حقوق بشر در رسانه‌ها

عدم دسترسی به امنیت وحقوق مدنی

در قره‌باغ ولایت غزنی چه می‌گذرد؟

معترضان در غزنی پس از یک هفته شاهراه کابل-قندهار را باز کردند و اجساد دو نفر را که توسط افراد مسلح غیرمسئول در لباس پلیس محلی در روستای شیرآباد ولسوالی قره‌باغ کشته شده بودند، به خاک سپردند. دولت وعده داده که عاملان قتل این دو نفر را دستگیر می‌کند.

همچنین شب گذشته دو غیرنظامی در روستای سید ولی قره‌باغ پس از نماز توسط افراد ناشناس تیرباران شدند. افراد کشته شده از قوم هزاره بودند. در پی این حادثه، شماری از مردم  در جاده‌های غزنی دست به تظاهرات زدند. اما مقام‌های محلی می‌گویند که هنوز معلوم نیست که این دو رویداد با هم ارتباطی داشتند یا نه.

..............................................................

 

18حوت: VOA

طالبان مسلح ادعا کرده اند که درحمله برپوسته های امنیتی  ۲۹سرباز افغان کشته شده اند،

طالبان مسلح بر پوسته‌های امنیتی در ولسوالی خاجه غار ولایت تخار حمله کردند که در نتیجۀ آن، ۱۷ تن از پولیس محلی و سربازان افغان کشته و ۱۳ تن دیگر مجروح شده اند. مولوی محمد عمر، ولسوال خواجه غار به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که شب گذشته طالبان مسلح بر پوسته‌های پولیس محلی و اردوی ملی در مناطق "پل مومن" و "گورتپه" حمله کردند. مولوی عمر افزود که در این حملۀ طالبان، ۱۰ پولیس محلی شامل دو تن از قومندانان آنان موسوم به "محمد حسین و گل محمد" کشته و ۹ تن دیگر آنان مجروح شدند همچنان هفت تن از سربازان اردوی ملی کشته و چهار تن آنان زخمی شده اند.او گفت که گروه طالبان حدود ۱۰۰تن از جنگجویان این گروه را از ولایات مختلف جمع کرده و بر این دو پوسته حمله نموده اند.ولسوال خواجه غار افزود که در میان این طالبان، جنگجویان قطعه سرخ این گروه با تجهیزات، نیز حضور داشتند. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان با ارسال پیام تیلفونی به رسانه‌ها گفته است که طرفداران آنان در حمله به پوسته‌های پولیس محل و اردوی ملی در ولسوالی خواجه غار، ۲۹ سرباز افغان را کشته اند.در این پیام طالبان آمده است که چهار تن از قومندانان پولیس محلی نیز شامل افراد کشته شده، اند.

..............................................................

خبرنامه /17حوت:

عدم دسترسی  زنان به حق مشارکت  درتصمیم گیری وپلان گذاری

سیما سمر: شورای امنیت ملی افغانستان به سهم و نقش زنان در امنیت باور ندارد،

خانم داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مراسم هشت مارچ خواهان حضور زنان در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان شد و گفت که تاکید بر حضور زنان در صفوف این نیروها در واقع احترام گذاشتن به حضور زنان است. رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان از زنان افغان در صفوف نیروهای امنیتی این کشور خواست که «تلاش کنید که ظرفیت تان را در هرجایی که هستید بالا ببرید و برای تطبیق قانون تلاش کنید و اصول و مقررات پولیس و اردو را شدیداً رعایت کنید.»او از نبود زنان در شورای امنیت ملی افغانستان انتقاد کرد و گفت: «در شورای امنیت ملی افغانستان هیچ زن نیست، چون هنوز باور ندارند که زنان در امنیت سهم و نقش دارند، تا شامل تصمیم‌گیری و پلان‌گذاری شوند.»

..............................................................

نقض حقوق بشر

VOA/16حوت:

تلاش‌ها برای بازگشایی شاهراه کابل - کندهار بی‌نتیجه مانده است،

مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند که تلاش‌ها برای بازگشایی شاهراه کابل – کندهار به نتیجه نرسیده و امروز این مسیر برای روز پنجم به روی ترافیک مسدود است.

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی می‌گوید که شماری از معترضان توافق نمایندگان مظاهره‌کننده را نپذیرفته اند و امروز نیز تلاش‌ها برای بازگشایی شاهراه بی‌نتیجه ماند آقای نوری، می‌افزاید "دیروز ما با تعداد ۵۰ نفر از نمایندگان معترض، بزرگان و علما در جلسۀ با حضور هیأت ریاست جمهوری به توافق رسیدیم که شاهراه بازگشایی شود؛ اما شماری از حلقات و افراد نفوذی مظاهره‌کنندگان را نگذاشتند که این شاهراه امروز به روی ترافیک باز شود" شاهراه کابل - کندهار از روز شنبه هفتۀ جاری پس آن مسدود شد که دو فرد ملکی در قریۀ شیرآباد ولسوالی قره باغ غزنی، توسط افراد مسلح غیرمسؤول کشته و دو تن دیگرشان ربوده شدند.پس از مسدود شدن این شاهراه هزاران مسافر از ولایات کابل، نیمروز، هرات، زابل و کندهار در ساحه موشکی ولسوالی قره باغ گیر مانده اند.شماری از مسافرین می‌گویند که آنان با کمبود نان، آب و لباس مواجه شده و از دولت و معترضان می‌خواهند تا مسیر را به روی ترافیک باز کنند.

..............................................................

BBC/15 حوت:

معترضان غزنی: پلیس به خیمه‌های ما حمله کرد

معترضان در ولایت غزنی در جنوب افغانستان می‌گویند پلیس شب گذشته به خیمه‌های آنها حمله کرده است.

نقیب الله خاکسار، یکی از معترضان به بی‌بی‌سی گفت شب گذشته حوالی ساعت دوازده، نیروهای پلیس به خیمه‌های معترضان حمله کرده، بر آنها شلیک کرده و در نتیجه سه نفر زخمی شدند.

به گفته وی، نیروهای پلیس یکی از خیمه‌های آنها را آتش زده است.ویدئوهایی از افراد زخمی و خیمه‌ای که در آتش می‌سوزد در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که کاربران ادعا دارند از حادثه شب گذشته غزنی است.مقام‌های محلی غزنی اما ادعای حمله به خیمه‌های معترضان را رد می‌کند..

چه چیزی باعث این اعتراضات شده؟

معترضان در غزنی، باشندگان ولسوالی قره باغ هستند. آنها مدعی اند که افراد مسلح غیرمسئول در لباس پلیس محلی به یک خانه حمله کرده و دو نفر را کشته و دو نفر را با خود بردند.گفته می‌شود که این درگیری بر سر تقسیم آب بین مردم دو منطقه شیرآباد و نیخته آغاز شده است. معترضان در غزنی خواهان بازداشت و مجازات عاملین رویداد قره باغ و تامین امنیت در منطقه هستند. آنها از چهار روز به این سو شاهراه کابل-قندهار را مسدود کرده‌اند.او شلیک به معترضان و زخمی ساختن شماری از آنها را تکذیب کرده است.

..............................................................

طلوع نیوز/15 حوت:

دسترسی به حق عدالت ونیاز حضور سارنوالان زن درادارات قضایی

لوی سارنوال: به توقیف‌های خودسرانه پایان دهید

فرید حمیدی، لوی سارنوال افغانستان در مراسم آزمون شمولیت کار آموزان زن در پست‌های سارنوالی به آنان هدایت داد که پس از این از توقیف‌های خودسرانه و غیر ضروری جلوگیری کنند.

آقای حمیدی گفت که سارنوالان باید عزت ، حیثیت ، کرامت و آزادی شهروندان کشور را حرمت بدارند و نباید دست به توقیف‌های خودسرانه و غیرضروری بزنند.

در همین حال سارنوالان زن نقش شان را در کاهش خشونت‌ها در کشور اثر گذار می‌دانند.

بسمینه یک تن از سارنوالان گفت:"زنی که دردهایش را به یک مرد گفته نمی‌تواند بل تنها برای زنان می‌گوید پس ضرور است که در همه نهادهای دولتی به ویژه در نهادهای عدلی و قضایی زنان نیاز است."

لینا، سارنوال دیگر گفت:" نقش سارنوالان زن در سراسر کشور به ویژه در ولایت های نا امن بسیار ضرور است و سارنوالان زن می‌توانند که در کاهش خشونت‌ها در برابر زنان کاهش نقش خوبی دارند."

آقای حمیدی می افزاید که سارنوالان باید  عزت ، آزادی ، کرامت  و حیثیت شهروندان کشور را حرمت بدارند.

..............................................................

خبرگزاری آوا/14حوت:

جنایت بشری

مردی در هرات دو زن حامله را با چاقو کُشت

یک روز مانده به روز جهانی زن، در ولسوالی کرُخ ولایت هرات قتل دو زن به وسیلۀ چاقو فاجعه آفرید.
محمد شفیع ظفر، دادستان ولسوالی کرُخ ولایت هرات می‌گوید شب پیش یک مرد دو زن حامله را به وسیلۀ چاقو کشته است.

او در صحبت ویژه با خبرگزاری جمهور گفت: یک مرد 23 ساله ساعت سه شب، زن و خواهر خود را به وسیلۀ چاقو کُشته است. گفته شده که هر دوی آنها حامله بودند.خواهر وی پس از این رویداد به شفاخانه انتقال یافته و در آنجا جان باخت. آقای ظفر می‌گوید: "خواهر این شخص در بَطن خود دوقلو داشته است." دادستان کرخ افزود که فرد مظنون به دو قتل لحظاتی پیش دستگیر، و پروندۀ وی هم تشکیل شده است. او دلیل این دو قتل فجیح را مشکلات خانوادگی خوانده است.
..............................................................

خبرگزاری آوا (صدای افغان)/14حوت:

داعش در کابل؛ کانون‌های خطر را بشناسیم

ریاست امنیت ملی اعلام کرده که دو نفر از "کلیدی‌ترین" سازماندهندگان حملات داعش را در کابل بازداشت کرده است.
این نهاد می‌گوید که عمر؛ مسؤول نظامی داعش در کابل و احسان‌الله؛ مسؤول جلب و جذب داعش در این شهر که در سازماندهی حملات به مساجد و اماکن شیعه دست داشتند، بازداشت شدند.
 
امنیت ملی می‌گوید که احسان‌الله و عمر "طراح اصلی حمله به مسجد امام زمان در خیرخانه کابل بوده" و آنها دو مهاجم انتحاری به نام مستعار "ابوزبیر خراسانی" و "ابوجندالله ازبکی" را از ننگرهار تا نزدیکی این مسجد رساندند. در ویدئوی اعترافات این افراد، یکی از بازداشت‌شدگان مشخصا چگونگی حمله به مسجد امام زمان در خیرخانه کابل را توضیح می‌دهد.
 
خبر تکان‌دهنده این است که افراد بازداشت‌شده، تحصیلکرده و دانشگاهی هستند. آنها گفته اند که حدود ۲۰ دانشجوی دیگر را نیز به این گروه تکفیری و تروریستی، جذب کرده اند.
 
این نشان می‌‌دهد که دیوارنوشت‌های دانشگاه کابل در حمایت از داعش، در ابتدای ظهور این گروه در افغانستان، تصادفی نبوده است. داعش قویا روی دانشگاه کابل و دانشجویان افراط‌گرا و رادیکال آن، حساب باز کرده اند.

..............................................................

خبرگزاری صدای افغان آوا/14حوت

تجاوز جنسی وآدم ربایی

ادعای جنجالی یک شهروند درباره ارتباط نامشروع معاون مجلس سنا با همسرش:

يک باشنده ولايت لوگر ادعا مي کند که محمدآصف صديقى؛ معاون دوم مجلس سنا، همسرش را فريب داده، با او رابطه جنسى برقرار کرده و آنها را به مرگ تهديد کرده که نبايد اين موضوع را افشا کنند.
به گزارش  خبرگزاری  آوا، اين شخص انجنير فريدون نام دارد و ساکن منطقه جويک شهر پل علم؛ مرکز ولايت لوگر مي‌باشد. او در حال حاضر در منطقه کارته نو شهر کابل زندگى مي‌کند و به حيث انجنير در ولسوالى کجکى ولايت هلمند ايفاى وظيفه مي‌کند.
فريدون که روز گذشته با شماری زیادی سند به دفتر مرکزى پژواک آمده بود اظهار داشت که معاون مجلس سنا به تاریخ 23 دلو، شکيلا خانم و دخترش را از سرک سه کارته نو شهر کابل ربوده است.
فريدون گفت که آصف صديقى، همسر و دخترش را براى ١٤ روز در منطقۀ خوشال خان در يک خانه به گروگان گرفته  و با همسرش رابطه جنسى برقرار کرده است.
به گفتۀ وى، زماني‌که آنان از اين موضوع باخبر شدند، خانم و دختر وى را به خانۀ امن تسليم کرده و به همسرش گفته اند که اگر به خانه اش بازگردد، اعضاى خانواده اش او را خواهند کشت.

..............................................................

طلوع نیوز/14حوت:

اخلال نظم  وتخریب اماکن عامه

لیسۀ ایمل خان و مدیریت معارف ولسوالی مومند درۀ ننگرهار، از سوی تفنگ داران ناشناس آتش زده شده اند.

آموزگاران این مکتب و کارمندان مدیریت معارف این ولسوالی می گویند که چهار مرد تفنگ دار، شب یک شنبه وارد این مکتب و مدیریت معارف شدند و پس از بستن دونگهبان، مکتب و مدیریت معارف را با تمامی کتاب ها و اسندها به آتش کشیدند.

فیروز، کارمند مدیریت معارفت ولسوالی مومند دره می گوید: «شب هنگام تفنگ داران آمده اند و نگهبابان را بسته و سپس مکتب و مدیریت معارف را به آتش کشیده اند.»

عتیق الله، باشندۀ این ولسوالی نیز می افزاید: «این یک مکان سیاسی نیست، این جای آموزش دانش است؛ خواست ما این است که نه حکومت مخالفان مسلح به این مکان ها کار بگیرند.»

خبرنگار طلوع نیوز که به ولسوالی مومند دره رفته است، می گوید که این مکتب به روی دانش آموزان بسته شده است و دانش آموزان با دشواری های زیادی روبرو شده اند.

دانش آموزان این مکتب می گویند از این کار بسیار ناراحت شده اند: «در این مکتب تمامی چیزها سوخته اند؛ کتاب های ما نیز همینطور.»

..............................................................

آواپرس/14حوت:

عدم توانایی دولت درتامین  حق مصئونیت وامنیت عامه

از بیش از دو سال به این سو، عملا 14 ولسوالی افغانستان به صورت کامل در تصرف طالبان قرار دارد و علی‌رغم وعده‌های بسیار نیروهای امنیتی و وزارت دفاع برای پس‌گیری این ولسوالی‌ها، کاری صورت نگرفته است. نمایندگان مردم در شوراهای ولایتی می‌گویند که نیروهای امنیتی توانایی گرفتن ولسوالی ها را دارند، اما اراده پس گرفتن ولسوالی‌ها در رهبری این نیروها وجود ندارد.

به گزارش (آواپرس) وزارت دفاع می‌پذیرد که 11 ولسوالی کشور از بیش از دو سال به این سو و برخی از آن‌ها از سال‌ها به این‌سو در تصرف طالبان قرار دارد. این ولسوالی‌ها عبارتند از باغران، دیشو، خانشین، نوزاد و موسی قلعه در ولایت هلمند، خاک افغان در ولایت زابل، ناوه در ولایت غزنی، دهنه غوری در ولایت بغلان، وردوج و یمگان در ولایت بدخشان و هم‌چنین کوهستانات ولایت سرپل. اما علاوه بر این مناطق، سه ولسوالی تازه تأسیس در ولایت قندوز به نام‌های اقتاش، گل تپه و کلباد از دو سال به این‌سو در کنترل طالبان قرار دارد.  وزارت دفاع زمستان سال گذشته وعده داده بود که این ولسوالی‌ها را پس می‌گیرد، اما تاکنون خبری از پس‌گیری و حتی پیش روی به سوی این ولسوالی ها وجود ندارد.
بر اساس آخرین گزارش بازرس ویژه ایالات متحده امریکا در افغانستان(سیگار)، طالبان بر 34 ولسوالی دیگر نفوذ گسترده دارند و تعداد غیرنظامیانی که در مناطق زیر کنترل طالبان زندگی می کنند، به 700 هزار تن افزایش یافته است. در مقابل، حکومت افغانستان بر 97 ولسوالی کنترل داشته و در 146 ولسوالی نفوذ دارد.
با این حال سید عبدالمقدم امین، آگاه مسائل امنیتی به خبرنگار آواپرس گفت: "گزارشی که از سوی سیگار نشر کرده، 43 درصد خاک افغانستان در دست طالبان قرار دارد. افغانستان در یک انزوی سیاسی و منطقه‌یی قرار دارد که کشورهای هم‌مرز ما مخالف هستند".
وی در ادامه بیان کرد: "تنش‌های ملی هم در سطوح بالا است، قانون هم در سطوح بالا نقض می‌شود و این بی‌اعتمادی سیاسی باعث می‌شود که جنگ‌های‌ سکتورهای امنیتی در ساحه ‌ تاثیرگذار نباشد؛ بناء هر بدنه جنگ به استخبارات منطقه و گروه‌های مافیایی که در بدنه قدرت حضور دارند، ارتباط می‌گیرد".

..............................................................

آواپرس/14حوت

شاهراه‌ کابل- قندهار به دلیل اعتراضات مردمی، همچنان بسته است به دلیل ادامه اعتراض شماری از مردم غزنی به کشته‌شدن دو باشنده منطقه شیر‌آباد ولسوالی قره‌باغ، شاهراه کابل- قندهار برای سومین روز متوالی، همچنان به روی ترافیک، مسدود است.

به گزارش آواپرس، به دلیل از نگرانی‌ها از کشیده‌شدن این اعتراضات به داخل شهر غزنی، امروز شماری از دکانداران شهر غزنی نیز دکان‌های خود را باز نکرده اند.
در همین حال، باشنده های روستای نیخته، ضمن رد دست‌داشتن خود در قتل باشنده‌های شیرآباد، از برخوردهای دوگانه مقامات امنیتی و محلی غزنی در قسمت آزادی گروگان ها انتقاد می کنند.
حاجی حسن؛ یکی از نماینده های نیخته در این مورد به خبرنگار آواپرس گفت: وقتی که دو فرد از باشنده های شیرآباد توسط افراد ناشناس اختطاف شده است، حکومت با تمام توان به صورت فوری عملیات را آغاز می کند، برای آزادی گروگان ها؛ اما زمانی که باشنده های نیخته اختطاف شدند و همین اکنون نیز هشت فرد ما که توسط باشنده های شیرآباد اختطاف شده اند از سرنوشت شان خبری نیست و حکومت هیچ اقدامی برای آزادی آنان نمی کند.
باشنده های شیرآباد اما مردم نیخته را مسؤول کشته شدن دو تن از اهالی این روستا و وضعیت موجود می‌دانند.
گفتنی است که تنش میان باشنده های نیخته و شیرآباد برای بار نخست بر سر مسأله آب برخاسته است؛ اما بعد از اختطاف و کشته‌شدن افراد هردو جانب، این تنش شعله‌ور‌تر شده است.

..............................................................

VOA/14حوت

رفتار تحقیرآمیز علیه زنان

بر بنیاد برخی از ارقام، سالانه ده‌ها زن افغان، مجبور به آزمایش بکارت می‌شوند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و نهاد میدیکا روز یکشنبه نشستی را زیر عنوان "حمایت از متضررین اجباری، منع آزمایش‌های نسایی" برگزار کردند.

مقام‌های وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گویند، آزمایش بکارت اساس علمی و طبی ندارد و این وزارت آزمایش بکارت را بدون رضایت فرد، ممنوع قرار داده است.اداره لوی سارنوالی افغانستان می‌گوید که آزمایش بکارت در برخی قضایا، اساس حکم نیست و نگرانی‌های که در این زمینه مطرح می‌شود، لوی سارنوالی برای رفع آن تلاش می‌کند.سیما سمر، رئیس کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز معاینات آزمایش بکارت را تحقیر زنان می‌خواند.

هرچند آمار مشخص از آزمایش بکارت در افغانستان وجود ندارد؛ اما به گفته برخی از مقام‌ها و فعالان حقوق زن، هرسال تعدادی زیادی از زنان مجبور به آزمایش بکارت می‌شوند.کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و نهاد میدیکا روز یکشنبه نشستی را زیر عنوان "حمایت از متضررین اجباری، منع آزمایش‌های نسایی" برگزار کردند.

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در این نشست گفت که معاینۀ نسایی، آمیخته با تحقیر و توهین برای زنان است و قانون منع خشونت علیه زنان و کنوانسیون جهانی حقوق بشر نیز این معاینه را منع قرار داده است.

خانم سمر گفت "یک دختر، یک خانم که روان می‌شود به طب عدلی، یک بار هم نی که بسیاری قضایا است که سه چهار بار، یا یک طفل شش ساله، هفت ساله را سه چهار دفعه به معاینه نسایی روان می‌کنند، که این خودش از نظر روانی چقدر یک طفل یا یک خانم را صدمه می‌زند، حتی فامیل حاضر نیست که قبول کند آن طفل یا خانم را دوباره، بخاطر اینکه حتی مجبور می‌شوند قریه ومنطقه را ترک کنند".

خانم سمر افزود که حتی کودکان نیز به آزمایش‌های نسایی به طب عدلی و نزد داکتر فرستاده می‌شوند.

این در حالی است که بر اساس فقرۀ دوم ماده ۶۴۰ کُد جزایی افغانستان، امر اجرای معاینات عدلی طبی پردۀ بکارت بدون رضایت زن یا حکم محکمۀ ذیصلاح ممنوع قرار داده شده است.

رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر تأکید ورزید که هدف آنان از منع قراردادن این آزمایش، ترویج بداخلاقی و روابط نامشروع جنسی نیست؛ بلکه ایجاد مصؤونیت روانی برای زنان و حاکمیت قانون است.

حمیرا امیر رسولی، رئیس نهاد میدیکا افغانستان گفت "این شیوه جز جرم و شکنجه چیزی دیگری تعریف نمی‌شود، تیم میدیکا افغانستان نگران است که این معاینات باعث آسیب غیرقابل برگشت یا جبران ناپذیر به موکلین ما که خانواده‌های شان آنها را انکار، یا عاق کرده اند، طلاق شده اند و مورد توهین و بدنامی قرار گرفته اند، می‌شود".

..............................................................

BBC/13حوت

عدم دسترسی روزنامه نگاران به حق امنیت

نهاد نی یا حمایت کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان "ضرب و شتم یک خبرنگار" توسط محافظان معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان را محکوم کرده و خواهان پیگیری قانونی این رویداد شده است.

مجیب خلوتگر، رئیس این نهاد به بی‌بی‌سی گفت که ضرب و شتم خبرنگاران یک امر خلاف قانون است و هیچ مقامی حق ندارد خبرنگاران را مورد خشونت قرار دهد.

یکی از خبرنگاران در کابل امروز مدعی شد که از سوی محافظان سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری لت و کوب شده است.

جمال ناصر فرهمند، خبرنگار تلویزیون خصوصی طلوع در افغانستان مدعی شد که: "وقتی که می‌خواست از خانه به دفتر برود، او و برادرش توسط محافظان آقای دانش بدون هیچ دلیل مورد ضرب و شتم قرار گرفتند".

دفتر معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان هر چند این موضوع را تکذیب می‌کند، اما می‌گوید این ادعا را پیگیری خواهد کرد.

پیشتر نیز گزارش‌های به نشر رسیده بود که محافظان آقای دانش دست به خشونت زدند. در ماه جدی/دی سال روان خورشیدی محافظان آقای دانش، علی فطرت، معاون 'شبکه اصلاح و تغییر ' را مورد ضرب و شتم قرار دادند. اما، ریاست دفتر معاون دوم ریاست جمهوری آن را یک "سوء تفاهم" خواند.

*- درمیان گزارش ها وخبرهای مرتبط به اعمال خشونت دربرابر زنان اخیرآ کتاب روایتی از زندگی زنان افغانستان (قتل های ناموسی) ازنام بانو شهلا فرید به چاپ رسیده که درصفحه فیس بوک  مربوط خود با انتشار عکس کتاب آگاهی رسانیده اند جزئیات کتاب شاید بیشتر روی محور قتل های ناموسی، چگونگی وقوع اتفاقات وبررسی های حقوقی وقضایی درزمینه  استوار باشد که درمورد ان چیزی ننگاشته اند.

قابل یاد دهانی است که طی هفته گذشته محترمه داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان وهمچنان محترمه لطیفه سلطانی مسوول هماهنگی برنامه های بخش حمایت از حقوق زنان درگفتمان های همگانی بارسانه های تصویری شمشاد، الجزیره ورادیوی بی بی سی  روی مسایل مربوط به نقض حقوق بشری شهروندان درسطوح مختلف وارائه چگونگی دریافت راه کارها برای حل مشکلات  نیز پرداخته اند .

با تشکر از دست اندرکاران رسانه های صوتی، تصویری وچاپی که همیشه درنشر واشاعه آگاهی ها وتبلیغات درزمینه ارزش های حقوق بشری با کمیسیون همکاری فعال داشته اند.


بازنشر این مطلب