حقوق بشر در رسانه‌ها

هفته چهارم عقرب 1395

نقض حقوق بشر

آریانانیوز، یکشنبه 23 عقرب: افغانستان یکی از نا امن ترین کشورها برای خبرنگاران زن تلقی میشود. ایجاد فضای امن برای کار خبری از وظایف حکومت گفته میشود که باید نهاد های امنیتی در این زمینه تلاش بیشتر کنند. رضا معینی، نمایندۀ خبرنگاران بدون مرز افغانستان-ایران میگوید: “باید به خشونت علیه خبرنگاران پایان داده شود، اول باید فضای امن برای کار خبرنگاران و امنیت آنها توجه شود.” فریده نیکزاد، نمایندۀ خبرنگاران زن در جنوب آسیا میگوید: “مشکلات فرا روی خبرنگاران در جغرافیای کنونی افغانستان را به خطرناکترین کشور برای خبرنگاران زن مبدل کرده است.”

----------------------------------

طلوع نیوز، سه شنبه 25 عقرب: تفنگ‌داران ناشناس حوالی ساعت هفت امشب (۲۵ عقرب) وارد یک خانه در شهر هرات شدند و سه زن را با شلیک گلوله کشتند. جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات، با تأیید این حمله می‌گوید که این رویداد در منطقۀ کارتۀ دربِ کندهارِ شهر هرات هنگامی رخ داد که مردان مسلح وارد یک خانه شدند و دو عروس را با مادرشوهرشان با شلیک گلوله کشتند. وی می‌افزاید که این زنان باشنده‌گان اصلی ولایت فراه استند و این رویداد برخاسته از دشمنی‌های شخصی بوده‌است.

----------------------------------

خبرگزاری بخدی، سه شنبه 25 عقرب: مقام های محلی ننگرهار در شرق کشور می گویند که انفجار ماین کنار جاده در ولسوالی رودات این ولایت  سه کشته و زخمی برجای گذاشته است. عطالله خوگیانی،سخنگوی والی ننگرهار به خبر گزاری بخدی گفت که "این انفجار حوالى ساعت ٩:٣٠ قبل از ظهر روز سه شنبه، در قريۀ چنار ولسوالى رودات رخ داده است." به گفته اقای خوگیانی در این رویداد یک شاگرد مکتب کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند. اقای خوگیانی افزود که زخمیان این رویداد به شفاخانه منتقل شده اند، اما از وضعیت صحی اطلاعی در دست نیست.

----------------------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 26 عقرب: در یک حملۀ انتحاری در شهر کابل ۴ تن کشته شدند و‍‍۱۱ تن دیگر زخم برداشتهاند. یک منبع امنیتی میگوید که این حمله بر یک موتر نوع «هایس» نیروهای امنیتی در منطقۀ پل محمودخانِ شهر کابل بامداد روز چهارشنبه هفته گذشته هنگامی رخ داد که حمله‌کنندۀ انتحاری مواد انفجاری همراهش را در برابر این موتر منفجر ساخت. پولیس بررسی‌ها را در این باره آغاز کرده است. هیچ‌گروهی به شمول طالبان تا کنون مسؤولیت این حمله را به عهده نگرفته‌است.

----------------------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 26 عقرب: عروس خُردسالی که می‌گوید از سوی شوهرش سخت لت‌وکوب شده‌است، عدالت می‌خواهد. به گفتۀ این عروس ۱۴ ساله، با آنکه کمتر از یک‌سال از عروسی‌اش می‌گذرد، اما شوهر و خانوادۀ شوهرش همه‌روزه او را، به علت نامعلومی لت‌وکوب می‌کنند. به تازه‌گی، این زن پس از لت‌وکوب‌شدن از سوی شوهرش، اعضای بدنش پاره شده‌است. پدر این بانو بیمار است و او با رفتن به خانۀ پدرش بار دوش شده‌است. این عروس خردسال می‌گوید: «شوهرم سیغِ داغ را بر بدنم زد و مرا سوختاند و عیورم (برادر شوهرم) مرا لت‌وکوب کرد و بر پایم گلوله شلیک کرد

----------------------------------

طلوع نیوز، پنچشنبه 27 عقرب:  57 در‌صد از کودکان در بلخ از ناگزیری به کارهای توان‌فرسا مصروف‌اند و ۲۰ در‌صد از این کودکان از آموزش بی‌بهره استند. مریم کریمی، مسؤول بنیاد کودک افغانستان می‌گوید این کودکان بین سن‌های ۵ تا ۱۵ سال استند که کارهای شاق انجام می‌دهند. بانو کریمی می‌گوید این کودکان بر خلاف قانون کار افغانستان، مصروف کارهای چون، خشت‌پزی، فلزکاری، دهقانی، کفاشی و گدایی استند. او می‌گوید به بهانۀ بزرگ‌داشت از روز جهانی کودک، نزدیک به ۲۰۰ کودک که شماری از آنان نیز مصروف کارهای توان‌فرسا استند در یکی از هوتل‌های شهر مزار شریف دعوت شده‌اند.

----------------------------------

خبرگزاری مرکزی، پنجشنبه 27 عقرب: در نتیجه برخورد یک موتر کرولا و موتر مسافربری 303 در ولایت زابل، چهار مسافر کشته و دو تن دیگر زخمی شده اند. این حادثه در مربوطات ولسوالی شهر صفای زابل، در مسیر شاهراه کابل – قندهار رخ داده است. گل‌ اسلام سیال، سخنگوی والی زابل گفته است که این رویداد عصر روز گذشته رخ داده است. به گفته وی، زخمیان این رویداد در شفاخانه بستری شده و وضعیت صحی شان قناعت بخش است.

----------------------------------

طلوع نیوز، پنجشنبه 27 عقرب: در تازه‌ترین گزارش فهرست جهانی کشورهای قربانی تروریزم که از سوی انستیتیوت اقتصاد و صلح تهیه شده‌ آمده‌است که در طول چند سال اخیر، افغانستان در سال ۲۰۱۵ بیشترین میزان خشونت‌ها را تجربه کرده و در جریان زدوخوردها با طالبان نزدیک به ۱۸ هزار تن جان‌های شان را از دست دادند و این کشور در رده‌بندی جهانی کشورهای قربانی تروریزم، جایگاه دوم را گرفته‌است. این انستیتیوت سالانه میزان فعالیت‌های تروریستی را در ۱۶۳ کشور که حدود ۹۹.۷ فیصد جمعیت جهان را تشکیل میدهد مطالعه می‌کند و یک رده بندی جهانی از کشورهای قربانی این پدیده را می‌سازد. در این گزارش آمده است: «از آن‌جایی که جامعۀ جهانی در سال ۲۰۱۵ توجه‌اش را بر جلوگیری از فعالیت‌های گروه داعش در عراق و سوریه متمرکز کرده بود، سال گذشته خون‌بارترین سال برای طالبان در افغانستان به ثبت رسیده‌است.

----------------------------------

طلوع نیوز، جمعه 28 عقرب: دادگاه جهانی جنایت‌های جنگی بر بررسی گزارش‌ها درباره جنایت‌های جنگی احتمالی انجام شده ازسوی نیروهای حکومتی، طالبان ونیروهای امریکایی تاکید می ورزد. فاتو بنسودا، دادستان کل دادگاه جهانی جنایت‌های جنگی می‌گوید که بررسی‌ها درباره احتمال انجام جنایت‌های جنگی درسال‌های گذشته درافغانستان پیشرفت کرده‌اند. وی می‌افزاید که این دادگاه کارکردهای تمامی طرف‌های درگیر جنگ افغانستان را زیرنظارت دارد.

----------------------------------

طلوع نیوز، جمعه 28 عقرب: مقام های ریاست معارف ولایت پکتیکا با اشاره به وضعیت فاجعه بار روند آموزش دختران در این ولایت میگویند که در جریان پانزده سال گذشته فقط تعداد بیست تن از دختران تا سطح لیسه درس خوانده اند و سند صنف دوازده را به دست آورده اند و این وضعیت خطر جدی برای روند تکامل علمی دختران است. این مقام ها نا امنی ها و فرهنگ های ناپسند اجتماعی را دو عامل عمده این مشکل عنوان کرده اند.

----------------------------------

طلوع نیوز، جمعه 28 عقرب: رسانه‌های آلمانی گزارش می‌دهند که المان ۱۲ هزار و ۵۰۰ پناهجوی افغان را به کشور شان بازخواهد گشتاند. بر بنیاد این گزارش، این افغانان باشندهگان بخشهایی از افغانستان استند که این بخشها امن گفته میشوند. آمارها نشان میدهند که تا پایان ماه سپتمبر امسال نزدیک به ۲۴۷ هزار افغان وارد آلمان شدهاند که از این میان ۵ درصد آنان دوباره به افغانستان بازگشتانده خواهند شد.

----------------------------------

طلوع نیوز، شنبه 29 عقرب: یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که هندوان افغانستان جایگاهی در نظام حقوقی این کشور ندارند. شماری از پژوهش‌گران این پژوهش می‌گویند که قانون اساسی کشور تا کنون نتوانسته است که شهروندان هندو را از تبعیض‌ها نجات دهد. در این پژوهش غصب جایدادها، برخوردهای دوگانه در برابر هندوان و نبود آگاهی از پیشینه تاریخی این شهروندان از علت‌های اصلی زیر پا شدن حقوق هندوان افغانستان گفته شده است.

----------------------------------

آریانانیوز، شنبه 29 عقرب: جنگجویان گروه داعش یک عالم دین را درولسوالی رودات ولایت ننگرهار به قتل رسانده اند. عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار میگوید که مولوی عبدالصمد امام مسجد قلعه آخوند ولسوالی رودات دیشب از سوی جنگجویان داعش نخست ربوده شد و سپس او را به ضرب گلوله کشته اند. به گفته منبع مولوی عبدالصمد 45 سال عمر داشت. وی نه وظیفه حکومتی داشت و نه هم با کدام مقام حکومتی در ارتباط بود و در کنار امامت مصروف تدریس علوم دینی بود.

----------------------------------

انکشاف حقوق بشر:

طلوع نیوز، سه شنبه 25 عقرب: امنیت ملی از رهایی یک کودک شش‌ساله از چنگ رباینده‌گان در ولایت فراه خبر می‌دهد. این ریاست می‌گوید که در پیوند با این رویداد سه تن بازداشت شده‌اند. این کودک نزدیک به ۴۰ روز پیش از نزدیک خانه‌اش در شهر فراه ربوده شد و سپس آدم‌ربایان یک نوار تصویری شکنجه‌شدن این کودک را به خانواده‌اش فرستاده بودند و از پدر این کودک خواستند که در برابر آزادی فرزندش ۱۰۰ هزار دالر به آنان بپردازد.

----------------------------------

طلوع نیوز، چهارشنبه 26 عقرب: وزارت امور داخله در خبرنامه‌یی میگوید که ۳۶ زندانی را از چنگ طالبان در ولایت هلمند آزاد کردند. در خبرنامه آمده‌است که در یک عملیات ویژه و هدفمند قطعات خاص پولیس ملی شب گذشته (سه‌شنبه شب ۲۵ عقرب) در منطقۀ شورکی و لسوالی نهر سراج ولایت هلمند ۳۶ زندانی از یک زندان طالبان آزاد شدند. خبرنامه میافزاید که در میان آزادشده‌گان کودکان نیز شامل هستند و هراس‌افگنان در این زندان غیر نظامیان را شکنجه می‌کردند.

----------------------------------

بی بی سی، جمعه 28 عقرب: رئیس جمهوری افغانستان در پایان مصاحبه با نامزدهای عضویت در نهادهای انتخاباتی، گفته که در قانون جدید انتخابات تخلف جرم شمرده شده و این امر میتواند از تخلفات انتخاباتی جلوگیری کند. محمد اشرف غنی، پس از مصاحبه حضوری با نامزدهای عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی، در دیدار با شماری از رهبران سیاسی بر اهمیت جنبه‌های جرمی تخلفات انتخاباتی تاکید کرد.

----------------------------------

فعالیت های تاثیرگذار کمیسیون:

بلخ: برررسی راه های مبارزه با مواد مخدر

طي كنفرانسي با حضور وزير مبارزه با مواد مخدر، بر اهميت نقش فعالان مدني و علماي دين در جلوگيري از كشت، قاچاق و مصرف مواد مخدر تاكيد گرديد. در اين كنفرانس كه به روز بيستم عقرب در شهر مزار شريف برگزار شد، حدود دو صد تن از فعالان مدني، مقامات دولتي و عالمان دين اشتراك كرده بودند. سلامت عظيمي وزير مبارزه با مواد مخدر، استعمال مواد مخدر را يك سونامي خاموش خواند و افزود وظيفه ما است كه جوانان و فرزندان خويش را از اين مهلكه نجات دهيم. او گفت در اين راه همكاري ويژه علما ضروري است.

اين كنفرانس از سوي وزارت مبارزه با مواد مخدر به همكاري كميسيون مستقل حقوق بشر و چند نهاد مدني ديگر داير شده بود. در اين كنفرانس قاضي سيد محمد سامع رئيس دفتر ساحوي شمال كميسيون مستقل حقوق بشر بر ضرورت همكاري و هماهنگي سه نهاد اثرگذار بر سرنوشت مردم يعني دولت، علماي دين و نهادهاي مدني تاكيد كرد.

----------------------------------

فاریاب: برگزاری مجلس استماع عامۀ تحقیق ملی دسترسی به حق صحت در ولایت فاریاب

مجلس استماع عامه «تحقیق ملی دسترسی به حق صحت» از سوی دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشتراک ( ۸۵ ) نفر به شمول آقای سیدانور سادات والی فاریاب، نمایندۀ شورای ولایتی، رئیس محکمۀ استیناف، رئیس صحت عامه، رئیس حج و اوقاف و جمع زیادی از رؤسای نهادهای دولتی، مسؤولین نهادهای غیردولتی فعال در عرصۀ صحت، مسؤولین شفاخانهها و کلینیکهای صحی، مسؤولین نهادهای مدنی و اجتماعی، خبرنگاران، فعالین حقوق بشر، فعالین حقوق زن و نمایندۀ دانشجویان به تاریخ ۱۹ عقرب ۱۳۹۵ خورشیدی در سالون کنفرانس رسمی مقام ولایت فاریاب، برگزار گردید.

----------------------------------

بامیان: جلسه فوکس گروپ تحقیق ملی در مورد حق دسترسی به صحت

این جلسه به تاریخ 18 عقرب 1395 در سالون جلسات ولسوالی مرکز بهسود، با حضور 21 نفر به شمول  ولسوال  وآمر اجرائیه مرکز بهسود، آمر صحت عامه ولسوالی مرکز بهسود، استادان دارالمعلمین، فعالین مدنی، آمرین مکاتب، نماینده مکتب کثیرالرشتوی زراعت، مدیر حقوق این ولسوالی، سه نفر ازکارمندان شفاخانه تگاب، فعالین حقوق بشر و یک تعداد اهل خبره در مورد وضعیت صحت دایر گردید.

----------------------------------

کابل: سیمینار علمی حق آزادی اجتماعات؛ مبانی، مفهوم و محدودهها

کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز بر مبنای صلاحیتهای خود که از موازین و میثاقهای داخلی و بینالمللی ریشه میگیرد سیمینار علمی «حق آزادی اجتماعات؛ مبانی و محدودهها» را به تاریخ 23 عقرب 1395 در کابل، هوتل کابلدبی برگزار کرد. در این کنفرانس پس از تلاوت آیاتی از قران عظیمالشان و پخش سرود ملی برنامه با سخنرانی ایوب اصیل یکی از کمیشنران کمیسیون آغاز شد. کمیشنر ایوب اصیل در بخشی از سخنان خود و در مورد اولیت دادن به سطح آگاهی اقشار مختلف جامعه و توزیع ادبیات حقوق بشر میان مردم گفت: «ارتقا و آگاهی مردم از ارزشهای حقوق بشر شرط اصلی تحقق حقوق بشر در کشور ما است. از این رو کمیسیون همیشه تلاش ورزیده است که از طریق تدویر کارگاههای آموزشی در سطوح مختلف و در میان اقشار مختلف در سراسر کشور زمینۀ آگاهی و ارتقای سطح بینش افراد را فراهم سازد و با تأمین حقوق افراد زمینۀ نقض حقوق بشر را در کشور فراهم سازد که سیمینار امروزی به عنوان بخشی از همین هدف تدویر یافته است

----------------------------------

فاریاب: برگزاری نشست فوکس گروپ دسترسی به حق صحت در ولایت فاریاب

"وضعیت دسترسی به حق صحت در ولایت فاریاب" عنوان نشستی بود که از سوی دفتر ولایتی فاریاب کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با اشتراک (22) نفر از رؤسای ادارات دولتی، مسؤولین نهادهای غیردولتی فعال در عرصۀ صحت، مسؤولین نهادهای مدافع حقوق زن، دانشجویان و اعضای جامعه مدنی در سالون کنفرانس این دفتر، برگزار گردید.


بازنشر این مطلب