معرفی اعضای کمیسیون

بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، در سال 1987 در ولایت جوزجان زاده شد. او در دوران رژیم طالبان برای چندین سال به پاکستان مهاجرت کرد. بانو اکبر در سال 2011 تحصیلات ماستری خود را در رشته فلسفه در دانشگاه آکسفورد تمام کرد. او تحصیلات دوره لسانسش را پیشتر در رشته بشرشناسی دانشگاه سمث امریکا به پایان رسانده بود.

بانو اکبر پیش از این سمت معاون شورای امنیت ملی در امور صلح و حمایت از افراد ملکی را به عهده داشت. ایشان از آگست 2017 تا آگست 2018 به عنوان مشاور ارشد رئیس جمهور افغانستان در امور شوراهای عالی انکشاف ایفای وظیفه می کرد، نیز اولویت بندی پروژه ها و برنامه ها در سطح عالی تصمیم گیری را بر عهده داشت. اکبر از سپتامبر 2014 تا جولای 2017 در سمت رئیس ملی جامعه باز افغانستان کار می کرد که نهادی غیرانتفاعی بود و از جامعه مدنی افغانستان و رسانه ها در زمینه های ایجاد صلح، حقوق بشر و توسعه تحمل پذیری حمایت می کرد.

شهرزاد اکبر پیشتر به عنوان همکار و مدیر عمومی عملیاتی QARA که نهادی مشورتی جوانان افغانستان در کابل بود، ایفای وظیفه می کرد که در سال 2010 با همکاری خود او ایجاد شده بود. نیز او به عنوان تحلیلگر بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه، ژورنالیست بی بی سی در افغانستان و معاون محقق در پروژه کتاب زنان دلیر فعالیت کرد. اکبر در سال 2012 به حیث نخستین رئیس در جنبش 1400 افغانستان برگزیده شد. نیز انجمن جهانی اقتصاد در سال 2017، بانو شهرزاد اکبر را به عنوان رهبر جوان جهانی برگزید.

آثار علمی بانو شهرزاد اکبر در روزنامه های ملی و بین المللی به شمول مجله نیوزویک و الجزیره و ژورنال های علمی منتنشر شده است. اکبر در حوزه مسایل سیاسی کشور، صدای رسای نسل امروز در رسانه های انترنتی بوده است.

کمیشنر محمدنعیم نظری

کمیشنر محمدنعیم نظری، فرزند سرورخان، در سال 1347هـ.ش. در شهر کابل چشم به جهان گشود. سکونت اصلی نظری دره ترکمن ولسوالی سرخ و پاسای ولایت پروان است. او در سال 1375 از دیپارتمنت ژورنالیسم دانشکده ادبیات دانشگاه بلخ فارغ التحصیل شد.

آقای نظری در تابستان سال 1377 به پاکستان مهاجر شد. او در آن کشور دو سال در بخش مساعدتهای حقوقی با مرکز تعاون افغانستان همکاری کرد، سپس مسئولیت مجله وزین تعاون را عهده دار شد و در جایگاه مدیرمسئول آن به کار ادامه داد.

نظری از سال 1382 به این سو کارگاه های آموزشی زیادی درباره دموکراسی، حقوق بشر، قانون اساسی و انتخابات برگزار کرده و از سال 1383 تا ماه سرطان 1387 مسئول نشرات و اطلاعات شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر و مدیرمسئول مجله انگاره بوده است.

در تاریخ 12/4/1387 هیأت مدیره شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر افغانستان، کمیشنر نظری را به سمت رئیس اجرایی این شبکه برگزید.

با شکل گیری قانون رسانه های همگانی کشور، نهادهای جامعه مدنی او را به عنوان نماینده این نهادها در شورای عالی رسانه های افغانستان معرفی کردند.

آقای نظری به عنوان نماینده برگزیده جامعه مدنی افغانستان برای یک دوره کاری عضویت کمیسیون دسترسی به اطلاعات را نیز داشته است.

کمیشنر محمدنعیم نظری از شرکت کنندگان سه لویه جرگه مشورتی اخیر بوده است و در کنفرانس های مهم بین المللی در فرانسه، اسپانیا و توکیو نیز به گونه فعال و مؤثر حضور داشته است.

کمیشنر اسدالله یوسفی

کمیشنر اسدالله یوسفی، فرزند حسن رضا در سال 1347 در قریه خشک آب ولسوالی مرکز بهسود ولایت میدان وردک چشم به جهان گشود. او تحصیلات ابتدایی اش را در زادگاهش آغاز کرد، سپس تحصیلات عالی اش را در حوزه علمیه کابل تمام کرد. یوسفی دارای مدرک لیسانس معارف اسلامی از دانشگاه پیام نور (شعبه کابل) است و در حال تکمیل دوره ماستری معارف اسلامی می باشد.

آقای یوسفی از علمای فعال کشور است و مدت 17 سال به عنوان ملاامام مسجد اتفاق شهر کابل ایفای وظیفه کرده است و در مدارس دینی و حوزه علمیه کابل، دارای سابقه نزدیک به بیست و دوساله تدریسی است.

ایشان، از 12 سال به این سو، رئیس علمای غرب کابل است و در هشت سال اخیر، عضویت شورای اجرایی شورای علمای شیعه افغانستان را دارد.

حجت الاسلام اسدالله یوسفی، رئیس بنیاد فرهنگی حضرت ابولفضل العباسع در کابل است. این بنیاد، شش سال است که تأسیس شده و در این چهار بخش فعالیت می کند:

1 برگزاری عروسی دسته جمعی جوانان متدین دور از اسراف و تکلف بطور ساده و آسان؛ به گونه ای که تمام هزینه جهزیه و مصارف هوتل عروسی به دوش بنیاد است و سال دو بار و در هر دور 120 تا 140 زوج جوان در آن شرکت می کنند.

2 ترویج معارف اسلامی و قرآن از طریق 70 مرکز قرآنی.

3 حوزه علمیه خواهران تا سطح ششم حوزه علمیه.

4 دارالایتام: نزدیک 600 خانواده ایتام، مضطرین و معتادین زیر پوشش حمایتی این بنیاد قرار دارند.

یادداشت: بنیاد فرهنگی حضرت ابولفضل العباس(ع) کاملاً مردمی است و بودجه آن از وجوه شرعی مؤمنین تأمین می شود.

کمیشنر اسدالله یوسفی، اکنون به عنوان کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان فعالیت می کند.

کمیشنر شکرالله مشکور

کمیشنر شکرالله مشکور، باشنده اصلی ولایت ننگرها، یک فعال مدنی است که از ۱۵ سال بدین سو در عرصه دفاع از حقوق بشر، مبارزه با فساد اداری و ترویج صلح با نهادهای ملی و بین المللی ایفای وظیفه می کند. او از مؤسسان و هیأت رهبری نهادهای کلیدی مدنی به شمول شبکه مبارزه با فساد، دیدبان ضد فساد اداری، شورای هماهنگی نهادهای مدنی زون شرق، شبکه عدالتخواهی زون شرق و مؤسسه تحقیقاتی در امور جوانان افغانستان است. آقای مشکور عضو مجمع عمومی حکومتداری باز(OGP)، عضو مجمع عمومی کمیته مشترک کاری جامعه مدنی (CS- JWG) و عضو مجمع عمومی مدافعان حقوق بشر در کشور بوده و از این طریق در تأسیس، تقویت و هماهنگی نهادهای متعدد مدنی همکاری کرده است.

مشکور به عنوان ناظر بر وضعیت حقوق بشری در تهیه پالسی ها، راهبردها و قوانین با نهادهای ملی و بین المللی همکاری کرده و برای تأمین عدالت اجتماعی، دفاع از حقوق بشر و مبارزه با فساد در داخل و خارج از کشور دادخواهی و تلاش کرده است. او ضمن همکاری با نهادهای مدنی در سرتاسر کشور، با شورای علما و نهادهای حقوق بشری همکاری و روابط نزدیک نگهداشته و به نمایندگی از نهادهای مدنی در کنفرانس های بین المللی، منطقه ای و ملی شرکت کرده است و در انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷ از ولایت ننگرهار بطور مستقل نامزد و در لویه جرگه مشورتی صلح نیز به نمایندگی از مردم ولایت ننگرهار شرکت کرده است.

مشکور از پوهنتون ننگرهار لیسانس دارد ودر فقه، تفسیر و حدیث بیشتر از هشت سال تحصیل کرده است، نیز بطور اختصاصی در بخشهای آموزش مدیران ابتدایی، متوسطه و عالی، رهبری، ژورنالیسم، اداره و مدیریت آموزش دیده است.

کمیشنر شکرالله مشکور در جریان کارهای رسمی، دستنامه و نصاب آموزشی تهیه کرده و توانسته است بیشتر از بیست تحسین نامه از نهادهای ملی و بین المللی به دست آورد. او به زبان های پشتو و دری تسلط کامل دارد و با زبان های انگلیسی، عربی و تکنالوژی روز آشنایی دارد.

کمیشنر پوهندوی محمدایوب یوسفزی

کمیشنر پوهندوی محمدایوب یوسفزی در سال ۱۹۶۹ در شهر کابل زاده شد. به علت جنگهای داخلی کابل را ترک کرد و در ولایت بلخ ساکن شد. او در سال 1995 وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی پوهنتون بلخ شد و در سال 1999 از رشته اداره و دیپلوماسی با درجه لیسانس فارغالتحصیل شد و در کادر علمی پوهنزی حقوق و علوم سیاسی این دانشگاه پذیرفته شد.
پس از تقریباً یکدهه خدمت در دانشگاه بلخ، استاد یوسفزی بهمنظور ادامه تحصیلات در سال 2008 عازم ایالات متحده امریکا شد و در سال ۲۰۱۰ ماستری خود را در رشته حقوق مقایسهای در پوهنتون واشنگتن موفقانه به پایان رساند.
استاد یوسفزی در کنار تدریس آمریت دیپارتمنت حقوق عامه دانشکده حقوق و علوم سیاسی را برای مدت چهار سال پیشبرد و برای مدت یک سال سمت ریاست پوهنزی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون را بلخ نیز داشته است. ضمناً نامبرده با دفتر NRC و برنامه حاکمیت قانون دفتر GIZ به عنوان مشاور حقوقی همکاری کرده است.
استاد یوسفزی در مدت بیشتر از بیست سال دوره کاریاش، از طریق تدریس مضامین حقوق اساسی، حقوق اساسی مقاسیوی، حقوق بشر و روش تحقیق در خدمت فرزندان وطن قرار داشته است. او افزون بر تدریس، مقالات و رسالههای علمی-پژوهشی درباره حقوق اساسی و حقوق بشر نوشته است. یوسفزی در صدها کنفرانس و کارگاه مرتبط با حقوق اساسی و حقوق بشر به عنوان شرکتکنندهـارائهکننده یا آموزگار در داخل و خارج کشور شرکت کرده است.

کمیشنر راضیه صیاد

کمیشنر راضیه صیاد، فعال و مدافع حقوق بشر است و در ۱۱ سال گذشته در زمینه حمایت و انکشاف حقوق بشر در نهادهای ملی و بین المللی فعالیت کرده است. بانو صیاد مدت دو سال با شبکه جامعه مدنی و حقوق بشر و برنامه اصلاحات عدلی و قضایی USAID مصروف کار بوده است و بیشتر از هفت سال با اداره حمایت حقوق بشر وزارت عدلیه در چارچوب پروژه عدالت و حقوق بشر UNDP و از دو سال به این سو به عنوان مشاور حقوقی وزارت امور زنان و رئیس بخش ظرفیت پروری در زمینه قوانین برنامه حمایت سکتور عدلی افغانستان (ریاست بین المللی مبارزه با مواد مخدر و تنفیذ قوانین) وزارت خارجه ایالات متحده امریکا ایفای وظیفه کرده است.

مهمترین دستاوردهای خانم صیاد در زمینه حقوق بشر انکشاف شاخص های حقوق بشر، تدوین پلان عمل سفارشات میکانیزم های نظارتی حقوق بشر سازمان ملل متحد، میکانیزم نظارت بر تطبیق تعهدات بین المللی دولت افغانستان و عضویت در کمیته های فنی تهیه گزارش های ملی حقوق بشری دولت افغانستان است.

کمیشنر راضیه صیاد دارای سند لیسانس رشته حقوق و علوم سیاسی و ماستری پالیسی و اداره عامه از دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل است.

کمیشنر شبنم صالحی

کمیشنر شبنم صالحی، فرزند مرحوم جنرال فیض الله صالحی در سال ۱۳۶۸ در ولسوالی گیلان ولایت غزنی چشم به جهان گشود. او تحصیلات متوسطه و لیسه خود را در لیسه عالی مریم شهر کابل کامل کرد. بانو صالحی سند لیسانس خویش را از پوهنځي حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل و سند ماستری اش را در رشته مدیریت عامه و پالیسی از برنامه ماستری مشترک پوهنتون کابل و پوهنتون ماساچوست ایالات متحده امریکا دریافت کرد.

صالحی درباره حقوق بشر، جندر، حکومت داری خوب، پالیسی سازی، روش تحقیق، رهبری، اداره عامه و مدیریت سرتفیکیت های معتبر بین المللی دارد.

بانو صالحی از سال ۱۳۹۱ در پوهنځي پالیسی و اداره عامه پوهنتون کابل به عنوان استاد ایفای وظیفه می کند و همزمان در پوهنتون ها و مؤسسات تحصیلات عالی خصوصی در بخش های حقوق بشر، حقوق زنان، پالیسی، اداره عامه، حکومت داری خوب و تحقیق تدریس کرده است.

او در حوزه حقوق بشر و جامعه مدنی، بیشتر از ۱۵ سال تجربه کاری دارد و در بخش پالیسی سازی جوانان، زنان و اطفال، فعالیت های برازنده ای داشته است. او در جاهای مختلف کشور درباره حقوق و آزادی های اساسی اتباع با مردم، مدافعان حقوق بشر و جامعه مدنی هماهنگی و همکاری مؤثری داشته است.

خانم صالحی درباره توسعه سازمانی اثر علمی معتبری تألیف کرده است، نیز در موضوعات حقوق بشر، حقوق اساسی اتباع و حقوق زنان نوشته های علمی، تحقیقات و بررسی های همه جانبه داشته است. او در کنفرانس های متعدد علمی و تحقیقی منطقوی و بین المللی شرکت کرده است.

کمیشنر شبنم صالحی خواستار افغانستانی است که در آن حقوق تمام اتباع محفوظ باشد، تمام افغان ها به فرصت های مساوی دسترسی داشته باشند و هر افغان بدون تبعیض به سوی آينده ای روشن گام های برجسته بردارد.

کمیشنر سید احسان خلیق

کمیشنر سید احسان خلیق در یک خانواده فرهنگی در شهر باستانی هرات متولد شده است.او تحصیلات ابتدایی اش را در لیسه سلطان غیاث الدین غوری هرات و تحصیلات متوسطه و لیسه را در محیط هجرت تمام کرده است.خلیق لیسانس خویش را از پوهنحی حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل و سند ماستری اش را در رشته حقوق بین الملل از پوهنتون کاتب در کابل دریافت کرده است.آقای خلیق بطور مداوم در تلاش بوده است که از حوزه تحقیق و محیط های آکادمیک دور نشود. به همین دلیل در کنار سایر مصروفیت ها، در پوهنتون های کاردان وغالب به تدریس ادامه داده است. در کنار فعالیت های علمی، آقای خلیق مدت چهار سال در بخش های عدالت انتقالی و آموزش حقوق بشر در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان (در دفاتر ساحوی هرات و کابل) اجرای وظیفه کرده است.

افزون بر این، او مدت ده سال نیز در بخش های مختلف وزارت کار و اموراجتماعی در سمت هایی گوناگون مانند ریاست دفتر مقام وزارت، مشاوریت ارشد پروژه ها، ریاست عمومی اداره مساعدت ها، ریاست عمومی انکشاف، برنامه ریزی و ایجاد کار، مشاوریت حقوقی معینیت امور کار، مسئول پروژه ثبت اتباع خارجی و توزیع جواز کار به آنها و ریاست تقنین حقوق کار، خدمت کرده است.

کمیشنر خلیق در کارگاه ها، سمپوزیم ها، مکاتب تابستانی، فیلوشیپ ها و کنفرانس های ملی و بین المللی از جمله کنفرانس های بین المللی کار در سویس، کارگاه های بانک جهانی در ایالات متحده آمریکا، کنفرانس بین المللی حمایت از حقوق اطفال در طرابلیس، کنفرانس بین المللی اکو در تهران و کارگاه های مدیریتی در کوریایی جنوبی شرکت کرده است.

کمیشنر بنفشه یعقوبی

کمیشنر بنفشه یعقوبی، در خانواده ای متوسط در ناحیه 2 شهر کابل متولد شد. او به دلیل شرایط ناگوار کشور مجبور به ترک وطن و مهاجرت به پاکستان و ایران شد.

بانو یعقوبی دوره مکتب را در مجتمع نابینایان نرجس کامل و لیسانسش را در رشته ادبیات و زبان فارسی از دانشگاه الزهرای تهران دریافت کرد.

یعقوبی با بازگشت به افغانستان در سال 2007، در پروژه های مختلف تعلیمی، به همکاری با نهاد هایی چون وزارت معارف، جمعیت افغانی هلال احمر (سره میاشت)، نیز به کار مطبوعاتی در نشریات گوناگون مصروف شد. او در سال 2008 با تأسیس یک مؤسسه غیردولتی با نام راهیاب، به خدمت رسانی به گروه های مختلف معلولیت، به شمول معلولان حسی و معلولان مضاعف، اشتغال ورزید.

او ماستری حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه پیام نور شعبه کابل و ماستری روابط بین الملل را از دانشگاه افغانستان دریافت کرده است.

بانو یعقوبی به زبان های پشتو و انگلیسی نیز تسلط دارد. او همچنین از شرکت کنندگان IVLP برنامه مورد حمایت وزارت خارجه امریکا بوده است.

کمیشنر بنفشه یعقوبی بیش از یک سال به حیث څارنوال، در اداره لوی څارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان خدمت کرده است و اکنون به حیث کمیشنر در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان فعالیت می کند.

داکتر سیما سمر

کمشنر داکتر سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر، یک زن شناخته شده و یک مدافع و فعال حقوق بشر در مجامع ملی و بین المللی می باشد. داکتر سمر در سال 1994، به دریافت جوایز مختلف بین المللی در زمینه حقوق زنان، حقوق بشر، دموکراسی ، و زنان برای صلح نائل شد. داکتر سمر به عنوان اولین معاون رئیس دولت موقت و وزیر امور زنان در دولت موقت افغانستان خدمت نمود. قبل از اشغال مقام ریاست کمیسیون، او به عنوان معاون رئیس لویه جرگه اضطراری انتخاب شد. او توسط آقای کرزی، رئیس دولت موقت افغانستان، به عنوان رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان تعین شد.

داکتر ثریا صبح رنگ

کمیشنر داکتر ثریا رحیم صبحرنگ یک فعال و مدافع شناخته شده حقوق بشری زنان است. او قبل از پیوستن به کمیسیون مستقل حقوق بشر، معاون فنی و سیاسی وزیر وزارت امور زنان بود. در سال 2005، او به عنوان مشاور بخش حمایت از حقوق زنان کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان منصوب شد، که بعدا، در ماه دسمبر سال 2006 او به عنوان کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تعین گردید. داکتر صبح رنگ در چندین کنفرانس ملی و بینالمللی شرکت نموده است. موصوف جایزۀ بینالمللی مدافعان حقوق بشر در معرض خطر را از سازمان بینالمللی فرانت لاین در سال ۱۳۸۹ بدست آورد.

احمد ضیا لنگری

کمیشنر احمد ضیا لنگری، به عنوان فعال حقوق بشر از سال 1991 به این سو مشغول انجام فعالیتهای حقوق بشری بوده است. او در مواقف ارشد سازمانهای غیر دولتی ملی و بینالمللی در عرصههای ارتقای سطح آگاهی و برنامههای حقوق بشری کار نموده است. او در انجمنهای ملی و منطقهای حضور فعال داشته است. به عنوان یک فعال و مدافع شناخته شده حقوق بشر، آقای لنگری قبل از پیوستن به کمیسیون در مواقف ارشد با CCA که یک سازمان غیردولتی افغانستان بوده و برای حمایت و ترویج حقوق بشر فعالیت دارد، کار میکرد.

ستر جنرال ایوب اصیل

کمیشنر ستر جنرال ایوب اصیل تحصیلات اش را به سویه ماستری در رشته قانون در قاهره به پایان رسانیده، اداره عدالت جنائی را در جاپان آموخته، از انستیتوت حقوق بشر در شهر شتراسبورگ فرانسه فارغ گردیده، در رشته ژونالیزم پیشرفته در امریکا و در کورس مطالعات استراتژیک در شهر کیل آلمان تحصیل کرده است.

مولوی عبدالرحمن هوتک

کمیشنر مولوی عبدالرحمن (هوتک) متولد سال۱۹۷۱است. تعلیمات خود را در اسلامیات (فقه وقانون، فلسفه وعقیده) تا درجه دکترا در مدارس و پوهنتونهای پاکستان په پایان رسانیده، از سال ۱۳۷۴ به این طرف درساحات مختلف مطبوعات، تعلیم و تربیه، و بحیث استاد پوهنځی شرعیات پوهنتون کابل ایفای وظیفه نموده است، در لویه جرگه اضطراری و جرگه امن نماینده مردم زابل بود، از بدو تآسیس شورای علماء یک عضو فعال آن شورا بوده، و از سال ۱۳۸۵ به این طرف بحیث مشاور امور دینی وزارت معارف، و نیز عضو کمیسیون انکشاف نصاب تعلیمی ایفای وظیفه نموده، چندین جلد کتاب شامل نصاب را تآلیف و ویرایش نموده وعلاوه بر آن تالیفات مختلف دارد.

حوا علم نورستانی

کمشنرحوا علم نورستانی، مدت 28 سال در پستهای مختلف دولتی تا درجة مافوق رتبه خدمت کرده است. او در سال 1366 از رشتۀ ژورنالیسم فراغت یافته و آخِرین وظیفۀ نورستانی ریاست نشرات وزارت امور زنان بوده است. خانم نورستانی در دورۀ پانزدهم پارلمان حضور داشته، همچنین عضو شورای عالی صلح افغانستان نیز بوده است. مضاف بر این، گویندۀ تلویزیون ملی وقت بوده و در جرگههایی که در سالهای مختلف برگزار شده عضویت داشته است. اکنون درحال تحصیل در رشتۀ حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل میباشد. نورستانی، متأهل و دارای پنج فرزند؛ چهار دختر و یک پسر است. در مجموع او بیشتر در عرصۀ مطبوعات و حمایت از حقوق زنان فعالیت داشته است.

قدریه یزدان‌پرست

کمیشنر قدریه یزدانپرست در سال 1369هـ. ش از دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل با درجه عالی فراغت یافته و شامل کادر علمی این دانشکده شد. در سال 1371 خانم یزدانپرست به حیث رییس مؤسسه عالی نسوان و با تسلط طالبان بر شهر کابل وی در شهر مزارشریف نیز به حیث رییس مؤسسه عالی نسوان و همزمان سمت ریاست شورای مشورتی دانشگاه بلخ و استادی دانشکدۀ حقوق و علوم سیاسی آن دانشگاه را نیز دارا بوده است وی جریده ارشادالنسوان را به عنوان نخستین داعیهدار حقوق و آزادیهای زنان افغانستان با نگاه و برداشت نوین، مجدداً به چاپ رسانید و همچنان مبتکر ایجاد کانون فرهنگی رابعه بلخی میباشد. خانم یزدانپرست در پستهای رییس کمیسیون امور زنان، جامعه مدنی و حقوق بشر ولیسی جرگه نیز فعالیت نموده است.

محمدموسی محمودی

محمدموسی محمودی رئیس امور اجرائیوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یک فعال حقوق بشری و متخصص امور اداره عامه و روابط بینالمللی است که در ده سال گذشته در عرصه حمایت و انکشاف حقوق بشر، و توسعه دموکراسی و جامعه مدنی فعالیت نموده است. پیش از این ،محمد موسی محمودی به حیث رئیس دفتر ساحوی بامیان در کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و معاون دفتر انستیتیوت دموکراتیک ملی در امور بینالمللی ایفای وظیفه نموده و مصدر خدمت به مردم کشور گردیده است. محمدموسی محمودی به عنوان رئیس امور اجرائیوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، به انکشاف برنامه ستراتیژیک و عمل چهار ساله کمیسیون پرداخته و برنامههای این اداره را بر اساس برنامه ریزی مبتنی بر نتیجه عیار نموده است. تحت ریاست محمدموسی محمودی گزارشها و تحقیقات کمیسیون منظمتر و حرفهیی تر شده و به صورت گسترده آن مورد دسترسی همهگان قرار میگیرد.

محمدموسی محمودی با تنظیم و تالیف چارچوب مدیریت بشری کمیسیون، رهنمود اساسی و بنیاد محکم را برای مدیریت منابع بشری کمیسیون ایجاد نمود. او همچنان توانست تا اساسات بودیجه مبتنی بر نتیجه را در کمیسیون پایه گذاری و بهبود اساسی را در راستای فراهم آوری و مصارف مالی به میان آورد. بر اثر سعی و تلاش او نظارت و ارزیابی برنامهها و مصارف کمیسیون به صورت سیستماتیک تنظیم شده و نظام موثر گذارشدهی در کمیسیون به میان آمده است. بر اثر اهتمام او، شفافیت در امور برنامه و مصارف کمیسیون بهبود قابل ملاحظه یافته و هزینهها و بودیجههای کمیسیون پیش از مصرف و بعد از آن بعد از تفتیش مالی مستقل به سمع و اختیار عامه گذاشته شده و مورد دسترس میباشد.

محمدموسی محمودی دارای تالیفات و مقالات در عرصه حمایت و انکشاف حقوق بشر، رهبری، اصلاحات سکتور عامه و روابط بینالمللی میباشد که بعضی از آنها به چاپ رسیده و اکثر آن در کنفرانسهای بینالمللی ارایه گردیده اند. او همچنان تجارب زیاد و فوق العاده را در زمینه سهمگیری و اشتراک در محافل بینالمللی و کنفرانسهای بینالمللی به عنوان سخنران و ارایه کننده موضوعات دارا میباشد.

محمدموسی محمودی دو سند ماستری از پوهنتون سیراکیوس ایالات متحده آمریکا به دست دارد. او فارغ التحصیل فاکولته حقوق و علوم سیاسی پوهنتون کابل میباشد.

احمد فهیم حکیم (کمیشنر دور اول و دوم)

کمیشنر فهیم حکیم یک مدافع شایسته اجتماعی، در عرصه توسعه و حقوق بشر می باشد. او دارای 20 سال تجربه کاری در عرصه اعمار صلح و مدافعه برای توانمند سازی جامعه و حقوق بشر کار نموده است. او قبل از پیوستن به کمیسیون مستقل حقوق بشر، بحیث رئیس و عضو موسسین انجمن همکاری برای صلح و همبستگی(CPAU) ایفای وظیفه مینمود. او به عنوان یکی از اعضای فعال جامعه مدنی افغانستان، در کنفرانس بن در سال 2001 حضور داشت. آقای حکیم تحصیلات ماستری خود را در سال 1998 در رشته بازسازی پس از جنگ، در پوهنتون یورک کشور انگلستان تکمیل نمود. او در سال 2009 ، کمیشنر و عضو کمیسیون شکایت انتخاباتی بود که چالش ها و شکایات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی را مورد رسیدگی قرار میداد.

احمدنادر نادری (کمیشنر دور اول و دوم)

کمیشنر نادر نادری در مذاکرات صلح سازمان ملل متحد برای افغانستان در کنفرانس بن 2001 از جامعه مدنی افغانستان نمایندگی میکرد. آقای نادری همچنین به عنوان رئیس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان کار می کند، او عضو هیئت مشورتی انستیتوت جامعه باز در افغانستان است. او در رابطه به سیاست و حقوق بشر در افغانستان فراوان نوشته است و یکی از اعضای هیئت ویراستاران مجله آکسفورد در موردعدالت انتقالی می باشد. او به عنوان سخنگوی مجمع بزرگ ملی (لویه جرگه) در سال 2002 ایفای وظیفه نمود. قبل از پیوستن در کمیسیون مستقل حقوق بشر او به عنوان رئیس گروه بین المللی قانون حقوق بشر (گلوبل رایت) در افغانستان کار می کرد. آقای نادری موفق به کسب چندین جایزه بین المللی شده و توسط مجله تایم در سال 2004 به عنوان قهرمان آسیایی شناخته شد. او همچنین رهبر جوان آسیایی قرن 21 در جامعه آسیا و عضو شورای بین المللی آن می باشد. انجمن جهانی اقتصادی آقای نادری را به عنوان رهبر جوان جهانی (YGL) در سال 2008 شناخت. او رشته حقوق و علوم سیاسی را در دانشگاه کابل تحصیل و مدرک ماستری را در امور بین الملل از پوهنتون جورج واشنگتن به دست آورده است.

بیوگرافی مختصر محمد فرید حمیدی

سابقه تحصیلی:

محمد فرید حمیدی در سال 1346 خورشیدی برابر با 1967 میلادی در ولایت ننگرهار دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در مکتب محل به اتمام رساند. پس از آن وارد اکادمی پولیس ملی افغانستان گردید و از آنجا به حیث محصل ممتاز با درجه لیسانس از رشته حقوق جزا فارغ گردید. سپس آقای حمیدی به پوهنتون کابل راه یافت و از رشته حقوق و علوم سیاسی درجه تحصیلی لیسانس را با نمرات عالی کسب کرد. در ادامه، از دانشگاه آزاد اسلامی با درجه ماستری در رشته جرم شناسی فارغ گردید. در آخرین مورد، محمد فرید حمیدی، سال پار به دانشگاه هاروارد راه یافت تا دومین ماستری اش را از رشته مدیریت عامه به دست آورد.

این دورههای دانش طلبی و تجربهاندوزی، تاثیرات پایدار بر آینده محمد فرید حمیدی به جا گذاشت. او را با ژرفای مشکلات اجتماعی، سیاسی و حقوقی مردم آشنا کرد. در سایه مجموع شرایط اجتماعی و فرهنگی، تعهدی در او پرورش یافت که او را برای همیشه علاقمند و درگیر به مسایل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نمود. فعالیتهای مستمر وی در عرصه تحصیل، تحقق عدالت و حاکمیت قانون، فقط سرآغازی برای آیندهای سرشار از تلاش و شخصیت متعهد و دلسوز آقای حمیدی بود. تا آنجا که امروزه میتوان با نگاه گذرا به خطوط عمدۀ مندرج در کارنامه او، وسعت علایق، پهنای فکری و عمق تعهد و فعالیتهایش را دریافت. این کارنامه غنی و ثمربخش نشان از شخصیت علمی و تعهد اخلاقی وی به ارزشهای انسانی، اسلامی و ملی وطن و مردم این سرزمین دارد.

فعالیتها و کارکردها:

آقای حمیدی، در سال 2002 میلادی، به اساس فرمان رییس اداره مؤقت به صفت عضو کمیسیون انتخابات لویه جرگه اضطراری و مسؤل ۴ ولایت (قندهار، زابل، هلمند، ارزگان) تعیین گردید. در عین حال، ایشان به حیث منشی مؤقت لویه جرگه اضطراری منصوب گردید. در سال 2002 میلادی از جانب رییس اداره مؤقت به حیث عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تعین گردید. آقای حمیدی در کنار این وظایف، در سال 2005 میلادی مطابق فرمان ریس جمهوری اسلامی افغانستان به عنوان عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی برگزیده شد و برای بیشتر از یک سال در این سمت کار کرد. علاوه بر آن، آقای حمیدی به اساس فرمانهای جداگانه ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، به عنوان عضو کمیته گزارشدهی دولت به پیمانهای بینالمللی وکمیته تهیه گزارش مرور دورهای جهانی (Universal Periodic Review) ایفای وظیفه نموده ا ست.

آقای حمیدی ضمن انجام موفقانه وظایف و کارکردهای پیش گفته، به حیث مشاور وزارت امور جوانان ایفای وظیفه نموده است. ایشان، مطابق فرمان ریاستجمهوری اسلامی افغانستان، برای ۶ سال به عنوان رییس بورد مشورتی ریاست جمهوری برای تعیینات مقامات عالیرتبه دولت، نیز ایفای وظیفه کرده است. در سال 2014 میلادی از سوی سازمان بینالمللی، مجمع آسیا- پاسفیک به حیث سفیر منع شکنجه در افغانستان تعیین گردید.

از آقای حمیدی مقالات متعدد علمی و تحقیقی در حوزه حقوقی و سیاسی در مجلهها و نشریات معتبر به نشر رسیده است. مدرنیزاسیون در افغانستان، حاکمیت قانون، قانون و اصلاحات قضایی از عرصههای دیگری است که ایشان در مورد آن تحقیق کرده و نوشتههای خویش را به دست نشر سپرده است.

اشتراک در کنفرانسهای بینالمللی:

محمد فرید حمیدی در کنفرانسهای متعدد ملی و بینالمللی که در مورد حاکمیت قانون، انتخابات، اصلاحات عدلی و قضایی و اداره ملکی و حکومت داری خوب برگزار شده، اشتراک نموده و در این کنفرانسها با بهرهگیری از دانش پربار حقوقی خویش، به ایراد سخنرانیهای ماندگار پرداخته است.

دعوت آقای حمیدی در کنفرانسهای بینالمللی و ایراد سخنرانی در آن، نشان میدهد که ایشان توانایی علمی لازم را در حوزه حقوق و ظرفیت علمی کافی برای طرح مسائل و موضوعات بنیادی را در این حوزه علمی دارد.

وحیدالدین ارغون

کمیشنر وحیدالدین ارغون ازجمله فعالین نهادهای مدنی و حقوق بشر در ولایات شمال بوده، در طی ده سال گذشته درعرصههای نظارت، حمایت وانکشاف حقوق بشر فعالیت نموده است. پیش ازاین ارغون در موقف ارشد ریاست معارف شهر کابل مدت دو سال کارنموده، بعد به حیث آمربخش عدالت انتقالی حوزه شمالشرق و پس از آن رئیس دفتر ولایتی بدخشان در کمیسیون مستقل حقوق بشر ایفای وظیفه نموده است، وحیدالدین ارغون مقالات متعددی پیرامون موضوعات حقوق بشر، عدالت انتقالی، حقوق زنان، نوشته است، که بعضی از آنها به چاپ رسیده و یا در کنفرانسهای ملی ارائه گردیده است. او همچنان تجربههای خوبی در راه اندازی و گردانندهگی سیمینارها، کنفرانس و کارگاه را دارا میباشد، موصوف در مدت کاری به اخذ تقدیرنامه و تحسیننامههای زیادی از آدرس پارلمان و نهادهای مدنی نیز مفتخر گردیده است.