حقوق بشر در رسانه‌ها

هفته دوم عقرب 1395

نقض حقوق بشر

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 9 عقرب: سفارت افغانستان در آلمان اعلام کرده که شماری از پناهجویان افغان که در این کشور درخواست پناهندگی شان پذیرفته نشده، روند اخراج آنها شروع می‌شود. حمید صدیق، سفیر افغانستان در آلمان گفته است که آنعده از پناهجویان افغان که درخواست پناهندگی شان سه بار از سوی دادگاه آلمان رد شده باشد، به افغانستان برگردانده خواهند شد.

---------------------------

خبرگزاری مرکزی، سه شنبه 11 عقرب:  بر اثر انفجار ماین کنار جاده ای در ولسوالی سید خیل ولایت پروان، هفت غیر نظامی کشته شده اند. احمد لمر عثمانيار، ولسوال سيدخيل پروان گفته است که یکی از بزرگان قومی نیز شامل کشته شدگان هستند. این رویداد ظهر امروز زمانی رخ داده که موتر حامل اشتراک کنندگان یک عروسی با ماین کنار جاده برخورد کرده است.

---------------------------

آریانانیوز، سه شنبه 11 عقرب: سالانه بیش از سه هزار زن در افغانستان به سرطان پستان مبتلا می شوند. سرطان، واژۀ ترسناک که امروز شامل زندگی انسان ها شده است اما گفته می شود با مراجعۀ به موقع نزد داکتر میتوان از برخی انواع سرطان نجات یافت و دوباره به زندگی سالم برگشت. فریدۀ ۲۵ ساله دختری جوانی است که پنج ماه پیش از بیماری سرطان اش آگاه می شود. وی می گوید: “وقتی از بیماری ام آگاه شدم، هیچ امیدی برای زندگی نداشتم ولی فعلا دوباره بهتر شده ام.” او پس از دارو گیری های زیادی جراحی شده است و حالا جراحی پایانی اش باقی مانده است تا کامل صحتمند شود.

---------------------------

بی بی سی، پنجشنبه 13 عقرب: گزارش‌ها از شمال افغانستان حاکی از درگیری نیروهای ویژه افغان با نیروهای گروه طالبان است. گفته شده در درگیری میان نیروهای ویژه افغان و گروه طالبان در حاشیه ولایت قندوز، "دست‌کم ۳۰ غیر نظامی کشته و ۲۵ تن دیگر زخمی شده‌اند."  سید محمود دانش، سخنگوی والی قندوز به بی‌بی‌سی گفت که گروهی از نیروهای ویژه افغان در جریان عملیات در محله‌ای "بوز قندهاری" در نزدیکی پل آلچین در حاشیه ولایت قندوز، از سوی گروه طالبان محاصره شدند. سپس گروه بعدی برای کمک به محل آمد، در درگیری میان نیروهای ویژه افغان و گروه طالبان ده‌ها تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخم برداشتند.

---------------------------

بی بی سی، پنجشنبه 13 عقرب: اهالی ولسوالی قره باغ ولایت غزنی می‌گویند به دنبال کشته شدن دو دانش آموز از سوی پلیس، از یک هفته به این سو پنجاه مکتب را در این ولسوالی بسته اند. ده‌ها تن از ساکنان محل که به شهر غزنی آمده اند و می‌گویند آنها نگران امنیت دانش آموزان هستند. آنها خواهان محاکمه قاتل این دو دانش آموز هستند.

---------------------------

بی بی سی، جمعه 14 عقرب: مقا‌م‌های محلی در فاریاب می‌گویند بر اثر انفجار در مراسم عروسی در ولسوالی خواجه سبزپوش این ولایت دست‌کم سیزده نفر کشته شده و ده تن دیگر زخمی شده‌اند. احمد جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب گفته است این رویداد شام روز پنجشنبه ۱۳ عقرب  اتفاق افتاده است.  آقای بیدا همچنین گفته است که تا حالا روشن نیست که انفجار ناشی از شلیک هاوان بوده یا مین کارگذاری شده.

---------------------------

بی بی سی، جمعه 14 عقرب: نعمت‌الله زهیر، گزارشکر محلی آریانا نیوز در ولایت هلمند، بر اثر انفجار بمب کنار جاده‌ای کشته شده است.  عمر زواک، سخنگوی والی هلمند به بی‌بی‌سی گفت که موتر  آقای زهیر با بمب جاسازی شده در کنار جاده برخورد کرده، در این حادثه راننده آقای زهیر هم زخمی شده است.  به گفته سخنگوی والی هلمند، آقای زهیر برای پوشش خبری عملیات نظامی در سور گودر در جنوب ولایت هلمند رفته بود.

---------------------------

بی بی سی، شنبه 15 عقرب: حفیظ احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت امور مهاجرین افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که از آغاز سال جاری میلادی تاکنون حدود ۵۰۰ هزار مهاجر از کشور پاکستان به افغانستان برگشته‌اند. او افزود که همچنین بیش از ۳۴۹ هزار نفر نیز از کشور ایران به افغانستان برگشته‌اند. به گفته آقای میاخیل از مجموع کسانی که از پاکستان برگشته‌اند، ۳۳۰ هزار دارای کارت مهاجرت و بقیه نیز کسانی بودند که مدرک رسمی مهاجرت در پاکستان نداشتند.

---------------------------

بی بی سی، شنبه 15 عقرب: مقام‌های محلی ولایت غور در مرکز افغانستان تایید کردند، نیروهایی که خود را وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) می‌نامند ۶ غیر نظامی را روز، جمعه ۱۴ عقرب  ربوده‌اند. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه از ولایت غور دیدار کرد و در نشست با مسئولان امنیتی و خانواده‌های کسانی که چند روز قبل در این ولایت کشته شدند، به مسئولان امنیتی غور دستور داد، "تا به خاطر تأمین امنیت مردم این ولایت از تمام امکانات استفاده نمایند و نگذارند شماری از افراد تروریست باعث اخلال نظم و آزار مردم غور گردند."

---------------------------

خبرگزاری مرکزی، شنبه 15 عقرب: مسئولان محلی ولایت فاریاب می گویند که گروه طالبان دو فرد ملکی را در این ولایت تیرباران کرده اند. سیدلقمان گهریک، ولسوال شیرین تگاب ولایت فاریاب گفته است که این افراد کارمندان دولتی نبوده و نیز هیچ ارتباطی با حکومت نداشته است. به گفته وی، این افراد غلام سخی و نقیب الله نام داشته اند.

---------------------------

آریانا نیوز، شنبه 15 عقرب: عبدالرووف ابراهیمی، رییس مجلس نمایندگان می گوید، حکومت در شناسایی و مجازات عاملان قتل های زنجیره ای به ویژه قتل سید مصطفی کاظمی و پنج نمایندۀ دیگر در مجلس بغلان کوتاه آمده است. مجلسین شورای ملی به روز شنبه گردهم آمدند و از جان باختن سید مصطفی کاضمی و پنج عضو کمیسیون اقتصاد ملی یادبود به عمل آوردند. رییس مجلس نماینده گان چگونگی این رویداد را پرسش برانگیز دانسته از شناسایی و مجازات عاملان این رویداد سخت انتقاد می کند.”

---------------------------

انکشاف حقوق بشر:

خبرگزاری مرکزی، یکشنبه 9 عقرب: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در دیدار با نمایندگان معلولین ومعیوبین، گفته است که برای حل مشکلات آنها تلاش خواهد کرد. در این دیدار نمایندگان معلولین و معیوبین از عبدالله خواسته اند تا به ادارات مربوطه هدایت دهد که فدراسیون معلولین و معیوبین را ایجاد نماید و همچنین اداره مستقل برای معلولین و معیوبین در چوکات وزارت کار و اموراجتماعی ایجا شود.

---------------------------

آریانانیوز، سه شنبه 11 عقرب: داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی خشونت علیه زنان را نگران کننده می خواند. زنان در افغانستان به عنوان عضو دوم جامعه بیشتر با درشت خویی های مردان روبرو اند. خانه، نهاد های امنیتی، مراکز آموزشی و در بیشتر موارد جاده ها شاهد بیشترین آمار خشونت اند. آقای عبدالله می گوید: “متاسفانه امروز زنان با مشکلات زیادی مواجه اند که واقعا نگران کننده است.” بحران حاکمیت قانون در کشور همواره سبب شده است، تا زنان عدالت خواهی نتوانند.

---------------------------

آریانانیوز، سه شنبه 11 عقرب:  دادگاه بین المللی لاهه به زودی تحقیقاتی را در مورد جرایم جنگی افغانستان آغاز می کند. پرونده های عملان جرایم جنگی و علیه بشریت برای نخستین برای از سوی دادگاه لاهه بررسی خواهد شد، که این پرونده ها عملکرد های نیروهای آمریکایی در افغانستان را نیز شامل میشود. مجلۀ آمریکایی فارین پالیسی به نقل از چندین منبع نوشته است که دادستان کل دادگاه بین المللی لاهه، احتمالاً پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیش از پایان سال جاری میلادی تحقیقاتش را در این مورد آغاز خواهد کرد.

---------------------------

آریانانیوز، چهارشنبه 12 عقرب: پرنایل کاردل، معاون نمایندۀ سرمنشی سازمان ملل متحد در کابل از طرف های در گیر جنگ می خواهد که حفاظت از غیر نظامیان را در اولویت کار خود قرار دهند. افغانستان کشوری است که بیشترین رقم جمعیت آن جوان اند، اما سازمانهای جهانی به این باورند که این جوانان در میان انبوهی از چالش ها مسیر زندگی را می گشایند. یحیا قانع، مسوول برنامۀ شبیه سازی سازمان ملل کابل می گوید: “ما برنامۀ را به هدف روشن ساختن اذهان جوانان برگزار نموده ایم و امیدواریم برنامۀ موثری باشد.”

---------------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 13 عقرب: سازمان ملل متحد و اتحادیۀ اروپا از تعهد درازمدت‌شان به پشتیبانی از صلح و امنیت در افغانستان اطمینان می‌دهند. نماینده‌گان سازمان ملل متحد و اتحادیۀ اروپا امروز پنج‌شنبه (۱۳ عقرب) در نشست شبیه‌سازی سازمان ملل متحد در کابل، گفتند که جهان تعهد درازمدت به افغانستان دارد و در هیچ روند صلح باید دستاوردهای بیش یک دهۀ گذشته در این کشور قربانی نشوند. پارنیل کاردیل، معاون یوناما در افغانستان، گفت: «یوناما به گونه‌یی از روند صلح پشتیبانی می‌کند و با همکاران ما برای فراهم‌سازی گفت‌وگوها برای پایان جنگ‌ها کار می‌کنیم. در گفت‌وگوهای یوناما تأکید می‌شود که صلح همیشه‌گی باید روندی باشد که نباید دستاوردهای یک دهۀ گذشته نادیده گرفته شود

---------------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 13 عقرب: چلوکه بیانی، گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر به روزنامۀ بریتانیایی گاردین گفت که بازگشتاندن اجباری پناه‌جویان افغان از کشورهای اروپایی به کشورشان، باعث بدترشدن اوضاع امنیتی نیز خواهد شد. وی افزوده که هرچند کشورهای اروپایی می‌خواهند شمار بزرگی از افغانان را از این کشورها اخراج کنند، اما این کار باعث تضعیف امنیت نیز خواهد شد زیرا بازگشت‌کننده‌گان نمیتوانند زنده‌گی خوبی داشته باشند وممکن است یک درد سربه حکومت افغانستان شوند.

---------------------------

آریانانیوز، شنبه 15 عقرب: هیئت اداری مجلس نماینده گان شهادت نعمت الله زهیر خبرنگار آریانانیوز را زیان بزرگ به خانواده رسانه ها میداند و حکومت را درکار تامین امنیت خبرنگاران به ناکامی متهم میسازد. منشی مجلس نماینده گان تاکید می ورزد که آزادی بیان و کار رسانه یی درکشور یک دست آورد بزرگ است و حکومت مکلف است تا در حفظ این دست آورد از هر گزینه کار گیرد. عرفان الله عرفان منشی مجلس نماینده گان می گوید: “تسلیت به خانواده زهیر می گویم و بهشت برین را برای این شهید استدعا می کنم. متاسفانه هیچ کس درکشور مصئونیت ندارد به ویژه خبرنگاران با تهدید های جدی مواجه است و حکومت نیاز دارد تا در قسمت جان و مال رسانه ها و خبرنگاران که دست آورد بزرگ است توجه جدی کند”.

---------------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

کابل: کارگاه ارتقای ظرفیت حقوق زنان و افراد دارای معلولیت

کارگاه پنج روزۀ ارتقای ظرفیت و توانمندسازی کارمندان بخشهای حمایت از حقوق زنان و اشخاص دارای معلولیت روز 13 عقرب  در سالون پامیر، هوتل انترکانتینینتال کابل برگزار شد. این کارگاه آموزشی که 3 روز آن به صورت مشترک و 2 روز دیگر آن به صورت جداگانه برای بخشهای اشخاص دارای معلولیت و بخش حمایت از حقوق زنان در نظر گرفته شده است؛ بر اساس برنامۀ عمل سال 1395 کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، برای کارمندان دفاتر ساحوی و ولایتی برگزار میگردد.

---------------------------

لغمان: تدویر دو جلسه آموزشی در پوهنتون لغمان

بخش تعلیمات، دفتر ساحوی جلال آباد، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، دوجلسه آگهیدهی نیم روزه را برای 72 تن کارمندان اداری و محصلین پوهنتون لغمان بتاریخ 05 عقرب 1395 در آن پوهنتون برگزار نمود. جلسه با تلاوت آیات از کلامالله مجید آغاز متعاقبا پوهنمل عبدالغفور غفوری رییس پوهنتون لغمان طی سخنان افتتاحیه خویش بعد از خوش آمدگویی و ابراز امتنان از بخش تعلیمات دفتر چنین بیان داشت: دفتر ساحوی جلال آباد کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان طی سالهای متمادی در این راستا کار و فعالیت داشته و خواهد داشت که اهمیت آن از لحاظ اگهیدهی حقوق بشر برای همه ما فرصت خوبی در رابطه به فراگیری ارزشهای حقوق بشری مهیا میسازد و نظریات کورکورانه را در زمینه از اذهان باشندگان جامعه دور نموده ما را به واقعیت امر رهنمایی درست و همه جانبه مینماید. باید گفت که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در همه ابعاد زندگی بشر فعالیت داشته و این فعالیتها در روشنی اساسات شرعی و قانونی برای نیل به هدف تحقق یک جامعه عادلانه و مترقی صورت میگیرد.

---------------------------

کابل: تدوير جلسه آگاهی‌دهی حقوق اطفال برای کارمندان رياست احيأ و انکشاف دهات

به سلسلۀ تدویر جلسات آگاهیدهی بخش حمایت و انکشاف حقوق کودکان، جهت تبلیغ و ترویج حقوق بشر و آگاهی شهروندان به تاریخ 09/08/1395 جلسه آگاهیدهی  برای (30) تن از کارمندان ریاست احیا و انکشاف  دهات در کابل  دایر گردید. در این برنامه به موضوعات چون معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر، طرز فعالیت  و صلاحیتهای آن،کنوانسیونهای بینالمللی حمایه حقوق بشر بالاخص کنوانسیون بینالمللی حقوق کودک و همچنان قوانین نافذه افغانستان در راستای حمایه حقوق طفل، خشونت و انواع خشونت، عواقب ناگوار آن  تحلیل و ارزیابی دقیق وضع جرمی اطفال و مسوولیتپذیری والدین و ممثل قانونی آنها در راستای سلامت و حمایت جسمی، روحی و رفاه اجتماعی اطفال بحث صورت گرفت.

---------------------------

غور: گزارش جلسه طفل به طفل

بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال دفتر ولایتی غور مطابق برنامه عمل، جلسه آموزشی طفل به طفل را در ولسوالی لعل و سرجنگل با اشتراک 12 تن از شاگردان نخبه لیسههای امام علی، لیسه رهنورد نور و لیسه نسوان مرکز به تاریخ 4 و 5 عقرب در لیسه نسوان مرکز ولسوالی لعل و سرجنگل  تدویر نمود. در این برنامه موضوعات مختلفی از قبیل معرفی کمیسیون مستقل حقوق بشر، دستاوردهای کمیسیون مستقل حقوق بشر در 14 سال گذشته ، میکانیزمهای حمایوی حقوق اطفال، کنواسیون حقوق طفل، مفهوم حقوق بشر، ویژگیهای حقوق بشر، تعریف حقوق اطفال از دیدگاه قوانین ملی و بینالمللی، حقوق کودکان از دیدگاه دین مقدس اسلام به زبان ساده و قابل فهم برای شاگردان تشریح شد.

---------------------------

غور: تدویر دومین جلسه فوکس گروپ تحقیق ملی دسترسی به حق صحت در ولسوالی لعل و سرجنگل

بخش نظارت و بررسی دفتر ولایتی غور کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، دومین جلسه فوکس گروپ تحقیق ملی دسترسی شهروندان به حق صحت را در ولایت غور برگزار کرد. این جلسه روز پنجشنبه مورخ 6/8/1395 با اشتراک بیش از 35 تن اعم از مردان و زنان و با حضور محترم محمداسماعیل رضایی ولسوال ولسوالی لعل و سرجنگل، ناظرحسین معاون قوماندان امنیه، اعضای شورای ولایتی، مسئولین و نمایندگان ادارات دولتی و غیردولتی، رؤسا و نمایندگان شوراهای انکشافی ولسوالی، اساتید دارالمعلمین، اساتید مکاتب، نمایندگان مؤسسات عرضه کننده خدمات صحی و فعالین مدنی و فرهنگی در ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور برگزار گردید.

---------------------------

دایکندی: تدویر کورس آموزشی حقوق بشر

دفتر ولایتی دایکندی، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، کورس آموزشی را با موضوع حقوق بشر برای 20 تن از فعالان مدنی، خبرنگاران محلی، و دانشجویان مراکز آموزشی و تحصیلی در مرکز ولایت برگزار کرد. شرکت کنندگان این برنامه، طی ده روز، موضوعات مختلف مرتبط با حقوق بشر را آموزش دیدند. قانون تشکیل، وظایف و صلاحیتهای کمسییون مستقل حقوق بشر افغانستان، مفهوم حقوق بشر، مبانی نظری و نگرش تاریخی حقوق بشر، اعلامیه جهانی حقوق بشر، کنوانسیون بینالمللی حقوق مدنی و سیاسی، مکانیزمهای قانونی حمایت از حقوق بشر در قانون اساسی افغانستان، حق آزادی بیان، حق دسترسی به اطلاعات، اخلاق حقوق بشری، مفهوم جامعه مدنی، حاکمیت قانون، ممنوعیت قانونی خشونت و بدرفتاری علیه زنان و کودکان، حقوق اساسی کودکان و افراد دارای معلولیت، رابطه خشونت و بدرفتاریهای خانوادگی با خودکشی زنان، حقوق بینالمللی بشردوستانه، شیوهها و معیارهای دادخواهی و حق نسبت به صلح از مهمترین موضوعات مورد بحث در این برنامه بود که برای شرکت کنندگان آموزش داده شد.

کابل:برگزاری کارگاه نیم روزۀ اهداف توسعه پایدار

بخش آموزش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کارگاه نیم روزۀ را برای کارمندان بخشهای مختلف خود به هدف ارتقای ظرفیت داخلی در دفتر ساحوی کابل برگذار کرد. در این کارگاه (روز یکشنبه تاریخ 9/8/ 1395) محترم پوهنیار احمدفهیم حکیم مشاور کمیسیون، محمدموسی محمودی رییس اجرایی کمیسیون، عبدالاحد فرزام رییس دفتر ساحوی کابل، مختارحسین حیدری محقق در امور تعلیمی، رحمانعلی جاوید هماهنگ کنندۀ بخش آموزش حقوق بشر و محترم همایون عابد به نمایندگی از نهادهای جامعه مدنی سخن گفتند.


بازنشر این مطلب