نظارت بر رسانه‌ها

فساد اداری

سلام وطندار4 حوت96 ، تخار:

صدها تن از متقاضیان پاسپورت که برای تحویل پول تعرفه، پشت دروازه‌ی نمایندگی بانک مرکزی در تخار صف کشیده اند، می‌گویند، که چندین روز است که منتظر نوبت اند، اما پولیس در بدل گرفتن پول برخی افراد را بدون نوبت اجازه‌ی ورود می‌دهند.

آن‌ها می‌گویند، که پولیس 100 تا 300 افغانی از افراد می‌گیرند و آن‌ها را بدون نوبت اجازه‌ی ورود می‌دهند. برخی از آن‌ها مدعی اند که پس از چهار روز هنوز موفق نشده اند پول پاسپورت خود را پرداخت کنند؛ زیرا دروازه‌ی بانک پس از ساعت 11 صبح بسته می‌شود.

تصویری که یکی از مراجعان گرفته است، یک سرباز پولیس را نشان می‌دهد که ظاهرن در حال گرفتن رشوه است. او مدعی است که، این تصویر را وقتی گرفته است که پولیس بانک مرکزی از یک مراجعه‌کننده مبلغ 300 افغانی رشوه می‌گرفت؛ اما سربازی که تصویرش گرفته شده است، این موضوع را رد می‌کند.

در همین حال سید فریدون هاشمی، معاون نمایند‌گی بانک مرکزی در تخار، ادعاها در باره‌ی رشوه‌گیری پولیس این بانک را بی‌اساس خوانده، می‌گوید، پولی را که این پولیس گرفته، پول تعرفه‌ی یکی از دوستانش بوده که به بانک تحویل داده شده است. او اما می‌پذیرد کار افرادی که کسی را در بانک می‌شناسند، زودتر انجام می‌شود.

....................................

 

توسعه وانکشاف

کابل (دویچه ویله  ۴ حوت ۹۶):

کار ساخت پایپ لاین گاز تاپی در ولایت هرات افغانستان روز جمعه (۲۳ فبروری) رسماَ شروع شد. اندکی قبل از آن مراسم اختتامیه این پروژه در خاک ترکمنستان برگزار شد.

پروژه تاپی به طول ۱۸۴۰ کیلومتر گاز ترکمنستان را از طریق افغانستان به پاکستان و هند انتقال می‌دهد. قرار است سالانه به مقدار ۳۳ میلیارد کوبیک گاز از طریق این پایپ لاین انتقال داده شود.

رئیس جمهور افغانستان هنگام افتتاح کار این پروژه در ولایت هرات، گفت که هرچند این پایپ لاین از چهار ولایت حوزه غرب می‌گذرد، اما نفع این پروژه مربوط به کل مردم افغانستان است.

آقای غنی افزود که مردم هرات امروز پیام احیای مجدد را به مردم افغانستان داده اند و هرات دوباره شاهراه آسیا خواهد شد.

رئیس جمهور غنی در ادامه صحبت‌های خود افزود که این پروژه بر علاوه اینکه برق و گاز می‌آورد، برای صدها تن زمینه  دسترسی به حق کار را نیز فراهم می‌سازد.آقای غنی تاکید نمود که در عملی سازی این پروژه هیچ کوتاهی صورت نخواهد گرفت.

....................................

 

عدم دسترسی به امنیت

رادیو بیان ، 3 حوت ، هشت سرباز پولیس در حملۀ گروه طالبان در غزنی جان باختند

مسؤولان محلی در ولایت غزنی تایید می‌کنند که ۸ سرباز پولیس محلی در حملۀ گروه طالبان که درشب انجام یافته  کشته شده‌‌اند.

عارف نوری، سخن‌گوی والی غزنی در صحبت با رسانه‌های داخلی افغانستان گفته که گروه طالبان ناوقت شب گذشته بر یک پاس‌گاه نیروهای پولیس محلی در ولسوالی ده‌یک این ولایت حمله کرده‌اند.

آقای نوری گفته ۸ سرباز پولیس محلی در ولسوالی ده‌یک پس از درگیری با گروه طالبان کشته شده‌اند که شماری از هراس‌افگنان بر پاس‌گاه امنیتی حمله کرده‌اند. سخن‌گوی والی  غزنی می‌گوید که افراد گروه طالبان سه سرباز پولیس دیگر را نیز زخمی کرده‌اند؛ اما این تا هنوز معلوم نیست که در بین افراد کشته شده، از فرمان‌دهان پولیس محلی نیز شامل است یاخیر. به اساس اطلاعات مسؤولان محلی در ولایت غزنی، طالبان نیز تلفات را متقبل شده‌اند.

این درحالی‌ست که گروه طالبان با نشر بیانیه‌یی حمله  افراد وابسته به این گروه را بر یک پاس‌گاه در ولسوایل ده‌یک ولایت غزنی  تایید کرده و گفته در این حمله شان به شمول فرمان‌ده ۹ پولیس کشته شده و یک تن زنده دست‌گیر گردیده‌است.

طالبان گفته که بر افراد آنان در این حمله تلفات وارد نشده وافزوده که یک مقدار سلاح و مهمات نیروهای امنیتی به دست آنان افتاده‌است.

گفتنی‌ست که حملۀ گروهی طالبان بر پاس‌گاه نیروهای در سراسر افغانستان در هفته‌های اخیر افزایش یافته که در آن شماری از سربازان پولیس و اردو کشته شده‌اند.

تنها در هفتۀ جاری در حملۀ افراد وابسته به طالبان در ولایت فراه، ۲۰ سرباز پولیس جان باخته‌اند.

....................................

 

دسترسی به حق حمایه طفل ومادر

بی بی سی

چارشنبه 2حوت:

وزارت بهداشت و نهادهای سازمان ملل اعلام کرده که از هر شش کودک در افغانستان یک نفر آنان واکسن نمی‌شود و میزان پوشش برنامه واکسناسیون افغانستان درصورت کل پایین است.

در خبرنامه مشترک این نهادها که به مناسبت روز جهانی واکسناسیون (یکشنبه، سوم ثور/اردیبهشت) نشر شد، آمده که واکسن کردن می‌تواند جلوی مرگ بیشتر از یک سوم کودکان زیر پنج سال را بگیرد..

این نهادها افزوده که افغانستان یکی از کشورهای است که بالاترین میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال را در جهان دارا است و از هر هزار کودک ۵۵ تن از آنان پیش از رسیدن به پنج سالگی می‌میرند.

به گفته این نهادها واکسناسیون یکی از موفقیت آمیزترین و از لحاظ اقتصادی به صرفه ترین اقدام‌ها برای حفاظت از بیماری، معلولیت و جلوگیری از مرگهای و بیماری‌های قابل پیشگیری از طریق واکسن است.

این بیماری‌ها شامل سل، فلج کودکان، اسهال، سیاه سرفه، هیپاتیت ب، آنفولانزا، سینه بغل/ ذات الریه، تیتانوس/ کزاز و سرخکان است.

فیروزالدین فیزور، وزیر بهداشت افغانستان گفته است که براساس آمارگیری انجام شده در سال ۲۰۱۵ از هر ۱۸ کودک یک نفر آنان قبل از رسیدن به سن ۵ سالگی جان می دهند.

او افزوده که پوشش واکسن در شهرهای افغانستان حدود ۶۱ درصد و در مناطق روستایی ۴۹ درصد است.

....................................

 

بی بی سی:

چارشنبه 2حوت:

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) در گزارش جدیدش افغانستان را در میان کشورهایی قرار داده که دارای بیشترین میزان مرگ و میر نوزادان در جهان است.

در تازه‌ترین گزارش این نهاد آمده که از هر ۲۵ نوزاد در افغانستان یک نفر از آنان جان می‌دهد. ایران در جایگاه ۹۵ قرار دارد و در این کشور از هر ۱۰۴ نوزاد یکی می‌میرد.

براساس گزارش یونیسف افغانستان در رده‌بندی بدترین کشورهای جهان برای نوزادان، در جایگاه سوم قرار دارد. در پاکستان از این که از هر۲۲ نوزاد یک نفر آنان جان می‌دهد، در جایگاه اول این فهرست قرار گرفته است. همچنین در کشور آفریقای مرکزی از هر ۲۴ نوزاد یک نفر جان می‌دهد و این کشور در جایگاه دوم قرار دارد.

این نهاد ژاپن را بهترین کشور برای نوزادان در جهان اعلام کرده است و افزوده که در این کشور از هر ۱۱۱۱ نوزاد فقط یک نوزاد جان خود را از دست می‌دهد.

....................................

 

دسترسی به حق پناهندگی

دویچه ویله:

چارشنبه 2حوت:

اعتراضات علیه اخراج پناهجویان رد شده افغان:

حدود ۲۰۰ تن در شهر مونشن آلمان علیه بازگرداندن پناهجویان رد شده افغان به افغانستان اعتراض کردند. حکومت آلمان با وجود انتقاد های شماری از احزاب و نهاد ها، شماری از پناهجویان رد شده افغان را به وطن شان باز میگرداند.

خبرگزاری فرانس‌پرس گزارش داده است که با وجود سرمای شدید و برف‌باری، حدود ۲۰۰ تن در یک میدان مرکزی شهر مونشن آلمان علیه اخراج پناهجویان افغان به وطن شان اعتراض کردند.
در اعلامیه شورای امور پناهجویان ایالت بایرن، که به این اعتراضات فراخوانده بود، آمده است: "بیایید برای تضمین یک سیاست ادغام، نه برای اخراج، برخیزیم". به اساس معلومات این شورا و همچنان رادیوی بایرن، شام امروز یک طیاره حامل پناهجویان رد شده افغان از میدان هوایی مونشن به صوب کابل پرواز می‌کند. شمار این پناهجویان تا کنون معلوم نیست، اما یک سخنگوی شورای امور پناهجویان از شمار اندکی سخن گفته است.

اخراج پناهجویان رد شده افغان، به خاطر وضعیت خراب امنیتی و حقوق بشر در افغانستان با مخالفت برخی از احزاب و نهاد ها در آلمان روبروست. به اساس یک گزارش اخیر سازمان ملل متحد، در سال گذشته در کشور درگیر جنگ داخلی افغانستان، بیشتر از ۱۰ هزار فرد ملکی کشته شدند.
در حال حاضر تنها آنعده پناهجویان از آلمان اخراج می‌شوند که مرتکب جنایتی شده باشند، به عنوان خطرساز پنداشته شوند و یا در تثبیت هویت شان همکاری نکنند. سازمان حامی پناهجویان "پرو ازول" و همچنان احزاب چپ و سبز ها از حکومت آلمان می‌خواهند که اخراج پناهجویان افغان را به دلیل خطر جانی در کشور شان، کاملاً متوقف بسازد.

....................................

 

شکنجه ورفتار تحقیر آمیز

دویچه ویله ، چارشنبه 2حوت :

یک پناهجوی افغان در شهر کولن لت و کوب شد.افراد ناشناسی در شهر کولن آلمان یک پناهجوی افغان را مورد لت و کوب شدید قرار دادند. این پناهجو در یک کلینیک مورد معالجه قرار گرفت.

به اساس گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس، پولیس شهر کولن آلمان گفته است که در جستجوی سه مرد ناشناسی است که یک حمله بیگانه ستیزانه را بر یک پناهجوی افغان انجام داده اند. تحقیق کنندگان این قضیه روز سه شنبه (۲۰ فبروری ۲۰۱۸) گفته اند که این پناهجو به روز شنبه گذشته با بایسکل خود از ناحیه "نویایهرینفلد" شهر کولن می گذشته است که یکی از عاملان با وی سر صحبت را باز کرده و او را به بهانه ای به طرف انبوه درختان بر فراز یک تپه در آن محل برده است.
در آنجا دو همدست دیگر وی انتظار می کشیده اند. آنها نخست سه صلیب شکسته (نشان نازی ها) بالای درختان را به این پناهجوی ۲۶ ساله افغان نشان داده اند. سپس هر سه نفر به وی حمله کرده، او را لگد کوب کرده، توهین نموده و در نهایت گلویش را بشدت فشرده اند.بعد عابری که از آنجا رد می شده است این پناهجو را به روی زمین یافته و به کمک های عاجل طبی اطلاع داده است. پناهجوی ۲۶ ساله باید در یک کلینیک مورد معالجه قرار می گرفت. پولیس در جستجوی عاملان و شاهدان این حمله است.

....................................

 

چالش مرگ ومیر نوزادان

روزنامه افغانستان ما: چهار شنبه 2 حوت 1396 - 

یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد در آخرین گزارش خود، افغانستان را در ردیف کشورهایی قرار داده که بیشترین میزان مرگ و میر نوزادان را دارا می باشند. در گزارش این سازمان آمده است که افغانستان پس از کشورهای پاکستان و آفریقای مرکزی در رده سوم قرار می گیرد. بر اساس این گزارش در حال حاضر از هر 25 نوزاد یک نفر در افغانستان جان خود را از دست می دهد.  
کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان یکی از اهداف هزاره سوم ملل متحد می باشد و برای تحقق این هدف تمام کشورهای جهان و بخصوص کشورهای توسعه یافته تعهد کرده اند که در راستای کاهش مرگ و میر کودکان در جهان تلاش کنند و کمک ها و حمایت های خود را از بهبود شرایط اقتصادی خانواده ها، دسترسی آنها به خدمات صحی و تأمین سایر نیازمندی های ضروری برای سلامت اطفال، دریغ نکنند؛ ولی با این که تا کنون جهان در این زمینه به پیشرفت های چشمگیری دست یافته؛ اما هنوز این هدف مطابق برنامه های از پیش تعیین شده، پیش نرفته است.
آمارهای تکان دهنده از مرگ و میر کودکان در کشورهای فقیر و در حال توسعه نشان می دهد که سازمان ملل در رسیدن به این هدف تا هنوز ناکام بوده است. مطابق برنامه های تعیین شده سازمان ملل متحد باید تا سال 2015 میزان مرگ و میر کودکان به دو سوم سال 1990 کاهش پیدا می کرد که این امر هنوز محقق نشده است. علاوه بر آن پیشرفت در این زمینه به شکل نامتوازن پیش رفته است. 
بسیاری از کودکان در کشورهای فقیر و در حال توسعه از جمله افغانستان، به دلیل بیماری های قابل پیشگیری و قابل مداوا از بین می روند. در افغانستان نیز مسایلی از جمله تولد زودرس اطفال، سؤ تغذیه، عدم دسترسی به خدمات صحی، قابله های آموزش نادیده، آب های آلوده و حتا فضای نا مناسب صحی، سینه بغل، پولیو و سایر امراض سبب مرگ و میر اطفال در هنگام تولد و یا در سال اول تولد می گردد. 
با آن که دولت در سال های گذشته برای کاهش میزان مرگ و میر اطفال تلاش هایی کرده است، اما این تلاش ها با توجه به حجم مشکلات و چالش هایی که در افغانستان و بخصوص در ولایات نا امن و دوردست وجود دارد، بسیار ناچیز و غیر قابل چشم دید می باشد. 
در گزارش یونیسف آمده که زنان در کشورهای در حال توسعه در زمان تولد نوزاد به دلیل فقر، جنگ و نبود ساختارهای دولتی کمترین کمک را دریافت میکنند. 
 

....................................

 

اخلال امنیت ومصوونیت جانی وروانی شهروندان

سه شنبه اول حوت: پژواک :

فیرهای شادیانه! یعنی شهروندان همه تا دندان مسلح اند؟

به دنبال برد تیم ملی کریکت کشور در مقابل تیم ملی زیمبابوه موجی از شادی سراسر کشور غم زده را فرا گرفت.

اما ظاهرا زندگی شهروندان افغانستان و بخصوص کابل با صدای انفجار و تیراندازی عجین شده است و هر کاری هم که کنند نمی توانند از دست این صداهای (هم اکنون کاملا آشنا) خلاص شوند.

دقایقی از پیروزی و شادی آن نگذشته بود که باز هم کام شهروندان تلخ شد و ترس سراسر وجود آنان را فرا گرفت. از هر گوشه شهر کابل صداهای تیراندازی بر می خواست و هر یک با نوعی اسلحه خاص رقابتی را به مراتب تندتر از ملی پوشان کشورمان با ملی پوشان زیمبابوه با یکدیگر به راه انداختند.

هر یک تلاش می کردند که مرمی های بیشتری فیر کنند و صدای آن از دیگری بلندتر باشد.

معلوم نیست که چه تعداد از همین سلاح هایی که در میان شادی ها برای برد تیم ملی کریکت از آن ها مرمی شلیک شد، برای سرقت های مسلحانه، قتل های هدفمند و زورگیری ها استفاده شده است!

به همین ترتیب عین فیر های هوایی به مناسبت برد مسابقه بوسیله ورزشکاران افغان شب جمعه 5/4 حوت نیز تکرار شد که سبب اخلال ونقض حق مصوونیت روانی شهروندان درکابل گردید.

....................................

 

بی بی سی اول حوت:

حمله‌های گروهی طالبان در فراه؛ 22 کشته و 4 اسیر از نیروهای امنیتی:

دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه به سلام‌وطندار می‌گوید که در نتیجه‌ی حمله‌ی گروهی  طالبان که ازطرف شب انجام شد بر سه پاسگاه در ولسوالی بالابلوک و منطقه‌ی شوالگاه شهر فراه، 22 تن از نیروهای امنیتی کشته و 4 تن دیگر اسیر شدند.

به گفته‌ی آقای قانع، طالبان نخست بالای پاسگاه منطقه‌ی شوالگاه شهرفراه یورش بردند که پس از تصرف آن، 5 تن از نیروهای امنیتی را کشته و چهار تن دیگر را اسیر کردند.

قرار این اظهارات، حمله بالای دو پاسگاه در ولسوالی بالابلوک نیز هم‌زمان با این صورت می‌گیرد که با کشته‌شدن 17 تن از نیروهای امنیتی ختم می‌گردد.

این عضو شورای ولایتی فراه می‌افزاید که طالبان پس از تصرف این سه پاسگاه و کشتن نیروهای امنیتی، تمام تجهیزات آنان را با خود برده و یک تانک هانوی نیروهای امنیتی را نیز به آتش کشیده‌اند.

با این حال اما، ناصر مهری سخنگوی والی فراه با تأیید حمله‌های طالبان، شمار کشته‌شده‌های نیروهای امنیتی را 8 نفر و تلفات طالبان را 15 نفر می‌خواند.

....................................

 

نقض حقوق طفل (بچه بازی)

آریانانیوز، اول حوت ولایت تخار :

برخی منابع از بچه‌بازی قوماندان امنیه ولسوالی ینگی قلعۀ ولایت تخار در دفتر کارش خبر دادند.

به گزارش آریانانیوز به نقل از خبرگزاری سلام‌وطندار، ولسوال ینگی‌ قلعۀ تخار می‌گوید که قوماندان تازۀ امنیه این ولایت نه تنها در تأمین امنیت ناتوان بوده که متهم به بچه‌بازی و قمار است.

عبدالمناف فیضی، ولسوال ولسوالی ینگی‌قلعۀ ولایت تخار می‌گوید، عبدالقدوس رحیمی که به‌تازه گی به قوماندانی امنیه این ولسوالی برگزیده شده است، تنها در پیش‌برد مسؤولیت‌هایش ناتوان نیست، بلکه متهم به بچه‌بازی نیز هست. فیضی می‌گوید، هنگامی‌که عبدالقدوس مدیر جنایی این ولسوالی بود، در دفتر کارش بساط قمار و بچه‌بازی راه می‌انداخت.

خبرگزاری سلام وطندار تصاویری نشر کرده است که در آن دمبوره دیده می‌شود، آلۀ موسیقی محلی که معمولاً در مراسم بچه‌بازی نیز استفاده می‌شود. ولسوال ینگی‌ قلعه گفته است که عبدالقدوس از زمان تقررش من‌حیث قوماندان امنیه این ولسوالی، چند بار در دفتر کاری خود محفل بچه‌بازی راه اندازی کرده است.

....................................

 

تلفات ملکی

طلوع نیوز:

گواهان امروز (سه‌شنبه ۱حوت) می‌گویند که دریک انفجار درشهرجلال آباد ولایت ننگرهار، سه تن جان باختند وچندین تن دیگر زخم برداشته‌اند.
 

از سوی هم، منابع امنیتی می‌گویند که این انفجار چاشت امروز در منطقۀ لغمان ایستگاه حوزه دوم شهر جلال‌آباد رخ داده‌است.
 

این منابع میافزایند که این انفجار در جایی رخ داده‌است که  بیشتر غیرنظامیان حضور داشتند و از ولسوالی‌های این ولایت، رفت وآمد دارند.

مقام‌های امنیتی تا کنون دربارۀ تلفات این انفجار، جزئیات ارایه نکرده‌اند تااکنون هدف این انفجار روشن نشده‌است.

نیروهای امنیتی به محل رویداد رسیده‌اند و بررسی‌ها دربارۀ این انفجار، آغاز کرده‌اند.

هیچ گروهی به‌شمول طالبان مسؤولیت این انفجار را به‌عهده نگرفته‌است.

....................................

 

دسترسی به حق حیات

پژواک: سه شنبه اول حوت:

در گزارش تازۀ يونيسف، ضمن نگرانى از اينکه در رسيدگى به فقيرترين اطفال جهان کوتاهى شده، آمده است که وضعيت مرگ و ميز نوزادان در کشورهاى فقير به شمول افغانستان، تکان دهنده است.

در گزارش صندوق وجهى ملل متحد براى اطفال (يونيسف) که امروز منتشر شد، آمده است که طى هرسال به تعداد ٢،٦ تن از اطفال نوزاد درسراسر جهان قادر به اين نمى باشند تا در ماه نخست حيات خود، به زندگى خويش ادامه دهند و از اين ميان، به تعداد  يک ميليون تن آنان درست در روزى که متولد مى شوند، زندگى خويش را از دست مى دهند.

به اساس يافته هاى يونيسف، افغانستان در جمع ده کشور(پاکستان، افريقاى مرکزى، افغانستان، سوماليا، لسوتو، گوينا بيساو، سودان جنوبى، ساحل عاج، مالى و چاد) است که بلند رقم مرگ و مير نوزادان را دارد.

به اساس گزارش، در پاکستان از هر ٢٢ نوزاد يک تن، در افريقاى جنوبى از هر ٢٤ نوزاد يک تن، در افغانستان از ميان هر ٢٥ نوزاد يک تن، و در سوماليا از هر ٢٦ نوزاد يک تن در روزهاى اول تولد جان شان را دست مى دهند.

يونيسف تاکيد کرده که ارايه خدمات باکيفيت، فراهم آورى دواهاى نجات دهنده براى مادر و نوزاد در مراکز صحى، توانمند ساختن دختران نوجوان، مادران و خانواده ها به مراقبت هايى براى مطالبه و دريافت با کيفيت صحى، بايد در اولويت قرار داده شود.  

....................................

 

حق امنیت

طلوع نیوز، سه شنبه اول حوت:

یک عضو شورای ولایتی فاریاب می گوید که چهل تن از نیروهای کماندو در منطقۀ سر حوض ولسوالی پشتون کوت این ولایت در محاصرۀ طالبان استند.

صبغت الله سیلاب، هشدار می دهد که اگر برای این نیروها از مرکز کمک نرسد، احتمال سقوط این منطقه و اسیر شدن این نیروها وجود دارد.

این عضو شورای ولایتی فاریاب، منطقۀ سر حوض را برای طالبان بسیار مهم می داند و می گوید که طالبان تلاش دارند تا خودشان را بر بخش هایی سربند این منطقه برسانند: «دیشب راه بین دو منطقۀ دیگر که یکه توت و بند سرحوض است را قطع کردند و چهل تن از نیروهای کماندو هم بدلیل نداشتن آب نوشیدنی و نداشتن غذای کافی، در محاصرۀ مطلق قرار دارند

ولایت فاریاب از ولایت های نا امن کشور است. طالبان در برخی از ولسوالی های آن ولایت به ویژه ولسوالی های قیصار و شیرین تگاب حضور فعال دارند.

....................................

 

روزنامه افغانستان ما

سه شنبه 1حوت

مقامهای محلی ولایت ننگرهار گفتهاند که جسد نُه تن را که توسط گروه داعش در یک گور دسته جمعی حدود یک و نیم سال پیش دفن شده بودند، پیدا کردهاند.
دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار روز دوشنبه 30 دلو، ضمن نشر این خبر، اعلام کرده است که این گور از مربوطات مومند در ه در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پیدا شده است.

درخبرنامهای که این نهاد منتشر کرده، گفته شده که حدود یک و نیم سال پیش، گروه داعش 12 تن را از ولسوالی کوت ربود و 9 تن آنان را بعد از کشتن، در یک گور به صورت دسته جمعی دفن کرده است.
در خبرنامه همچنین نوشته شده که این 9 تن دوباره در ولسوالی کوت به خاک سپرده شدند اما از سرنوشت سه تن دیگر آنان خبری در دست نیست. گفتنی است که این گور دسته جمعی از مکانی یافت شده که حدود ده ماه پیش، نیروهای خارجی برای از بین بردن پایگاههای گروه تروریستی داعش از «مادر بمبها» استفاده کرده بود.
جنرال نیکلسون بعد وقوع این رویداد به رسانهها گفته بود منطقهای که به آن حمله شد ماینگذاری شده بود و جنگجویان داعش در آنجا در تونلهای طویل پنهان شده بودند.
لازم به ذکر است که مومند دره زمانی یکی از پایگاههای مستحکم حافظ سعید خان فرمانده شاخه "خراسان" گروه داعش بود. حافظ سعید در ماه آگست سال ۲۰۱۶ در یک حمله هوایی نیروهای امریکایی در ولایت شرقی ننگرهار کشته شد. اما این گروه تاکنون فعالیت پراکنده در این ولایت دارد.
سال گذشته، افراد این گروه ۱۴ معلم و کارمندان وزارت معارف را در دو رویداد جداگانه اختطاف کردند.

....................................

 

تلفات ملکی

شنبه، 28 دلو، روزنامه افغانستان ما:

سازمان ملل متحد اعلام کرده که در سال 2017 میلادی بیش از 10 هزار غیرنظامی در افغانستان و کشته و زخمی شدهاند.دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان( یوناما) و اداره حقوق بشر سازمان ملل متحد گزارش سالانه خود در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان را، روز پنجشنبه 26 دلو، منتشر کرد. 

بر اساس این گزارش، مجموع تلفات غیرنظامیان در سال 2017 میلادی 10453 نفر ثبت شده است که شامل 3438 کشته و 7015 زخمی میشود.  سازمان ملل افزوده، با جود اینکه آمار تلفات سال 2017 میلادی کاهش 9 فیصدی را در تلفات غیرنظامیان نسبت به سال 2016 نشان میدهد، اما تلفات غیرنظامیان بر اثر حملات انتحاری و مواد انفجاری جاسازی شده، 17 درصد افزایش یافته است.
یوناما گفته است که از زمان آغاز ثبت تلفات غیرنظامیان در افغانستان در سال 2009 میلادی، در سال 2017 میلادی بلندترین رقم تلفات غیرنظامیان را بر اثر حملات پیچیده و انتحاری ثبت کرده است.
دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان و اداره حقوق بشر سازمان ملل گفته است که مخالفان مسلح دولت افغانستان مسئول 65 درصد از تلفات غیرنظامیان هستند؛ 42 درصد گروه طالبان، 10 درصد گروه داعش و 13 درصد هم به جناحهای نامشخص و سایر عناصر ضد دولت نسبت داده شده است.

بر اساس گزارش یوناما، چهل درصد این تلفات ناشی از حملات انتحاری و مواد انفجاری جاسازی شده و ۳۳ درصد ناشی از جنگهای زمینی بودند. قتلهای هدفمند، عملیات هوایی و مواد منفجره باقی مانده از جنگ به ترتیب عوامل بعدی این تلفات بودند.
در این گزارش حمله خونین ۳۱ ماه می سال 2017 در چهارراهی زنبق کابل، توسط یک موتر بمبگذاری شده با دو هزار کیلوگرم مواد انفجاری، خونینترین رویداد از سال ۲۰۰۹ به این سو خوانده شده که ۹۲ کشته و ۴۹۱ زخمی به جا گذاشته است.
تادامیچی یاماموتو فرستاده ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که از ادامه حملات انتحاری و افزایش تلفات غیرنظامیان نگران است. آقای یاماموتو افزود که یگانه راه برای پایان جنگ در افغانستان صلح است و برای رسیدن به این نتیجه نخست باید طرفین درگیر از هدف قراردادن غیرنظامیان جلوگیری کنند.

....................................

 

خشونت علیه زنان

آریانانیوز، سرپل 30 دلو :

پولیس سرپل یک مرد را به اتهام قتل یک زن حامله دستگیر کرد.

نسیمه آرزو رییس امور زنان ولایت سرپل گفت، قربانی این حادثه خانمی ۳۰ ساله بود.

خانم آرزو افزود، هاجره که ۴ ماهه باردار بود شب گذشته در اثر خشونتهای خانوادهگی از سوی شوهرش کشته شدهاست.

پولیس میگوید در باره این رویداد تحقیق میکند.

قابل تذکر است که درجریان ماه گذشته سخنگوو مسوولین انسجام بخش های مختلف کمیسیون با رسانه های مختلف صوتی وتصویری چون رادیوی شیبه، آریانا نیوز، طلوع نیوز، راه فردا، سلام وطندار، آرزو وخورشید درزمینه ارزش های حقوق بشری وموضع گیری های بشردوستانه کمیسیون درزمینه های مطرح واتفاقات روز مصاحبه ها وگفتگو های برنامه ای وخبری انجام داده اند.


بازنشر این مطلب