اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1772 تاریخ نشر:2014-05-14

تلفات مردم ملکی در حمله موتر-بم در ولسوالی دامان ولایت کندهار

كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان در کندهار، تلفات مردم ملکی را که با هیچ يك از گروه‌هاي درگیر در منازعه رابطه ندارند يك عمل ضد اسلامی وضد انسانی دانسته و باورد دارد که همچو اعمال در بین مردم نفرت و ترس ایجاد نموده، زندگی آنها را می‌گیرد، مصونیت جانی آنها را تهدید می‌کند، زیان‌های مالی و جانی را به بار می‌آورد، و سایر حقوق آنها را زیر پا می‌کند. از نظر كميسيون اين گونه اعمال كاملا خلاف احکام دین اسلام، قوانین بشری و قوانین بشر دوستانه بین‌المللی بوده و به هیچ وجه قابل توجیه نمی‌باشد. كميسيون به تعقیب اعلامیه‌های مطبوعاتی خویش یک بار دیگر اجرای چنین اعمال زشت و ضد بشری را نگران كننده دانسته و آن را با الفاظ بسیارشدید محکوم می‌کند و از مراجع مسوول مي‌خواهد تا از تكرار همچو حوادث ضد اسلامی و ضد انسانی جلوگيري نمايند.  و از جوانب درگیر در منازعه می‌خواهد تا در جریان جنگ‌ها به زندگی افراد ملکی و حقوق بشری آن‌ها توجه جدی خویش را مبذول بدارد.

بتاریخ 21 ثور سال جاری، در برابر کلینیک صحی قریه مندیسار ولسوالی دامان ولایت کندهار برکاروان نیروهای خارجی و اردوی ملی که در مقابل کلینیک مذكور در حال توزيع ادویه براي مردم بودند، يك حمله موتر-بم صورت گرفت که در اثر آن 6 نفر (بشمول کودکان) افراد ملکی کشته و 39 تن دیگر از افراد ملکی زخمی شدند.

دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر در کندهار به فامیل‌های قربانیان حادثه مذکورغم شریکی نموده و مراتب تسلیت خویش را ابراز داشته، از بارگاه خداوند (ج) برای شهدا جنت فردوس و برای زحمی‌ها شفاء عاجل و برای بازماندگان، دوستان واقارب قربانیان صبرجمیل می‌خواهد.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشرافغانستان

دفتر ساحوی حوزه جنوب غرب

22/2/1393


بازنشر این مطلب