بخش نظارت بر حقوق سیاسی

نظارت از حقوق سیاسی حقوق سیاسی از جمله حقوق مهم شهروندان یک جامعه مردم سالار می‌باشد و از اینجا می‌توان ادعا کرد که یکی از مهم ترین پایه‌های موجود در دموکراسی‌ها، حقوق بشر من جمله حقوق سیاسی وی می‌باشد. اما اگر حتی حکومتی دموکراتیک مورد نظارت دائمی مردم قرار نگیرد، احتمال گرایش آن به افزایش قدرت و عدم پاسخگویی وجود دارد. با این حال و نبود نهادهای نظارتی، نظام دولت به درجات پایین‌تری از دموکراسی نزول خواهد کرد، حقوق سیاسی افراد تهدید شده و شفافیت پروسه انتخابات تیره خواهد شد. در این صورت امکان دارد مکانیزم انتخابی بودن نمایندگان سیاسی از طریق رای مستقیم مردم و رعایت اصول و حقوق سیاسی در پروسه انتخابات زیر سوال رفته و تخطی، بی‌مسئولیتی، عدم نظارت و پاسخگویی و عدم شفافیت به طور کلی زمینه ساز تقلب، بی‌اعتباری و نقض حقوق سیاسی افراد گردد. بسیاری نهادهای نظارتی مستقل، از جمله کمیسیون مستقل حقوق بشر بنا به وظیفه و با درک این نگرانی‌ها تلاش و جدیت بالایی در حمایت از حقوق سیاسی افراد دارد. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به عنوان یگانه نهاد ملی حقوق بشری مسجل در قانون اساسی افغانستان رسالت نظارت از وضعیت حقوق بشر، رسیدگی و تحقیق پیرامون قضایای نقض حقوق بشر در کشور و همچنان کار جهت اعتلا و حمایت از حقوق بشر در افغانستان را به عهده دارد. همچنان در مطابقت با قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، این نهاد جهت بهبود و حمایت حقوق بشر از استقلالیت در امور طرح و اجرای برنامه‌های ارتقایی، حمایتی ونظارتی و همچنان طرح و اجرای بودجه کاری بر خوردار بوده است. کمیسیون سعی دارد تا با توجه به وضعیت حقوق بشر، به منظور شفافیت در تامین حقوق سیاسی اتباع افغانستان، نظارت ویژه از پروسه انتخابات را داشته باشد. به این منظور کمیسیون حقوق بشر، بخش نظارت از حقوق سیاسی را به عنوان بخشی از بدنه خود ایجاد نموده تا در طول انجام وظایف خود، هماهنگی‌ها و همکاری‌های لازم را در نظارت بهتر از حقوق سیاسی در پروسه انتخابات با اعضای داخلی و نهادهای دولتی و غیردولتی مرتبط، فراهم سازد. به منظور انعکاس بهتر وضعیت حقوق سیاسی افراد، خلاصه گزارشات نظارتی و ارزیابی کمیسیون حقوق بشر از حقوق سیاسی کشور و از مقاطع گوناگون پروسه انتخابات از طریق پایگاه انترنتی رسمی کمیسیون در دسترس مخاطبین، نهادها و رسانه‌ها قرار خواهد گرفت. به این ترتیب تلاش‌ها و فعالیت‌های مستمر کمیسیون حقوق بشر افغانستان نیز در احقاق و پاسداری از حقوق سیاسی اتباع کشور به ملاحظه مردم خواهد رسید.

موادی وجود ندارد

گزارش بررسی وضعیت حقوق سیاسی در انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي ولايتي 1393

گزارش تحلیل کنفرانس ملی تقويت مشارکت سیاسی زنان در انتخابات شوراهای ولایتی

خلاصه گزارشات دور مبارزات انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی 1393

يافته‌هاي نظارتي دوره مبارزات اتخاباتی


يافته‌هاي نظارتي دوره مبارزات اتنخاباتی دفتر نظارت از حقوق سياسي در پروسه انتخابات نشان ميدهد كه علاوه بر وضع امنیتی مبهم، تهدید، جانبداری و مخالفت‌های محیطی که باعث بی‌علاقگی وعدم اشتراک زنان در پروسه انتخابات وسهم‌گیری فعال در کاندیداتوری شورای ولایتی و ریاست جمهوری گردیده است چنانچه درگزارشات از ولایات چون هرات، ارزگان، غور، بامیان، ننگرهار، پکتیکا تذکر بعمل آمده است همچنان یک سلسله مشکلات دیگر نیز در برخي ولايات نگران كننده گزارشده است مانند لت و کوب و تهدید نموده بعضی از افراد، پاره نمودن عکس‌های بعضی از کاندیدان توسط افراد ناشناس ویا توسط برخی از کاندیدان رقیب، عدم سواد کافی بعضی از کاندیدان، عدم دسترسی به گرفتن کارت رای‌دهی از اثر ازدحام زیاد مراجعین در سایت‌های مرکزی بعضی ازولایات، عدم توزیع کارت رای‌دهی برای زندانیان، عدم همکاری امنیتی برای کاندیدان در برخی از ولایات عدم آگاهی برخی از مردم از انتخابات از جمله نگرانی‌های است که مردم در انتخابات پیشرو دارند در گزارشات مختلف از ولايات چنین تذکر بعمل آمده است.


ادامه‌ی مطلب

يافته‌هاي نظارتي دورۀ مبارزات انتخاباتی

گزارش جلسه هماهنگی نهاد‌های مدنی مرتبط با انتخابات و حقوق بشر

خلاصه گزارش‌های نظارت بر حقوق سیاسی در پروسه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی 1393

يافته هاي نظارتي پروسه ثبت نام ،مرحله سوم


يافته‌هاي نظارتي پروسه ثبت نام ،مرحله سوم دفتر نظارت از حقوق سياسي در پروسه انتخابات نشان ميدهد كه وضعت امنيتي در برخي ولايات نگران كننده گزارشده است چناچه نا امني در برخي از ولسوالي ها باعث عدم دسترسي مردم به حقوق سياسي شان شده كه چنين وضعيت سبب نگراني وعدم انجام پروسه انتخابات درمراحل تعين شده آن ميگردد . بر علاوه از چالش امنیتی ، دوری راه ها الی مراکز ثبت نام و صعب العبور بودن راه ها و دور بودن مراکز ثبت نام و نبود وسایل ترانسپورتی و فقر اقتصادی رو به افزایش که بنا به نبود برنامه های عایداتی در خور تعمق است ، اینها مواردیست که چالش های عمده ای محسوب میگردد که میتواند تأثیر گذار بر روند پروسه های کاری در جریان انتخابات ریاست جمهوری وشورای ولایتی سال 1393 تلقی گردد همان گونه که اشاره شد، پروسه انتخابات در ولایت مختلف به دلایل گوناگون با چالش ها و تهدیداتی مواجه می باشد، هرچند که میزان اشتیاق مردم، برای شرکت در این روند گسترده به نظر می رسد، اما نگرانی های دال بر احتمال محرومیت شماری زیادی از آن ها نسبت به حقوق سیاسی شان نیز وجود دارد.


ادامه‌ی مطلب

يافته‌هاي نظارتي پروسه ثبت نام، مرحله سوم

موادی وجود ندارد

موادی وجود ندارد