اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1236 تاریخ نشر:2014-06-15

کشته‌شدن كارمندان كميسيون انتخابات در ولايات سمنگان و ارزگان

اعلامیه مطبوعاتی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان برگزاری پرشور و مملو از امیدواری‌ دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری، مشارکت مؤثر شهروندان اعم از زنان و مردان در انتخابات‌ و ختم موفقانه پروسه رأی‌دهی را به تمام مردم افغانستان و دست‌اندرکاران پروسه انتخابات تبریک گفته و تلاش شجاعانۀ نیروهای امنیتی در امر تأمین امنیت انتخابات و پوشش غیر‌جانبدارانۀ آن را توسط رسانه‌ها ‌قابل تقدیر و تحسین می‌داند.

با وصف آن‌، به تاريخ 24 جوزا‌، در روز رأي‌دهي دور دوم انتخابات رياست‌جمهوري در سلسله حوادث خشونت‌بار، در مربوطات شهر ايبك  مركز ولايت سمنگان بر ‌اثر انفجار ماين كنار جاده‌ای جاسازي‌شده توسط مخالفان مسلح دولت، ‌11تن (‌به‌شمول كارمندان زن كميسيون انتخابات‌، محرمان و یک طفل همراه‌شان، نیز یک ناظر)‌ سرنشین یک موتر، كشه شدند. هم‌چنین در دو حادثه دیگر،‌ بر‌اثر ماين كنار جاده در ولسوالي‌هاي ارزگان خاص و دهراو‌د ولايت ارزگان، 2 تن از كارمندان محلي كميسيون انتخابات كشته و 1 تن راننده آن‌ها جراحت برداشته است.

كميسيون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن آرزوی شکیبایی ‌براي بازماندگان افراد کشته‌شده و شفاي عاجل براي مجروحان‌، كشته‌شدن منسوبان كاملاً غير‌نظامي عرصه خدمات ملكي توسط‌ مخالفان مسلح دولت را يك عمل غير‌انساني، غير‌اسلامي‌ و در تضاد با موازين حقوق بشر دوشانه بين‌المللي دانسته شدیداً تقبیح می‌کند. دشمنان روند دموكراسي و مردم‌سالاري خواستند ‌با اعمال شوم و غیر‌انسانی‌شان اين پیروزی و جشن موفقیت مردم افغانستان را به شکست و فاجعه مبدل کنند ‌و ‌پروسه ملی انتخابات‌ را با ایجاد فضاي ترس و وحشت به چالش‌ بکشند. هم‌چنین از ارگان‌های امنیتی، عدلی و قضایی و مقامات دولتی خواستار است که مسببان و عاملان چنین حمله‌هایی را شناسایی کرده‌ ‌‌مطابق‌ قانون به کیفر اعمال‌شان برسانند‌.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

25/3/ ۱۳۹۳


بازنشر این مطلب