نظارت از بازتاب ارزش‌های حقوق بشری دررسانه‌ها

افزایش ناامنی

طلوع نیوز/4 جوزا:

پس از سقوط ولسوالی خواجه‌عمری - در ده کیلومتری شهرغزنی – اکنون باشنده‌گان غزنی از گسترش بی‌پشینۀ تهدیدها به سوی مرکز این ولایت، هشدار می‌دهند.

نماینده‌گان ولایت غزنی، میگویند که نبردها میان نیروهای امنیتی و طالبان، تاحومه‌های مرکز شهر رسیده‌اند و ولسوالی‌های زنه‌خان، خواجه‌عمری و چندین ولسوالی نزدیک به شهر غزنی زیر تهدید جدی قراردارند.

این در حالی است که هفتۀ پیش، ولسوالی اجرستان این ولایت تا آستانۀ سقوط بدست طالبان پیش رفت و شماری از نیروهای امنیتی در حمله‌های گروه طالبان کشته شدند.پیش از آن، ولسوالی خواجه‌عمری – در ده کیلومتری شهر غزنی – بدست طالبان سقوط کرده بود .

به گفتۀ نماینده‌گان این ولایت، حکومت مرکزی هیچ برنامه‌یی برای تأمین امنیت ولایت غزنی ندارد.

بخش‌های یادشدۀ غزنی که پیشینۀ کمتری در ناامنی دارند اکنون گواه انی حمله‌ها استند.

 ----------------------------------------

نقض حق دسترسی به تعلیم وتربیت

دویچه ویله/4جوزا:

آموزش بعنوان سلاح، طالبان مکاتب بیشتری را مسدود کرده اند:

به دلیل تشدید جنگ با طالبان، مکاتب بیشتری در شمال افغانستان مسدود گردیده اند. ریاست معارف تخار گفت که طالبان در روزهای اخیر ۲۷ موسسه آموزشی را در این ولایت بسته اند. حدود ۱۱ هزار طفل از دسترسی به آموزش محروم شده اند.

طالبان گفته اند که در انتقام به بازداشت مسئول محلی آموزشی این گروه توسط ریاست امنیت ملی یا استخبارات افغانستان این مکاتب را مسدود کرده اند. طالبان در بسیاری از ولایات افغانستان کنترول و نفوذ دارند و به اصطلاح حکومت سایه را ایجاد کرده اند.

در اوایل ماه اپریل نیز طالبان ۳۰ مکتب را در ولایت شرقی لوگر بعد از اینکه نیروهای امنیتی یک فرمانده ارشد این گروه را کشتند، مسدود کردند. در ولایت شمالی کندز که تا سال ۲۰۱۳ اردوی آلمان در آنجا مستقر بود، گفته می شود که تقریبا نیمی از بیش از ۵۰۰ مکتب موجود، فعالیت ندارند.
فقط یک هفته پیش، حکومت افغانستان خود پس از درگیری های شدید با طالبان، بیش از۴۰۰ مکتب را در ولایت فراه بسته کرد. به قول یک نماینده حکومت، این اقدام برای حفاظت از شاگردان و معلمان بوده است.
۱۴۰ هزار شاگرد از این بابت متاثر شده اند. طبق گفته وزارت معارف افغانستان، در آغاز سال روان میلادی بیش از ۱۰۰۰ مکتب در سراسر افغانستان بسته شده اند.

 ----------------------------------------

نقض حق مشارکت سیاسی

خبرنامه /3جوزا:

بسته‌ماندن دفتر کمیسیون انتخابات در غزنی؛ انتخابات پارلمانی با چالش‌های فنی و مداخلات سیاسی به کجا می‌رسد؟

نهادهای ناظر انتخاباتی از بسته‌ماندن دروازه دفتر ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات در ولایت غزنی ابراز نکرده و تأکید می‌کنند که وقت ثبت‌نام رأی‌دهندگان رو به اتمام است، اما بیش از ۸۰ درصد شهروندان این ولایت در مرکز شهر و مراکز شهرستان‌ها ثبت‌نام نکرده‌اند.مسئولان بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان(فیفا) تأکید می‌کنند که آنان نشست‌ها و گفت‌وگوهایی با کمیسیون مستقل انتخابات در این مورد داشته‌اند، اما این کمیسیون جواب قانع‌کننده‌یی برای ناظران انتخاباتی نداشته است.

 ----------------------------------------

نقض حقوق بشر

خبرگزاری خامه پرس – فارسی/3جوزا:

گزارش‌ها از ولایت پروان می‌رسانند که جوانی در این ولایت، ۲ عضو خانه‌وادۀ کاکایش را تیرباران کرده‌است.

مسؤولان امنیتی در ولایت پروان باتایید این روی‌داد، گفتند که یک پسر جوان، شب گذشته، ۲ عضو خانه‌وادۀ کاکایش را با ضرب گلوله به قتل رسانیده‌است.

به نقل از مسؤولان امنیتی در ولایت پروان، پسر جوان پس از آن، دست به این اقدام زده که خانه‌واده‌اش جهت خواست‌گاری دختر کاکایش به منزل آنان رفته‌ بود.

به اساس اطلاعات به دست آمده، پسر جوان پس از آن‌که خبر رد را از سوی اعضای خانه‌‍وادۀ کاکایش می‌شوند، تمام اعضای خانه‌وادۀ دختر را تیرباران می‌کند.

مسؤولان محلی در این ولایت هرچند قبل از این بر جمع آوری سلاح‌های غیر قانونی در این ولایت تاکید کرده، اما هنوزهم موفق  به این اقدام نشده‌اند.

 ----------------------------------------

تجاوز جنسی

دبی.العربیه نت فارسی/2جوزا:

منابع خبری هرات افغانستان امروز چهارشنبه 23 مه 2018، از تجاوز گروهی بر یک دختر 12 ساله که عقب‌ماندگی ذهنی دارد در این ولایت خبر دادند.

براساس گزارش خبرگزاری «سلام وطن‌دار»، وحید نورزاد، مسئول صحت روانی شفاخانۀ حوزه‌یی هرات با تایید این قضیه گفت که این کودک به خاطر خون‌ریزی شدید نخست به زایشگاه منتقل شده و پس از بهبود، به بخش صحت روانی انتقال یافته است.

قابل ذکر است که افغانستان یکی از کشورهایی بشمار می‌رود که آمار تجاوز جنسی در آن بالا است، چندی قبل کمیسیون حقوق بشر افغانستان در گزارش سالانه‌اش اعلام کرد که سوء استفاده جنسی از کودکان در این کشور تکان دهنده است و بیشتر کودکان دختر مورد تجاوز قرار می‌گیرند. براساس این گزارش آمار دقیق تجاوز بر کودکان وجود ندارد، زیرا مردم در افغانستان کوشش می‌کنند چنین مواردی را پنهان کنند.

 ----------------------------------------

ناامنی

خبرگزاری صنا/2جوزا:

درگیری شدید طالبان با نیروهای امنیتی در هرات

در پی درگیری شدید نیروهای امنیتی و طالبان در ولسوالی اوبۀ ولایت هرات، دو طالب کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.به گزارش خبرگزاری صنا رحم‌الدین ولسوال اوبه هرات گفته این نبرد شب پیش در روستای “کویان”صورت گرفته است.او می‌گوید که در این نبرد دو سرباز پولیس هم زخمی شدند و اکنون وضع امنیتی در آن بخش قناعت بخش است.اوبه از بخش‌های نسبتا نا امن هرات بوده و طالبان در روستاهای‌ این ولسوالی حضور دارند. بیشتر مناطق تحت نفوذ طالبان در اوبه بخش‌های کوهستانی است.

VOA/2جوزا:
افراد مسلح کارمند ربوده ‌شدۀ پروژۀ تاپی را کشتند

مقام‌های ولایتی کندهار گفته اند که جسد ماین‌پاکی را به دست آورده اند که سه روز پیش افراد مسلح ناشناس موترسایکل‌سوار هنگام حمله بر یک تیم ماین‌پاکان و سروی‌کنندگان پروژۀ تاپی در ولسوالی میوند آن ولایت، او را در جای نامعلوم با خود برده بودند.در آن جمله، پنج ماین‌پاک و اعضای سروی تیم کشته شدند.داوود احمدی، سخنگوی والی کندهار، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که جسد ماین‌پاک ربوده شده، عصر دیروز در کنار سرک ولسوالی میوند پیدا شده است.

 ----------------------------------------

حق مشارکت سیاسی

خبرگزاری جمهور/2جوزا:

مسوولان در بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، از ادامه مداخلات حکومت در کار کمیسیون انتخابات سخت ابراز نگرانی کرده می‌گویند که ادامه این روند برگزاری انتخابات را ناممکن می‌کند.

به گزارش خبر گزاری جمهور جنجال‌ها برسر مداخلات حکومت و به ویژه مداخلات رییس جمهور غنی در کار کمیسیون انتخابات تازگی ندارد. پیشتر گزارش‌های مبنی بر مداخله مستقیم آقای غنی در کار کمیسیون انتخابات و تحمیل طرح‌های حکومت بالای کمیشنران وجود داشت. این ادعاهای زمانی مهر تایید خورد که معاذالله دولتی معاون اداری و مالی کمیسیون مستقل انتخابات در یک برنامه‌ تلویزیونی از مداخله مستقیم حکومت و به ویژه ارگ ریاست جمهوری پرده برداشت.
آقای دولتی پذیرفت که آقای غنی در جلسه‌‌ای، شماری از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات که خلاف طرح نصب برچسب بر کاپی شناسنامه‌ها بودند را تهدید به استعفا کرده است.

----------------------------------------

عدم دسترسی به حق پناهندگی

دویچه ویله/2جوزا:

مهاجران اخراج شده افغان از آلمان بکابل رسیدند گروه دیگری از پناهجویان افغان که شام سه شنبه از آلمان اخراج شده بودند، صبح چهارشنبه به کابل رسیدند. مقام‌های حکومت آلمان انتقادهای سازمان‌های حامی پناهجویان را نادیده گرفته و این اخراج را عملی کردند.

یک مقام وزارت امور مهاجران و عودت کنندگان افغانستان گفت هواپیمای حامل این گروه مهاجران حوالی ساعت هفت صبح چهارشنبه در میدان هوایی کابل نشست کرد.

مقامات امنیتی آلمان شام سه شنبه گفتند که در این هواپیما ۱۵ مهاجر پذیرفته نشده افغان از میدان هوایی شهر فرانکفورت به افغانستان فرستاده شدند.

این سیزدهمین دور اخراج گروهی مهاجران رد شده افغان است که از آلمان صورت می گیرد. اخراج مهاجران قبول نشده افغان در اواخر سال ۲۰۱۶ پس از امضای توافقنامه ای میان حکومت های آلمان و افغانستان آغاز گردید.

 ----------------------------------------

ناامنی 

روزنامه هشت صبح/1جوزا:

نگرانی ساکنان بلخ از افزایش ترور و جرم‌های جنایی

در یک هفته‌ی گذشته در نتیجه‌ی درگیری مسلحانه میان افراد حاجی غوث‌الدین از فرماندهان حزب جمعیت اسلامی و ذوالفقار نظری از فرماندهان حزب وحدت، در چوک شمع مزارشریف جوانی به نام محمدولی خواهرزاده‌ی حاجی غوث‌الدین کشته شد و برادرش زخم برداشت.

چند روز بعد از این حادثه دختری جوانی به نام پلوشه، سیف‌الدین ۲۰ ساله خواهرزاده محمد اسحاق رهگذر والی بلخ را در پروژه‌س انتظار شهر مزارشریف به قتل رساند.

در تازه‌ترین مورد، چهاردزد موترسایکل سوار، احمدفردین ۲۲ ساله را بعد از درگیری در فروشگاهش به قتل رساندند و پول و اموالش را با خود بردند.

این رویدادها نشان‌دهنده‌ی تصویری تازه‌ی وضعیت امنیتی شهر مزارشریف است. شهری که پیش از این به خاطر امنیت بهترش در میان دیگر شهرهای کشور شهره بود و محل تفریح و فرصت گردش برای بسیاری از باشنده‌گان کشور به حساب می‌آمد.

این روزها اما آن طوری که باشندگان بلخ می‌گویند، حضور افراد مسلح غیرمسئول در سطح شهر افزایش یافته و نگرانی‌های جدی‌ای را برای ادامه‌ی زنده‌گی در این شهر خلق کرده است. حس ناامنی در شهر تزریق شده و باشنده‌گان این شهر ادعا دارند که در ساعات پایانی روز دیگر به راحتی قادر به گشت و گذار نیستند.

رییس شورای ولایتی بلخ گفت که مسئولان نیروهای امنیتی در بلخ از برنامه‌های تازه به هدف بهبود وضعیت امنیت خبر داده‌اند. 

VOA/1 جوزا:

مقام‌ها در کندهار گفته اند که در نتیجۀ انفجار یک موتر مملو از مواد انفجاری، ده‌ها تلفات را در پی داشته است.

این رویداد حوالی ساعت ۱۲:۳۰ ظهر روز سه شنبه در یک سرای در مربوطات حوزه ۱۴ امنیتی شهر کندهار به وقوع پیوسته است.داوود احمدی، سخنگوی والی کندهار به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت که در نتیجۀ انفجار ۱۶ تن کشته شده و ۳۸ تن دیگر زخم برداشته اند.به گفتۀ وی، در بین کشته‌ها چهار منسوب امنیتی و در میان زخمیان شش نظامی شامل اند.

فساد اداری، نا امنی وبی ثباتی

VOA/ 31ثور:

حکومت افغانستان و دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد (UNODC)، اعلام کردند که سال گذشته میلادی ۹۰۰۰ تُن تریاک در سراسر افغانستان تولید شده بود که بیش از شش میلیارد دالر ارزش اقتصادی داشت.

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان مشترکأ با UNODC سروی اقتصادی و اجتماعی مواد مخدر را انجام دادند.جاوید احمد قایم، معین وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان روز دوشنبه به خبرنگاران گفت، سروی نشان میدهد که نبود حاکمیت قانون، ناامنی، نبود کنترول دولت در برخی ساحات، بی‌ثباتی سیاسی و فساد اداری از دلایل عمدۀ افزایش کشت کوکنار در سال گذشتۀ میلادی بوده است.آقای قایم افزود"ارزش اقتصادی مواد مخدر سال گذشته در داخل افغانستان حدود ۴ تا ۶ بیلیون دالر محاسبه شده".

voA/31ثور:

سازمان غیرحکومتی 'حفاظت از صحت در ساحات جنگی' با نشر پنجیمن گزارش سالانه اش در مورد تاثیرات جنگ بر تاسیسات و خدمات صحی در جهان، افغانستان را در صدر فهرست کشورهای قرار داده است که در طول ٢٠١٧، در آن بیشترین حملات بر شفاخانه ها و کارمندان صحی صورت گرفته بود.

در گزارش این سازمان آمده است که در سال ٢٠١٧، حد اقل ٦١ حمله بر تاسیسات و کارمندان سکتور صحت در افغانستان صورت گرفته که در نتیجۀ آن ٦٩ مرکز صحی مسدود شده بود.در این گزارش، عاملین عمدۀ این حملات، گروۀ طالبان، تندروان گروۀ دولت اسلامی یا داعش و نیروهای امنیتی افغان خوانده شده اند و همچنان آمده است که تعداد از حملات دیگر توسط گروه های مسلح ناشناس انجام یافته بود.در گزارش سازمان 'حفاظت از صحت در ساحآت جنگی' همچنان آمده است که این حملات حداقل در ٢٢ ولایت افغانستان صورت گرفته بود که ولایت ننگرهار شاهد بیشترین آن یعنی ٢٢ حمله بود.

BBC/31ثور:

افراد مسلح پنج تن کارمند ماین روبی پروژه تاپی را کشتند.

منابع محلی ولایت قندهار در جنوب افغانستان از حمله افراد مسلح به کارمندان مین‌روبی پروژه انتقال گاز ترکمنستان از مسیر افغانستان به پاکستان و هند (تاپی) خبر دادند. در این حمله پنج کارمند مین‌روبی پروژه تاپی کشته شدند.

ضیا درانی، سخنگوی فرمانده پلیس ولایت قندهار به بی‌بی‌سی گفت که این رویداد حوالی ساعت ۱۰ صبح امروز، دوشنبه ۳۱ ثور/اردیبهشت در ولسوالی "میوند" ولایت قندهار رخ ‌داده و یک کارمند مین‌روبی را نیز شورشیان با خود برده‌اند.جاوید فیصل، معاون سخنگوی ریاست اجرایی حکومت وحدت افغانستان ملی در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است که طالبان ۵ کارمند مین‌روبی را که در حال پاکسازی مسیر اجرای طرح تاپی بودند، در ولسوالی میوند کشتند.او افزوده که این نشانگر آن است که "طالبان دشمن تمام مردم افغانستان هستند و آنان از هیج تلاشی برای نشان دادن بربریت و آسیب رساندن به پروژه‌های ملی دریغ نخواهند کرد".

 

BBC/29ثور:

شماری از ساکنان ولایت وردک در مرکز افغانستان در گردهمایی اعتراضی هشدار دادند که اگر حوزه‌های انتخاباتی کنونی تغییر نکند، در انتخابات پارلمانی پیش‌رو شرکت نخواهند کرد.

ساکنان شش ولسوالی وردک به روز شنبه ۲۹ ثور/اردیبهشت در مرکز این ولایت جمع شدند و خواستار کوچک‌تر‌ شدن حوزه‌های انتخاباتی شدند.براساس قانون انتخابات ۱۳۸۳، هر ولایت یک حوزه‌ انتخابی پارلمانی در نظر گرفته شده که هر یک از این حوزه‌ها (ولایت‌ها) برحسب جمعیت دارای ۲ تا ۳۳ کرسی در مجلس است. در واقع، از ۲۵۰ کرسی مجلس، ۲۴۰ کرسی آن بین این ولایت‌ها تقسیم شد و ۱۰ کرسی دیگر به کوچی‌ها (عشایر) اختصاص داده شد.حالا اگر طرح کوچک‌تر شدن حوزه‌های انتخاباتی تصویب شود، این به آن معنی است که ولایت‌ها با توجه به تعداد کرسی‌های پارلمانی آنها به پنچ دسته تقسیم می‌شوند.کمیسیون انتخابات می‌گوید طرح کوچک‌کردن حوزه‌های انتخاباتی را به حکومت فرستاده است و پس از تایید کابینه فیصله خود را اعلام خواهد کرد.


بازنشر این مطلب