهدات حکومت وحدت ملی در قسمت زمینه‌‌سازی برای رشد و پیشرفت زنان در این کشور وجود ندارد. آقای غنی که در پایان برنامه «رهبری متحول برای زنان در مقام‌های بلند دولتی» صحبت می‌کرد، در جمعی از شرکت‌کنندگان این برنامه افزود، زناناطمینان داشته باشند تا روزی که وی رییس جمهوراست، هیچ‌گونه تعللی در عملی شدن تعهدات حکومتدر قسمت زنان وجود نخواهد داشت. در این برنامه بیشترشرکت‌کنندگان زنانی که در پست‌های مهم دولتی کار می‌کنند شرکت داشتند.

-----------------------------------

بی بی سی، پنجشنبه 29 میزان: مقام‌های امنیتی ولایت لوگر در جنوب شرق کابل، پایتخت، تایید کردن که دستکم ۲۰ مین روب که توسط افراد مسلح ناشناس ربوده شده بودند، روز پنجشنبه آزاد شدند. عصمت‌الله علی‌زی، فرمانده پلیس لوگر، به بی‌بی‌سی گفت که ربایندگان تنها خودرو این مین‌روب‌ها را آتش زده‌اند. این مین‌روب‌ها برای یک موسسه غیردولتی کار می‌کردند. به گفته منابع محلی این افراد روز چهارشنبه در مسیر پل علم-گردیز ربوده شدند.

-----------------------------------

خبرگزاری بخدی، پنجشنبه 29 میزان: مقام های محلی ولايت پروان در شمال كابل اعلام کردند که برای بیش از ۱۰۰خانواده بیجاشده ولایت قندوز که به ولایت پروان پناه آورده اند، بسته کمکی شامل مواد غذایی و سایر لوازم ضروری توزیع شد.وحید صدیقی، سخنگوی والی پروان به خبرگزاری بخدی گفت: اين كمك ها شامل مواد غذایی و لباس بود كه در حضور داشت والی و شماری از مسوولان ادارات دولتی به خانواده های که از قندوز بیجا شده و به مرکز پروان آمده اند، توزيع شد. آقای صدیقی گفت که كمك های امروزی شامل روغن، برنج، آرد، بوره، کمپل، بوت و جاکت طفلانه است كه از سوی ریاست انکشاف دهات، ریاست حوادث و ریاست هلال احمر پروان توزیع شد.

-----------------------------------

بی بی سی، جمعه 30 میزان: وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که یک افسر نیروهای ویژه ارتش به اتهام برهنه کردن یک دانش‌آموز پسر بازداشت شده و تحت بازجویی قرار گرفته است. دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع به بی‌بی‌سی گفت که این وزارت با دریافت این خبر، هیئت بلندپایه‌ای را به ریاست جنرال افضل امان، معاون وزیر دفاع برای بررسی اتهام علیه این افسر تعیین کرده است. آقای وزیری گفت که این افسر متهم است که دو روز پیش در یک مکتب  در ولسوالی زرمت ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان دانش‌آموزی را هنگام بازرسی برهنه کرده است.

-----------------------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

کابل: تدویر برنامه آموزشی طفل به طفل در مکتب نسوان ولسوالی پغمان

بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال دفتر ساحوی کابل براساس برنامه عمل، برنامه آموزشی طفل به طفل را برای  20 تن از شاگردان نخبه لیسه‌های "نسوان ولسوالی پغمان" و عبدالله بن عمر  بتاریخ 25 و 26 ماه میزان 1395 تدویر نمود. سپس  پیرامون تعریف لغوی و اصطلاحی حقوق، منابع حقوق، جایگاه انسان بعنوان اشرف مخلوقات و خلیفه و جانشین خداوند در روی زمین، نیازمندی‌های انسان برای بقا و انکشاف، مفهوم حقوق بشر، ویژگی‌های حقوق بشر، منابع ملی و بین‌المللی حقوق بشر، التزام دولت‌های عضو در امر رعایت منافع علیای طفل بعنوان یکی از اصول اساسی و پایه کنوانسیون حقوق طفل در وضع قوانین، طرح استراتیژی‌ها و پالیسی‌های حمایوی اطفال و تمام تصمیم‌گیری‌های مربوط به امور اطفال، مشارکت و سهمگیری اطفال در تمام امور مربوط به خود آنها به منظور ارتقای عزت و اعتماد به نفس ایشان و تطبیق یکسان مفاد کنوانسیون حقوق طفل در قلمرو مربوطه خویش طرف نظر از تمام ملحوظات جنسی، قومی، نژادی، مذهبی و... برای اشتراک کنندگان توضیح داده شد.

-----------------------------------

فاریاب: برگزاری برنامۀ آموزش حقوق طفل به طفل

بخش حمایت و انكشاف حقوق اطفال دفتر ولایتی فاریاب كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان برنامۀ آموزشی دو روزه را تحت عنوان «آموزش حقوق طفل به طفل» در سالون آمريت معارف ولسوالی اندخوی برگزار نمود که در اين برنامۀ آموزشی، به تعداد ده نفر از شاگردان ممتاز شامل پنج دختر و پنج پسر از ليسه‌‌های مختلف اين ولسوالی، به عنوان آموزگار برای مدت دو روز آموزش ديدند.

-----------------------------------

غزنی: کودک 15 ساله در ولسوالی جاغوری به دلیل نداشتن بایسکل خود را حلق آویز کرد

شکرالله کودک 15 ساله در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی عصر روز دوشنبه، 5 میزان 1395 به دلیل نخریدن بایسکل توسط مادرش خود را حلق آویز نموده و به زندگی اش پایان داد. این طفل در یک خانواده 11 نفری زندگی می‌کرده که تنها پدرش از طریق دست فروشی و گِلیم بافی خانواده اش را حمایت مالی می‌کند.

-----------------------------------

فاریاب: برگزاری كارگاه آموزشی نقش پولیس در حمایت از حقوق بشر در ولسوالی اندخوی

"نقش پولیس در حمایت از حقوق بشر" عنوان کارگاه آموزشی سه روزه است که از سوی بخش تعلیمات دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشتراک (29) نفر از منسوبین پولیس ملی ولسوالی‌های اندخوی و خانچهارباغ  در سالون کنفرانس قوماندان امنیه ولسوالی اندخوی، برگزار گردید.

سپس «تفاهمنامه همکاری و هماهنگی میان وزارت دفاع ملی، وزارت امور داخله، ریاست عمومی امنیت ملی و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان» برای اشتراک کنندگان به طور مفصل تشریح داده شد.

-----------------------------------

کابل: آموزش حقوق بشر گامی بسوی ایجاد جامعه کرامت محور

بخش آموزش حقوق بشر دفتر ساحوی کابل کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به تاریخ 10 الی 20 میزان کورس آموزشی زیر نام "آموزش حقوق بشر گامی بسوی ایجاد جامعه کرامت محور" برای 33 تن اشتراک کننده از شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر، محصلین از موسسات تحصیلات عالی زاول، غرجستان، استقلال و گوهرشاد، علمای دین و ملا امامان برگزار نمود. در این کورس موضوعات: اصول و مبانی نظری حقوق بشر، حمایت‌ها و تضمینات حقوق بشر در حقوق داخلی و نظام بین‌المللی، حقوق بشری زنان، حقوق بشری اطفال، خشونت علیه زنان و راه‌های مقابله با آن، حق بر محیط زیست سالم، فساد اداری و راه‌های مبارزه با آن و دادخواهی و اهمیت آن در گسترش و تحقق حقوق بشر به بحث و بررسی گرفته شد.

-----------------------------------

غور : تعهد 35 تن از افسران پولیس در حمایت از حقوق بشر در غور

کارگاه سه روزۀ آموزشی حقوق بشر تحت عنوان "نقش پولیس در تأمین حقوق بشر" توسط بخش تعلیمات دفتر ولایتی غور، به همکاری همکاران دفتر، از تاریخ 19 الی 22 میزان در سالن کنفرانس‌های این دفتر برگزار شد. در این کارگاه 35 تن (4 زن و 31 مرد) از افسران و ساتنمنان پولیس قوماندانی امنیه، آمریت دفتر قوماندانی امنیه، مدیریت جنایی، استخبارات، مبارزه با تروریزم، مبارزه با مواد مخدر، حقوق بشر قوماندانی امنیه، جلب و جذب، مدیریت پیژند، ترافیک، حوزه اول پولیس و مدیریت عمومی محبس اشتراک داشتند. در اخیر کارگاه اشتراک کنندگان احترام، رعایت و حمایت حقوق بشری را رسالت خویش خوانده و یک تعهد نامۀ جمعی را در این مورد نیز به امضا رسانیدند.


بازنشر این مطلب