حقوق بشر در رسانه ها

هفته اول عقرب 1395

نقض حقوق بشر

خبرگزاری بخدی، شنبه 1 عقرب: مقام های محلی ولایت بامیان در مرکز کشور می گویند که در نتیجه واژگون شدن یک موتر نوع فلانکوچ در مربوطات ولسوالی ورس این ولایت، ۶ نفر کشته و ۱۰ نفر دیگر زخمی شده اند. این رویداد حوالی ساعت ۸:۳۰ دقیقه شب در ساحه موسوم به سرخ جوی از مربوطات ولسوالی ورس زمانی رخ داده که یک موتر نوع فلانکوچ با ۱۶ سرنشین از جاده منحرف شده است. عبدالرحمان احمدی، سخنگوی والی بامیان با تایید این رویداد به خبرگزاری بخدی گفت: یک موتر فلانکوچ با تمامی سرنشیان خود حوالی ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه در ساحه سرخ جوی ولسوالی ورس از جاده منحرف شده و از یک ارتفاع حدود ۳۰۰ متری سقوط کرده است.

--------------

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 2 عقرب: در نتیجه انفجار یک ماین مقناطیسی به یک رنجر پولیس در حوزه پانزدهم شهر کابل، یک تن زخمی شده است. فریدون عبیدی، مسئول مبارزه با جرایم جنایی زون 101 آسمایی پولیس کابل می گوید که این انفجار صبح امروز در منطقه شهرک ملی رخ داده است. به گفته وی، در این حادثه، تنها راننده رنجر زخمی شده و به کسی دیگر آسیب نرسیده است.

--------------

طلوع نیوز، دوشنبه 3 عقرب: بر اساس گزاش‌ها، نبردهای امسال نیم‌میلیون نفر را در سراسر کشور آواره ساخته‌اند. از سوی دیگر، روند بازگشت مهاجران از پاکستان و ایران نیز افزایش یافته‌است و بیش‌از نیم میلیون مهاجر از پاکستان به کشور برگشته‌اند. بازگشت‌کننده‌گان، ناداری، بیکاری و افزایش ناامنی‌ها را چالش‌های بزرگ دربرابر خود شان می‌دانند. وزارت مهاجرین و عودت‌کنند‌گان می‌گوید که رسید‌گی به تمامی بی‌جاشد‌گان و برگشت‌کنند‌گان به‌گونۀ درست دشوار خواهد خواهد بود.

--------------

بی بی سی، چهارشنبه 5 عقرب: منابع محلی ولایت غور در مرکز افغانستان اعلام کردند که نیروهای که خود را وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش) می‌دانند، دستکم ۲۸ غیرنظامی را در این ولایت کشته‌اند. غلام ناصر خاضع، والی ولایت غور در مرکز افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که روز سه‌شنبه چهارم عقرب  نیروهای داعش در شمال دشت "کاسی" ولایت غور که تحت کنترل نیروهای دولتی افغانستان است می‌خواستند که سه رمه گوسفند مردم محل را با خود ببرند که با نیروهای امنیتی افغانستان و مردم محل درگیر شدند. او افزود این درگیری که در حوالی ساعت ۵ عصر به وقت محلی رخ داد، دو نفر از امنیت ملی افغانستان و یک نفر از نیروهای مردمی کشته شدند.

خبرگزاری بخدی، چهارشنبه 5 عقرب: مقام های امنیتی در ولایت پکتیکا می گویند که در نتیجه انفجار ماین جاسازی شده کنار جاده در مربوطات این ولایت ۱۲ غیرنظامی زخمی شده اند. عبدالروف مسعود، آمر امنیت قوماندانی امنیه پکتیکا گفته است که این رویداد حوالی ساعت ۹:۰۰ صبح روز چهارشنبه در نزدیکی شهر شرنه رخ داد که در نتیجه ۱۲ غیرنظامی زخمی شدند.  به گفته آقای مسعود، این رویداد ناشی از انفجار ماین جاسازی شده طالبان در این ساحه بوده است.

--------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 5 عقرب: سازمان ملل متحد افراط‌ گرایی را یکی‌از چالش‌های بنیادی در برابر زنان در افغانستان می‌داند. پیرنیل کاردیل، معاون فرستادۀ ویژۀ سازمان ملل متحد برای افغانستان، در مراسم تجلیل از «روز جهانی باز» یا «اوپن دی»، گفت که هرچند در ۱۵ سال گذشته پیکارهایی با افراط گرایی در افغانستان صورت گرفته‌اند؛ اما رسیده‌گی کامل به این معضل نیاز به تلاش‌های بیشتر دارد. پیرنیل کاردیل گفت: «در افغانستان ایدئولوژی‌های که نظام‌های فکری تبعیض‌آمیز را به منظور محروم‌ساختن زنان و دختران از حقوق بشری شان همچون حق آزادی گشت‌وگذار و دست‌رسی به حق آموزش تحمیل می‌کنند، ادامه دارند

--------------

خبرگزاری بخدی، پنجشنبه 6 عقرب: مقام های محلی ولایت سمنگان می گویند که حادثه ترافیکی در شهر (ایبک) مرکز این ولایت جان دو نفر را گرفته است. منیر رحیمی مسوول مطبوعاتی قومندانی امنیه سمنگان به رسانه گفته است که این روی داد حوالی ساعت ۲:۰۰بامداد رخ داده است.

به گفته رحیمی این حادثه ترافیکی در منطقه رباطک، شهر ایبک این ولایت رخ داده است. رحیمی افزوده که این حادثه زمانی رخ داده است که یک موتر تانکر و یک موتر باربری که از سمنگان به طرف بغلان در حرکت بودند، در وقت سبقت گرفتن با یکدیگر تصادف کردند.

--------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 6 عقرب: کمیسیون مستقل حقوق بشر سخنان اخیر جنرال دوستم را نشانه‌هایی از شکننده‌گی اوضاع در افغانستان می‌داند. رفیع الله بیدار، سخنگوی این کمیسیون، هر گونه عمل یا سخنی را، که به بدترشدن حقوق شهروندان کشور بانجامد مردود می‌شمارد. رفیع‌الله بیدار می‌گوید: «هر نیروی که از زور و نیرومندی نظامی خود و از حرکات نظامی خود صحبت می‌کنند، باید نظام‌مند و در چارچوب قانون باشد. هر عمل غیر قانونی و فراتر از قانون را کمیسیون مستقل حقوق بشر مردود می‌شمارد.» وی می‌افزاید: «بحث عدالت اجتماعی، بحث برابری و مساوات تمامی شهروندان سرزمین افغانستان، یک بحث بسیار جدی‌است که در طول تاریخ نقض شده‌است و تکرار آن باعث ازهم‌پاشید‌گی بیشتر و شکنند‌گی بیشتر می‌شود

--------------

خبرگزاری بخدی، شنبه 8 عقرب: مقام های محلی ولایت ننگرهار در شرق کشور تایید کرده اند که در نتیجه حمله هوایی نیروهای ناتو بر منزل مسکونی یک قوماندان ارشد طالبان در مربوطات ولسوالی شیرزاد ۴ غیرنظامی کشته شده اند. عطا الله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به رسانه ها گفته است که حمله هوایی ناتو در ولسوالی شیرزاد منزل مولوی محمد علم یکی از قوماندانان ارشد طالبان را هدف قرار داد اما در این حمله غیرنظامیان کشته شده اند.  خوگیانی اما از رقم دقیق تلفات غیرنظامیان در این حمله جزئیات ارایه نکرده است.

--------------

انکشاف حقوق بشر:

خبرگزاری مرکزی، شنبه 1 عقرب: اعضای شورای ولایتی، فعالان مدنی و حقوق بشری ولایت غور امروز طی یک گردهمایی با ابراز نگرانی از ادامه گروگان‌گیری‌ها و محکوم کردن قتل یکی از پنج دانشجوی گروگان گرفته شده در این ولایت، خواستار اقدامات جدی حکومت برای جلوگیری آن شدند. آنان در این گردهمایی خواستار رهایی بدون قیدو‌شرط متباقی دانشجویان گروگان گرفته شده و گفتند، عاملان گروگانگیری‌ها و قتل افراد ملکی در این ولایت از سوی حکومت بازداشت و محاکمه شوند.

--------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 4 عقرب: مسئولان محلی ولایت هلمند با اشاره به اینکه وضعیت امنیتی در این ولایت نسبتاً بهتر شده، اعلام کرده اند که آواره‌گان جنگ درحال بازگشت به سوی خانه‌های‌شان هستند. بر اثر درگیری اخیر میان نیروهای امنیتی و طالبان، در نزدیکی شهر لشکرگاه و برخی از ولسوالی‌های هلمند، هزاران خانواده آواره و به ولایات همجوار متواری شدند. اما میرزاحسین علیزاده، عضو شورای ولایتی هلمند گفته است که با بهبود وضعیت امنیتی در این ولایت، شماری زیادی از خانواده‌ها دوباره به خانه‌های‌شان برگشته اند.

--------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 4 عقرب: مقام های امنیتی ولایت غور در مرکز کشور اعلام کردند چهار دانشجوی که ۴۵ روز قبل از سوی طالبان ربوده شده بودند، در نتیجه عملیات ماموران امنیت ملی دوباره آزاد شدند. حدود یک و نیم ماه قبل طالبان مسلح در مسیر راه دولت یار ده ها مسافر به شمول ۵ دانشجوی دانشگاه غور که به سوی بامیان در حرکت بودند را اختطاف کردند و سپس یک دانشجو را به قتل رساندند. امیر جان ناصری، رییس امنیت ملی غور گفته است که عصر روز دوشنبه ماموران این اداره موفق شدند پس از تلاش های زیاد این چهار تن را از چنگ طالبان مسلح آزاد کنند.

--------------

طلوع نیوز، سه شنبه 5 عقرب: حضور زنان در بسیاری از وزارت‌های کشور کمتر از ۱۵ درصد است. یک پژوهش تازه، که از سوی ادارۀ توسعۀ جهانی ایالات متحده انجام شده‌است، نشان می‌دهد که از میان کارمندان ۱۷ وزارت کشور کمتر از ۱۵ درصد آنان زنان استند. یافته‌های یک پژوهش تازه این اداره نشان می‌دهند که نبود امنیت، اندیشه‌های منفی مردم در برابر کارِ زنان در بیرون‌از خانه، خیابان‌آزاری و محیط کار نامناسب برای بانوان، از انگیزه‌های اصلی کم‌رنگ‌بودن سهم زنان در نهادهای دولتی افغانستان استند.

--------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 5 عقرب: وزارت مهاجران و عودت‌کنندگان گفت که برای رسید‌گی به وضع بی‌جاشد‌گان در کشور دو میلیارد و ۱۷۰ میلیون افغانی نیاز است. سید حسین عالمی بلخی، وزیر مهاجرین وعودت‌کننده‌گان امروز (۵ عقرب) در یک نشست خبری گفت که از میان ده‌ها هزار خانوادۀ بی‌جاشده در کشور، بیش‌از ۲۳ هزار و ۷۰۰ خانواده دوباره به خانه‌های شان در ولایت‌های گونه‌گون برگشته‌اند و این پول برای فراهم‌سازی کمک به این بی‌جاشده‌گان نیز هزینه خواهد شد.

--------------

بی بی سی، پنجشنبه 6 عقرب: نمایندگان مردم غور برای بررسی رویداد قتل دسته جمعی سی غیرنظامی در این ولایت، خواهان اعزام یک هیات از کابل به آن ولایت شدند. منابع محلی ولایت غور در مرکز افغانستان روز گذشته اعلام کردند که نیروهایی که خود را وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) می‌دانند، دستکم ۲۸ غیرنظامی را در این ولایت کشته‌اند. اما روز پنجشنبه ششم عقرب  شماری از نمایندگان مردم غور در نشست خبری در کابل، حضور داعش را در ولایت‌شان رد کردند. آنها گفتند سی غیرنظامی و سه عضو خیزش مردمی در این ولایت از سوی افراد مسلح غیرمسئول کشته شدند.

--------------

خبرگزاری مرکزی، پنجشنبه 6 عقرب: ریاست عمومی امنیت ملی اعلام کرد که طی عملیات یک تن از چنگ اختطافچیان در ولایت بلخ آزاد شده است. در خبرنامه منتشر شده این ریاست آمده است، اسامی رفیع الله توسط دو اختطافچی چندی قبل از مربوطات ولسوالی بلخ ولایت بلخ اختطاف شده بود. بر اساس خبرنامه، اختطافچیان در بدل رهایی وی از خانواده اش مبلغ شش میلیون افغانی مطالبه نموده بودند.

--------------

بی بی سی، جمعه 7 عقرب: بانک جهانی اعلام کرده که ۱۲۰ میلیون دلار برای تامین خدمات اجتماعی از جمله افزایش دسترسی به آب آشامیدنی و تقویت نظام مالی افغانستان کمک می‌کند. مقام‌های این بانک گفته‌اند که مبلغ صد میلیون دالر این کمک در چهارچوب برنامه "پیمان شهروندی" دولت افغانستان برای فراهم کردن خدمات اجتماعی مانند تهیه آب آشامیدنی در مناطق روستایی و چهار شهر بزرگ هزینه خواهد شد.

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

--------------

کابل: کارگاه آموزش آشنایی با بخش تحقیقات و مطالعات حقوق بشر

کارگاه دو روزهای از طرف بخش تحقیات و مطالعات کمیسیون مستقل حقوق بشر در باغ بابر برگذار شد. این کارگاه روزهای 4 و 5 عقرب 1395 از ساعت 9 صبح آغاز و ساعت 4 بعد از ظهر پایان مییافت. کارمندان دفاتر مختلف کمیسیون گردهم آمده بودند تا در این کارگاه اشتراک کنند. بخشهای مختلفی برای ارائه در نظر گرفته شده بود و در این دو روز با کارمندان کمیسیون در میان گذاشته شد.

داکتر سیما سمر در در بخشی از سخنان خود در افتتاحیه این کارگاه گفت: «اساس کمیسیونهای ملی حقوق بشر که برای حمایت حقوق بشر ساخته میشود بر اساس اصولنامۀ پاریس است. توقع من این است که کسانی که تازه در کمیسیون استخدام شده اند این اصولنامه را یک بار بخوانند. به دلیل اینکه در آنجا وظایف ما مشخص میشود. نهادهای ملی حقوق بشر بعنوان وجدان عمومی دولتها و مردم همان کشور عمل میکند. بنا بر این وظایف ما بسیار سنگین است به دلیل اینکه وظیفه داریم که نظارت بکنیم، حمایت و دفاع بکنیم از حقوق بشری تمام مردم. چه اعضای دولتی باشند چه در دولت نباشند. به این دلیل این وظیفه، وظیفۀ بسیار حساس است

--------------

بدخشان: برگزاری چهار کارگاه آموزشی برای نیروه‌های دفاعی و امنیتی

در جریان ماه میزان سال جاری، 4 عنوان کارگاه آموزشی سه روزه از جانب دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر بدخشان برای نیرو‌های دفاعی و امنیتی این ولایت برگزار گردید.

این کارگاه‌ها به صورت جدا گانه در ولسوالی‌های دور افتادۀ واخان، زیباک، اشکاشم و شغنان ولایت بدخشان برگزار شد و در این برنامه‌ها به تعداد 120 تن از فرمانده‌ها، مدیران، افسران و سربازان از نهادهای مختلفی امنیتی و دفاعی (اردوی ملی، پولیس ملی و امنیت ملی) این ولایت اشتراک نمودند.

--------------

جلسۀ فوکس گروپ تحقیق ملی در مورد حق دسترسی به صحت در ولسوالي جاغوري

این جلسه به تاریخ اول عقرب 1395 در هوتل نمونه شهر، واقع در بازار سنگماشه مرکز ولسوالی جاغوری با حضور17 نفر به شمول آمر صحت عامه ولسوالی جاغوری، استادان دانشگاه خاتمالنبیین، استادان دارالمعلمین، فعالین مدنی، فعالین حقوق بشر و یک تعداد اهل خبره در مورد وضعیت صحت دایر گردید.

--------------

سمنگان: بسياري از ادارات سمنگان به مراجعان اطلاعات نمي‌دهند

فعالان رسانهيي و مدني سمنگان طي نشستي به روز 27 ميزان وضعيت دسترسي به اطلاعات در اين ولايت را بحث و بررسي كردند. در اين نشست كه از سوي دفتر ساحوي شمال كميسيون مستقل حقوق بشر در تالار كنفرانسهاي رياست اطلاعات و فرهنگ سمنگان برگزار شد، علاوه بر بيست تن از فعالان مدني و رسانهيي، نمايندگان برخي از نهادهاي دولتي سمنگان نيز اشتراك كرده بودند. رمضان واحدي معاون مطبوعات در دفتر ساحوي شمال كميسيون مستقل حقوق بشر هدف نشست را مشوره و هماهنگي ميان فعالان رسانهيي به منظور بهبود وضعيت دسترسي شهروندان به اطلاعات نزد نهادهاي دولتي دانست.

--------------

معرفی رئیس دفتر ساحوی کابل، منیجر عملیاتی و آمر منابع بشری کمیسیون

داکتر سیماسمر رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در محفلی در دفتر ساحوی کابل، رییس دفتر ساحوی کابل، منیجرعملیاتی و آمر منابع بشری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان را معرفی کردند. عبدالاحد فرزام بعنوان رئیس دفتر ساحوی کابل، داکتر رفیع‌الله بیدار بعنوان منیجر عملیاتی و عبدالهادی بشردوست بعنوان آمر منابع بشری کمیسیون معرفی شدند.

در این برنامه که در تاریخ 2/8/1395 در دفتر ساحوی کابل برگذار شده بود، داکتر سیماسمر و کمیشنر حواعلم نورستانی سخن گفتند و تعیینات جدید را برای کارمندان کمیسیون اعلام کردند. داکتر سیماسمر در این برنامه پس از معرفی عبدالاحد فرزام به کارمندان کمیسیون گفتند: «توقع می‌رود که همکاران ما با جدیت، اخلاص و تعهد برای حفظ کرامت انسانی و اهداف انسانی که کمیسیون دنبال می‌کند تلاش کنند، زیرا بدترین مرض در یک اداره عدم اتحاد کارمندان آن اداره است که منجر به اجرا نشدن برنامه‌های اداره می‌شود

--------------

غور: جلسه ویژه با رسانه‌ها و فعالین مدنی

بخش تعلیمات دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به تاریخ 29 میزان جلسۀ ویژه با رسانه‌ها را با حضور هیأت محترم دفتر مرکزی (محترم داکتر رفیع‌الله بیدار سخنگوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان وسرپرست دفتر ساحوی کابل و محترم محمد عظیم بشارت عضو تحقیق و مطالعات حقوق بشر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان)  و اشتراک 29 تن از نمایندگان و اصحاب رسانه‌های رادیو سرحد، رادیو صدای عدالت، رادیو فیروزکوه، نشریه هیس، 21، اندیشه، پژواک و نهادهای مجتمع جامعه مدنی، نهاد اجتماعی و انکشافی ملی جوانان افغانستان، شبکه زنان افغان، شبکه رهبران جوان، تجدد، نماینده شورای ولایتی، نماینده ریاست ارشاد حج و اوقاف، اطلاعات و فرهنگ و رضاکاران حقوق بشر در سالن کنفرانس‌های این دفتر تدویر نمود.

--------------

اعلامیه کمیسیون در محکومیت گروگانگيري وقتل وحشیانه افراد ملکی در ولایت غور

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، گروگان‌گيري و آدمربايي 33 تن و قتل حداقل 26 تن از هموطنان ما در ولایت غور را منحيث عمل بزدلانه شنيع، غير‏اسلامي و غیرانسانی شدیدآ تقبیح کرده و از تمامی طرف‌های درگیر‌، به‏خصوص نيروهاي مخالف مسلح دولت، یکبار دیگر اکیداً می‌خواهد که مبتنی بر اصول و ارزش‌های دین ‌اسلام و عرف قبول شده بین‌المللیِ جنگ، اسيران، غیر ‌نظامیان ‏و افراد ملکی را مورد هدف قرار ندهند و از جان، مال و زندگی صلح‌آمیز آنان حفاظت کنند.


بازنشر این مطلب