نظارت از بازتاب ارزش‌های حقوق بشری دررسانه ها

خشونت علیه زنان

27جوزا/ پژواک

 جسد يک زن ٢٦ ساله در ولسوالى گوسفندى ولايت سرپل، در يک چاه يافت شده، و يک دختر ١٩ ساله در مرکز ولايت جوزجان خود را حلق آويز کرده است.

محمد رضا غفوری سخنگوی والی ولایت جوزجان گفت که دختر ١٩ سالۀ يادشده، صبح امروز در منزلش در منطقۀ موسوم به شینکوت در مرکز اين ولايت، خود را حلق آویز کرده است.

وى گفت که اين دختر، محصل پوهنځی حقوق یکی از پوهنتون­های خصوصی شهر شبرغان مرکز ولايت جوزجان بود.

به گفته او، تحقیقات ابتدایی نشان مى­دهد که اين دختر مشکل روانى داشت؛ اما احتمال می­رود که در پی این قضیه خشونت های خانوادگی نیز نهفته بوده باشد. در سال روان، اين اولين مورد خودکشى دختر در اين ولايت است؛ اما گزارش ها مى­رساند که در سه ماه گذشته، شش تن از دختران و زنان بنا بر عوامل مختلف، توسط اعضای خانواده شان در اين ولایت به قتل رسیده اند.

به اساس يک گزارش ديگر، جسد يک زن ٢٦ ساله صبح امروز(27جوزا) در ولسوالى گوسفندى ولايت سرپل در داخل يک چاه يافت شده است.

.......................................................................

نا امنی

خبرگزاری جمهور- 28جوزا:

افراد مسلح ناشناس، صبح امروز (یکشنبه ۲۸ جوزا) یک شهروند امریکایی را در حوزه سوم امنیتی شهر کابل ربودند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ یک منبع حکومتی به طلوع نیوز گفته است که این شهروند امریکایی در نزدیکی خانه اش در منطقه کارته چهار ربوده شده است.

براساس معلومات منبع، این شهروند ربوده شده امریکایی، برای یک پروژه بانک جهانی در وزارت زراعت کار می کند.

تاهنوز هیچ گروهی مسوولیت آدمربایی این کارمند بانک جهانی را به عهده نگرفته است..

این در حالی است که ماه گذشته نیز یک زن فینلندی در حوزه هفتم امینتی پولیس در شهر کابل، از سوی مردان مسلح ربوده شد وتا اکنون ازوی خبری دردست نیست. وی برای موسسه "آپریشن مرسی" کار می کرد..

موارد آدمربایی شهروندان خارجی و بازرگانان در شهرکابل از یک سال به این سو در حال افزایش بوده است.

.......................................................................

خامه پرس/28جوزا:

مسؤولان پاکستانی ادعا می‌کنند که دو نفر از دپلماتان آن کشور در شرق افغانستان ناپدید گردیده‌اند.

وزارت امور خارجۀ پاکستان با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید در شهر جلال‌آباد مرکز ولایت ننگرهار دو نفر از دپلماتان کنسول‌گری پاکستان لادرک شده‌اند.

خبرنامه اضافه می‌کند که از روز جمعه به این‌طرف، خبری از این این دپلماتان پاکستانی در دست‌رس نیست.

به گفتۀ وزارت امور خارجۀ پاکستان این دپلماتان پاکستانی زمانی لادرک گردیدند که می‌خواستند به طرف کشورشان پاکستان بروند.

در همین حال وزارت امور خارجۀ پاکستان می‌گوید که مقام‌های آن کشور با حکومت افغانستان به خاطر رهایی این دپلماتان در تماس شده‌اند.

هرچند مقام‌های افغان تا به حال در مورد ناپدیدشدن این دپلماتان پاکستانی ویا اقدام برای جست‌جوی آنان اظهار نظری نکرده‌اند.

ولایت ننگرهار از جمله ولایت‌هایی‌ست که با پاکستان مرز گسترده دارد و گروه‌های داعش و طالبان به شمول جنگ‌جویان پاکستانی در آن حضور و فعالیت دارند و هرازگاهی گروگان‌گیری‌هایی نیز در آن گزارش شده‌است.

اما تا به حال هیچ گروهی در مورد این که این دپلماتان پاکستانی را احتمالا به گروگان گرفته باشند، چیزی نگفته است.

.......................................................................

تجاوز جنسی وقتل

‌خبرگزاری جمهور/29جوزا:

پولیس ولایت قندوز دو مرد را به اتهام تجاوز جنسی و قتل یک دختر ۷ ساله در ولسوالی خان آباد این ولایت بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ محفوظ الله اکبری سخنگوی زون پولیس در زون شمال شرق کشور می گوید که این دو مرد به تاریخ ۲۰ ماه رمضان یک دختر ۷ ساله که نان آور یک خانه نیز بوده را ربوده به او تجاوز کرده و سپس این دختر را به قتل رسانده اند.

آقای اکبری تصریح نمود:" اسما یک دختر ۷ ساله بود که در ولسوالی خان آباد شیرفروشی می کرد که از سوی دو باشنده این ولسوالی اختطاف می شود، سپس بر وی تجاوز می کنند و بعدا وی را به شکل بی رحمانه ای به قتل می رسانند و جسد این دختر را در آب می اندازند".

سخنگوی زون پولیس در زون شمال شرق بیان داشت که این دو جانی به جرم شان اعتراف کرده اند.

در همین حال پدر این دختر از حکومت خواهان تطبیق عدالت شده و گفته است که این دو جانی باید به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم شوند.

.......................................................................

اعتیاد

 /VOA28جوزا:

بیشترین معتادین در هرات، جوانان عودت کننده اند.

بربنیاد اطلاعات ادارۀ مبارزه با مواد مخدر در ولایت هرات، بیش از ٦٥٪ از استفاده کنندگان مواد مخدر در آن ولایت، جوانان اند. جوانانِ معتاد به مواد مخدر در هرات میگویند بی توجهی حکومت، زمینه را برای افزایش رقم معتادان و روی آوردن آنها به مواد مخدر شده است.

حسن ۲۷ ساله یکی از این جوانان است که سر آغاز اعتیادش از ایران و نشستن با دوستان آغاز شده است. او می گوید حکومت در قسمت همکاری با افراد معتاد و بازگرداندنشان به زنده گی عادی بی تفاوت است.

در کنار حسن، جوانان زیاد دیگری نیز استند که در دام اعتیاد گیر مانده اند. سرنخ اعتیاد آنان فقر، بیکاری و مهاجرت به کشورهای همسایه بوده است..

مسوولان صحی در هرات می گویند بیشتر این جوانان باشندگان ولسوالی های غوریان، کهسان و شیندند ولایت هرات استند و با کشور ایران سرحد دارند که اغلباً برای بدست آوردن کار دست به مهاجرت میزنند.

غلام جیلانی دقیق رییس اداره مبارزه بامواد مخدر در هرات می گوید بیش از ٪٥٠ از معتادان در آن ولایت، از ایران رد مرز می شوند، و نیز حدود ٪٣٠ آنان از کشور پاکستان به این ولایت آمده اند.

.......................................................................

نا امنی

28جوزا/سلام وطندار:

. مقام‌های امنیتی در پکتیا می‌گویند که مهاجمان انتحاری حوالی ساعت 6:30 صبح امروز (یک‌شنبه)  با 2 موتر بمب‌گذاری شده، بالای فرماندهی پولیس این ولایت در شهر گردیز حمله کردند.

اسدالله شیرزاد، فرمانده قول اردوی زون 303 سپین‌غر در گفت‌وگویی به سلام‌وطندار گفت که انفجار نخست موتر نوع مازدا بود که در نتیجۀ آن 5 پولیس کشته و 9 تن دیگر زخمی شده‌اند گفتۀ آقای شیرزاد، تاکنون 4 مهاجم انتحاری کشته و یک‌تن آن با نیروهای امنیتی درگیر است.

طالبان مسؤولیت این حمله را پذیرفته و گفته اند که هدف‌شان قطعه نیروهای ویژۀ این ولایت بوده است.

.......................................................................

چاریکار(پژواک، ۲۸جوزا:

 مسؤلان محلی در کاپیسا می گویند که سه کارگر غیر نظامی که قصد ساخت دیوار احاطه یک پسته پولیس را داشتند، بر اثر انفجار ماین کشته شده اند.

قیس قادری، سخنگوی والی کاپیسا به آژانس خبری پژواک گفت که این رویداد ظهر امروز رخ داده است.

به گفته وی، سه کارگر هنگام ساخت دیوار یک پسته امنیتی پولیس محلی در منطقه بترو ولسوالی تگاب بودند که بر اثر انفجار ماین جان خود را از دست دادند.

قادری افزود که نیروهای پولیس محلی یک کانتینر را به این محل آورده بودند و قصد داشتند اطراف آن را بخاطر ایجاد پوسته امنیتی دیوار کنند اما هنگامی که کارگران مشغول کار بودند ماین کارگذاری شده در داخل کانتینر انفجار کرده است.

سخنگوی والی گفت که این ماین از قبل توسط مخالفان مسلح کارگذاری شده بود. بر پایه معلومات وی نیروهای پولیس محلی نزدیک محل انفجار نبوده اند و به آنها آسیب نرسیده است.

تا اکنون هیچ گروهی مسؤلیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

.......................................................................

28جوزا /هشت صبح:

محیطزیست

آلوده‌گی آب و هوا از یک سو تاثیرات ناگواری بر صحت و سلامت تمام موجوادت زنده می‌گذارد و از سویی هم آلوده‌سازی آب و هوا نقض آشکار حقوق بشری شهروندان محسوب می‌شود و در اکثر کشور‌ها با افراد ناقض برخورد جدی صورت می‌گیرد.

به گونه‌ی معمول در آغاز هر سال و با فرا رسیدن فصل بهار، هزاران نهال تازه در شهر غرس می‌شود، اما ضعف میکانیسم مراقبتی این نهال‌ها را پس از ماه و اندی به کام مرگ می‌کشاند و این عمل سالانه تکرار شده و پول هنگفتی از راه آن به جیب فسادپیشه‌گان می‌ریزد.

در صورتی که ما به شعار «شهر ما خانه‌ی ما» عمل نکنیم و به فرزندا‌ن‌مان در باره‌ی اهمیت آب و حفاظت از محیط زیست آموزش ندهیم، نمی‌توانیم جلو فجایع را که در انتظار ما و نسل‌های بعد از ما نشسته است، بگیریم.

.......................................................................

 28جوزا/طلاعات روز:

 وزارت صحت عامه می‌گوید که افغانستان در میان ۲۴ کشور حوزه شرق مدیتران برنده امسال (۲۰۱۷) جایزه روز جهانی منع تنباکو از سوی سازمان صحی جهان شده است.

وزارت صحت عامه، نمایندگان سازمان صحی جهان، اعضای کمیسیون تطبیق قانون کنترل تنباکو و دخانیات امروز (۲۸ جوزا) از روز جهانی منع تنباکو، با شعار «دخانیات یک تهدید برای پیشرفت» در کابل تجلیل کردند.

وزات صحت می‌گوید افغانستان به دنبال تلاش‌های که در راستای کنترل دخانیات و کاهش استفاده از آن انجام داده، برنده این جایزه شده است.

براساس آمارها، تنباکو نیمی از استفاده کنندگانش را به کام مرگ می‌کشاند. نزدیک به شش میلیون تن در هر سال و بیش از ۱۶ هزار تن در روز در سطح جهان از اثر استفاده تنباکو جان می‌دهند.

در افغانستان آمار مشخصی وجود ندارد، اما نظرسنجی که در سال ۲۰۱۰ انجام شد، نشان می‌دهد که بیش از ۳۵ درصد بزرگسلان تنباکو دود می‌کنند، ۱۶ فیصد نو جوانان بین سن ۱۳-۱۵ حد اقل یکبار تنباکو دود کرده‌اند، نزدیک به ۴۰ درصد کسانیکه خانواده‌های شان از سگرت استفاده می‌کنند از دود آن متضرر می‌شوند.

ریچارد پیپر کورن، نماینده سازمان صحی جهان در این مراسم بر حمایت از دولت افغانستان در اجرای تطبیق قانون کنترل دخانیات تاکید کرد و گفت که برای کنترل همه‌گیری دخانیات کارهای بیشتر باید انجام شود.

.......................................................................

تخطی از حقوق شهروندی

29جوزا /سلام وطندار:

یک وکیل در منطقۀ کارته نو شهر پلخمریِ بغلان به خاطر نفع شخصی، پلی را از بین برد. به گفتۀ باشنده‌گان محل، از این پس مجبورند مسیر طولانی‌یی را برای رسیدن به مقصد بگذرانند.

این باشنده‌ها می‌گویند، میرعلم، وکیل گذر این منطقه هرچه بخواهد انجام می‌دهد و هیچ کس مانعش شده نمی‌تواند.

حاجی محمدمحسن، یکی از بزرگان پلخمری می‌گوید که با تلاش‌های زیاد توانستند بر فراز نهر پلی بنا کنند، اما «وکیل علم، پل را از بنیاد ویران کرد

مردم محل هشدار می‌دهند که اگر به این مشکل رسیده‌گی نشود، دست به هر کاری خواهند زد.

اما وکیل میرعلم می‌گوید که این پل را برای جلوگیری از عبورومرور دزدان به منطقه ویران کرده است و این تصمیم با آگاهی و موافقت مردم محل گرفته شده است.

.......................................................................

امنیت و جرايم

میمنه(پژواک،٢٩ جوزا ٩٦):

مسؤلان محلی در فاریاب می گویند که یک جوان ۱۸ ساله در شهر نو اندخوی خود را حلق آویز کرده به زندگی اش خاتمه داده است.

سلطان محمد سنجر، ولسوال اندخوی به آژانس خبری پژواک گفت که این رویداد امروز رخ داده است.

وی گفت که این جوان که جمشید نام دارد متعلم صنف ۱۲ لیسه ابومسلم بود و بنابر دلایل نا معلوم خودش را حلق آویز کرده و به زندگی اش پایان داده است.

سنجر افزود که پدر جمشید قبل از این وفات کرده بود و جمشید با مادر و خواهرش زندگی می کرد.

به گفته ولسوال اندخوی تا اکنون انگیزه خودکشی این جوان مشخص نیست اما تحقیقات پولیس در این زمینه آغاز شده است.

روح الله یکی از باشندگان محل  به پژواک گفت که جمشید جوانی آرام و خوش برخورد بود از فقر و تنگدستی رنج می برد. به گفته وی احتمال می رود دلیل خودشی فقر اقتصادی بوده باشد.

.......................................................................

 29جوزا/ بی بی سی:

درگیری طالبان و نیروهای امنیتی افغان در تخار 'شدت گرفته است'

طالبان به ولسوالی‌های مرزی خواجه غار و خواجه بهاءالدین ولایت تخار حمله کردند. مقامات محلی تایید می‌کنند که جنگجویان طالبان شش پاسگاه امنیتی را تصرف و نیروهای امنیتی افغان را مجبور به عقب‌نشینی کردند.

سنت الله تیمور، سخنگوی والی تخار، امروز دوشنبه (۲۹ جوزا/خرداد) به بی‌بی‌سی گفت نیروهای ویژه افغان برای پس‌گرفتن پاسگاه‌های از دست رفته وارد عمل شده و درگیری شدیدی در ولسوالی خواجه غار ادامه دارد.

او گفت در این درگیری تاکنون ۵ نفر از نیروهای امنیتی افغان به شمول فرمانده نورعلی، معاون فرمانده پلیس محلی خواجه غار کشته شده‌اند.

او تاکید کرد که به گروه طالبان نیز تلفات سنگین وارد شده اما آمار دقیق آن هنوز مشخص نیست.

.......................................................................

نقض حقوق بشر

29جوزا/BBC:

سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود در مورد "خشونت‌های جنسی در مناطق جنگی" از دولت افغانستان خواسته پدیده "بچه‌بازی" را جرم محسوب کند.

سازمان ملل در این گزارشش که امروز دوشنبه (۲۹ جوزا/خرداد) منتشر شده، از دولت افغانستان مصرانه خواسته که به منظور تقویت در دستگاه عدلی و قضایی این کشور، حسابدهی و پیدا کردن راه حل برای جرایم مرتبط به خشونت‌های جنسی منابع لازمی را اختصاص دهد.

این گزارش سازمان ملل افزوده که افغانستان باید برنامه عمل خود را مطابق به قعطنامه ۱۳۲۵ شورای امنیت سازمان ملل هماهنگ کند و همچنین "بچه بازی" را به عنوان یک جرم به رسمیت بشناسد.

پدیده دیرینه "بچه‌بازی" یکی از بدترین تخلفات حقوق بشری در افغانستان است که عاملان آن که معمولا زورمندان و فرماندهان محلی هستند. آنها پسران خردسال را مورد آزار و سوء استفاده جنسی قرار می‌دهند، لباس زنانه به تن آنها می‌کنند و آنها را می‌رقصانند. تعریف کمیسیون حقوق بشر از پدیده بچه‌بازی درسایت بی بی سی نیز ضمیمه این گزارش است.

.......................................................................

تلفات ملکی

29جوزا/سلام وطندار:

در یک عملیات نیروهای امنیتی در ننگرهار 5 غیرنظامی کشته شدند .

یک منبع امنیتی که خواست نامش فاش نشود به سلام‌وطندار می‌گوید، شب گذشته نیروهای امنیتی  در عملیاتی در ولسوالی غنی‌خیل 5 فرد ملکی را کشته و 5 تن دیگر را با خود بردند به گفتۀ او، تمامی افراد کشته‌شده در منطقۀ تورلرکی در فارم مرغ‌داری مصروف بوده اند باشنده‌گان ولسوالی غنی‌خیل نیز این رویداد را تأیید می‌کنند. آصف شینواری، سخنگوی ریاست معارف/آموزش و پرورش ننگرهار نیز می‌گوید که در میان کشته‌شده‌گان 2 دانش‌آموز نیز شامل‌اند.

اما عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به سلام‌وطندار می‌گوید که کارمندان قطعه 02 ریاست امنیت ملی شب گذشته عملیاتی را برای نابودی طالبان انجام دادند که در نتیجۀ آن 5 تن کشته و 5 تن دیگر را بازداشت کردند به گفتۀ آقای خوگیانی، تاکنون هویت افراد کشته و بازداشت‌شده روشن نیستد.عبدالوهاب، ولسوال غنی‌خیل نیز این رویداد را تأیید می‌کند، اما جزییات بیشتری در دست نمی‌دهد. حدود یک هفته پیش نیز در نتیجۀ عملیات نیروهای خارجی در ولسوالی غنی‌خیل 3 غیر نظامی که بلوک‌های سمنتی می‌ساختند، کشته شدند.

.......................................................................

30جوزا/BBC:

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان گفته است که در حادثه دیشب(30/29 جوزا)در جریان درگیری پلیس و معترضان در کابل دست کم یک معترض کشته و ۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.

آقای عبدالله گفت که در مورد حادثه دیشب تحقیقات ادامه دارد و اگر اشتباهی صورت گرفته، باید با آن برخورد قانونی شود.

پیشتر منابع پلیس کابل نیز تایید کردند که در درگیری پلیس با معترضان در جریان عملیات دیشب پلیس برای برداشتن چادر معترضان جنبش "رستاخیز تغییر" در مرکز کابل، دست کم یک معترض کشته و ۵ تن دیگر آنها زخمی شده‌اند.

معترضان مدعی هستند که در حمله دیشب پلیس دو نفر از جمله یک پسر ۱۴ ساله کشته شده‌‌اند.

.......................................................................

30جوزا/ کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان :

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از ادامه خشونت علیه تحصن کنندگان، از طرف نیروهای امنیتی طی نشر اعلامیه مطبوعاتی ابراز نگران نموده و، حمله شب هنگام توأم با خشونت بر تحصن کنندگان  را یک عمل خشونت‌بار، غیرقانونی و برخلاف ارزش‌های حقوق بشری و حقوق و آزادی‌های سیاسی و مدنی شهروندان کشور دانسته وافزوده که باعث ایجاد بیشتر فضای رعب و ترس در یک جامعه دموکراتیک می‌شود. همزمانی این حادثه بعد از جلسه رئیس جمهور با فعالین مدنی، اراده واقعی دولت را به احترام ارزش‌های حقوق بشری و حقوق و آزادی‌های اساسی شهروندان به آزامایش جدی مواجه می‌سازد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن تأکید بر حق اجتماعات، طی این اعلامیه از تحصن کنندگان تقاضا نموده که با خویشتن داری و به دور از هرنوع خشونت، مطالبات و خواسته‌های خویش را با مقامات مربوطه در میان گذاشته و مشکل موجود را از طریق گفتگو و تفاهم با ارگان‌های دولتی، حل و فصل نمایند.

همچنان کمیسیون از دولت افغانستان خواسته  که عاملین حادثه متذکره و حوادث مشابه را هرچه عاجل شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و با نمایندگان تحصن کنندگان به صورت مستقیم گفتگو نموده و با رعایت اصل عدالت و حقوق بشر، خواسته‌ها و مطالبات آنان را مورد رسیدگی قرار داده و به خشونت‌ّها در جریان اجتماعات در اسرع وقت پایان بدهد.

.......................................................................

نا امنی

30جوزا/رادیو آزادی:

ده کارمند ملکی میدان هوایی بگرام از سوی افراد مسلح کشته شدند. چندین کارمند ملکی افغان در قرارگاه بگرام در یک حمله افراد مسلح نا شناس کشته شدند.شب گذشته یک گروه کارمندان این قرارگاه بعد از ختم کارشان بسمت خانه‌های خود در حرکت بودند که مورد حمله قرار گرفتند.

یک عضو شورای ولایتی پروان گفته‌است که در این حمله ده تن از کارمندان بگرام کشته و دو تن دیگر زخمی شده‌انداما قبل از این مقامات امنیتی تعداد کشته شده‌ها را هشت تن قلمداد کرده بودند. کشته شده‌ها و زخمی‌ها همه افغان‌ها می‌باشند.مقامات می‌گویند زخمی‌ها به شفاخانه انتقال داده شده‌اندمسوولیت این حمله را تا حال کسی به عهده نگرفته‌است.

.......................................................................

چهارشنبه ۳۱ جوزا/مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک و روزنامه‌ی ۸صبح:

مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک، از نتایج آخرین نشست رسمی کمیته‌ی مشترک امنیت و مصونیت خبرنگاران و رسانه‌های افغانستان دریافته که در طی ۱۶ سال گذشته، حتا به یک پرونده‌ی قتل مرموز خبرنگاران، رسیده‌گی نشده است.

یافته‌های مرکز خبرنگاری تحقیقی پیک نشان می‌دهد که جامعه‌ی خبرنگاری افغانستان در ۱۶ سال گذشته به گونه‌ی میان‌گین سالانه چهار عضو خود را از دست داده است، اما به پرونده‌های این قتل‌ها رسیده‌گی نشده است.

بر بنیاد این پژوهش، طالبان مسوول۳۰ قتل، افراد ناشناس مسوول ۲۹ قتل و نهادهای حکومتی مسوول ۳ قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای شناخته شده‌اند. هم‌چنان ۵ خبرنگار دیگر نیز در پی حوادث ترافیکی جان باخته‌اند.

.......................................................................

قطره /30 جوزا 96:

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری میزان، نماینده قندهار در پارلمان افغانستان اعلام کرد که برادر «فضل‌الهادی مسلمیار» رئیس سنای افغانستان راهنمای مهاجمان انتحاری در حمله به ساختمان کابل بانک در شهر جلال‌آباد بوده است.

وی افزود  این مهاجمان از سوی برادر مسلمیار نگهداری می‌شدند و سازمان امنیت ملی افغانستان نیز از این موضوع آگاه است، اما به دلیل فشارهای رئیس سنای افغانستان نتوانسته‌‌ اقدامی انجام دهند و مجبور به کتمان این موضوع شده‌اند.

از سوی دیگر، روز گذشته نیز «نیلوفر ابراهیمی» نماینده بدخشان در پارلمان افغانستان اعلام کرد که یکی از نمایندگان پارلمان  و یکی از نمایندگان سنا تلاش دارند تا عاملان انتحاری را به داخل صحن این مجلس منتقل کنند که از سوی عبدالرئوف ابراهیمی رئیس پارلمان نیز این موضوع تایید شد.

«فضل‌الهادی مسلمیار» رئیس سنای افغانستان نیز در واکنش به این موضوع اظهارات اخیر نمایندگان افغان در مورد همکاری برادرش با مهاجمان انتحاری را به شدت رد کرده است.

.......................................................................

31جوزا/آرمان ملی

تهدیدات امنیتی در مجلس نمایندگان

روزنامه آرمان ملی می‌نویسد که در مجلس یکی از نمایندگان ادعا کرد که بنابر اطلاعات امنیتی، قرار است دو تن از نمایندگان در شورای ملی، زمینه را برای ورود هراس افگنان به داخل شورا فراهم کنند.

آرمان ملی نوشته که ساختمان شورای ملی تا حال چند بار مورد تهدید جدی قرار گرفته و در یک رخداد، هراس افگنان خودشان را به داخل محوطه ساختمان شورای ملی رسانیدند که از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند.

آرمان ملی افزوده که همکاری برخی از مقامات با تروریستان جداً قابل نگرانی است و حالا این نگرانی بسیار جدی است و باید شورای ملی با همکاری نهادهای امنیتی هویت این تروریستان داخلی را افشا کند و آنها را هرچه زودتر بازداشت و تحت تعقیب عدلی قرار دهد.

.......................................................................

31جوزا/رادیو آزادی:

در نزدیک عمارت جدید وزارت داخله افغانستان یک انفجار صورت گرفت.حق‌نواز حقیار سرپرست قوماندانی امنیۀ کابل امروز چهارشنبه به رادیو آزادی گفت، این انفجار در اثر یک بمب مقناطیسی که به یک موتر کرولا وصل شده بود، صورت گرفته است.

به‌گفتۀ حق‌نواز حقیار در نتیجۀ این انفجار که حوالی ساعت ده امروز صورت گرفت کسی کشته و یا زخمی نشده‌است.

عمارت جدید وزارت داخلۀ افغانستان در حومۀ میدان هوایی کابل موقعیت دارد.

.......................................................................

1سرطان/هشدار:

تاریخ برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی اعلام شد.  کمیسیون مستقل انتخابات روز ۱۶ سرطان سال ۱۳۹۷ را، روز برگزاری انتخابات پارلمانی اعلام کرد. کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری امروز گفت که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی، با حمایت حکومت و جامعه جهانی در سال آینده برگزار خواهد کرد.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات گفت، کارهای تخنیکی شروع شده است، مراکز راهی دهی ثبت گردیده و این کمیسیون مسؤولیت برگزاری انتخابات را به عهده خواهد داشت. آقای احمدزی گفت افغانستان در حال جنگ قرار دارد و طبعا برگزاری انتخابات سخت است؛ اما با حمایت حکومت، جامعه جهانی و مردم افغانستان انتخابات برگزار خواهد شد.

این انتخابات قرار بود دو سال پیش در ماه جوزای ۱۳۹۴ خورشیدی برگزار شود؛ اما به دلیل مشکلات میان ریاست اجرایی و ارگ ریاست جمهوری، دو سال به تاخیر افتاد. تاخیری که تا روز رفتن مردم به پای صندوق های رای، سه سال را دربر می گیرد.

.......................................................................

BBC/1سرطان:

مقامات امنیتی افغانستان تأیید کرده‌اند که یک حمله انتحاری در مقابل نمایندگی یک بانک در جنوب افغانستان رخ داده است. منابع محلی می‌گویند این حمله انتحاری ۳۴ کشته و دست‌کم ۵۸ زخمی بجا گذاشته است.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته که این حمله انتحاری ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی در مقابل نمایندگی "کابل بانک نو" در شهر لشکرگاه ولایت جنوبی هلمند رخ داده است به گفته وی، این حمله در میان غیرنظامیان صورت گرفته است.

دفتر مطبوعاتی والی هلمند در خبرنامه‌ای گفته این حمله انتحاری توسط خودروی بمب‌گذاری شده صورت گرفت که در نتیجه ۳۴ کشته و ۵۸ زخمی بجا گذاشت ملاداد تابیدار، رئیس شفاخانه "بست" در شهر لشکرگاه هلمند پیشتر به بی‌بی‌سی گفته بود که که در این رویداد ۲۹ نفر کشته و دست‌کم ۶۰ نفر دیگر زخمی شدند. به گفته او، نظامیان نیز در میان قربانیان هستند.

گفته می‌شود که این حمله زمانی رخ داده که شمار زیادی از کارمندان دولت برای گرفتن حقوق ماهانه‌شان به این بانک مراجعه کرده بودند.

مسئولیت این حمله را تاکنون کسی برعهده نگرفته است نمایندگی‌های کابل بانک پیش از این نیز در چند شهر افغانستان مورد حمله قرار گرفته بودند.

.......................................................................

1سرطان/سلام وطندار:

مینگ‌بی‌بی 17 ساله می‌گوید که خسرش دو بار به او قرص خواب‌آور داده و سپس به او تجاوز جنسی کرده است.این زن می‌گوید که ازدواجش با خال‌الدین، شوهرش هم همین گونه بوده است، «خال‌الدین ده ماه پیش به من تجاوز کرد و سپس در دادگاه عقد کردیم و پس از این که آب‌ها از آسیاب نشست به خانۀ پدرشوهرم آمدم این  رویداد در روستای زمبورک ولسوالی چالِ ولایت تخار رخ داده است.

این زن می‌گوید، شوهرش زندانی بوده و برادرش قصد جانش را کرده است. او هشدار می‌دهد که اگر به امنیت جانش توجه نشود، به دست برادرش کشته خواهد شد.

فقیرمحمد جوزجانی، فرمانده پولیس تخار می‌گوید که این زن جوان صبح امروز به فرماندهی پولیس آمده و ادعا کرده که خسرش بر او تجاوز جنسی کرده است.

به گفتۀ جوزجانی، طاهر، جرم خسر مینگ‌بی‌بی هنوز ثابت نشده و تحقیقات بیشتر در این مورد جریان دارد.فرمانده پولیس می‌گوید، بزرگان محل نیز برای حل این موضوع پا پیش گذاشته‌اند.

اما رزم‌آرا حواش، ریس امور زنان ولایت تخار نگران جان این زن است. او از نهادهای امنیتی می‌خواهد که مینگ‌بی‌بی را به شهر تالقان مرکز تخار منتقل کنند.

.......................................................................

2سرطان /سلام وطندار:

داعش 3 کشاورز را در ولایت غور به گلوله بستند. مقام‌های امنیتی در غور می‌گویند، این رویداد روز گذشته در منطقۀ مرغاب در شمال شهر فیروزکوه مرکز این ولایت رخ داده است.

 اقبال نظامی، سخنگوی فرماندهی پولیس غور به سلام‌وطندار می‌گوید، داعش این 3 تن را هنگامی به گلوله بستند که از سرکار به سوی خانه‌های‌شان می‌رفتند. به گفتۀ او، تاکنون علت و انگیزۀ این رویداد روشن نیست مقام‌های امنیتی در غور می‌گویند که این افراد باشنده‌گان روستاهای واجان، شورابه و اسپرمان منطقۀ مرغاب بودند.

داعش تا هنوز در این باره به رسانه‌ها چیزی نگفته اند.

گفتنی‌ست که چندی پیش گروه داعش 9 غیرنظامی را ازمربوطات منطقۀ مرغابِ شهرفیروزکوه با خود برده‌اند که تاکنون از سرنوشت آنان خبری نیست.


بازنشر این مطلب