نظارت از بازتاب ارزش‌های حقوق بشری در رسانه‌ها

حق مشارکت سیاسی

طلوع نیوز/18 جوزا:

حضور کم‌رنگ زنان در روند ثبت نام‌های رأی دهندگان در هلمند

آمار های کمیسون مستقل انتخابات هلمند نشان می‌دهند که در کل تاکنون ۲۷ هزار زن در این ولایت نامهای شان را برای شرکت در انتخابات مجلس نمایندهگان و شوراهای ولسوالیها ثبتنام کردهاند.

از این میان تنها در ولسوالی گرشک ولایت هلمند چهار هزار زن برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کردهاند.بربنیاد آمارهای تازۀ این کمیسیون که روز سه شنبه به نشر رسیدند، تا کنون ۲۰۷ هزار و ۸۸۶ تن در ولایت هلمند ثبت نام کرده اند که از این میان ۲۷ هزار و ۱۸۴ تن آنان زنان استند.

........................................

ناامنی

سلام وطندار/18جوزا:

حمله بر مهمانخانه یک عضو مجلس درننگرهار

در حملۀ مهاجمان به مهمان‌خانۀ فریدون مومند، عضو مجلس نمایندگان در ننگرهار بامداد صبح روز جمعه سه تن کشته شدند و پنج تن زخمی. در میان قربانیان این حمله یک کودک و یک زن دیده می‌شوند.

........................................

عدم دسترسی به حق اطلاعات

طلوع نیوز/17 جوزا:

انتقادها از غیرفعال بودن بخش رسانه‌یی کمیسیون انتخابات

نزدیک به پنج ماه است که کمیسیون مستقل انتخابات، سخن‌گو ندارد و نیز ریاست‌های آگاهی عامه و ارتباط خارجه که اطلاع دهی و اطلاع رسانی بخشی از مأموریت‌های شان را می‌سازند، از سوی سرپرستان اداره می‌شوند.

از همین رو، رسانه‌ها ناگزیر باید دنبال اعضای رهبری کمیسیون بیافتند؛ کاری‌که رسانه‌ها را با دشواری‌هایی روبرو ساخته است.اعضای رهبری کمیسیون انتخابات، در بسیاری از حالت‌ها یا حاضر به گفت وگو با رسانه ها نمی‌شوند و یا هم به تماس‌های رسانه‌ها پاسخ نمی‌دهند.

........................................

فساد اداری

اطلاعات روز/16جوزا:

ویس احمد برمک، وزیر امور داخله می‌گوید که حلقات مشخص سیاسی- مافیایی در درون نظام به‌دلیل تأمین نشدن منافع شخصی‌شان در افزایش ناامنی‌ها در ولایت‌های‌شان دست دارند. مجلس نمایندگان امروز (چهارشنبه، ۱۶جوزا) مقام‌های ارشد امنیتی را استجواب کرده بود، اما تنها ویس احمد برمک در این نشست حاضر شد. وزیر داخله با اشاره به ناامنی اخیر در ولایت فراه گفت که مشکلات داخلی سیاسی در فراه، قاچاق مواد مخدر و مداخله همسایه از چالش‌های اصلی ناامنی در این ولایت است آقای برمک افزود: «حلقات معیین سیاسی که بر سر تأمین منافع‌شان با نیروهای امنیتی جور نمی‌آینند، چند گروپ مسلح را پول داده اند که بالای شهر فراه حمله کنند.»

........................................

اطلاعات روز/16جوزا:

انتخابات درقندهار: یاسه هزار کاپی تذکره بده یا بندی می کنمت!

روزنامه‌ی اطلاعات روز به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد پولیس در شماری از ولسوالی‌های ولایت قندهار در روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان دخالت می‌کنند. آن‌ها حتا دستکم در یک مورد کارمندان کمیسیون انتخابات افغانستان را تهدید کرده‌اند. اسنادی که به‌دست روزنامه‌ی اطلاعات روز رسیده نشان می‌دهد که در مرحله‌ی دوم روند ثبت‌نام رأی‌دهندگان که از تاریخ ۲۵ ثور در ولسوالی‌ها آغاز شده، ۹۵ مرکز ثبت‌نام رأی‌دهندگان در ولایت قندهار تثبیت شده است. از این میان ۱۱ مرکز به‌دلیل نرسیدن مواد انتخاباتی در ولسوالی‌های خاکریز، نیش و میانشین بسته است.راپور دخالت پولیس درروند انتخابات وتقلب کارمندان درین پروسه را نشان میدهد.

........................................

حفظ محیط زیست

BBC/15جوزا:

روزانه هفت تن پلاستیک وارد کابل میشود

‌‌اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان اعلام کرده که بررسی این نهاد نشان می‌دهد که روزانه ۴ تن کیسه پلاستیک در شهر کابل مصرف می‌شود که عمر استفاده از آن "از مغازه تا خانه است" و بعد تبدیل به زباله می‌شود.

غلام محمد ملکیار، معاون فنی اداره محیط زیست افغانستان گفته که در کنار آن روزانه ۳ تن انواع دیگر مواد پلاستیکی نیز وارد محیط زیست کابل می‌شود که نگران کننده ‌است.او گفت این نهاد روند استفاده از پلاستیک را در ۲۳ شهر افغانستان بررسی کرده ولی تلاش‌های انجام شده برای مقابله با این کار را ناکافی دانست.

کشت وترافیک  مواد مخدر

افغانستان رو/ 15جوزا:

آخرین گزارش‌های رسمی دولتی نشان می‌دهد که کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان 90 درصد افزایش یافته و بالاتر از سه صد و بیست هزار هکتار زمین در ولایات این کشور کوکنار کشت شده است.

........................................

نا امنی

سلام وطندار/15جوزا:

مقام‌های فرماندهی پولیس ولایت کابل می‌گویند که در یک‌و‌نیم ماه گذشته و به ویژه در ماه رمضان قضایای قتل در شهر کابل افزایش یافته است.

محمدداوود امین، سرپرست فرماندهی پولیس کابل در یک نشست خبری روز سه‌شنبه‌ (۱۵ جوزا) گفت که در یک‌و‌نیم ماه گذشته ۴۸ قضیه‌ی قتل در شهر کابل به وقوع پیوسته است و در رابطه به این قضایا ۵۸ مظنون از ساحات مختلف شهر کابل باز داشت شده‌اند.

آقای امین افزود که در این ماه قضایای قتل و سرقت وسایط نقلیه نسبت به جرایم دیگر افزایش یافته است.

........................................

نقض حق مشارکت سیاسی

خبرگزاری جمهور/15جوزا:

سناتورها در مجلس سنا در اعتراض به جعل و تقلب گسترده در روند ثبت نام رای دهندگان می‌گویند که انتخابات آینده مربوط به دو تیم ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار است.

به گزارش خبر گزاری جمهور؛ اعضای مجلس سنا می‌گویند که کرسی‌های مجلس میان ارگ و سپیدار تقسیم شده و اندکی به حزب اسلامی نیز رسیده است. رحمت الله اچکزی سناتور ولایت قندهار در نشست امروز سه‌شنبه (15 جوزا) مجلس سنا گفت: "انتخابات آینده پارلمانی و شوراهای ولسوالی در واقع انتخابات میان دو تیم غنی و عبدالله است و چند چوکی به حکمتیار و دیگر احزاب نیز داده خواهد شد؛ و زمینه پیروزی دیگر نامزدان خواب خیال است."

........................................

نقض مواد قانون

خبرگزاری جمهور/14جوزا:

ارگ ریاست جمهوری جمهور می‌گوید که پیرامون رهایی 269 زندانی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در مطابقت با موافقتنامه صلح تصمیم لازم گرفته شده است. ارگ ریاست جمهوری جمهور می‌گوید که پیرامون رهایی 269 زندانی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در مطابقت با موافقتنامه صلح تصمیم لازم گرفته شده است.
به گزارش خبر گزاری جمهور؛ ارگ ریاست جمهوری گفته است که این تصمیم در جلسه شورای امنیت که عصر روز سه‌شنبه (15 جوزا) به ریاست محمداشرف غنی رییس جمهور برگزار شده بود، گرفته شده است.
اما نگرانی‌هایی وجود دارد که در این میان افرادی که "به دلیل دست داشتن در جرایم تروریستی و جرایم ضد امنیت داخلی" محکوم به مجازات شده‌اند نیز رها شوند.

قابل تذکر است که طی هفته گذشته به تاریخ 16 جوزا روزنامه نگاران رسانه های تصویری، صوتی، چاپی وآژانس های خبری   کنفرانس مطبوعاتی نشر گزارش تحقیق ملی حمایت از حقوق قربانیان مخاصمات مسلحانه وتروریزم وشکنجه درمحلات سلب آزادی طی سال 1396 را که به ریاست جلالتماب داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از طریق رسانه ها برای مسوولین حکومت وسایرنهاد های مربوط ارائه شد تحت پوشش رسانه ای قراردادند.


بازنشر این مطلب