نظارت از بازتاب ارزش‌های حقوق بشری دررسانه‌ها

قتل ناموسی

/ BBC11سرطان:

منابع محلی ولایت بادغیس در شمال غرب افغانستان تأیید کردند یک دختر و پسر جوان که از خانه فرار کرده بودند، توسط پدر دختر کشته شدند.

این حادثه روز، شنبه ۱۰سرطان/تیر در نزدیک شهر "قلعه نو" مرکز ولایت بادغیس اتفاق افتاد.

ظاهر بهاند، سخنگوی والی بادغیس به بی‌بی‌سی گفت دختر ۱۴ سال و پسر ۱۸ سال سن داشتند که در روستای "کندلان" بادغیس با شیلیک گلوله توسط پدر دختر کشته شدند.او گفت که پدر دختر پس از اقدام به قتل آنان موفق به فرار شده ‌است.

گفته می‌شود که او به مناطق خارج از کنترل دولت افغانستان فرار کرده ‌است.مقام‌های محلی می‌گوید که تحقیق و پی‌گیری این حادثه را شروع کرده‌ است.

..............................................................

BBC/11سرطان:

زن و مردی در ولایت هرات به اتهام رابطه نامشروع کشته شدند.

منابع محلی ولایت هرات در غرب افغانستان اعلام کرده که یک مرد و یک زن شب گذشته، شنبه ۱۰ سرطان/تیر به اتهام رابطه‌ای نامشروع در ولسوالی کهسان ولایت هرات کشته شده‌اند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات اعلام کرده که این دو نفر توسط ساکنان روستای "بنیاد" این ولسوالی به ضرب گلوله کشته شده‌اند.

به گفته آقای فرهاد، تیمی از مسئولان امنیتی و پلیس جنایی برای تحقیق و بازداشت عاملین این حادثه به محل فرستاده شده است.

..............................................................

/BBC11سرطان

پلیس بدخشان می‌گوید افراد گروه طالبان دو پلیس زن را در نزدیکی شهر فیض آباد مرکز این ولایت تیرباران کردند. یک منبع طالبان در بدخشان این خبر را تایید کرده است.

این دو پلیس زن برای گذراندن تعطیلات عید به ولسوالی خاش این ولایت رفته بودند.

امام علی عزیزی مسئول عملیات‌ها در فرماندهی پلیس بدخشان می‌گوید این دو پلیس زن به ولسوالی خاش برای گذراندن تعطیلات عید رفته بودند و هنگام سفر به منطقه "دهن آب" به اسارت طالبان درآمدند.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، این دو پلیس زن که با هم خواهر بودند، پس از پایان دوره آموزشی در ترکیه تازه به افغانستان بر گشته بودند منطقه دهن آب در پنج کیلومتری شهر فیض آباد موقعیت دارد.

آقای عزیزی می‌گوید تا هنوز اجساد این دو مأمور را بدست نیاورده‌اند و مدعی است که احتمالا طالبان اجساد را به رودخانه انداخته‌اند.

یک منبع طالبان در بدخشان وقوع این رویداد را تایید کرده و گفته که پس از شهادت مردم محل علیه این دو پلیس زن و اعتراف خودشان، آنان را تیرباران کردند..

..............................................................

سلام وطندار/ 12سرطان:

طالبان یک زن جوان را در درقدِ تخار به اتهام مکتب‌رفتن 50 دره/شلاق زدند؛ این زن جوان ذکیه نام دارد و دانش‌آموز صنف 11 مکتب است.

ذکیه می‌گوید، سه ماه پیش به اتهام مکتب‌رفتن از سوی طالبان به 80 دره محکوم شد، اما طالبان به 50 دره اکتفا کردند. به گفتۀ ذکیه، افزون بر این مجازات، از سوی برادران شوهرش بارها لت‌وکوب شده است.

این زن به خاطر تداوی با شوهرش چندی پیش به تالقان آمده و اکنون در ریاست امور زنان به سر می‌برد و حاضر نیست دو باره به خانه برگردد.

ذکیه می‌گوید، کمیسیون امر به معروف طالبان از خانوادۀ او خواسته‌اند تا ذکیه را به محکمه حاضر کنند. او می‌گوید، از شوهرش شنیده «این بار را سنگ‌سار می‌شود.»

نعمت‌الله، پدر ذکیه می‌گوید، طالبان چندین بار از او خواسته بودند تا از رفتن ذکیه به مکتب جلوگیری کند. به گفتۀ نعمت‌الله، طالبان دستور داده‌اند تا ذکیه به آن‌ها سپرده شود و «از ترس این گروه همۀ اعضای خانواده فرار کرده‌اند.»

رزم‌آرا حواش، رییس امور زنان ولایت تخار اما می‌گوید که طالبان اعضای خانوادۀ ذکیه را گروگان گرفته‌اند تا او به دادگاه حاضر شود.

این رویداد در روستای نورخیلِ درقد رخ داده است؛ این منطقه در کنترل طالبان قرار دارد.

..............................................................

حق تظاهرات

BBC/12سرطان

تظاهرات جنبش "رستاخیز تغییر" به صورت مسالمت آمیز و بدون خشونت در کابل پایان یافت.

این تظاهرات از شمال شهر کابل با حرکت کاروانی از خودروهای که پرچم ارغوانی با خود حمل می‌کردند، حوالی صبح امروز، دوشنبه ۱۲ سرطان/تیر به وقت محلی آغاز شد.

در پایان تظاهرکنندگان با تجمع در جاده شهید مسعود، در نزدیکی مکروریان با قرائت قطعنامه بر خواست قبلی خود که اصلاحات در نهادهای امنیتی و برکناری شماری از مسئولان حکومت بود، پا فشاری کردند.

این معترضان هشدار دادند که اگر دولت به درخواست آنان توجه نکنند به اعتراضان شان ادامه خواهند داد.

در پی اعلام تجمع اعتراضی توسط جنبش "رستاخیز تغییر" بیشتر جاده‌های منتهی به مرکز شهر کابل بسته شده بودند.

نیروهای پلیس از بامداد امروز در نزدیکی مراکز مهم دولتی در مرکز شهر حضور سنگین دارند و جاده‌های که به مناطق دیپلماتیک و مراکز مهم دولتی در مرکز شهر ختم می‌شوند، با استقرار کامیون‌ها بسته شده‌اند.

جنبش "رستاخیز تغییر" از مردم خواسته بود که امروز با خودروها به خیابان‌ها آمده و با بوق زدن (هارن) اعتراض خود را اعلام کنند.

اسماعیل شهامت، خبرنگار بی‌بی‌سی که برای پوشش تظاهرات رفته بود، می‌گوید که شمار خودروهای معترضین به حدود ۳۰۰ دستگاه می‌رسید که از منطقه خیرخانه در شمال کابل به سمت مرکز شهر حرکت کردند.

او گفت که این خودروها با نزدیک شدن به جاده شهید مسعود، به بوق زدن(هارن) شروع کردند، اگرچه آنان در آغاز اعلام کرده بودند که مبادرت به این کار نمی‌کنند، اما وقتی به نزدیک بیمارستانها می‌رسیدند از بوق زدن دست می‌کشیدند.

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که بعد از حرکت این خودروها مسیر برای سایر خودروها نیز باز و ترافیک سنگین در سطح شهر ایجاد نکرده بودند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی بر عکس اعتراضات قبلی این جنبش، حضور زنان در تجمع اعتراضی امروز کمرنگ بود و شمار اندک زنان حضور داشتند.

جنبش "رستاخیز تغییر" اعتراضاتی را به خاطر ناامنی سازمان داده است. این معترضان در پی انفجار مرگبار روز ۱۰ جوزا/خرداد در کابل دست به تظاهرات زدند و در کابل خیمه/چادر برپا کردند. معترضان خواهان برکناری مقامات ارشد امنیتی افغانستان به شمول حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان هستند.

در اعتراض‌های چند هفته قبل به دلیل وقوع درگیری میان تظاهرکنندگان و پلیس ۵ نفر از معترضان در تیراندازی کشته و نزدیک به ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند. سازمان عفو بین‌الملل خواسته است که عاملان کشتار معترضان در کابل محاکمه شوند.

..............................................................

مهاجرت‌های تحمیلی تلفات ملکی

هشدار/ ۱۲ سرطان

حضور داعش در افغانستان؛ مردم غزنی برای دفاع از خود آماده می‌شوند

چند هفته اخیر، داعش بار دیگر تبدیل به جدی ترین تهدید در افغانستان شده است. فعالیت های این گروه گسترش یافته و جنگ‌جویان داعش در ولایت های مختلف افغانستان حضور پیدا کرده اند. در کنار حملات گسترده و تهاجمی طالبان در ولایت های مختلف افغانستان بر مواضع نیروهای دولتی، و فعال تر شدن دیگر گروه های هراس افگن که حکومت افغانستان شمار آن را ۲۱ گروه تروریستی می داند، جنگجویان داعش نیز تلاش‌های گسترده ای را برای توسعه‌ای جغرافیای جنگی شان در این کشور، بار دیگر از نو آغاز کرده است.

گزارش‌های اخیر در، شرق، شمال، غرب و ولایت های جنوبی افغانستان، همه حکایت از قدرت‌مند شدن این گروه دارد. فعالیت این گروه در افغانستان، کشورهای همسایه و منطقه را نیز به شدت آشفته ساخته است. پاکستان اخیرن، حملات انتحاری در منطقه پاراچنار این کشور را به داعش نسبت داد و افزود که این حملات در داخل خاک افغانستان طرح ریزی شده است.

این انفجارها هفته گذشته در بازار خوراکه فروشی در منطقه پاراچنار در شمال غرب پاکستان رخ داد که به کشته شدن دست کم ۷۰ نفر و زخمی شدن بیش از ۲۰۰ نفر دیگر منجر گردید. در پی آن، ارتش پاکستان مدعی شد که این حمله توسط داعش در خاک افغانستان طراحی شده بود.

اکنون حضور داعش در ولایت های غزنی و زابل، هر روز جدی تر می شود.  حضور این گروه در غزنی، مردم را در حدی نگران ساخته است که برای مقابله با آنها آماده می شوند. اخیرن عبدالکریم متین والی غزنی نیز از مسلح شدن مردم غزنی در برابر داعش سخن گفته بود. هر چند اکنون خالد بهار سخن‌گوی والی غزنی در تماس با هشدار گفت که داعش در این ولایت جای پا ندارد. او گفت که مسلح شدن مردم غزنی، از جمله باشندگان ولسوالی‌های جاغوری، مالستان و ناهور، یک طرح پیش‌گیرانه و احتیاطی است و تاهنوز کدام تهدید جدی‌ای از سوی داعش مطرح نیست.

..............................................................

پژواک/ 13سرطان:

برخى از مسوولان و باشندگان ولايت جوزجان مى گويند که گروه داعش، در بخش هايى از ولسوالى درزاب اين ولايت با پخش خبرنامه هاى تبليغى گفته اند که نصاب درسى مربوط به خلافت اسلامى را در مکاتب اين ولسوالى عملى مى کنند.

به گفته اين باشندگان و مسوولان، داعشيان به تازگى ليسه نسوان ولسوالی درزاب را به آتش کشيده و يازده مکتب ديگر را در مربوطات اين ولسوالی تخريب نموده اند و ضمن پخش ابلاغيه ها به مردم گفته اند که با ختم رخصتی های تابستانی، در تمام مکاتب اين ولسوالی نصاب تعليمات خلافت اسلامی را تطبيق مى کنند.

باز محمد داور سرپرست ولسوالی درزاب تاييد کرد که  داعشيان  تنها در مناطق زير کنترول شان نه, بلکه در تمام مکاتب ابلاغيه پخش کرده اند که در ختم رخصتی های تابستانی، نصاب درسی مربوط به خلافت اسلامی را در مکاتب تطبيق مى کنند.

..............................................................

خبرگذاری افق/13سرطان:

افراد داعش در شمال افغانستان ساختمان دوازده مکتب را آتش زدند.

مسئولان محلی ولایت جوزجان در شمال کشور، از آتش زدن ساختمان دوازده مکتب توسط گروه داعش خبر داده اند.

این مکاتب از سوی داعش، در مرکز ولسوالی درزاب و برخی از مناطق دیگر جوزجان به آتش کشیده شده اند.

بازمحمد داور، ولسوال درزاب می‌گوید، مکتبی که از سوی داعش در مرکز این ولسوالی آتش زده شده، دخترانه بوده است.

او افزوده که داعش در تمامی مکاتب اطلاعیه داده که پس از ختم رخصتی تابستانی، نصاب درسی این گروه را تطبیق کنند.

به گفته داور، اکنون ۱۲ باب مکتب در ولایت جوزجان زیر کنترل داعش بوده و دروازه‌های این مکاتب بروی دانش آموزان بسته است.

رییس معارف جوزجان نیز گفته است که افراد داعش پس از وارد شدن به داخل مکاتب، اسکلیت‌های مربوط به مضمون بیولوژی، لابراتوار و سایر تجهیزات درسی را تخریب کرده اند.

او همچنان افزوده، در صورتی که نیروهای امنیتی امنیت ولسوالی درزاب جوزجان را تأمین نکند، فعال شدن بعضی مکاتب در این ولسوالی مشکل است.

درزاب از ولسوالی‌های ناامن ولایت جوزجان به شمار می رود که اخیراً حضور گروه داعش در برخی از مناطق این ولسوالی، افزایش یافته است.

..............................................................

خامه پرس/13سرطان:
وقوع انفجار جان یکی از مسؤولان پولیس پروان را در کابل گرفت.

مسؤولان امنیتی ولایت پروان می‌پذیرند که مدیر مبارزه با جرایم جنایی فرمان‌دهی پولیس آن ولایت در یک انفجار جان باخته‌است.

محمد زمان مموزی، فرمان‌دۀ پولیس ولایت پروان می‌گوید که این روی‌داد ناوقت روز گذشته در حوزۀ ۱۷هُم شهر کابل اتفاق افتیده‌است.

ماین مقناطیسی کارگذاری شده در موتر حامل عبدالصمد زلمی در ساحۀ سر کوتل منفجر شده که در پی آن رانندۀ آقای زلمی نیز زخمی گردیده‌است.

این روی‌داد زمانی اتفاق افتیده که مدیر مبارزه با جرایم جنایی فرمان‌دهی پولیس پروان از آن ولایت وارد کابل گردیده‌است.

او پس از آن که یک سلسله جلسات مهم را با مسؤولان پولیس ولایت پروان در مرکز آن ولایت داشته، راهی کابل گردیده بود.

..............................................................

خبرگذاری صدای آفغان آوا/13سرطان:

کشته شدن 839 تن در ماه گذشته میلادی در افغانستان

یک گزارش تازه امنیتی نشان می دهد که در ماه گذشته میلادی(جون) در افغانستان، در ١٧٢حمله، ٨٣٩ تن کشته و ٧٨٣ تن ديگر زخمی شده اند. در این گزارش آمده است که این آمار حملات و تلفات، به ترتیب یک کاهش ۱۶ و ۴۶ درصدی را نسبت به ماه میلادی پیش از آن(می) نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این گزارش تحقیقی که بر اساس خبرهای امنیتی روزانه در آژانس خبرى پژواک در ماه مى سال روان ميلادى تهيه شده، گستردگی ناامنی ها در سراسر کشور را نشان می دهد. بر اساس این گزارش، در ماه جون، از ۳۴ ولایت، در ۲۸ ولایت درگیری و حملات به وقت پیوسته است.

بر اساس این گزارش، ٢٨ حمله در فاریاب، ٢٠ حمله در ننگرهار، ١٥ در هلمند، ١٢ در فراه، ١١ در پکتیکا، ۸ در قندهار، ۸ در ارزگان، ۶ در غزنی، ۶ در هرات، ۶ در جوزجان، ۵ در کابل، ۵ در لوگر، ۵ در پروان، ۴ در خوست، ۴ در زابل، ۳ در کاپیسا، ۳ در نیمروز، ۳ در سرپل، ۳ در تخار، ۲ در بلخ، ۲ در کنر، ۲ در قندوز، ۲ در میدان وردک، ۲ درسمنگان، یک در بدخشان، یک در بغلان و یک در لغمان صورت گرفته است. این گزارش از ولایات نیمروز، بادغیس، بامیان، دایکندی، غور، نورستان و پنجشیر اخبار حملاتی را دریافت نکرده است.

این در حالی است که در ماه گذشته میلادی، ولایت غور شاهد چندین فعالیت خشونت آمیز گروه داعش بوده است.

در بررسی این گزارش، جنرال زلمی وردک، آگاه امورنظامی گفت: "یک نام جنگ تاکتیک است، مخالفین مسلح نیز از روی پلان جنگ، گاه در یک ولايت و گاه هم در ولایت دیگر حملات و حرکات را می افزایند."

..............................................................

پژواک/ 14سرطان:

 در اثر اصابت دو راکت در منطقۀ نيازبیک از مربوطات حوزۀ امنيتى پنجم شهر کابل، يک خانم و يک طفل کشته شده و يک خانم ديگر جراحت برداشته است.

 بصيرمجاهد سخنگوى قوماندانى زون آسمايى ١٠١ کابل، به آژانس خبرى پژواک گفت که راکت هاى يادشده، حوالى ساعت ١٢:٠٠ ظهر امروز، از طرف نامعلوم شليک شده است.

به گفتۀ او، يکى از  راکت هاى مذکور، بر يک خانه اصابت کرده که تلفات و جراحاتی نيز در قبال دارد.

او افزود که راکت دوم، در يک کوچه اصابت کرده؛ اما خسارت ندارد.تاکنون کسى مسووليت اين رويداد را بر عهده نگرفته است.

..............................................................

سلام وطندار/14سرطان:

 سه سرباز نظم عامه هنگام سفر در مسیر شاهراه کندز-کابل در ولسوالی علی‌آباد از سوی طالبان تیرباران شدند.

یک منبع امنیتی که نخواست نامش فاش شود به سلام‌وطندار می‌گوید، این سربازان لباس شخصی بر تن داشته‌اند و برای گذراندن تعطیلات عازم کندز شده بودند.

عبدالرشید بشیر، فرمانده لوای 8 نظم عامه در شمال‌شرق این رویداد را تأیید می‌کند، اما می‌گوید، تاکنون هویت قربانیان مشخص نشده است.

طالبان از سه روز به این‌سو، در منطقۀ مدرسۀ ولسوالی علی‌آباد، در بزرگ‌راه کندز-کابل، ایست بازرسی ایجاد کرده و مسافران این مسیر را بازرسی می‌کنند.

طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

..............................................................

اطلاعات روز/ 14سرطان:

 مقام‌های محلی ولایت فراه می‌گویند که در اثر انفجار ماین کنارجاده‌یی ۶غیر نظامی کشته شدند.

اقبال باهر، سخن‌گوی فرماندهی پولیس فراه به اطلاعات روز گفت که در این انفجار شش تن از افراد غیرنظامی  که سوار بر موتر نوع «مازد» بودند در مسیر راه در منطقه‌ی«مومن آباد» با میان کنارجاده‌یی برخورد کرده و جان‌های شان را از دست دادند.

وی افزود که دراین رویداد شش تن دیگر نیز زخمی شده اند.

گفتنی‌ست که این انفجار در حالی رخ می‌دهد که روز گذشته نیز چهار نفر در انفجار ماین کنار جاده‌یی در ولسوالی «شیب کوه» این ولایت کشته شدند.

..............................................................

خبرنامه/ 14سرطان:

مرکز عدلی وقضایی مبارزه با فساد اداری افغانستان، از اتمام بررسی‌های ۲۸ پروند از مجموع ۲۷۴ پرونده ای که از آغاز فعالیت این مرکز  تا کنون به آن مراجعت شده، خبر داده است.

جمشید رسولی، سخن‌گوی دادستانی کل افغانستان امروز در یک نشست خبری درکابل گفت که تاهنوز در بخش ملکی دادستانی اختصاصی مبارزه با جرایم سنگین فساداداری مسوولیت چهارتن به حالت تعلیق در آمده است. آقای رسولی هم‌چنان اظهار داشت که در دادستانی ویژه مرکز عدلی و قضایی ۶۴ پرونده زیر بررسی قرار دارد.

سخن‌گوی دادستانی کل افغانستان از ممنوع الخروجی ۱۶ غیرنظامی خبر داد و افزود که ” ۲۱۶ پرونده از مجموع ۲۷۴ پرونده مرکز عدلی وقضایی مربوط کارمندان غیرنظامی است.”

آقای رسولی در این نشست هم چنان یادآوری کرد که در بخش نظامی سارنوالی اختصاصی مبارزه با فساد ۱۹ نفر را ممنوع الخروج کرده و مسولیت های شش تن دیگر را به حالت تعلیق در آورده است.

سخن‌گوی دادستانی کل افغانستان افزود که ۵۸ پرونده نظامیان توسط مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری دریافت شده که ۹ پرونده آن به دادگاه سپرده شده است.

سخن‌گوی دادستانی کل همچنان از اتمام بررسی ۷ پرونده جرایم سنگین تا ده روز آینده خبرداده است.

براساس اظهارات آقای رسولی “در دادستانی اختصاصی مبارزه با فساد از حیف و میل بیش از ۷۴۱ میلیون افغانی و بیش از ۴ میلیون دالر جلوگیری شده است.”

آقای رسولی در این نشست هم‌چنان گفت که “در سال ۱۳۹۵ از طرف دادستانی ۴۲۱ قضیه ناشی از فساد اداری تکمیل و ۱۴۸ قضیه محول محکمه، ۳۳ قضیه بنا به عدم دلایل لازم رد شده است.”

سخن‌گوی دادستانی کل افغانستان افزود که از این میان ۳۵ پرونده مربوط وزارت دفاع و ۱۴۸ پرونده مربوط وزارت داخله می شود.

..............................................................

آزادی بیان

ماندگار/14سرطان:

بخشی از قانون جرایم سایبری و قانون جزای افغانستان برای آزادی بیان و آزادی‌های شهروندی محدودکننده است.

نی حمایت کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد در مجلد دوم قانون جزای کشور که اخیرأ توسط ریاست جمهوری توشیح شده و شاید تا اخیر همین هفته در جریدۀ رسمی‌کشور به چاپ برسد، بخش جرایم سایبری گنجانیده شده است.

مجیب خلوتگر رییس اجرایی دفتر نی یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرنگاران گفت: دفتر نی پس از مطالعه و مداقه روی تمامی‌موارد این بخش، به این نتیجه رسیده است که این بخش قانون می‌تواند محدود کننده باشد.

به باور او: هدف قانون کاملًا مشخص نیست، این فصل قانون هدف ندارد که منظورش از جرایم انترنیتی چیست، این فصل قانون واژه‌گان اختصاصی چون تولید، وسایل تخنیکی ممنوعه و موارد دیگر را تعریف نمی‌کند.

به گفته او: وقتی از تولید در ماده‌ی ۸۷۷ و از وارد کردن “تجهیزات الکترونیکی مخابراتی و تکنولوژی معلوماتی ممنوعه” یاد می‌شود این واژگان و عبارت‌ها تعریف نشده اند.

به گفته او: ماده‌ی ۸۸۳ هم مبهم است، کلماتی مانند: فریبکارانه، کسب منفعت وغیره. درحالی‌که عموماْ استفاده از کمپیوتر بخاطر کسب منفعت است، از سوی دیگر در ادارات معمولا افراد متخصص آی تی نظر به بعضی ملحوظات و پالیسی اداری شان، بعضا بدون اجازهء کاربران کامپیوتر و لپ‌تاب بعضی تصرفات را انجام می‌دهند. با این ترتیب و برمبنای این ماده همه‌ی متخصصین آی تی مجرم شناخته می‌شوند. جزء پنجم این ماده هم گفته که استفاده از اطلاعات یا برنامه از سیستم کمپیوتر دیگران جرم است، این قانون به این اندازه گنگ و مبهم است.

گفته می‌شود که این بخش یا فصل قانون جزای افغانستان که ۲۶ ماده دارد و از ماده ۸۷۵ شروع تا ۹۰۰ قانون جزا که کتاب دوم آن را در بر می‌گیرد، می‌تواند، آزادی بیان را صدمه بزند و خلاف ماده ۵۰ قانون اساسی بند دوم است.

..............................................................

نقض حقوق بشر

سلام وطندار/ 15سرطان:

برخی از مقام‌های محلی و آگاهان می‌گویند که نبود برنامه‌های بازپروری در زندان‌ها سبب می‌شود، زندانی‌های که رها می‌شوند، دوباره به جرم و جنایت رو آورند.

آنان می‌گویند، زندان جایی برای اصلاح مجرمان است، اما دیده می‌شود که بیشتر جنایت‌ کارها پس از آزادی، نیرومندتر می‌شوند.

علی کاوه، آگاه امور در گفت‌گویی به سلام‌وطندار می‌گوید، غیر معیاری بودن زندان‌ها در افغانستان، نبود برنامۀ بازپروری برای زندانی‌ها سبب می‌شود که زندانی‌ها پس از رها شدن، دوباره به جرم و جنایت رو آورده و نیرومندتر شوند.

به گفتۀ او، ترحم و گذشت بیش از حد حکومت، فرمان‌های مناسبتی و بخشش جرایم از مشکلات دیگری‌ست که سبب می‌شود، مجرم‌ها پس از رهایی جسورتر شوند.

این انتقادها پس از آن بالا می‌گیرند که اخیرأ مقام‌های امنیتی در هرات گفته‌اند، بیشتر افرادی را که در پیوند به سرقت‌های مسلحانه، ترور و قتل بازداشت کرده‌اند، مجرم‌های متکرر هستند.

اما دادستانی و مسؤولان زندان هرات، زندان این ولایت را معیاری‌ترین بازداشتگاه در سطح کشور میدانند و می‌گویند که در این زندان 2800 تن زندانی‌ اند که از این میان، 2 هزارشان مشغول آموزش، فن‌وحرفه و برنامه‌های بازپروری اند.

..............................................................

تجاوز جنسی

BBC/16سرطان:

یک مقام پاکستان به اتهام آزار جنسی یک زن افغان بازداشت شد.

وزارت کشور/داخله پاکستان یک مقام اداره تحقیقات فدرال این کشور را به اتهام آزار و اذیت جنسی یک زن افغان در فرودگاه اسلام‌آباد بازداشت کرده است.

این فرد از شغلش تعلیق شده است. سفارت افغانستان در پاکستان خواهان مجازات این فرد شده است.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌های پاکستانی، دستور تحقیق در مورد پرونده این فرد را نثار علی خان، وزیر داخله پاکستان صادر کرده است.

بر اساس گزارش پلیس پاکستان این زن افغان که با خواهرش از افغانستان به فرودگاه اسلام آباد رفته بود، به پلیس گفته که پس از رسیدن به فرودگاه، به دلیل نداشتن شماره تلفن هتل محل سکونت شان بازداشت شدند.

او افزوده که با خواهرش پنج ساعت در اتاق تحقیقات بودند و پس از آن این مقام پاکستانی خواهرش را "به بهانه مهر ویزا" از این اتاق خارج کرد و سپس او را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داد.

این زن افغان همچنین مدعی شده زمانی که از دست این فرد فرار کرده و سر و صدا راه انداخته و از ماموران دیگر کمک خواسته، آنها به جای کمک به او خندیدند و تمسخرش کردند.


بازنشر این مطلب